Світ

  ▪   Анна Варавва

Що приховує боротьба з корупцією у Китаї?

Пекін не припиняє дивувати своєю завзятістю у боротьбі з корупцією: за останні кілька років під слідством опинилося понад 80 тисяч держслужбовців, включно з 55 можновладцями високого рангу. До того ж, в корупції звинувачують тих, хто нещодавно був недоторканим.

Нещодавно світ приголомшила звістка про те, що в Китаї було страчено Лю Ханя, мильярдера, головуприватноїгірничодобувної компаніївпровінціїСичуань. Його визнали винним у численних вбивствах, зв'язках з мафією, участі в організованій злочинності, здирництві та інших злочинах .

Але чому, незважаючи на «рішучу боротьбу з корупцією», яку так активно пропагує влада КНР, стан речей у цій сфері тільки погіршується? За останній рік, відповідно до щорічного Індексу сприйняття корупції TransparencyInternational, Китай опустився з 80-го на 100-е місце. Чому активістів, які викривають корупційних чиновників, ув’язнюють?

Отже, чи відбувається в КНР справжня боротьба з корупцією або під цим приводом реалізуються зовсім інші плани? І чи варто Україні переймати такий досвід?

У Китаї у багатьох великихдержавних іприватних компаніяхвищі посади обіймають люди, близькі до партійних керівників. У КНР – однопартійна система, а отже влада і бізнес є одним цілим. Таким чином, страта мільярдера є дещо більшим, аніж розправою над мафіозним угрупуванням, а скоріше – серйозне попередження длясупротивників в середині компартії.

Страчений мільярдерЛюХаньвівбізнес разомз синомколишньогоглави апаратубезпекиЧжоуЮнкана, який зараз також перебуває під арештом. Чжоубуводнимз найвпливовішихчленомкомуністичної партії Китаю(КПК), до того ж, він обіймав посаду міністрагромадської безпеки.Але і він був покараний за «антикорупційну діяльність».

За останні роки «антикорупційна кампанія» нинішнього голови КНР Сі Цзіньпина прибрала десятки тисяч чиновників різних рангів від влади. Та головним у цій китайській люстрації лишається те,що фактично всі неугодні можновладці є прибічниками завзятого супротивника нинішнього керівника Сі - ЦзянЦземіня, який очолював країну з 1989 по 2002 роки.

«Антикорупційна» кампанія Сі. Що лежить на поверхні

Сі Цзіньпін — теперішній генсек КПК — оголосив про початок антикорупційної кампанії одразу після того, як прийшов до влади - в листопаді 2012 року. За цей час багато впливових державних мужів було заарештовано, допитано й відправлено за ґрати. Агентство «Сіньхуа» надрукувало список із 55 чиновників вищого рангу, яких було звільнено за хабарі. Практично всі вони є союзниками колишнього голови компартії ЦзянЦземіня,.

Розслідуванням справ корумпованих чиновників займається Центральний комітет з перевірки дисципліни. І перш ніж висунути високопосадовцеві звинувачення, відбувається затримання більш дрібних клерків, пов’язаних із головною мішенню. Таким чином, заарештовуючи більш дрібних чиновників, Сі поступово підбирається до основної своєї мети – свого попередника, ЦзянЦземіня.

Читайте також: Китайська перспектива

Одна з найбільш приголомшливих справ за останні десятиліття стосувалася ЧжоуЮнкана. Вперше з часів «культурної революції» було заарештовано й виключено з компартії настільки впливового чиновника. До 2012 року він очолював апарат безпеки і мав владу над усією правоохоронною системою, в тому числі контролював прокуратуру, поліцію та спецслужби, а також керував судами.Чжоу звинуватили у порушенні партійної дисципліни, хабарництві, зловживанні владою і розголошенні партійних та державних таємниць. Однак, існують й непрямі докази причетності цього чиновника до тяжчих злочинів, серед яких: убивство своєї колишньої дружини, підготовка до державного перевороту в 2012 році, а також причетність до мережі найбільшої в світі чорної трансплантології, джерелом якої лежить, можливо, одне з найбільш масових у світі переслідувань.

Серед останніх гучних справ — затримання Лін Цзіхуа — керівника Канцелярії китайської компартії і помічника колишнього лідера партії ЦзянЦземіня. Чиновника звинуватили в «серйозних порушеннях дисципліни».  Раніше був заарештованийСюйЦайхоу — колишній голова Генерального управління тилу, який був другою людиною в армії і також є союзником Цзяна. А на початку грудня, в рамках антикорупційної кампанії була заарештована і перша жінка - генерал-майор ГаоСяоянь, секретар дисциплінарної комісії Інформаційно-інженерного університету Народно-визвольної армії (НВАК). Її підозрюють в отриманні хабара, пов’язаного з інфраструктурними проектами в пекінському військовому шпиталі №309.

Отже, наступною сходинкою на шляху усунення головного супротивника Сі — ЦзянЦземіня — може стати син останнього ЦзянМяньхен, якого ще називають китайським «телекомунікаційним королем» - через його контроль надChinaUnicom — однією з найбільших телекомунікаційних компаній у світі. Двох керівників високого рангу в цій корпорації вже заарештували. ЧжанЧжицзяна й ЦзунСіньхуа, звинуватили в корупції та порушенні дисципліни.

«Антикорупційна» кампанія Сі. Що відбувається насправді

ЦзянЦземінь прийшов до влади після того, як підтримав рішення свого попередника Ден Сяопіна силоміць розігнати повстання студентів на площі Тяньаньмень у 1989 році. Таким чином, новий генсек у якомусь розумінні гарантував попередньому та його команді, що не притягне їх до відповідальності за ті криваві злочини, в результаті яких сотні людей загинули.

Як і інші очільники компартії, Цзян, аби закріпити ідеологічний контроль над людьми, який є фундаментом для утримання влади тоталітарного режиму,продовжив жорстку кампанію придушення вільнодумства. За часів «культурної революції» масово були знищені віряни, протягом руху «Проти реакціонерів» було вбито інтелігенцію, у кампаніях «ліквідація крупних землевласників», «ліквідація капіталістів» були знищені представники цих класів, а, щоб придушити демократичний рух студентів на площі Тяньаньмень, проти них були кинуті війська й танки. Таким же чином,ЦзянЦземінь у другій половині свого строку, аби знову взяти китайців у лещата страху, спрямував свою увагу проти багатомільйонної групи прибічників духовно-оздоровчої практики Фалуньгун. Саме ці люди і стали тим ворогом, ненависть до якого і спрямував Цзян, аби відволікти увагу народу від внутрішніх соціально-економічних проблем в країні. Відомо, що систематичні масові вбивства людей є одним із основних інструментів компартії, за допомогою яких вона утримує свою владу. Сьогодні послідовники Фалуньгун є найбільшою групою людей, що переслідується в КНР.

Кількість прибічників цього вчення на 1998 рік значно перевищувала кількість членів КПК. І хоча люди, які займалися цією оздоровчою гімнастикою не висували жодних політичних вимог, спис ненависті був спрямований саме на них. Жорстокість придушення Фалуньгун значно перевершує всі попередні політичні кампанії, які проводила в Китаї компартія та які супроводжувалися масовими вбивствами людей. За даними звітів Спеціального доповідача ООН проти катувань, понад мільйона прибічників Фалуньгун перебувають в ув’язненні та зазнають жорстокого поводження та катування.

Читайте також: Китай - найсамотніша держава світу

За даними багатьох дослідників Китаю цих людей використовують для насильницького видаляння органів. В незалежному дослідженні Девіда Кілгура, колишньогодержсекретаряКанади зАзіатсько-Тихоокеанського регіонуі Девіда Мейтаса – міжнародного адвоката-правозахисника, у цьому чорному бізнесі в Китаї беруть участь правоохоронні та судові органи, а також військові шпиталі та інші медичні установи. І кількість вбитих заради органів перевищує 40 тисяч чоловік.

Фалуньгун базується на підвищенні моральності відповідно до принципів правди, доброти, терпіння, тобто узгоджується з цінностями, закладеними в традиційній китайській культурі. Захопивши владу в Китаї, компартія, перш за все, постаралась максимально знищити у свідомості людей саме ці традиційні цінності і замінити їх чужими китайській нації атеїзмом і теорією боротьби. Тому компартія і побачила у Фалуньгун загрозу своїй владі.

Страх притягнення до суду

Очевидно, нинішній очільник  компартії має особистий глибокий інтерес у тому, аби відсторонити чиновників із протилежного табору від керівних посад, через яких Цзян зберігає важелі впливу і, таким чином, підібратися до нього.

На думку незалежних спостерігачів, свого часу, аби утриматися при владі, ЦзянЦземінь просував саме тих, хто підтримував його репресивну політику щодо прав і свобод власного народу.  А він, зі свого боку, прикривавочінаїхучасть укорупції, якаврезультатідосягла небаченихмасштабів.Отже, очевидно, однією з найголовніших причин того, що Цзян усіма можливими шляхами намагається зберегти свій вплив в апараті компартії, є його страх понести відповідальність за криваві злочини, скоєні у ході саме цих репресій. І фактично всі заарештовані чиновники були активними його співучасниками.

Так, ЧжоуЮнкан разом із уже заарештованим колишнім секретарем комітету КПК китайського мегаполісу Чунцін Бо Сілаєм були основними призвідниками кампанії з видаляння органів.За данимиEpochTimes, жінка - генерал-майор ГаоСяоянь теж брала участь у насильницькій трансплантації, коли працювала в шпиталі №309. За повідомленнями телеканалу NTD, багато військових шпиталів, закріплених за Генеральним управлінням тилу, яким керував СюйЦайхоу (колишній голова Генерального управління тилу), здійснювали насильницьке видаляння органів.

Наразі в 29 країнах подані близько 60 судових позовів на колишнього голову компартії ЦзянЦземіня, колишнього члена ЦК КПК Ло Ганя, екс-голову Міністерства громадської безпеки ЧжоуЮнкана та інших активних учасників репресій. І, звісно, сьогодні Сі не бажає бути втягнутим у ці гучні справи і якомога швидше хоче повністю приборкати своїх жорстких попередників.

Таким чином, нинішній генсек КПК Сі очевидно не хоче брати відповідальність за всі ті злочини, скоєні іншою фракцією, отже під різними приводами, основний з яких «боротьба з корупцією», усуває опонентів від влади.

Борців з корупцією саджають

В КНР досі відсутня система декларування доходів чиновників, і її введення було би першим справжнім кроком на шляху боротьби з корупцією. Сьогодні до цього закликають активісти, але влада не тільки не дослухається до них, а навіть саджає за ґрати.  За даними правозахисників, минулого року до в’язниці за антикорупційну діяльність було кинуто десятки людей.

Так, трьох активістів, членів організації «Новий громадянський рух», які намагалися змусити чиновників розкрити дані про свої доходи, засудили до довготривалого ув’язнення. Їх визнали винними в «організуванні людей до порушення порядку в громадських місцях», а також у «розпалюванні ворожнечі й провокації конфліктів». Засновника ж організації, СюйЧжиюна, було засуджено до чотирьох років ув’язнення. Ще один активіст Лі Сихуа був засуджений до трьох років позбавлення волі через розміщені фото в мережі, на яких активісти тримали плакати з написами: «Наполегливо закликаємо чиновників розкрити дані про свої доходи».

Усе це ставить під сумніви дієвість проголошеної кампанії з викорінення хабарництва серед держслужбовців. До того ж, у Китаї публічне обговорення доходів посадовців досі залишається забороненим. І сьогодні будь-яка критика на адресу чиновників сприймається як «антипартійна» пропаганда та антидержавна діяльність. А того, хто насмілився підняти свій голос, можуть звільнити з роботи, посадити до в’язниці або вбити.

Коли дійде черга до Цзяна?

На заключному засіданні Політбюро Комуністичної партії Китаю голова КНР Сі Цзіньпін дав зрозуміти, що не допустить існування політичних угрупувань у середині компартії і його антикорупційна кампанія триватиме.

Останнім звільненим із посади за корупцію вже в цьому році став високопосадовець ЧжанКуньшен ― перший заступник міністра закордонних справ КНР, який також був тісно пов’язаний із ЦзянЦземінєм. Залишається тільки гадати, чи добереться Сі в цьому році до основної своєї мішені — ЦзянЦземіня.

Читайте також: Німецька преса про російсько-китайський союз

Очевидно, що боротьба з корупцією в КитаЇ є нічим іншим як інструментом політичної розправи та способом усунення небажаних впливових держслужбовців із протилежного табору. Але, в будь якому разі, Китай навряд чи може стати прикладом в цій нелегкій, але дуже важливій справі.

Країна проти народу

У спадок від попередників генсек Китаю отримав повний комплекс репресивного апарату, включно з придушенням інакомислячих, віруючих, катуванням в місцях позбавлення волі, контролем над ЗМІ та Інтернетом. Переслідуванням, окрім прибічників Фалуньгун, піддаються християни, тибетці, уйгури, незалежні адвокати, блогери, правозахисники та інші – словом ті, хто не бажає бачити компартію яксвого головноговерховногокерівникаі наставника, і в кому влада вбачає перешкоду своїй монополії над думками.

Стародавнє китайське прислів'я каже «Хтосидитьнатигрі, томуважко зньогозлізти», - отже сьогоднішній китайській владі нічого не лишається як продовжувати боротьбу з власним народом. Зрозуміло, аби втримати монополію на владу у суспільстві, необхідно втримати монополію на ідеологію.

ЗгіднозiзвітомFreedomHouse за 2014р. про права людини, Китай належить до «невільнихкраїн», у той час як Україна в цьомузвітівважається «часткововільною». Правозахисникизазначають, в Китаїзростає нетерпимість до інакомислення, посилиласякримінальнавідповідальність за висловлювання в iнтернеті, а поліціязаарештувалабагатьохактивістів, яківиступали за антикорупційніреформи.

AmnestyInternational у своємузвіті про права людини стверджує: «Почастішалиповідомлення про утиски, залякування, незаконнезатримання, а такожнасильницькезникненнякритиків уряду. Влада посилила контроль над районами проживанняетнічнихменшин, які не бажалимиритися з дискримінацією, гоніннями та іншимипорушеннямисвоїх прав».

Переслідування вірян

Починаючи від того, як компартія прийшла до влади в Китаї,вона почала знищувати традиційну культуру та віру. Отже, особливо чуттєвою компартія є до популяризації духовних практик, учень та релігій.

Поряд із переслідуваннямФалуньгун, коріння якого сягаютьу східнітрадиції, компартіяугледілазагрозудлясвоєї влади івхристиянстві, що набираєпопулярності, такій собі «загрозізЗаходу». На сьогодні в Китаї за різними оцінками від 25 до понад 60 млн послідовників цієї релігії.

Пекін наклав на християн безліч обмежень і дозволяє сповідавати свою віру тільки в схвалених державою церквах. Влада продовжує руйнувати церкви та зносити хрести, а представників деяких церков ув’язнюють строком до семи років. Особливо ж великому тиску піддаються так звані домашні католицькі церкви. Адже їхні лідери відмовилися вступати в «патріотичний союз католиків», яким керує комуністична партія.

Потерпають від КПК із самого початку приходу її до влади і тибетці. Вони звинувачують Пекін у тому, що він проводить систематичну політику знищення національної самобутності, мови та віри цього народу. За даними тибетських правозахисників більше мільйона тибетців загинуло в наслідок гонінь, а за останні роки більше 130 тибетців спалили себе живцем, закликаючи Пекін надати свободу Тибету.

Уйгури – тюркомовний народ, більшість якого мусульмани,також виступають проти контролю з боку комуністичного уряду Китаю. Минулого року протягом одного з найбільш важливих для мусульман свята Рамадан, влада заборонила уйгурам постувати та здійснювати відповідні обряди. За даними правозахисників внаслідок сутичок, що сталися в результаті обмежень, за декілька днів було вбито тисячі уйгурів-мусульман. Правозахисники стверджують, саме Пекін несе відповідальність за криваві інциденти, які відбуваються в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі.

Понад 200 тисяч протестів на рік

В Китаї з кожним роком росте кількість акцій протесту – в середньому вона складає понад 200 тисяч. Більшість народного невдоволення пов’язана з відбором землі у селян та примусовим зносом будинків. У Китаї право на володіння землею має держава, що спричиняє велику кількість зловживань владою та розгалуження корупційних механізмів.

Нерідко бастують робітники та службовці, вимагаючи виплатити заборгованість  по зарплаті. Ще однією з найголовніших причин протестних настроїв в КНР є жахливий стан екології, який невпинно погіршується.

Для придушення повстань влада застосовує поліцію та найманих бандитів. Деякі з протестуючих були заарештовані, ув’язнені, а деякі, доведені до відчаю, на знак протесту покінчили життя самогубством.

Багато інформації про справжній стан речей в КНР лишається за кадром. Адже в країні як ЗМІ, так і Інтернет цензуруються. Незалежні телеканали, відомі соцмережі, такі як Youtube, Faсebook,Twiter в Китаї заборонені, а пошукові системи видають тільки вигідну для компартії інформацію. Але і в такій інформаційно закритій країні все важче стає приховувати факти. Отже, можна прогнозувати, що з часом протистояння між владою та народом буде зростати.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.