Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Українські карти сирійського пасьянсу

Про що домовились Керрі і Лавров

У той час, коли весь світ слідкував за спробою перевороту у Туреччині, у Москві відбувалася не менш важлива для світу подія: американський держсекретар Джон Керрі завершував свій візит до Москви і з цього приводу давав прес-конференцію разом із міністром закордонних справ РФ Сєргєєм Лавровим. Важливою була пропозиція, з якою приїхав Керрі до Москви і результат, якого вони в повній мірі так і не озвучили. Адже вони хочуть, щоб конкретні кроки, по яких вони домовилися “працювали”, - зазначив Керрі. Насправді ж, скоріш за все цих конкретних кроків було не надто багато

Утім план, з яким Керрі летів до Москви з'явився у медіа і підняв хвилю обговорень ще напередодні візиту.  Згідно із документом, опублікованим у The Washington Post, США пропонують Росії зорганізувати спільний командний центр у Йорданії, де російські та американські військові ділитимуться розвідданими щодо терористичних організацій ІД та Фронту ан-Нусра. Також  США та Росія координуватимуть авіаудари. В замін на допомогу у боротьбі проти ан-Нусра, Росія повинна буде обмежити авіаудари по визначених точках, а також забезпечувати аби цього не робили сирійські повітряні сили.

В коментарі оглядачеві The Washington Post Джошеві Роджину один із працівників Білого Дому назвав документ “обережним плануванням”. Як пише Роджин, Керрі вважає пропозицію одним зі шляхів зменшити насильство у Сирії і зупинити авіацію режиму Ассада. Утім, вона має і свої ризики: атаки Фронту ан-Нусра разом із росіянам може навпаки пришвидшити процес вербування нових терористів, збільшити кількість  смертей серед цивільних і перетворити США на ворога в очах сирійських громадян. І найголовніше, звісно, ж  це те, що немає механізму примусу і тиску, якщо Путін чи Асад не дотримуватимуться своїх зобов'язань (що вони успішно робили до тепер, порушуючи режим припинення вогню).

Читайте також: Як боротись із замороженими конфліктами. Звіт експерта Atlantic Council

Якщо цю пропозицію погодять, то це вперше американські та російські військові працюватимуть разом так близько. Це те, чого дуже хотіли б у Кремлі, але те, що дуже не подобається Пентагону. По-перше, така військова співпраця не лише змушуватиме до координації дій із одвічним конкурентом чи навіть ворогом, але й виведе Росію із міжнародної політичної ізоляції. Ще один фактор, який напружує американських військових — це питання довіри до російських колег. Раніше з'являлися повідомлення, що off-the-record міністр оборони США Еш Картер дуже скептичний щодо цієї угоди саме через цей фактор. Більше того, навіть якщо російські військові дотримуватимуться поставлених умов, є один бонус від такої співпраці для Ассада. Об'єднуючись із росіянами американцям доведеться бомбити Фронт ан-Нусра. Так, це терористична організація, гілка Аль-Каїди у Сирії, але вона дуже перемішана із деякими поміркованими представниками опозиції, що теж воюють проти режиму Ассада і яких підтримують США. І ще одним мінусом для США та виграшем для Росії від такої співпраці може бути те, що доведеться зменшити тиск на росіян, аби ті у свою чергу тисли на Ассада щодо відставки.

Зі слів американського держсекретаря поки скидається на те, що до серйозної конкретики поки не дійшло. Якщо угода врешті запрацює, це буде великою поступкою для Росії та Ассада і аж ніяк не для союзників чи сирійської опозиції, тому вона й так не подобається багатьом і у Білому Домі і у Пентагоні. Але так чи інакше нинішня адміністрація не хоче змінювати стратегію у Сирії. Саме до цього кроку закликають її більш ніж 50 американських дипломатів середньої ланки, які з цього приводу надіслали до адміністрації внутрішній меморандум, опублікований The New York Times теж незадовго до візиту Керрі.

У меморандумі вони закликають до “розумного використання звичайної та повітряної зброї, що започаткує більш сфокусований та тверезий дипломатичний процес на чолі зі США”. Як зазначає The New York Times, такий підхід свідчитиме про радикальні зміни у підході адміністрації до війни у Сирії і малоймовірно, що Обама захоче міняти цей підхід. Однак меморандум свідчить про незадоволення сирійською політикою адміністрації серед її працівників.

У вівторок, 19 липня, Керрі під час прес-конференції із британським колегою Борисом Джонсоном знову говорив про домовленості з Росією, перед цим поговоривши телефоном із Лавровим. Зі слів американського держсекретаря поки виходить, що до серйозної конкретики поки не дійшло, окрім координації авіаударів.

Читайте також: Завоювання миру. Які виклики стоять перед НАТО

Сьогодні авіація США завдала ударів по найбільшій кількості мирного населення за весь час сирійської кампанії. Загинуло понад 80 осіб серед них жінки та діти. Автор книги “ІДІЛ: всередині армії терору” Майкл Вайсс у своєму твіттері після цього зазначив, що саме аби не було таких помилок, потрібна координація авіаударів. Утім, питання ефективності цієї співпраці та довіри між військовими залишається відкритим.

Україна у сирійських переговорах

Попри насичені переговори під час свого останнього візиту до Москви держсекретар США Джон Керрі та глава російського МЗС Сєргєй Лавров вочевидь не багато говорили про війну на Донбасі, оскільки на завершальній прес-конференції Керрі лише згадав, що ця тема була серед обговорень. Лавров прокоментував її у звичному для себе ключі про діалог “Кієва і Донбасса” і про те, що Керрі в ході свого візиту зустрічався із експертами у цьому питанні (мабуть їхня думка останньому видалася не дуже експертною, бо американський держсекретар про неї не згадував).

Для України ж можлива тісна співпраця між Вашингтоном і Москвою у Сирії небезпечна з кількох причин. По-перше, так чи інакше вона виводить Кремль із політичної ізоляції, в якій він перебував через агресію проти України. По-друге, зменшує кількість важелів для тиску на нього з боку США, адже ще минулого року можлива співпраця із Росією у Сирії для Білого Дому була за межами допустимого, а тепер Джон Керрі особисто прилітав із такою пропозицією.

Читайте також: Слон у кімнаті

Звісно поки немає конкретної домовленості і зважаючи на кількість скептиків такої угоди у США та результати останнього візиту, її скоріш за все не буде у тому вигляді, в якому вона була описана у документі на сайті The Washigton Post. Утім чим ширшою ставатиме будь-яка співпраця РФ та США у Сирії, тим далі відкидатиме вона питання російської агресії в Україні. Це розуміють у Вашингтоні і добре було б про це задуматись і в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.