Світ

  ▪   Підготував: Віталій Рибак

ЗМІ про саміт ЄС: 27 країн у переговорах із Британією

фото Reuters
Саміт лідерів країн-членів ЄС, що проходить 28-29 червня в Брюсселі, майже виключно присвячений потенційному виходу Британії з організації

Європейські лідери з'їхались до столиці Євросоюзу, аби якомога швидше представити чіткий план дій стосовно виходу Сполученого Королівства, адже хвиля правих ініціатив щодо проведення референдуму вже починає зароджуватись. Ключовою стала зустріч політиків із Девідом Кемероном, на якій він спробував пояснити, яке майбутнє для своєї країни вбачає. 

Європейська редакція видання Politico зауважує, що теперішній саміт є дуже дивним та водночас останнім для Девіда Кемерона. 

«Під час зустрічі,  яку учасники назвали «емоційною», Девід Кемерон розповів своїм колегам, що дуже жалкує з приводу програшу у історично важливому референдумі. Однак він також наполягав, що початок процесу виходу ляже на плечі його наступника», — йдеться у репортажі видання. 

Автор наводить цікаву ремарку президента Франції Франсуа Олланда: «Французький президент нагадав лідеру Сполученого Королівства, що Шарль де Голль завжди виступав проти членства Великої Британії у Європейському Союзі. Підтекст був дуже явним: якби ми тільки його послухали». 

Президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер дебатував із Кемероном з приводу справжніх причин референдуму. «Кемерон заявив, що результат референдуму є частоко наслідком нездатності ЄС розвіяти страхи Британії щодо міграції. Юнкер же наголосив на тому, що Кемерон програв референдум, бо він та його партія роками замльовували Європейський Союз антидемократичними та занадто технократичним. Він сказав, що «Кемерон не повинен дивуватись, що виборці йому повірили», — читаємо у репортажі. 

Загалом зустріч, схоже, була призначена для того, аби європейські лідери «випустили пару» після напруженого тижня та відверто обмінялись думками. Автор зауважує, що усі вважають Brexit фактом, навколо якого потрібно будувати усю наступну стратегію. Однак він сам не погоджується із такою позицією. «Однозначної відповіді ще немає. Політичний хаос, спричинений референдумом, є надто непередбачуваним, аби робити такі однозначні висновки. Нові вибори у Сполученому Королівстві, які на практиці можуть стати другим референдумом, можуть дати протилежний результат», — зауважує автор.

Британське видання The Guardian у своєму репортажі зауважило, що європейські лідери намагаються якомога швидше створити надійний план подальших дій. «Прибувши на переговори, лідери підкреслили нагальну необхідність того, щоб ЄС консолідувався і рухався вперед з конкретними планами. Президент Литви Даля Грибаускайте заявила у вівторок, що у вівторок говорили про Кемерона, але у середа — «про нас, як ми будемо зміцнювати нашу єдність», — пишуть автори. 

Так само вважають і в Бенілюксі. «Прем'єр-міністр Бельгії Шарль Мішель сказав, що «сприйняття ЄС як технократії» повинне бути розсіяне. «Ми повинні показати, що Європа приносить реальну користь, і це чітко відчувають наші співгромадяни», — сказав він. Ксав'є Бетель, його колега з Люксембургу, сказав, що «роздроблене Сполучене Королівство показує, що нам потрібна єдина Європа більше, ніж будь-коли досі», — йдеться у репортажі. 

Німецьке видання Die Zeit у висвітленні саміту зосередилось на позиції Ангели Меркель. Пані канцлерка також впевнена у невідворотності Brexit. 

«Після першого дня саміту ЄС в Брюсселі, канцлерка Ангела Меркель облишила надію на те, що британське рішення може бути виправлене. «Я хочу сказати абсолютно відверто, що я не бачу жодного способу повернути цей процес у зворотній напрямок», — сказала Меркель в Брюсселі після зустрічі лідерів урядів 27-ми країн ЄС з прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном», — зазначається у статті. Очевидно, що видання поділяє думки пані Меркель, адже наголошує на 27-ми країнах у ЄС, ставлячи Британію як противагу їм. 

Ангела Меркель та  Жан-Клод Юнкер також вкотре наголошували на необхідності якомога швидше запустити в дію Статтю 50 Лісабонського договору, яка містить процедуру виходу країни з ЄС. «Меркель заявила, що вона твердо розраховує на те, що Великобританія надасть запит на вихід у відповідності зі статтею 50 Лісабонського договору, навіть якщо поки не спланувала термін фактичного виходу. «Зараз час не видавати бажане за дійсне, а тверезо оцінювати реальність», — сказала канцлерка. «Ми не маємо місяців часу на роздуми», — сказав президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Доки британський уряд офіційно не подасть запит на вихід до Брюсселю, не буде ніяких переговорів», — підсумовує Die Zeit. 

У американському виданні The Washington Post також вважають, що у ЄС фактично залишилось 27 країн. «На тлі зростання побоювань стосовно того, що Європейський Союз може розпастись після рішення Великобританії піти, лідери 27 країн, що залишаються в Європі,  зустрілися в Брюсселі, аби обговорити різні бачення майбутнього континенту», — так починається стаття. 

Американці зазначають, що впевнена стратегія ЄС у переговорах із Сполученим Королівством діє. «Прагнучи запобігти подальшому розколу союзу, нервові глави урядів сказали офіційному Лондону, що Сполучене Королівство не може зберегти доступ до найбільшого в світі споживчого ринку, якщо він не прийме зобов'язання, від якого британські виборці відмовилися: відкриті кордони. Деякі провідні агітатори за вихід, схоже, вже приборкали амбіції щодо відділення», — йдеться у статті. 

«Тиск зростає на тлі дещо сконфужених британців, які не знають, чого вимагати від Європи, і внутрішні політичні негаразди, які нещодавно з'явилися, підкреслюють відсутність ясності. Європейські лідери заявили, що найкраща угода, яку вони могли б запропонувати, нагадуватиме норвезьку модель. Ця країна, хоч і не є членом ЄС, повинна слідувати найважливішим нормам і правилам Євросоюзу в обмін на вільний доступ до багатих ринків країн-членів. Але Норвегія дозволяє вільне пересування робочої сили у та із ЄС, — а британські виборці голосували саме проти цього», — додає автор. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.