Світ

  ▪   Віталій Рибак

«Bratwa» розширюєтсья. Російська мафія активізувалась у Німеччині

фото picture alliance/dpa
Відомі ще з 90-х років російські кримінальні угруповання знову нагадують себе у Німеччині

Тема німецької мафії постійно присутня у німецькому медіа-полі уже понад двадцять років, адже відколи Німеччина об'єдналась у 1990-му, відтоді і зростав вплив російської організованої злочинності. Однак останнім часом у німецьких медіа помітний сплеск інтересу до російських мафіозі, оскільки голова Федерального відомства кримінальної поліції Хольґер Мюнх у інтерв'ю виданню Die Welt am Sonntag заявив про зростання активності російських кримінальних угрупувань.  

«Ми бачимо зростання динаміки у російсько-євразійській організованій злочинності. Вони розширюють свою присутність на Заході», — сказав він. Особливо небезпечними, на думку Мюнха, є «злодії у законі», — за минулі роки кримінальна поліції встановила зв'язки із мафією у близько сорока тисяч чоловік,  зараз же Федеральне відомство говорить про «п'ятизначне число», яке, вочевидь, більше за сорок тисяч.   

Коли російські кримінальні угруповання у дев'яностих закріплювались у країні, вони були готові на будь-які злочини, також і на вбивства на замовлення. В результаті виокремились три основні мафіозні «сім'ї»: Тамбовская, члени якої походять із Санкт-Петербургу, а також Ізмайловская та Солнцевская, які складаються переважно із колишніх москвичів. Уже в ХХІ столітті на зміну кривавим дев'яностим із боротьбою за владу прийшов час заробляти гроші, а російські мафіозі міцно закріпились у Берліні, займаючись відмиванням грошей та організовуючи проституцію. 

У 2009-му видання Berliner Zeitung робило репортаж про тодішню діяльність російської мафії у німецькій столиці. «Їх бізнес — болото, проституція. Вони приносять «таблетки» на дискотеки, грабують рахунки, оперують майном. Вони не більше не вбивають так, як у 90-ті роки, але вони досі тут. Вони більше не бруднять собі руки, а свої гроші відмивають, доки ті не стануть чистими», — писав тоді автор. У репортажі зазначалось, що Берлін став третім у світі містом за концентрацією мафіозі — одразу після Нью-Йорка та Лондона.  

Однак російська мафія не є вкрай гомогенною,  у її складі були також представники інших країн СНД. «Приклад: поляки і литовці перевозять автомобіль класу люкс через кордон, а Москва купує. Російська мафія працює із досконалим поділом праці на три ліги. Вище — відмивання грошей. Середня — проституція, торгівля людьми. А на нижньому щаблі — викрадення автомобілів. До банд входять литовці, росіяни, українці, білоруси, азербайджанці, громадяни Молдови та Киргизстану», — писав репортер. 

Читайте також: Закляті союзники

12-го липня видання Die Welt опублікувало нові подробиці діяльності російської мафії. Журналістам вдалось поспілкуватись з Іваном Марковим, колишнім мафіозі, який був  засуджений до довічного ув'язнення за вбивство і розбій. Коли йому виповнилось сімдесят у в'язниці містечка  Цігенхайм, він погодився розповісти про свою колишню діяльність.  

Особливо цікавим аспектом розповіді Маркова є так звані «шляхетні люди» — ті, що допомагають організації та користуються її повагою. «В жодній іншій метрополії немає такої їх концентрації, як у Москві. Столиця світу злодіїв, як це місто називають німецькі слідчі. Мафія підтримує контакти з музикантами, письменниками, політиками, аби приховати свої злочинні дії. Вони [«шляхетні люди»] ведуть недосяжний спосіб життя, маючи у власності розкішні нерухомість і автомобілі. Контроль злочинних угруповань по всій Європі ведеться саме із Москви. Це ускладнює роботу німецьких слідчих — в Росії вони не мають повноважень», — читаємо у статті. 

Чи пов'язані німецькі політики якось із мафією? Ми можемо це припускати, однак доказів немає. Єдиним, хто став на цю стежку, був колишній канцлер Герхард Шредер. 14 лютого 2005-го він зустрічався із російським бізнесменом Олегом Дєріпаскою, тодішнім представником Газпрому. Як зазначає видання Der Spiegel, Федеральна розвідувальна служба Німеччини тоді попереджала Шредера що є докази зв'язків Дерипаски із організованою злочинністю. Однак канцлер не послухав попередження. Вже у вересні того ж року Німеччина та Росія уклали угоду про будівництво газопроводу NordStream. Після угоди Шредера почали звинувачувати у корупції — і ці підозри коштували йому канцлерського крісла: дострокові вибори 2005-го лідер Соціал-демократичної партії з тріском програв, а в Німеччині почалась ера Меркель.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.