Світ

  ▪   Підготував: Віталій Рибак

Німецькі медіа про Brexit: великі ризики для ЄС

Німецьке суспільство шоковане наслідками британського референдуму. Хтось оцінює збитки, хтось шукає нові можливості у хаосі.

Оглядач видання Deutsche Welle Крістоф Гассельбах вважає Brexit величезною катастрофою для усієї Європи і насамперед для Німеччини. 

Ця катастрофа є багатовимірною. «З виходом Великої Британії піде не лише ключовий платник внесків до ЄС: спільноті забракне цього зовнішньополітичного, дипломатичного, військового важковаговика — держави, яка робила ЄС відкритішим для світу і більш конкурентоорієнтованим. Особливо за британцями сумуватиме Німеччина. І без того не бракує країн, які б воліли відгородити ЄС від глобалізації, і для яких бюджетна дисципліна — незнайоме поняття. У цьому сенсі Лондон і Берлін переслідували спільні цілі. Партнер тепер вибув», — пише Гассельбах. 

Це також втрата стабільності самого ЄС. «Британський приклад може бути показовим для інших. Не обов'язково, що за ним негайно слідуватиме парад виходів країн із ЄС. Але інші країни зможуть щонайменше погрожувати подібними референдумами і, як Великобританія, вимагати для себе хоча б найрізноманітніших виняткових прав та правил. Урешті-решт це буде ЄС, у якому кожен шукає для себе своє і не бажає зв'язувати себе зобов'язаннями. А це не стабільна структура устрою для глобального гравця, який хотів би, щоб його сприймали всерйоз», — зауважує оглядач. 

У газеті Süddeutsche Zeitung спробували дати відповідь на питання: як Brexit вплине на глобальний добробут? 

«Звичайно, зараз почнеться хаос як на фінансових ринках, так і у свідомості людей. Референдум щодо членства Сполученого Королівства в Європейському Союзі ставить під сумнів те, що буде із Великобританією та ЄС. За жорстким рішенням британців стоїть їх менталітет. Вони кажуть: «Ми проти ЄС». Це небезпечна установка для економічної політики. Вона не обіцяє нічого хорошого для британського майбутнього — і ставить під загрозу світовий добробут», — йдеться у статті.  

Автор пояснює це тим, що Британія частково відмовляється від загальноприйнятих правил гри. Одним із найважливіших наслідків, на його думку, стане зростання ролі Лондона як податкової гавані. «Сучасна ринкова економіка живе завдяки компаніям, що конкурують між собою, намагаються запропонувати найкращі продукти якомога дешевше. Проте цей принцип потребує правил: держави повинні створити справедливу структуру, в рамках якої відбувається конкуренція. [...] Саме тому Brexit є настільки небезпечним для глобального добробуту: він може завдати потужного удару по міжнародних економічних дебатах. П'ята економіка в світі дала зрозуміти іншим країнам, що радше стоятиме на позиціях антагонізму, ніж співпраці», — підсумовує автор. 

А от ліве видання TAZ не поділяє тривоги колег, зауважуючи, що Brexit може принести багато нових можливостей. 

«Цей результат є катастрофою тільки для тих, хто чіпляється за статус-кво, для любителів неоліберальної Європи, у якій домінує німецький меркантилізм. Для всіх інших — а їх є багато — це нагода для нового старту у напрямку побудови кращого ЄС», — йдеться у статті. 

Автор вважає, що європейські лідери повинні переглянути пріоритети на  саміті ЄС, що відбудеться в понеділок. «Референдум був «заклик до пробудження», не повинно бути «business as usual» зі сторони Брюсселя. Але відповідь на британську недовіру з боку лідерів ЄС є поки вкрай непереконливою. Більше зброї, більше внутрішньої безпеки, ефективніший захист кордону — ось що на порядку денному саміту ЄС, що відбудеться наступного тижня. А про вищий ступінь демократії, соціальної безпеки і більш прозору діяльність інституцій практично не згадують». 

Штормить і в політиці. Німецька євроскептична партія «Альтернатива для Німеччини» уже пропонує аналогічний референдум на своїй батьківщині.  

«Brexit! Це політичний землетрус в Європі. 51,9% британців проголосували за вихід Британії з ЄС. Історична подія, яка показує, що завжди є альтернатива! Час для проведення референдуму в Німеччині! Час змін! Час «АдН»!»,— такий допис з'явився на  Facebook-сторінці політсили.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.