Світ

  ▪   Богдан Буткевич

Змагары. Як білоруси воюють за Україну

Вже на Майдані були постій­­но присутні білоруські прапори, бо чимало представників братнього народу під­­­­тримало події Революції гідності. А зі смертю Михайла Жизневського їхня участь перестала викликати будь-які сумніви. З початком бойових дій на Сході значна частина білорусів-майданівців, а таких було до півсотні, разом зі своїми побратимами із Самооборони Майдану рушили на Донбас.
Матеріал друкованого видання
№ 19 (391)
від 14 травня, 2015

До них приєдналося ще кілька десятків добровольців із Білорусі. Весь перший період вій­ни, влітку – восени 2014 року, вони стояли пліч-о-пліч із такими самими українськими добровольцями. Ось тільки інформації щодо них дуже мало, адже білоруси не афішують своєї участі в українсько-російській війні через переслідування на Батьківщині.

Від самого початку війни на Волині був сформований загін білоруських добровольців, який дістав назву «Пагоня» на честь стародавнього білоруського гер­­ба. Більшість добровольців першої хвилі згодом потрапили до батальйонів «Донбас» та «Азов». Це ті, хто пішов на фронт із Майдану чи потрапив в Україну наприкінці весни – на початку літа 2014‑го. Друга хвиля – білоруси, які приїхали сюди після Мінська-1 або прибули на другу ротацію. Ось во­­ни вже майже в пов­ному складі опинилися в підрозділах Добровольчого українсь­­кого корпусу «Правого сектору» та ОУН. Бо на той момент і «Азов», і «Донбас» уже були офіційними структурами МВС, відповідно там могли служити тільки громадяни України.

Читайте також: Без виграшу. Чому не повстає Білорусь

Абсолютно всі білоруси воювали у складі, зрозуміло, добровольчих батальйонів, бо в лавах Збройних сил вони не могли служити ні тоді, ні тепер, адже, за законодавством, там мають право перебувати тільки громадяни України. Тільки зараз, після року жорстокої війни, у якій такі добровольці добре прислужилися, у Верховної Ради дійшли руки до цього питання. Але більшість білорусів уже поїхала з фронту або взагалі з України. На сьогодні кілька їх служить тут як інструктори, зокрема в батальйоні «Азов». Але вони не беруть безпосередньої участі в бойових діях.

Мотивація білоруських добровольців з українського боку дуже нагадує мотивацію українських бійців УНСО, що воювали в Абхазії та Чечні у 1990-х

Дістати інформацію про біло­ру­­сів-добровольців дуже складно, адже ніхто й ніколи не систематизував її. Тому дані щодо загальної кількості в різних джерел різні. Так, білоруська опозиція оприлюднювала цифру понад 200 бійців. Однак після опитування всіх добровольчих з’єднань Тиждень дійшов висновку, що реальнішою є цифра 80–100 осіб за час конфлікту у складі всіх батальйонів. За словами білорусів, із якими нам вдалося поспілкуватися, добровольці їхали переваж­­но з центральних областей нашо­­го сусіда та Мінська. З більш русифікованого промислового схо­­ду країни не прибув майже ніхто.  

Мотивація білоруських добровольців з українського боку дуже нагадує мотивацію українських бійців УНСО, що воювали в Абхазії та Чечні у 1990-х. Наприклад, боєць-білорус із позивним Кент з 5-го батальйону ДУК ПС, на жаль, уже покійний, відверто казав, що воює в Україні для того, щоб завтра війна з Росії не прийшла на його рідну землю. Такої думки дотримується чимало його земляків, що приїхали воювати за Україну.
Офіційний Мінськ, м’яко кажучи, зовсім не вітає участі своїх громадян у цьому конфлікті, причому з обох боків: хоч з українського, хоч із російсько-сепара­тистського (серед них теж трапляються «совково-ідейні» білоруси). І вдома на цих людей чекає повноцінний тюремний термін за найманство. Тому білоруси, на відміну від наших добровольців, абсолютно не палають бажанням спілкуватися з журналістами або якось світитися в ЗМІ. Надто ж якщо йдеться про членів опозиційних до Лукашенки політичних організацій.

Читайте також: Аби не було війни. Чому білоруси бояться Майдану

З цієї самої причини білоруси, окрім згаданої «Пагоні», яка наразі повністю законспірувала свою діяльність та чисельність, ніколи не мали окремого етнічного з’єднання у складі українських Збройних сил на кшталт чеченського батальйону.
Участь білорусів в українсько-російській війні не була аж надто значною за кількістю, але мала чималий позитивний пропагандистський ефект. Приємно, що на нашому боці їх воювало біль­­ше, ніж на російсько-сепаратист­ському, і вони були активнішими. Що й не дивно, адже на боці терористів виступили люди з радян­сько-російською ментальністю, єдиною білоруською ознакою яких була наявність відповідного громадянства. Тоді як українську сторону підтримали саме ідейні патріоти.

*Змагар – біл. повстанець, комбатант, так зазвичай називають учасників патріотичних організацій у сучасній Білорусі

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.