Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про Україну: Роковини Бабиного Яру, рабство у в'язницях ЛНР та психологічна зброя Москви проти Заходу

У світових ЗМІ минулого тижня було кілька топ-тем, в контексті яких згадували про Україну. По-перше, це оголошення проміжних результатів розслідування катастрофи літака MH17 у небі над Україною 17 липня 2014 року. По-друге, це роковини трагедії у Бабиному Яру.

Великий матеріал про відзначення 75-тої річниці Бабиного Яру та виступ з цієї нагоди у Києві німецького президента Йоахима Гаука з'явився у Frankfurter Allgemeine Zeitung. У статті “Провина та сьогодення” Конрад Шуллер, аналізує промову Гаука, яка почалася із розповіді про письменницю Катю Петровську та її роман “Мабуть Естер” (де вона розповідає серед іншого і про долю своєї бабусі, мабуть Естер, убитої у Бабиному Яру), і де Гаук, а за ним і Шуллер розповідає про “жертв” та “тих, хто їм допомагав”. Далі автор аналізує співжиття українців та євреїв і розвінчує міфи про український антисемітизм: “В нинішній Україні ненависть до євреїв геть незначна. У 2015 році було зареєстровано лише один випадок насильства, вмотивованого почуттям антисемітизму, у той час як в Німеччині таких було 29. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман має єврейське коріння, змішані шлюби є звичним явищем, навіть екс-президент Кучма має зятя єврея. Українське та єврейське сьогодні тісно між собою пов'язані у цій країні”.

Хоча, як він відзначає, українське та єврейське і тоді і тепер пов'язані “і у добрі і у злі”. “З одного боку, Україна і досі не виконала завдання Голокосту: недостатньо досліджено співпрацю антирадянського націоналістичного повстання і його участі у Голокості. З іншого боку, разом із співучастю у злочинах, в українського народу також були присутні і сміливість на межі з геройством. 2544 українці до сьогодні було визнано “праведниками народів світу”, німців же Яд Вашем вшановував цією відзнакою у чотири рази рідше”, - пише автор FAZ.

Шуллер теж наголошує, що революція на Майдані у 2014 році лише посилила зв'язок між українцями та євреями, адже вони пліч-о-пліч протистояли загонам міліції у сотнях на Майдані, а пізніше у добровольчих батальйонах на Сході України.

Про відзначення 75-ї річниці трагедії у Бабиному Яру писали й інші, в основному німецькі видання. Die Zeit, наприклад, також відзначає візит німецького президента та його слова про сучасну Україну. Зокрема, про те, що українці залишатимуться суверенним народом у своїй державі, “чию територіальну цілісність треба поважати”. Європейцям же, на його думку, ще багато варто дізнатися “про Україну як народ і про нашу спільну роль та відповідальність”

Про реакцію світових ЗМІ на оприлюднення нових результатів розслідування катастрофи рейсу MH17 читайте тут: Світ про MH17: винен Путін

Британське видання BBC пише про “рабську працю” ув'язнених у тюрмах на території так званої ЛНР. BBC посилається на звіти українських правозахисників, які мають докази, що на не підконтрольних Україні територіях на сході країни діють табори на зразок радянських ГУЛАГів.

"Нещодавно опублікований звіт стверджує, що 5000 чоловік в самопроголошеній Луганській Народній Республіці тримають в одиночній камері, б'ють, морять голодом або піддають тортурам, якщо вони відмовляються виконувати неоплачувану роботу", - пише видання. BBC розповідає історію ув'язненого у в'язниці Красного Луча Олександра Єфрешина, який погодився працювати, аби отримати коротший термін за скоєний злочин, але тепер представники так званої ЛНР не обіцяють йому коротшого терміну.

Як пише видання прибутки від праці в'язнів, а у 2012 році вони складали 34 млн грн, розподіляються між ватажками ЛНР.

Читайте також: Імітація 1937-го. Що означають репресії в «ЛНР»

Інше британське видання The Guardian пише про можливу заборону Україною “антиукраїнських” книг, виданих у Росії, і цитуючи українську правозахисницю Галину Койнаш та британського перекладача з української Стіва Комарницького, які скептично ставляться до таких планів. Зокрема, Комарницький каже:

“Більшість українських і російських книг доступні в Інтернеті (існує величезна проблема піратства), тому заборона, ймовірно, не працюватиме. Що треба зробити Україні, то це викривати фейки у медіа та викривати плачевну роботу таких авторів, як Дугін разом із методами і політикою Путіна. Нехай роботи Дугіна буде опубліковано, але при тому розкрито їхню неправдивість - більшість українців досить розумні, щоб посміятися над ним і його колегами ,- каже Комарницький у коментарі The Guardian. "Покажіть, що Україна є чемпіоном свободи слова у найсуворіших умовах", - закликає він.

Видання Die Zeit опублікувало велику статтю про співпрацю терористів на Сході Україні із кремлівськими радниками під назвою “Успішна пропаганда та ненависть на замовлення”.

Протягом кількох місяців журналісти ZDF та die Zeit аналізували понад десять тисяч емейлів “міністерства інформації” так званої ДНР. “Листування між сепаратистами на Сході України та радниками із Росії дають розуміння медійних маніпуляцій Кремля”, - пишуть автори матеріалу і додають, що це розуміння того, наскільки сильно Росія застосовує психологічну зброю проти Заходу. Вони також викривають “високий організаційний та систематичний характер того, як Росія поширює образ Заходу як ворога на Сході України”.

Журналісти видання розповідають, зокрема, про документ “Внутрішня стратегія інформаційної політики у Луганській народній республіці”, написаний у серпні 2015-го року, і який мав слугувати посібником для терористів на Сході України. “У ньому автори використовують багато прикладів, аби пояснити сепаратистам, як ті мають контролювати роботу у редакціях газет, на радіо та телебаченні”, - пишуть журналісти Die Zeit та ZDF.

Зокрема, документ містить контакти “експертів”, з якими можуть консультуватися терористи. Серед них Алєксандр Дугін, Алєксєй Пушков і Сєргєй Глазьєв. Крім того, особлива увага там приділяється роботі із соцмережами: Твіттером, Facebook та Вконтактє. Також стверджується,що має бути створено спеціальна група “активістів”, які реагуватимуть на інформаційні хвилі та оперативно поширюватимуть “систему аргументації”. 

Читайте також: «Любі друзі» Путіна

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.