Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Рік урядування ПіС: які зміни приніс уряд Беати Шидло

“Сім'я 500 Плюс”, “Квартира Плюс”, “За життя”, безкоштовні ліки для осіб старшого віку. Перший рік роботи уряду Беати Шидло пройшов під знаком соціальних програм. Серед інших виконаних обіцянок — скасування обов'язкового шкільного віку, обмеження викупу землі та банківський податок. Про це пише польське інформаційне агентство PAP.

Cеред обіцянок виголошених прем'єр-міністром у Сеймі 18 листопада 2015 року, було виконано такі пункти: безкоштовні ліки для літніх людей (з 1 вересня 2016 року особи, яким виповнилося 75 років мають право на безкоштовні ліки); скасовано обов'язковий шкільний вік (тепер батьки можуть вирішувати, чи віддавати дитину до школи в шість років, чи зробити це пізніше); охорона польської землі перед неконтрольованою купівлею, банківський податок.

Серед інших обіцянок Шидло: мінімальна погодинна ставка в 12 злотих і 15% податку на прибуток підприємств для підприємців набуде чинності 1 січня 2017 року.

Один із пунктів , який було реалізовано найшвидше — це запровадження банківського податку. Він зобов'язує від 1 лютого 2016 року банки, страхові компанії та інші фінансові установи виплачувати 0,44% вартості їхніх активів щороку. Дохід від банківського податку, як очікується, досягне, за останніми оцінками Міністерства фінансів, близько 3,4 млрд. злотих. Це менше, ніж очікувалося, оскільки початкові оцінки складали 5,5 млрд злотих.

Читайте також: ПіС: гра в чотири руки

Наприкінці квітня ввійшов у силу закон, який призупиняє продаж державної землі протягом 5 років, за винятком нерухомості до 2 га та інших ділянок призначених для несільськогосподарських цілей. Цей закон також вводить нові правила для приватної торгівлі землею: її може купити тільки фермер і тільки в межах даної гміни.

Великі проблеми викликало запровадження промислового податку, про який ПіС говорив ще під час передвиборчої кампанії. Він стосується в основному іноземних роздрібних торговельних мереж. Прем'єр Шидло зазначала, що він має дозволити конкурувати із ними представникам польського малого бізнесу. Податок почав діяти з 1 вересня, але одразу ж викликав зауваження з боку Європейської Комісії, яка вважає, що він може сприяти меншим магазинам, а не стимулювати конкуренцію.

В перший рік свого урядування ПіС також зробив серйозну ставку на так званий План Моравєцького, який за словами прем'єр-міністра Беати Шидло дає можливість однакового розвитку усім громадянам. План підготовлених віце-прем'єром та міністром з питань розвитку Матеушем Моравєцьким передбачає, за словами його автора, стимулювання польського підприємництва і створення потужного імпульсу до розвитку.
Як зазначає PAP, ставку на цей план робить і голова ПіС Ярослав Качинський. Як пише видання, план Моравєцького - це стратегія сталого економічного розвитку країни на найближчі 25 років. Вона передбачає посилення індустріалізації, тобто збільшення обсягів виробництва, а також підтримку експорту.

Читайте також: Польська опозиція: розколота платформа

Пріоритетною програмою уряду була так звана програма “Сім'я 500 Плюс”. 11 лютого її ухвалив сейм, а вже з 1 квітня завдяки цій програмі сім'ї на другу і на кожну наступну дитину отримують 500 злотих щомісячної допомоги, а сім'ї із малими прибутками вже на першу дитину можуть отримати таку допомогу. Цього року на виплати призначено 17 мільярдів злотих. Цю програму критикує опозиція, стверджуючи що вона сприятиме збільшенню кількості одиноких матерів.

Ще однією соціальною програмою є так звана “Квартира Плюс”, яка передбачає збільшення доступу до житла для людей з середніми і низькими доходами. Згідно з цією програмою, дешеві квартири надаються в оренду із подальшою можливістю набути на них право власності. Перевагу для участі у програмі надаватимуть багатодітним сім'ям та сім'ям із низькими доходами.

Уряд також є автором програми “За життя”, яка підтримуватиме сім'ї, які виховують дітей з обмеженими можливостями. Передбачається, що з народженням важкохворої дитини сім'я отримуватиме одноразову допомогу у розмірі 4 тис. злотих. Програма “За життя” почне діяти з 1 січня 2017 року.

Хоч уряд не був основним актором у скандалі довкола Конституційного трибуналу, його критикували за відмову публікації вироків трибуналу. Уряд обґрунтовував свої рішення тим, що рішення трибуналу не були зроблені відповідно до закону.

Читайте також: Ян Пєкло: «Нам треба зосереджуватися на майбутньому, а не на історії»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги