Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про перемогу Трампа: це виклик західній моделі демократії

Шок і несприйняття, стримані заяви про співпрацю та свято серед популістів — реакції світових політиків на перемогу кандидата від республіканців Дональда Трампа різняться як ніколи

Німеччина: Анґела Меркель привітала Дональда Трампа із перемогою досить стримано, а от інші німецькі політики не приховували шоку та емоцій від перемоги представника республіканців. “Кого б не обрав американський народ своїм президентом у вільних та чесних виборах, це має значення і поза межами США”, - заявила Меркель і відзначила, що Німеччина та США пов'язані цінностями: “демократією, свободою, верховенством права та повагою до людської гідності незалежно від їхнього походження, кольору шкіри, релігії, гендеру, сексуальної орієнтації чи політичної позиції”. Базуючись на цих цінностях Анґела Меркель запропонувала новообраному американському президентові “тісну співпрацю”.

Інші німецькі політики були менш стриманими. Голова Соціал-демократичної партії Німеччини та віце-канцлер Німеччини Зігмар Ґабріель зазначив, що Трамп є “піонером нового авторитарного та шовіністичного інтернаціоналу”.

“Він також є попередженням для нас. Серед його (нового авторитарного та шовіністичного інтернаціоналу — Ред.) представників не лише Путін у Росії чи Ердоґан у Туреччині, але й Марін Лє Пен чи Саркозі у Франції, Качинський у Польщі, Вільдерс у Нідерландах чи “Альтернативи для Німеччини”, - зазначив Ґабріель.

Єдиною німецькою партією, що раділа із перемоги Дональда Трампа є популістська “Альтернатива для Німеччини”. Заступниця голови партії Беатріс фон Сторх у коментарі газеті “Die Welt” зазначила, що перемога Дональда Трампа — це сигнал до фундаментальних змін на Заході. “Перемога Дональда Трампа — це чіткий сигнал, що громадяни Західного світу хочуть змін у політиці”, - сказала вона.

Читайте також: The Economist: Ненависть до Гілларі

Велика Британія: Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей привітала Дональда Трампа із перемогою та відзначила “стабільні та особливі” відносини між цими країнами. Мей зазначила, що вона впевнена, що потужна співпраця у галузі безпеки, оборони та торігівлі продовжуватиметься зі США, попри протекціоністські заяви кандидата від республіканців під час передвиборчої кампанії.

Інші британські політики, як представник лейбористів Джеремі Корбін та представник ліберал-демократів Тім Фаррон, як повідомляє The Guardian, висловили занепокоєння результатами виборів у США.

За словами Корбіна, багато хто в Британії буде шокований результатами виборів у США. Він назвав перемогу Трампа “відмовою від провального економічного консенсусу та урядової еліти, до якої не дослухаються”.

Британське видання Financial Times вийшло із заголовком: “Перемога Дональда Трампа кидає виклик західній моделі демократії”. Видання також зазначає, що зважаючи на характер республіканця, мало надії, що Трамп-президент відрізнятиметься від Трампа-кандидата. “Утім Трамп може зрозуміти, що перемога дає йому другий шанс. Він повинен зібрати команду, щоб виконати свою програму. Він повинен співпрацювати із Конгресом, зокрема спікером Палаци Представників Полом Раяном, якого він регулярно висміював”, - зазначає видання.

Читайте також:The Economist: Цими руками

Франція: Президент Франції Франсуа Олланд привітав Дональда Трампа з перемогою, однак зазначив, що “вибори у США відкривають період невизначеності”. Польське видання Rzeczpospolita, також зазначає з посиланням на анонімне джерело у Єлисейському Палаці, що перед тим як робити свою заяву, Олланд спілкувався із Анґелою Меркель.

Натомість французькі націоналісти святкують перемогу. Голова партії “Національний Фронт” Марін Ле Пен привітала Дональда Трампа з перемогою у твіттері ще однією із перших.

Польща: Rzeczpospolita пише, що шеф клубу керівної партії “Право та Справедливість” та віце-маршалок польського сейму Ришард Терлецький вважає, що перемога Дональда Трампа на президенських виборах у США — це “добрий вибір та добра новина” для Польщі. “Ми переконані, що польсько-американські відносини будуть ще кращими ні ж були”, - зазначив польський політик.

Росія: Про преференції Росії щодо кандидатів було відомо ще під час передвиборчої кампанії. Після того, як стало відомо про перемогу Трампа, одним із першим висловився спікер Держдуми В'ячеслав Володін. Він заявив, що сподівається на “конструктивний діалог зі США після перемоги Трампа”. Президент Росії Владімір Путін, вітаючи кандидата від республіканців із перемогою зазначив, що сподівається на спільну роботу по виведенню російсько-американських відносин із кризового стану. Радник російського президента Сєрґєй Ґлазьєв ще до цього привітання анонсував перезавантаження у відносинах США та Росії після перемоги Трампа. “Перезавантаження у відносинах із Росією неуникне”, - зазначив він.Російські проурядові видання теж схвально поставилися до перемоги Дональда Трампа. Зокрема, видання “Известия” вийшло із матеріалом “Дональд Трамп переміг систему”

Читайте також: The Economist: Знецінення американської політики

Китай: Офіційний Пекін привітав Дональда Трампа з перемогою. У повідомленні міністерства закордонних справ йдеться, що “Китай сподівається на співпрацю із новим американським урядом та продовження добрих та стабільних відносин”.

Що ж до повідомлень преси, яка проходить урядову цензуру, як пише англомовне видання South China Morning Post, то вони вбачали у перемозі Трампа "програш політики еліт та потенційне джерело до глобальної нестабільності".

Видання Global Times (виходить китайською) у своїй редакційній статі, зокрема, зазначає: “Трамп переміг не лише [свою суперницю від демократичної партії] Гілларі Клінтон, але й переконання та владу традиційної політики еліт, яку вона представляє”.

Оглядачі західних видань, зокрема Frankfurter Allgemeine Zeitung, зазначають, що Трампа бачать у Пекіні як легшого партнера, а ніж його суперницю від демократів, адже Гілларі Клінтон раніше дуже критично висловлювалася щодо становища із правами людини у країні. Також у Китаї прихильно ставляться до відкидання Трампом Угоди про Трансатлантичне партнерство.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.