Спецтема: 70 років УПА
23 січняКультура
Олеся Моргунець-Ісаєнко і Тарас Лазер: «Коли ми стали працювати над документалкою про Грубешівську операцію, зовсім інакше подивилися на історію Другої світової війни»
Тиждень поспілкувався з Олесею Моргунець-Ісаєнко і Тарасом Лазером, режисеркою та сценаристом документального фільму «Рубіж. Грубешівська операція». Стрічка розповідає про українських і польських повстанців, — упівців та членів Армії Крайової, — які після тривалої ворожнечі та спротиву спершу німецькій, а потім радянській окупації усвідомили безглуздість взаємної боротьби й 1946 року об’єдналися для спільного протистояння СРСР.
23 квітня, 2019Відео
Гурби. 75 років. Вистояли тоді - збережемо нині!
14 жовтня, 2018Фотогалерея
З димом і вогнем. У Києві пройшов марш УПА
У неділю, 14 жовтня, у Києві відбувся марш на честь 76-ї річниці створення Української повстанської армії. В ході брали участь представники ВО "Свобода", Правого сектору, Національного корпусу, Конгресу українських націоналістів", ВО "Тризуб", С14 та інших. Учасники акції пройшлися від парку Шевченка до Європейської площі. Дорогою активісти скандували "Покрова наше свято! Бандера наш герой!", "Бандера, Шухевич - наші герої!", "Смерть ворогам" тощо. На Європейській площі для учасників маршу зіграв гурт "Кому вниз". Участь в ході взяли близько 10 тис людей.
14 жовтня, 2018Фотогалерея
Фестиваль «Історія. UA» до Дня захисника України
13 жовтня в Києві в парку Тараса Шевченка та Червоному корпусі Національного університету імені Тараса Шевченка під гаслом «Робимо історію популярною» пройшов фестиваль «Історія.UA». У рамках фестивалю були проведені історичні дискусії, лекції з військової історії, виставки УІНП «УПА – відповідь нескореного народу» та «Воїни. Історія українського війська». Також функціонували книжкові виставки та виставка зброї, дитячий майданчик, військова пошта та кілька тематичних фотозон. Завершувався фестиваль концертом та світловим лазерним шоу «Історія українського війська».
13 липня, 2018Історія
«Таємна директива Клима Савура» та польські міфи про Волинську трагедію
Наскільки достовірними є архівні документи, які намагаються інтерпретувати як докази «геноциду поляків на Волині»
28 травня, 2018Фотогалерея
Розкопки під знищеним пам'ятником УПА в Грушовичах (Польща)
31 березня, 2018Суспільство
Три смерті, від яких утік Опанасович
Опанасович тримає в руках автомат (офіційно зареєстрований, до речі), який дав йому один доброволець-дембель. Вони стоять на полігоні.
16 березня, 2018Авторські колонки
У передчутті катастрофи
Дві пам’ятні дати збіглися: 75-та річниця створення УПА та 4-та річниця 10-тисячного мітингу за єдність України в Донецьку. І ті, і ті у свій спосіб боролися з «русским миром», тож простір для публіцистичних маневрів чималий. Але мені пригадується листопад 2008-го, коли до Луганська привезли УІНПівську виставку до 65-ї річниці УПА. Здається, саме тоді я цілком усвідомив, що Донбас тримає курс на катастрофу.
3 листопада, 2017Авторські колонки
Незручні союзники
Тема погіршення польсько-українських відносин не нова. Ця проблема має низку аспектів: історичні травми, фантомні болі за «втраченими землями», зверхнє ставлення до сусідів, політичний популізм тощо. Незважаючи на це, у польському суспільстві залишається чимало прихильників добросусідства.
25 жовтня, 2017Культура
Інша Донеччина: поети, яких стратили
Трагічна сторінка історії, яка потім буде об’єднана під загальною назвою Розстріляне Відродження, має своє відображення і на теренах Донеччини. Але, на жаль, тут досі не наважуються визнати жертв та катів цієї трагедії. Бо першим відмовляють навіть в пам’ятній позначці, а других досі вшановують...
14 жовтня, 2017Фотогалерея
У Києві відбувся Марш Слави УПА
У Києві 14 жовтня відбувся Марш Слави з нагоди Дня захисника України та 75-річчя створення Української повстанської армії. Організатори заявили, що в ході взяли участь близько 20 тисяч учасників. У МВС кажуть про 10 тисяч (лише правоохоронців було близько п’яти тисяч). Марш розпочався у парку Шевченка. Активісти пройшли до Майдану Незалежності, де вшанували хвилиною мовчання "Небесну Сотню". На Контрактовій площі Марш УПА завершився концертом.
18 липня, 2017Авторські колонки
Ветерани Армії УНР у США
Продовжую писати свої оповідки про перебування у США. Наголошую, що пишу суб’єктивні враження про тритижневу подорож – враження молодої людини з Херсона, яка не пов’язана з українською діаспорою родинними чи іншими тісними зв’язками. Мої дописи не претендують позмагатися із працею Семена Наріжного «Українська еміґрація», в жодному разі. «Найцікавіші» чи «найбільш вражаючі» епізоди – це зовсім не абсолютна величина. Ця розповідь є лише моїм персональним відображенням побаченого, почутого і відчутого в Америці.
2 травня, 2017Світ
Що далі?: польська преса про війну пам’ятників та операцію “Вісла”
Взаємини України та Польщі знову під питанням через історичні суперечки. Що про це пише польська преса.
12 листопада, 2016Історія
Quod licet Jovi, non licet bovi
Формула українсько-польських відносин «прощаємо та просимо вибачення» відійшла в минуле
12 листопада, 2016Суспільство
Світ після «Волині»
«Це просто добре кіно»
13 жовтня, 2016Історія
Останні самураї УПА
Довголітня боротьба учасників українського визвольного руху за створення Української самостійної соборної держави тривала близько двох десятиліть. До недавнього часу останнім боєм збройного підпілля ОУН прийнято було вважати бій повстанців 14 квітня 1960 року на Тернопільщині. Однак нововиявлені документи із архіву СБУ свідчать, що в 60-их роках збройний спротив продовжувався, а окремі підпільники-одинаки діяли аж до проголошення незалежності України.
29 вересня, 2016Світ
Фільм
Попри прагнення деяких (переважно українських) політиків вилучити тему Волині з українсько-польських відносин, у Польщі кампанія обговорення «злочинів українських націоналістів» набула мистецького підживлення
4 липня, 2016Відео
Хто
Напередодні річниці Волинської трагедії в Польщі вкотре піднімається питання про необхідність каяття зі сторони українців за злочини УПА. Українські історики вважають: як у 1943 році, так і зараз не обходиться без кремлівських ляльководів.
20 серпня, 2015Суспільство
Омелян Коваль: «Старші зробили свою справу — підготували молодших»
Омелян Коваль — один із провідників ОУН, який одночасно з проголошенням у Львові Ярославом Стецьком Акта відновлення Української держави 30 червня 1941 року оприлюднив таку саму ухвалу в місті Долина Івано-Франківської області. За це, як й інші оунівці, він був ув’язнений нацистами, що й стало кінцем будь-яких надій на сприяння гітлерівської влади у справі побудови незалежної України. Пройшов тюрму на Лонцького у Львові, в’язницю Монтелюпіх у Кракові, два з половиною роки провів у концтаборі Аушвіц. Після визволення оселивсь у Бельгії, закінчив вищі студії ліценціата економічно-консульських наук у Левенському католицькому університеті. Понад 60 років очолював українське громадське життя в цій країні. Два десятиліття керував світовою управою Спілки української молоді, довголітній член Ради директорів Світового конгресу українців, почесний президент Європейського конгресу українців.
31 липня, 2015Авторські колонки
Світло із Заходу
А запитайте самих галичан: запевняю вас, вісім із десяти скажуть, що вони єдині справжні українці, а решта так, несправжні або не до кінця справжні. Може, й не скажуть, але так промовчать, що вам самому стане соромно: чому ви не галичанин?
9 липня, 2015Історія
Той, що залишився нероззброєним
86-літній кіровоградець Семен Климович Сорока – людина з легендарною біографією. У 15-річному віці він уже був зв’язковим в УПА, мав псевдонім Ясен. А в сталінській «зоні» від імені й псевдоніма залишився тільки табірний номер Б9965…
9 травня, 2015Суспільство
Ігор Юхновський: «Примирення – справа майбутнього покоління»
Старійшина вітчизняного політикуму, один із творців новітньої Української держави поділився з Тижнем у переддень 70-ї річниці закінчення Другої світової думками про уроки великої війни та загро­­зу її повторення. А також про те, коли очікувати справжнього примирення в суспільстві та в чому причини наших сьогоднішніх поразок на фронті.
9 квітня, 2015Відео
Рада визнала УПА борцями за незалежність України
15 жовтня, 2014Фотогалерея
Смолоскипна хода у Києві
Близько тисячі людей зібралися у парку Шевченка біля Київського Національного університету, звідки рушили організованою колоною центральними вулицями столиці до Майдану Незалежності.
15 жовтня, 2013Суспільство
Марші УПА: провокація у Львові, російські прапори в Одесі та вдячна міліція в Києві
Акції на честь відзначення 71-річниці створення УПА пройшли у багатьох містах України.
14 жовтня, 2013Відео
Марш боротьби в Києві
14 жовтня у Києві відбувся Марш боротьби, організований ВО "Свобода" з нагоди 71-ї річниці створення Української Повстанської Армії. О 16:00 біля пам'ятника Тарасові Шевченков відбулось урочисте віче, на якому виступили народні депутати від «Свободи» та ветерани ОУН–УПА. Після цього колона попрямувала Хрещатиком до Михайлівської площі, де відбувся святковий концерт.
14 жовтня, 2013Фотогалерея
Марш боротьби у Києві
14 жовтня у Києві відбувся Марш боротьби, організований ВО "Свобода" з нагоди 71-ї річниці створення Української Повстанської Армії. О 16:00 біля пам'ятника Тарасові Шевченков відбулось урочисте віче, на якому виступили народні депутати від «Свободи» та ветерани ОУН–УПА. Після цього колона попрямувала Хрещатиком до Михайлівської площі, де відбувся святковий концерт. На площі учасники Маршу боротьби спалили десяток прапорів КПУ та Партії регіонів.
14 жовтня, 2013Історія
Регулярні основи для нерегулярної армії. Що варто запозичити збройним силам в УПА
У складних умовах Другої світової українці, не маючи за плечима власної держави, сформували свою Повстанську армію, що мала стати зародком Збройних сил незалежної України
13 жовтня, 2013Відео
Марш на честь заснування УПА у Львові
13 жовтня у Львові відбувся Марш слави, організований на честь річниці заснування Української повстанської армії. Захід розпочався о 12:30 на площі Митній і зібрав приблизно 600 людей. Колона учасників пройшла вулицею Франка на площу Міцкевича та проспект Свободи, після чого повернула до площі Ринок. Попереду колони йшов оркестр, за ними їхали люди у формі УПА на конях. Приблизно 200 учасників ходи були одягнені у форму УПА і несли зброю часів Другої світової війни.
13 жовтня, 2013Суспільство
За вісім років марші УПА переросли із сутичок з комуністами у протистояння з владою
Напередодні дев’ятого маршу УПА Тиждень.ua згадав, як відзначали Покрову у попередні роки.
11 жовтня, 2013Фотогалерея
Прапор УПА очистив парламентську залу від регіоналів і комуністів
Народні депутати з фракції "Свобода" у п'ятницю вивісили в залі засідань Верховної Ради червоно-чорні прапори і банер "Слава героям УПА, 14 жовтня – марш боротьби". Партія регіонів і КПУ залишили сесійну залу Верховної Ради на знак протесту проти того, що там розміщена символіка Української повстанської армії.
6 жовтня, 2013Фотогалерея
Благодійна виставка
5 жовтня у Києві проходила благодійна виставка-продаж фотографій Анни Сенік з серії "УПА. Кохання". Проект має на меті збір коштів для ветеранів УПА. На заході також презентували однострої УПА та продавали вироби українських майстринь.
16 серпня, 2013Авторські колонки
Кістки в горлі
Пам’ятники УПА на території Польщі не дають спокою тим, хто би волів затерти будь-які сліди українськості на Закерзонні
14 липня, 2013Авторські колонки
Чи власними очима українці часом дивляться на Волинську трагедію?
Роковини Волинської трагедії ознаменувалися не тільки однобічними та необ’єктивними постановами польського Сенату та Сейму, не тільки з’явою у Верховній Раді «групи-248», готовою витерти ноги об усе українське, не тільки дивовижним симбіозом між КПУ та агресивними прихильниками «русского мира» в Україні, з одного боку, та польськими праворадикальними націоналістами, з іншого боку, а й украй яловою, якщо не сказати різкіше, позицією значної кількості української ліберальної інтелігенції
1 липня, 2013Політика
Світ про Україну: Боротьба з піратством, олігархічне протистояння та роздуми про УПА
Цього тижня світові ЗМІ писали про виконання Україною вимог Європейського Союзу, енергетичну ефективність металургії та антидемократичними настроями олігархічних кіл. Приділяли вони увагу також і переосмисленню історичних подій.
9 червня, 2013Історія
Вірус спротиву. Повстання в Норильському таборі стало першим кроком до розвалу найцинічнішого винаходу комунізму
Розпочате українськими політв’язнями повстання в Норильському таборі стало першим кроком до розвалу найцинічнішого винаходу комунізму – системи ГУЛАГу
23 травня, 2013VIP-хроніки
Людмила Янукович сходила подивитись на бандерівців
Дивовижно! В Донецьк, за підтримки українофоба Левченка, привезли цілком пристойну виставу про УПА, на яку сходила навіть дружина президента Януковича.
16 травня, 2013VIP-хроніки
Антифашизм замість покращення
Є в регіоналів цікава здатність перетворювати серйозні й важливі слова на смішні та беззмістовні.
9 травня, 2013Історія
Вічний сон забутих солдатів
В Україні поширюється рух за перепоховання останків учасників воєнних конфліктів ХХ століття
27 квітня, 2013Авторські колонки
Чи варто засуджувати волинський злочин?
70 років тому на Волині трапилася страшна річ. Українці про неї дипломатично кажуть «волинські події», «трагедія». Поляки відвертіші – «різанина», «ludobójstwo» («людиновбивство», польський термін, тотожний «геноцидові»; останнім часом поміж них лунають голоси, що це був не «геноцид», а «страшний злочин». – Ред.).
25 квітня, 2013Історія
Чи заспіває польський Сейм голосом КГБ/ФСБ?
Образно кажучи, на Волині п’ять українців убили одного поляка, а п’ять поляків – одного українця. Це зайвий раз засвідчує, що обидві сторони діяли однаковими методами, і поляків загинуло значно більше лише тому, що вони становили істотну меншість населення Волині
23 квітня, 2013Суспільство
Голова братства ОУН-УПА: «Не зробивши люстрації кадрів, залишивши радянську систему служби безпеки, ми хочемо дістати цивілізовану державу?! Це – фантастика!»
Народжений 1947 року новий керівник українських «повстанців» Богдан Борович напряму не був пов'язаний зі збройною боротьбою ОУН-УПА, пік якої припав на 1940-ві – першу половину 1950-х років. Про політичну та громадську діяльність, проблему визнання вояків ОУН-УПА та кримінальне переслідування Богдан Борович розповів у інтерв’ю Тиждень.ua.
12 квітня, 2013Авторські колонки
Якою мовою розмовляють звірі
Важко зрозуміти поведінку державного діяча, а тим більше історичного персонажа, якщо він метається з кутка у куток. То цей діяч виступає у ролі миротворця, старійшини, який усіх розсудить і розставить крапки над «і». То він піднімається над усіма і, як святий Іван з Дуклі, що колись розпростер руки над Львовом, ширяє понад розгубленими і зневіреними головами, імітуючи Діда-Всевіда. А то раптом перетворюється на блазня.
14 березня, 2013Історія
Леви в клітці
Оунівці в польських тюрмах виявляли надзвичайну стійкість та згуртованість і водночас не марнували часу: активно вивчали іноземні мови, читали літературу, писали вірші, грали фокстрот
9 березня, 2013Історія
Бульба-Боровець. Намагався берегти кожну нашу душу
Тарасові Бульбі-Боровцю не надто пощастило з датою народження – 9 березня. Усі цього дня вшановують Великого Кобзаря. І навряд чи хто згадує про поліського отамана – засновника УПА. А варто, позаяк чимало повчального було в його житті.
5 березня, 2013Фотогалерея
Фото дня. 5 березня. Сильний шторм біля берегів Панами, відкриття Женевського автосалону та інше
4 березня, 2013Авторські колонки
Виклик «Волині»
70-та річниця Волинської трагедії, що чекає на нас улітку, ставить більше запитань, ніж доволі штучне, але результативніше вшанування її жертв 2003 року в Павлівці-Порицьку
21 жовтня, 2012Фотогалерея
Жінки Української повстанської армії
21 жовтня, 2012Історія
Українські повстанці в ГУЛАГу: боротьба триває
Потрапивши у табори колишні вояки УПА не мирилися із заведеними там порядками, організовували повстання та стали одними з ініціаторів та активних учасників революції у радянській табірній системі після смерті Сталіна
21 жовтня, 2012Історія
Кадри вирішують все: підготовка старшин і підстаршин УПА
Розгортання повноцінної підпільної армії було можливим лише за умови забезпечення достатньою кількістю кваліфікованих військових кадрів. У цьому відношення УПА мала серйозні проблеми.
21 жовтня, 2012Історія
Відважні. Мирні, напівмирні та воєнні ролі жінок в УПА
Війна – не жіноча справа. Однак в УПА опинилося чимало представниць прекрасної статі. Причини їхнього рішення часто були далекими від суто патріотичних чи романтичних
21 жовтня, 2012Історія
Лісова муза
В умовах визвольної боротьби учасники УПА не тільки закохувалися та брали шлюби, а й народжували дітей, хоча не мали родинного щастя
20 жовтня, 2012Історія
Життя по-повстанськи
Відсутність елементарних побутових умов і системного матеріального забезпечення в УПА компенсувала активна допомога населення
20 жовтня, 2012Фотогалерея
Побут Української повстанської армії
20 жовтня, 2012Історія
Чому вступали до «лісової армії»?
Коли ми говоримо про УПА, то зазвичай у масовій свідомості постають постаті Степана Бандери або Романа Шухевича. А як же тисячі інших чоловіків і жінок, які вступали до лав повстанської армії? А чому вони «пішли до лісу»? Життєві історії колишніх учасників визвольного руху засвідчують їхню мотивацію вступу до УПА.
16 жовтня, 2012Фотогалерея
Документальна виставка розповідає про боротьбу та особисте життя командирів УПА Романа Шухевича і Василя Кука, засновника ОУН Євгена Коновальця та лідера визвольного руху Степана Бандери. Оглянути експозицію можна до 4 листопада у Національному музеї Тараса Шевченка
15 жовтня, 2012Культура
Естетика резистансу
Повстанська тематика як компонент масової культури
15 жовтня, 2012Історія
Інтелектуальний спротив
Попри усталений військово-політичний образ УПА, в її лавах було чимало представників інтелігенції і творчої еліти, яка залишила по собі маловідому спадщину
15 жовтня, 2012Суспільство
Марш УПА в Києві: дим під дощем
Праві зібрали на вулицях столиці тисячі людей, палили димові шашки й ворожі прапори; комуністи не зібрали майже нікого і вішали опудала
14 жовтня, 2012Фотогалерея
У Києві з димом і вогнем вшанували УПА
У Києві відбувся Марш боротьби на честь 70-річчя створення Української повстанської армії
14 жовтня, 2012Історія
Вони боролися за незалежність України
Фотопроект "Українського тижня"
14 жовтня, 2012Слайди
Колективний портрет вояка УПА
Довгий час у комуністичній пропаганді, а до сьогодні значною мірою ще і у свідомості частини наших громадян побутує міф про те, що УПА була "жалюгідною купкою німецько-українських буржуазних націоналістів", які втекли з України в 1919 року й повернулися 1941-го в "гітлерівському обозі", прилучивши до свого руху "попівських синів, міську буржуазію та не трудові елементи. Відкриття колись таємних архівів і чисельні історичні розвідки дають змогу цілковито спростували вказані вище тези. Для ілюстрації реального стану речей скористаємося найповнішім масивом повстанської статистики з з Воєнної округи "Богун" УПА-Північ (оперувала на території південної Рівненщини, Північної Тернопільщини та Хмельниччини).
14 жовтня, 2012Історія
Герут-партизани
В лавах Української повстанської армії воювали представники різних національних меншин, зокрема найбільш успосліджені в роки війни – євреї
14 жовтня, 2012Історія
Василь Кук: «УПА в історичному підсумку перемогла, бо тієї держави, проти якої вона боролася, вже нема і ніколи не буде»
Останній Головний командир УПА та Голова Генерального Секретаріату УГВР Василь Кук (1913-2007) – постать, поза сумнівом, справді історична. І справа не тільки в тих посадах, які він обіймав, й не тільки у тому довгому й нерідко карколомному життєвому шляху, який він пройшов
13 жовтня, 2012Авторські колонки
Епігони покійної імперії
Останнім часом в Україні спостерігається тенденція до відвертого замилування тоталітарним минулим з боку чинної влади, яка зокрема вилилась у перевиданні великими накладами історичних праць неорадянського штибу
13 жовтня, 2012Фотогалерея
Колективний портрет вояка УПА
Довгий час у комуністичній пропаганді, а до сьогодні значною мірою ще і у свідомості частини наших громадян побутує міф про те, що УПА була "жалюгідною купкою німецько-українських буржуазних націоналістів", які втекли з України в 1919 року й повернулися 1941-го в "гітлерівському обозі", прилучивши до свого руху "попівських синів, міську буржуазію та не трудові елементи. Відкриття колись таємних архівів і чисельні історичні розвідки дають змогу цілковито спростували вказані вище тези. Для ілюстрації реального стану речей скористаємося найповнішім масивом повстанської статистики з з Воєнної округи "Богун" УПА-Північ (оперувала на території південної Рівненщини, Північної Тернопільщини та Хмельниччини).
13 жовтня, 2012Спецтеми
70 років УПА
13 жовтня, 2012Історія
Нескорені. Чому українські повстанці не стали нацистськими та совєтськими колаборантами
14 жовтня 1942 року – дата більше символічна, ніж хронологічна, від якої зазвичай ведеться відлік історії Української повстанської армії.
7 серпня, 2012Культура
Бандерштат-2012: Дякуємо, що живий
3 – 5 серпня в Луцьку відбувся вже 6-ий фестиваль українського духу «Бандерштат». Його можна назвати навіть ювілейним, адже він був присвячений 70-літтю створення Української Повстанської Армії. Головний висновок, який хочеться зробити – дякуємо, що він взагалі відбувся. До того ж ще й достатньо якісно
28 травня, 2012Фотогалерея
У Львові відзначили День Героїв
27 травня у Львові пройшли заходи, присвячені пам'яті загиблих в національно-визвольній боротьбі. Під час святкування була проведена демонстрація, учасники якої висунули вимогу: визнати ОУН-УПА воюючою стороною у Другій світовій війні
10 травня, 2012Історія
Людина-пригода: приклад народного майстра Андрія Чабана ілюструє, як війна змінює долі людей
До Червоної армії 15-річний Андрій потрапив випадково: коли почув від матері, що в село зайшли перші кілька гітлерівців, побіг до обозу червоних, де допомагав чистити зброю, витяг карабін і застрелив німецького солдата
27 квітня, 2012Авторські колонки
Важко уявити, щоб в Росії дозволили до прокату стрічку, яка формує негативний образ росіянина та відверто перекручує історичні факти на користь іншої держави. Компанія-дистриб'ютор зазнала б податкової перевірки, авторів зупинили б на кордоні, а показ фільму заборонили рішенням суду. В нас дозволено промивати мізки й ще на цьому заробляти. Радикали зі “Свободи” зробили те, що мусила здійснити українська влада
4 березня, 2012Політика
У Києві Романа Шухевича вшанували живим тризубом
4 березня у Києві на Софіївській площі вшанували пам’ять генерала-хорунжого Української Повстанської Армії Романа Шухевича. Панахиду спільно відслужили представники українських церков. Учасники акції, взявшись за руки, сформували в такий спосіб символічний тризуб. Нагадаємо , 5 березня 1950-го року пан Шухевич був вбитий у ході перестрілки у Львові
4 березня, 2012Фотогалерея
Панахида за Романом Шухевичем на центральній площі Києва
У Києві сьогодні о 12:00 на Софійській площі відбулася панахида за генерал-хорунжим УПА Романом Шухевичем
3 березня, 2012Історія
«Тепер тут буде Польща!» Трагедія українського села Павлокома
На світанку 3 березня 1945 року українське село Павлокома, що на захід від Перемишля, атакував відділ Армії Крайової на чолі з поручиком Юзефом Біссом (псевдо Вацлав). Польський напад, жертвою якого стали 366 українців, був мікросюжетом українсько-польської війни 1942–1947 років
24 лютого, 2012Авторські колонки
Патріотизм вимірюватимуть, як й «арійську кров», у процентах
В Україні є все. Не тільки найбагатша людина Центрально-Східної Європи, не тільки стадіони до Євро-2012, не тільки президенти, прем’єри й міністри, котрі щиросердо пишуться проФФесорами всіх наук, а й державні цільові програми, присвячені розв’язанню найрізноманітніших проблем
2 січня, 2012Фотогалерея
У Києві пройшов  марш на честь дня народження Степана Бандери
В Україні 1 січня 2012 року відзначається 103-я річниця від дня народження провідника Організації українських націоналістів Степана Бандери
24 жовтня, 2011Авторські колонки
Націоналізм радянського розливу
Російський кореєзнавець Андрій Ланьков на своєму блозі деколи розповідає про особливості корейського націоналізму. Цей націоналізм боровся проти японського поневолення, але водночас переймав усі основні прояви японського націоналізму: навіть на роль священної гори Фудзіяма призначили якусь корейську. У сучасній Республіці Корея націоналісти з усіх сил намагаються позбутися свідчень японської присутності, у 1990-х роках навіть знищили палац губернатора, в якому було проголошено незалежність держави
15 жовтня, 2011Фотогалерея
Святкування 69-ї річниці створення УПА
Близько 8 тисяч осіб святкували на Михайлівській площі 69-у річницю створення Української повстанської армії. Фото: Роман Малко
14 жовтня, 2011Авторські колонки
Святкувати свої свята
Знову й укотре те саме. На чергову річницю створення УПА влада не зважає. Навіть за 20 років життя у незалежній країни українці ще й досі закликають вшановувати пам'ять вояків іноземних та колоніальних армій. День створення Червоної армії, яка у 1918–1920 роках роздушила в крові молоду Українську державу, відзначається ще й досі. 14 жовтня для влади – це не державне свято, ані як Козацька покрова, ані як день створення УПА. То може варто просто не відзначати свят, які нам наполегливо рекомендують, а просто робити те, що ми самі вважаємо за потрібне?
14 жовтня, 2011Історія
Бій під Сосулівкою: перемога переможених
Краще вмерти стоячи, ніж жити навколішки. Вояки сотні УПА «Крука», які 13 травня 1945 року зійшлися в бою з солдатами 281-ї дивізії Внутрішніх військ НКВС, стали втіленням цього принципу в найпрямішому сенсі слова. Маючи вибір між смертю і полоном, вони обрали перше
14 жовтня, 2011Фотогалерея
69 років від заснування УПА
УПА була створена 14 жовтня 1942 року за рішенням політичного проводу ОУН для захисту мирного населення України від знущань Німецької окупаційної влади. Головнокомандуючим УПА, з 1943р. по 1950р. був Роман Шухевич, псевдонім Тарас Чупринка
14 жовтня, 2011Авторські колонки
Свято Покрова перетворюється на свято «Свободи»
Останні роки я перестав ходити на святкування Покрови, точніше, Дня створення Української повстанської армії. Спочатку я радів, що в Україні є принаймні одна політична сила, здатна взяти на себе організацію національних свят. Проте згодом мене почав дратувати той факт, що кількість партійних прапорів ВО «Свобода» перевищує у десятки разів разом узяті державні та упівські. А риторика і зміст виступів на цих святах (День УПА або День матері) аж ніяк не відрізняється від рядової партійної акції
16 вересня, 2011Авторські колонки
Велика Українська Війна: бандерівці проти червоноармійців
Друга світова війна в Україні давно вийшла за межі просто історії, перетворившись натомість на підставу для двох протилежних ідентичностей: національно-бандерівської та радянсько-червоноармійської. Назви умовні, проте все-таки більшість прихильників першої асоціює себе з терміном «бандерівці», а багато хто з прибічників другої на слово «сталінець» міг би образитись, наголошуючи, що червоноармійці воювали не за Сталіна, а проти фашизму, за мирне небо над головою та щасливе майбутнє своїх дітей
13 вересня, 2011Історія
Полювання на «кукушек»
Енкавеесники, які воювали з УПА, мусили визнати системність українського визвольного руху та його масову підтримку місцевим населенням
14 липня, 2011Історія
За шість аркушів – десять років
Марію Юрків, члена ОУН та політв’язня сталінських таборів, на Тернопільщині знали та поважали. Зі здобуттям Україною незалежності старенька жінка не сиділа вдома – виступала на мітингах, у школах, їздила на перепоховання повстанців…
23 червня, 2011Авторські колонки
День «шаріка»
22 червня, на 70-ті роковини початку війни між нацистською Німеччиною та сталінським СРСР, одне з центральних російських інтернет-видань поставило трьом відомим російським історикам і публіцистам одне й те саме запитання: «Яких безповоротних втрат зазнала Червона армія в тій війні?» Цифри дуже різнилися: від 13,6 млн (професор Санкт-Петербурзького університету Кірілл Алєксандров) до 27 млн осіб (кандидат історичних наук і член Російського ПЕН-центру Боріс Соколов). Прикметно, навіть найменша із зазначених цифр у півтора раза перевищує офіційні дані щодо втрат Червоної армії у Великій Вітчизняній війні – 8,7 млн осіб
22 червня, 2011Історія
Шляхи різні, незалежність одна
Визвольні рухи стали закономірною відповіддю поневолених народів на окупацію
22 червня, 2011Політика
«На антісємітскіх обстоятєльствах»
Ексклюзивне бліц-інтерв’ю одесита, відповідального за провокації у Львові
6 травня, 2011Суспільство
Історія з істориками
Шалений пропагандистський шквал хвиля за хвилею ось уже понад десятиліття накочується на нас із Росії
20 квітня, 2011Історія
Норильський вірус непокори
«Чекісти до кінця існування Радянського Союзу запитували нас: «Як вам вдалося це організувати?» – Євген Грицяк, один із керівників Норильського повстання
20 січня, 2011Історія
Обличчям до Сходу
Підпільна діяльність ОУН у Центральній, Південній та Східній Україні під час німецької окупації та після війни спричинила якісні зміни як у політиці самої ОУН, так і в свідомості жителів цих регіонів
19 вересня, 2010ut.net.ua
Воронок для історії
Порушуючи особисті права науковців, СБУ порушила закон України
14 травня, 2010ut.net.ua
Пропозиції позицій для опозиції
Фактично узурпувавши владу в країні, чи задушить Партія регіонів опозицію?
5 березня, 2010Історія
Лицарі волі
Навіть найзапекліші вороги схиляли голови перед стійкістю та мужністю борців за українську незалежність
19 лютого, 2010Історія
Війна і мир
Упівці й червоноармійці хоча й були по різні сторони барикад, проте нерідко виявляли приклади взаєморозуміння і навіть співпраці
29 січня, 2010Історія
Інша ОУН
Націоналізмові часто приписують повну ірраціональність, зосередженість на культурі й мові. Однак насправді висока ідейність ОУН спиралася на ретельно розроблені полiтичнi та економічні програми
16 січня, 2010ut.net.ua
Дослідниця забутого
Письменниця Оксана Забужко про новий роман, відсутність національної матриці, непередане знання і сучасну літературу, вагітну таємницями ХХ століття
18 грудня, 2009Історія
Наддніпрянський яструб
Дмитро Карпенко-«Яструб» – символ долі українця на віражах «кривавого століття». Колишній капітан Радянської армії став героєм національного руху опору
11 грудня, 2009ut.net.ua
Виборці Тягнибока на Сході та Півдні країни – хто вони
Їх мало, але вони «в тільняшках»