Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про MH17: винен Путін

Світові медіа аналізують результати проміжного звіту міжнародної слідчої групи щодо збиття літака MH17 17 липня 2014 року в небі над Україною і роздумують над притягненням до відповідальності кремлівського режиму.

The New York Times отримало доступ до звіту міжнародної слідчої групи ще до того, як його було презентовано у Нідерландах, тому перший матеріал із результатами звіту зявився у них на сайті одночасно із презентацією.

Вже там автори роздумують про можливість притягнення Росії до відповідальності: “Втягування Росії до звіту підіймає ще більше питання: що Нідерланди планують з усім цим робити?”

“Росія, ядерна наддержава, вже наклала вето на голландський запит до ООН про створення міжнародного трибуналу. Російська конституція у будь-якому разі забороняє екстрадицію своїх громадян для суду закордоном. І у надзвичайно малоймовірному випадку, коли підозрюваних буде таки передано, невідомо де вони постануть перед судом”, - зазнчає видання.

На думку авторів матеріалу, результати розслідування можуть бути фактором щодо того, чи помякшуватиме ЄС свої санкції проти Росії, але “деякі члени вже роздратовані їхнім впливом на торгівлю і закликають до відновлення повного економічного співробітництва”.

Вже сьогодні The New York Times вийшла із редакційною статтею “Держава беззаконня Владіміра Путіна”.

“Владімір Путін швидко перетворює Росію у країну беззаконня. Як один із постійних членів Ради Безпеки ООН, його країна розділяє відповідальність за дотримання міжнародного порядку. Утім його поведінка в Україні та Сирії не лише порушує правила, призначені для пропагування миру замість конфлікту, але також і звичну людську порядність”, - пише NYT.

На думку видання, ця гірка правда проявилася двічі у середу: коли оголосили результати розслідування щодо збиття літака MH17 і в той же час, коли російські та сирійські літаки нанесли удари по двом госпіталям в контрольованому бойовиками районі Алеппо.

“Деякі західні чиновники звинувачують Росію у військових злочинах. Ці звинувачення можуть розглядатися через міжнародні канали, навіть якщо Москва блокуватиме формальне звернення до Міжнародного кримінального суду”, - зазначає видання і наголошує, що варто розглянути нові санкції проти Росії. “Путін безсумнівно боротиметься із будь-якими такими діями, використовуючи своє право вето у Раді Безпеки, але незважаючи на його відповідь, США повинні надати свою підтримку Україні у її пошуку відповідальних”, - вважає NYT.

Читайте також: Вибір овочів

“Слідчі безпосередньо не звинувачували Росію в співучасті у нападі на Boeing 777 і відмовилися назвати підозрюваних публічно. Але брифінг було сприйнято і в Росії і на Заході вирок обвинувачення Москві”, - пише The Washington Post

Як і колеги із NYT, видання задумується над можливістю притягнення винних до відповідальності, якщо їх врешті буде ідентифіковано. “Навть якщо їх буде ідентифіковано, невідомо як їх буде затримано, особливо, якщо вони знаходяться на території Росії чи контрольованій сепаратистами території України”, - зазначають автори видання.

У швейцарському виданні Neue Zürcher Zeitung вийшов матеріал із заголовком “Відповідальність несе Путін”. Як пише автор статті Крістіан Вайсфлог, проміжний звіт міжнародної слідчої групи чітко показує, що відповідальних за збиття літака MH17 треба шукати в Росії. “Врешті вина на режимові Путіна”, - підсумовує автор.

Вайсфлог перераховує усі спекуляції, брехливі заяви та пропаганду, яку застосовувала Москва, для того щоб відвернути від себе увагу у цьому питанні і зазначає, що все це їй не допомогло. Що ж до безпосереднього притягнення до відповідальності винних, то журналіст NZZ відзначає право вето Росії у Раді Безпеки ООН, яке обмежує створення спеціального суду у цьому питанні. Тому він сумнівається, чи винних таки буде притягнуто до відповідальності.

Вайсфлог також відзначає, що можуть бути питання щодо відповідальності України через незакритий повітряний простір, однак якщо скласти коло винних, то воно знову таки приведе нас до Москви. “Якби не було агресивного режиму Владіміра Путіна, то не було б і війни в Україні. Путін несе відповідальність не лише за 298 пасажирів літака, але й за близько 10 000 загиблих конфлікту в Україні”, - зазначає журналіст

Читайте також: Рік без неба над Донбасом

 “Протягом двох років Росія погубила себе у власній пропаганді”, - вважає польське видання Rzeczpospolita. І аби читачі краще зрозуміли абсурдність російських пропагандистських версій, вирішило перерахувати їх і проаналізувати як вони змінювалися протягом двох років з часу трагедії. Журналісти пригадують і повідомлення Lifenews, де журналісти вважають, що ціллю “українських військових мав бути літак російського президента” і версії інженерів заводу Алмаз-Антей про те, звідки було здійснено постріл — звісно ж української території.

Читайте також:  Хто збив МН17? Які докази відомі на сьогодні

Бертольд Колер у коментарі німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung пише, що результати розслідування збиття MH17 вкотре викривають Путіна, але на це й раз ще й Захід.

“Звіт Утрехта знову викриває Путіна, але також і Захід, який з ангельським терпінням слухає російські казки і брехню, тому що він не хоче говорити тою ж мовою, що й Путін, що на все це впливає звісно ж. У міністерстві закордонних справ говорять про “наближення відповідальності”. Тому Путін може не хвилюватися. Головний винуватець війни у східній Україні і тисяч полеглих солдат та цивільних громадян вже давно відомий. Чомусь проте й досі скрізь говорять, що ми не можемо обійтися без співпраці з ним”, - зазначає Колер.

 

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.