Світ

  ▪   Віталій Рибак

Конференція НАТО: про Східну Європу, кібербезпеку, міграційну кризу та Грузію

10-11 лютого відбувалась конференція міністрів оборони країн-членів НАТО. Тиждень обрав найважливіші положення, прийняті на ній

НАТО посилить контингент в Центрально-Східній Європі

Відбудеться перерозподіл додаткових військових підрозділів у країни, безпека яких є під загрозою внаслідок російської агресії в Україні. Мова йде про шість держав: Болгарію, Польщу, Румунію, Естонію, Литву та Латвію. Побудови нових військових баз не буде — натомість ці новостворені підрозділи постійно змінюватимуть країну дислокації. Існуватиме також резерв у вигляді сорока тисяч бійців, які, у разі необхідності, надаватимуть підтримку вищезгаданим підрозділам — будуть силою швидкого реагування.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг так прокоментував цю подію: «Посилена військова присутність на східних кордонах Альянсу буде мультинаціональною. Вона створюється з метою показати, що в разі агресії проти одного із членів організації, НАТО відповість як єдина сила. Він також детально розповів про структуру нових підрозділів: «Передові сили змінюватимуться за ротацією і будуть забезпечені програмою навчань, а також необхідним логістичним забезпеченням і інфраструктурою для розгортання на позиціях і забезпечення швидкого надходження підкріплень. Наші військові планувальники дадуть нам рекомендації щодо кількості і складу наших посилених військ цієї весни».

Читайте також: Війна обійдеться дорого

Окрім того, на конференції також обговорили процес взаємного підключення Спільних розвідувальних і спостережних ресурсів НАТО. «Це вирішальна спроможність для Сил реагування НАТО. І вона дозволяє нашим командирам і нашим політичним лідерам ухвалювати швидкі і зважені рішення», — наголосив пан Столтенберг.

НАТО та ЄС посилять співпрацю в сфері кібербезпеки

Між підрозділом НАТО з реагування на комп’ютерні інциденти (NCIRC) і Групою реагування на комп’ютерні надзвичайні ситуації Європейського союзу (CERT-EU) були укладені технічні домовленості з кібер захисту — здійснюватиметься обмін досвідом та інформацією. КоенГійсберс, генеральний менеджер Агентства зв’язку і інформації НАТО (NCI), яке відповідає за експлуатацію і захист мереж НАТО, розповів, що технічні домовленості стосуються як обміну інформацією щодо конкретних кібер загроз, так і обміну передовим досвідом з технічних процедур, конфігурації мереж і партнерства з відповідними підприємствами.У прийнятті цього рішення, без сумніву, не останню роль зіграла хакерська атака на українську інфраструктуру, що сталась у січні.

«Підписання цих домовленостей є важливим етапом у зміцненні нашої співпраці у галузі кібер захисту з НАТО, яка була також визначена як один з п’яти пріоритетів у рамках Політики кібер захисту ЄС», – заявив Педро Серрано, заступник  Генерального секретаря Європейської служби зовнішніх дій.

НАТО допоможе Європейському союзу у врегулюванні міграційної кризи

2-га постійна військово-морська група НАТО розпочала патрульну діяльність у Егейському морі — допомагатиме Європейському агентству з охорони зовнішніх кордонів країн-членів Європейського Союзу моніторити нелегальну міграцію в регіоні.

Читайте також: Розмови за зачиненими дверима

Єнс Столтенберг наголосив на тому, що НАТО не має на меті перешкоджати рухові човнів, що перевозять біженців — натомість збиратиме інформацію, яка допоможе боротись із організованою злочинністю у сфері торгівлі людьми.

НАТО посилить підтримку міжнародної коаліції проти Ісламської Держави

Пан Столтенберг зазначив, що Альянс готовий надати розвідувальні літаки AWACS для того, аби посилити моніторинг на кордоні між Туреччиною та Сирією. Він наголосив на тому, що це рішення допоможе послабити та знищити терористичне угрупування «Ісламська Держава», яке загрожує усьому світові.

Окрім того, міністри оборони країн-членів НАТО погодили детальний план гібридної стратегії Альянсу, який зробить можливим оперативне реагування на гібридні загрози. В його рамках відбудеться посилення потужності НАТО у сферах запасів їжі та питної води, телекомунікацій, кібернетичних мереж та транспорту.

НАТО підтвердило, що Грузія дедалі ближча до членства

Міністри оборони обговорили внутрішню політику та реформи Грузії — і визнали, що вони наближають країну до НАТО. Вони привітали зусилля грузинів на поприщі зміцнення демократичних  інститутів, але наголосили на тому, що потрібно продовжувати роботу в тому ж дусі, аби досягнути верховенства права та повної незлежності судової системи від зовнішнього впливу.

«Грузія стає дедалі ближчою до членства у Альянсі завдяки продуктивним реформам та значному внеску у колективну безпеку країн-членів НАТО», — зазначив Єнс Столтенберг.

За даними офіційної веб-сторінки НАТО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.