Світ

  ▪   Анатолій Шара
  ▪   Утті, Фінляндія

Як готують фінський спецназ

Тиждень.ua побував на показовому виступі фінських підрозділів спеціального призначення

Кожного року 12 травня база спецназу в місті Утті, що знаходиться в 150 км на схід від Хельсінкі відчиняє свої двері для всіх охочих. Необхідно зазначити, що ця база – це центр навчання сил спеціальних операцій та льотчиків. Службу тут несуть близько 500 військових, 200 з яких мобілізовані.

Треба пояснити, що відбір до підрозділу спеціального призначення дуже жорсткий. Після мобілізаційних заходів, офіцери центру відбирають по спеціальним критеріям не більше 400 молодих людей, з яких тільки 200 допускаються до складання дводенних тестів. Після цього лише 60 з них будуть проходити навчання.

В Утті також тренуються підрозділи повітряно-десантних військ, гелікоптерного полку та служб забезпечення. Ці підрозділи не випадково теж базуються тут, адже фіни відразу навчають мобілізованих бійців взаємодії з різними підрозділами. До речі, базу в цьому місті створили за наказом символу фінської нації – Карла Маннергейма.

Так от в цей день спецпризначенці, десантники, льотчики своєрідно звітують перед своїми громадянами.

Читайте також: Як сформувати ефективний спецпідрозділ

Люди починають приїжджати в Утті з самого ранку. Як правило тут збираються батьки, товариші мобілізованих та військовослужбовці резерву. 

Показові виступи проходять в декілька етапів. З початку, свої вміння показують льотчики, виконуючи над глядачами фігури різного рівня складності.

Потім до справи беруться спецпризначенці, які демонструють силові справи з колодами.

Далі, за планом, відбувається анти-терористична операція. Легенда така: розвідка знаходить місце розташування бази бойовиків, спецназівці викликають для штурму бази десантників.

Через декілька хвилин неподалік цього місця висаджується крилаті піхотинці, розвідники повідомляють їм точні дані розташування вогневих точок терористів та місця утримання заручників. Після сигналу, бійці приступають до виконання операції. Одна група десантників разом з спеціально навченими собаками успішно штурмують вогневі точки бойовиків, інша група застосовуючи безшумну зброю звільняє заручників.

При цьому снайпери контролюють весь периметр бойового зіткнення. Один з трьох гелікоптерів постійно висить в небі, щоб захистити з повітря та вчасно побачити підкріплення бойовиків.

Після виконання завдання, десантники, заручники та піймані терористи сідають в гелікоптери та швидко відлітають з цього місця. Залишається лише група армійського спецназу, яка мінує територію та чекає на прибуття підкріплення терористів і як тільки ті прибувають – підривають базу. Сам штурм зайняв не більше трьох хвилин.

Читайте також: Як працюють сили спеціальних операцій

За цією операцією уважно спостерігає командуючий Силами Спеціальних Операцій Алі Маттола. Полковник постійно дивився на свій годинник і на поле бою. Незважаючи на його велику зайнятість Тижню вдалося поставити декілька запитань.

  • Полковнику, в чому полягає суть сьогоднішніх показових виступів?
  • Це традиційно для нас в цей день показати людям, що ми досягли за рік підготовки. Як Ви бачили це були мобілізовані хлопці, які пройшли певну підготовку. В нас є своя програма, яка має свою історію. Сьогодні ми хотіли показати взаємодію армійського спецназу, десантників та повітряних сил.
  • Що є головним, на Вашу думку, для досягнення успішного результату подібної операції?
  • Чітка взаємодія підрозділів та звичайно ж зв’язок.
  • Чи приймали участь бійці спецназу в справжніх бойових діях, наприклад в Афганській кампанії?
  • Звичайно, ми приймали активну учать в цій кампанії. Але там ми не займалися своєю безпосередньою роботою, а лише навчали підрозділи майбутньої афганської армії. В минулому році ми вже закінчили цей процес.
  • Як Ви знаєте, в Україні зараз триває війна проти російських терористичних військ. Чи відобразилося це якимось чином на програмі підготовці армійського спецназу Фінляндії?
  • Ні, але ми готові до такого сценарію, який відбувся в Україні. В принципі там не було нічого якісно нового. Якщо більшість західного світу була дуже здивована поведінкою росіян в Криму, то для нас це не стало новиною. Ми завжди готові протистояти будь-яким діям подібного характеру на нашій території.
  • Які загрози Ви вбачаєте для Фінляндії?
  • Я не бачу поки-що жодної прямої загрози. Але ми дуже багато уваги приділяємо вивченню феномену сучасної гібридної війни, особливо виявленню її ранніх ознак та їх подальшого швидкого повного усунення. Але ми дуже відрізняємося від України в багатьох сферах. Тому, в нас неможливий такий сценарій.

Після цього свої показові виступи продовжив американський винищувач класу «Хорнет». На цьому захід закінчився і люди почали розходитися.

Біля одного з гелікоптерів стояла російська пара. Хлопець задумливо сказав своїй супутниці «Ці бачиш теж посилено тренуються. Всі сусіди Росії з’їхали з глузду…».

Загалом сам захід пройшов в дуже дружній атмосфері і кожен з учасників дійства отримав свою порцію задоволення. Батьки побачити своїх синів, люди впевнилися, що армія може їх захистити, військові показали себе, а я побачив як тренується фінський спецназ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.