Світ

  ▪   Богдан Буткевич

Міжнародна федерація корупції

Затримання 27 травня в Швейцарії шістьох посадовців ФІФА (Міжнародної федерації футболу) з подачі США стало для багатьох якщо не шоком, то величезною несподіванкою. Збурена громадськість дізналась, що затриманих підозрюють в отриманні хабарів на суму понад $100 млн, починаючи з 1990-х років, що пов’язані, в першу чергу, з шахрайством підчас розподілення прав на проведення чемпіонатів світу з футболу.

Фактично йдеться про величезнийтупик, в якому опинився футбол за останні 40 років під головуванням двох останніх керманичів ФІФА – Жоао Авеланжа та нинішнього, Йозефа (Зеппа) Блаттера, улюбленого учня та вигодованця першого. «Спорт №1» перетворився на наскрізь корумповану індустрію розваг та елемент стратегій продажів для транснаціональних корпорацій.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Зараз арештована майже вся верхівка ФІФА – віце-президенти виконкому Джеффрі Уебб і Еухеніо Фігередо, екс-президент Конфедерації футболу Північної і Центральної Америки і країн Карибського басейну (КОНКАКАФ) та у недавньому минулому віце-президент ФІФА Джек Уорнер тощо. Окрім них, заарештовано ще 14 дотичних осіб, які мали стосунок до спортивного маркетингу та були посередниками під час незаконних перерахунків «чорних» грошей. Однак багаторічний керівник ФІФА Йозеф Блаттер уник арешту й навіть був переобраний до 2019 року на нещодавній конференції ФІФА – завдяки схемі, яка буде описана трохи нижче. Щоправда, ходять вперті чутки, що свого терміну він не досидить, але поки що реальність саме така.  

Згодом прокурори США повідомили, що у справі можуть бути нові епізоди. Окрім того, у прокуратурі обіцяють перевірити подробиці відбору переможців тендеру на проведення ЧС-2018 та 2022 років (Росія і Катар). «Я впевнений, що нас чекає ще один раунд обвинувальних висновків», - заявив керівник підрозділу кримінальних розслідувань Податкової служби США (IRS) Річард Вебер. Він додав, що слідчі «борються не з футболом, а з корупцією». За його словами, ланцюжок злочинних схем розплутувався поступово: «Одне призводило до іншого, а потім ще і ще».

Читайте також: Генсек ФІФА також може бути причетним до хабарництва в організації – The New York Times

Зокрема, він нагадав, що навколофутбольний діяч Чак Блейзер у 2011 році не подав податкові декларації – ключовий момент, адже це громадянин США,тобто, з’явився привід для прямого втручання американських спецслужб. Через два роки після початку розслідування проти нього - у 2013 році - він таємно зізнався у податкових злочинах і корупції. Завдяки роботі з Блейзером, слідство вийшло на Джека Ворнера, ще одного громадянина США, одного з заарештованих наразі функціонерів ФІФА.

На думку прокуратури, Уорнер був причетний до отримання $10 млн. за просування Південної Африки в якості господаря ЧС-2010. «Ми завжди знали, що це буде дуже велика справа», - заявила генеральний прокурор США Лоретта Лінч. Раніше вона казала, що затриманих звинувачують у діях, які тривали 20 років.

«Спорт №1» перетворився на наскрізь корумповану індустрію розваг та елемент стратегій продажів для транснаціональних корпорацій

Чому США саме зараз нанесло удар по ФІФА? Доморощені ура-патріотичні конспірологи та параноїки з Росії спільно побачили в цьому підступи «вашингтонського обкому». Перші – в сенсі «допомоги Україні» проти Росії, другі – навпаки, в плані «вселенського зла з Америки», що хоче обов’язково напаскудити «матушкє Расєє». Реальність набагато простіша – в Сполучених Штатах найбільшим злочином є несплата податків. А саме цим грішили афілійовані з керівництвом ФІФА структури та люди. Відповідно, рано чи пізно в американських спецслужб мали дійти до руки до них. А пан Блейзер спочатку підставився сам, потім підставив й все своє угрупування – в намаганні врятувати власну шкіру здав всіх й все.

ГРОШІ ПОНАД УСЕ

Корупційна комерціалізація футболу почалася не сьогодні, а ще на початку 1970-х, коли великі корпорації зрозуміли, які величезні гроші можна заробляти, якщо впливати на управлінські рішення в спорті. Саме тоді господар знаменитої спортивної компанії Adidas Хорст Дасслер заключив таємну угоду з прудким бразильцем на ім’я Жоао Авеланж, й пролобіював його призначення головою ФІФА, некомерційної організації, яка проводить всі футбольні турніри, найголовнішим з яких є Чемпіонат світу (ЧС). Членами ФІФА є 208 національних асоціацій та шість континентальних, які мають рівне право голосу під час обрання президента і керівних органів.

Найбільшу роль у всіх рішеннях відіграють великі корпорації – спонсори футболу та розносники хабарів для футбольної еліти, такі як Adidas та Coca-Cola. Завдяки ним спочатку Авеланж, а потім і Блаттер мали можливість виплачувати гранти бідним країнам, отримуючи за це голоси на президентських виборах і залишаючись при владі вже понад 40 років. Це замкнуте коло: чиновники допомагають великим компаніям отримати спонсорські контракти, на їх гроші виконують свої обіцянки, дані країнам третього світу, і за рахунок голосів цих країн переобираються знову і знову.

Пан Авеланж може по праву вважатися автором нинішньої корупційної системи світового футболу. Коротко її сутність в тому, що продається все, починаючи від прав на проведення першості, закінчуючи використанням футболу в якості політичного інструменту – теж за гроші. Саме при ньому буйним цвітом розквітла система прихованого хабарництва, коли бідні країни з третього світу отримували гроші під виглядом коштів «на розвиток футболу», а навзаєм гарантували повну лояльність вищому керівництву. До цього додамо дружбу з будь-якими диктаторами, хунтами, мафіозі, якщо тільки за це платять готівкою.

Читайте також: У ПАР підтвердили виплату $10 млн посадовцю ФІФА

Ти Путін й хочеш покращити свій імідж, влаштувавши видовище для плебсу? Без проблем – плати й вперед. Саме таким чином отримували своє право провести світові першості Аргентина та Бразилія в 1978 та 1970-х роках, Колумбія в 1986-му (в останній момент його забрали на користь Мексики), коли там правили реальні диктатори. Саме так отримали й право на проведення ЧС-2018 Росія та ЧС-2022 – Катар.

До речі, зовсім невипадково головний офіс ФІФА перебуває у Швейцарії. За законами альпійської країни, федерація як некомерційне об’єднання не сплачує взагалі жодних податків. Однак, футбольні турніри під егідою асоціації приносять прибуток, зокрема з продажу реклами та прав на телевізійну та інші типи трансляцій. Наприклад, за інформацією німецької газети «Der Tagesspiegel», за підсумками ЧС-2014 у Бразилії ФІФА отримала €3,3 млрд (до того ж асоціація не сплачувала податків навіть під час діяльності на території Бразилії). Після виплат премій учасникам та асоціаціям країн-членів, у штаб-квартирі ФІФА залишилося €1,6 млрд  прибутку.

«Нинішній керівник ФІФА Йозеф Блаттер очолив цю організацію в 1998 році, коли Жоао Авеланж йшов на покій, - розповідає шотландський журналіст Ендрю Дженнінгс, розслідування якого також лягли в основу матеріалів справи проти ФІФА. - На цей пост претендував ще й швед Леннарт Юханссон (президент УЄФА – європейської асоціації), але Авеланж активно підтримував швейцарця, бо Юханссон привселюдно висловлював бажання розібратися з фінансовими справами ФІФА, запросивши для цього незалежних аудиторів. Блаттер, який на той момент був генеральним секретарем ФІФА (та протеже Авеланжа – Ред.), щосили використовував адміністративний ресурс: коли виконком запропонував йому перед виборами залишити свою посаду, Авеланж і Блаттер просто покинули засідання, не давши провести голосування. Блаттер зробив тур по Африці, пообіцяв провести чемпіонат світу на цьому континенті. Віце-президент Африканської конфедерації футболу Фарах Аддо стверджував, що йому прямо запропонували 100 тисяч доларів за те, щоб він проголосував за Блаттера і вплинув на інших керівників африканських федерацій. Аддо відмовився і, прибувши на конгрес у Париж, виявив, що його ім'я не значиться в списках акредитованих делегатів».

За словами Дженнінгса, Блаттер виграв, і Авеланж у своєму останньому наказі гарантував йому щорічну шестизначну премію «за вірність». А себе бразилець призначив почесним президентом ФІФА. Тепер він отримує хорошу пенсію й їздить по всьому світу за рахунок організації. Продовжуючи продавати за хабарі права на телетрансляції та свою підтримку у просуванні певних проектів.

РОСІЯ І ХАБАРІ

Банда Авеланжа-Блаттера на посту президента ФІФА брала хабарі більш ніж 40 років за маркетингові та телевізійні права на чемпіонати світу з футболу. Це окрема велика корупційна схема. Хочеш купити чиїсь голоси? Без проблем – купи права на телетрансляцію його першості та проведи з командами з цієї країни рекламні товариські зустрічі. Тобто, дай непрямий хабар.

«Корупція у ФІФА починається з того, що її члени отримують пачки квитків на матчі чемпіонатів світу і перепродують їх на чорному ринку, - продовжує Дженнінгс. - Кожній національної асоціації видається грант - 250 тис доларів на рік. ФІФА стверджує, що контролює, на що витрачаються ці гроші, але це брехня. Контролю піддаються тільки ті асоціації, чиї президенти насмілюються критикувати Блаттера. Кожна континентальна конфедерація раз на чотири роки отримує 2,5 млн доларів. Статки Джека Уорнера сьогодні складають від 10 до 20 млн. доларів, він володіє кількома компаніями в США і не соромиться говорити, що придбав їх на зарплату та кошти, отримані від ФІФА».

Читайте також: Кримінальні справи проти посадовців ФІФА можуть змінити структуру організації – The Economist.

Журналісти та представники слідства у приватних бесідах зазначають, що заради голосів на президентських виборах Блаттер домігся, щоб чемпіонат світу 2010 року пройшов у ПАР, і розорив країну: світова першість стала для ФІФА дуже вигідним заходом, а ось у бюджеті країни утворилася діра в 10 млрд. доларів. При цьому, підряди на будівельні роботи в країнах, що отримують право на проведення першості, отримують компанії, близькі до Блаттера. Як стверджують слідчі – за величезні хабарі. Подейкують, віддаючи першість африканській країні, він прагнув отримати за це Нобелівську премію миру.

«Заявка Катару на проведення чемпіонату світу 2022 року в оціночному протоколі ФІФА посідала останнє місце, тобто за логікою ніяк не могла перемогти, - стверджує німецький журналіст газети Süddeutsche Zeitung Томас Кістнер. - У звіті було чітко сказано про ризик для здоров'я футболістів через спеку (40-50 градусів влітку). Однак Франц Беккенбауер, який входить до виконавчого комітету ФІФА, вже після виборів заявив, що ця проблема взагалі не обговорювалася. Англійці ж розповіли, що їх презентацію замовляли і дивилися тільки троє з 24 членів виконкому». Цікаво, що зараз ФІФА вже хоче провести першість в Катарі в грудні, що означає поламати всі графіки найсильнішим європейським турнірам, де якраз в цей період національні першості в розпалі.

За словами німця, Росія виграла у таких футбольних країн, як Англія та Іспанія з Португалією, тільки тому, що цього хотів Блаттер. Справа в тому, що ФІФА заздалегідь підписує угоди з усіма країнами-претендентами. Це дуже зручно, оскільки функціонери звільняються від митного контролю, необхідності отримувати дозвіл на роботу і так далі. Так от, ФІФА вимагала від англійців, щоб ті в разі перемоги гарантували б непоширення на неї закону проти відмивання грошей, який діє у Великобританії.

Читайте також: У Цюриху через підозру у корупції заарештували шістьох посадовців ФІФА

«Росія, у порівнянні з Англією, Дикий Схід, адже всі питання можна вирішити особисто з Путіним, – каже Кістнер. - Демократичні системи для ФІФА занадто мінливі й небезпечні, а ось з приводу того, що відбуватиметься в Росії в наступні сім років, ФІФА відчуває себе спокійно». Не варто забувати й про те, що дуже довго віце-президентом ФІФА був росіян В’ячеслав Колосков, у якого дуже гарні особисті стосунки з Блаттером. Ну, й як забути про «Газпром» як постійного спонсора великих футбольних турнірів останніх років. Саме тому зрозуміла дуже різка реакція Кремля на справу проти ФІФА, адже вона неодмінно винесе на світло корупційні оборудки Москви з шахрайською верхівкою міжнародної федерації.

Звичайно, не можна оминути увагою той факт, що найбільш активними критиками Блаттера у нинішній ситуації є Англія та США. Які якраз й претендують на проведення, відповідно, ЧС-2018 та ЧС-2022, якщо їх заберуть у Росії та Катару. Англія вже навіть закликає європейські країни бойкотувати першість у Росії, аргументуючи це тим, що не можна грати в країні, яка мало того, що є агресором, так ще й отримала право на її проведення корупційним шляхом.

В будь-якому разі, футбольний світ на порозі змін. А ось чи не закінчиться все просто зміною прізвищ в виконкомі – побачимо дуже скоро.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.