Спецтема: Голодомор - злочин без кари
8 грудня, 2019Авторські колонки
Містер Джонс у культурній столиці старого типу
Четвер 28 листопада, надвечір’я. Кінопалац на Театральній вулиці Старого міста у Львові.
23 листопада, 2019Фотогалерея
У Києві вшанували пам’ять жертв Голодомору
У суботу, 23 листопада, у Києві біля «Меморіалу жертвам Голодомору» зібралися сотні людей, щоб вшанувати пам'ять загиблих. До заходу долучилися президент Володимир Зеленський та інші представники української влади. Також на заході були прусутні представники духовентства й іноземні делегати.
29 листопада, 2018Суспільство
Голод ― жахливе слово, вбивче явище
Виступ під час меморіального засідання Верховної Ради України, присвяченому пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, у зв’язку із 85-ми роковинами геноциду
25 листопада, 2018Фотогалерея
День пам’яті жертв Голодомору
24 листопада – в Україні день пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. У Києві та по всій країні пройдуть жалобні заходи, приурочені до пам’ятної дати.
3 листопада, 2018Історія
Переддень Голодомору
Що запозичив Сталін із лєнінського досвіду придушення антирадянських виступів 1921 року
25 листопада, 2017Фотогалерея
День пам'яті жертв Голодоморів у Києві
25 листопада, 2017Суспільство
«Коли б окремі випадки ненависти і боротьби скласти разом, були б Гімалаї українського опору»
Ми встигли записати спогади тих, хто пережив голод 33-го. Вони зафіксовані у книгах, монографіях, статтях, наукових розвідках, отримали художнє та монументальне осмислення. Але досі ще сильний стереотип, що українці помирали покірно і мовчки
25 листопада, 2017Історія
Економіка геноциду
Як наслідки Голодомору підірвали господарство СРСР
25 листопада, 2017Історія
Планове знищення. Як скоювався злочин Голодомору
«Поставить себе целью превратить Украину в кратчайший срок в настоящую крепость СССР, в действительно образцовую республику», — писав 11 серпня 1932 року Іосіф Сталін у листі одному зі своїх найближчих підручних Лазарю Кагановичу.
31 серпня, 2017Авторські колонки
Роздратування голодом
Чи був Голодомор геноцидом? Ні, відповідає сучасна Росія, вторуючи Радянському Союзу: Сталін занапастив багато людей, і той факт, що кілька мільйонів серед них були українцями, не стосується предмета розмови.
9 липня, 2017Історія
Чому в Кремлі замовчували голод 1921 року в Україні?
Радянська влада по-різному сприйняла наслідки неврожаю в Україні й поволзьких губерніях — для цього були суто політичні мотиви, розкрити які дають змогу деякі архівні документи
6 березня, 2017Авторські колонки
Дивитися всім
«Гіркі жнива» — кіно з великою місією, здатне перевернути уявлення світу про найбільшу українську трагедію — Голодомор
22 лютого, 2017Світ
Про Голодомор і війну на Донбасі: Як за століття змінилися прийоми російської дезінформації
Як Росія перекручувала і приховувала інформацію про злочини комуністичного режиму в 1930-их роках на Заході? Чому їй вірили? І чому ті ж механізми працюють сьогодні?
28 листопада, 2016Авторські колонки
Голод і гідність
Мого діда не стало трохи більше двадцяти років тому. Він завжди казав, що мріє дожити до нового тисячоліття, досягнути, так би мовити, цілком нового життєвого рубежа. Це був доволі кремезний чоловік. Досить незвичайної зовнішності. Наприклад ще замолоду голив собі голову. Косив на одне око, яке застудив у дитинстві, притулившись якось на тривалий час до холодної стіни.
26 листопада, 2016Фотогалерея
День пам'яті жертв Голодоморів у Києві
26 листопада, 2016Історія
Голодомор як геноцид: якою мусить бути доказова база?
Яким повинне бути визначення Голодомору, щоб він мав шанси бути визнаним геноцидом на рівні ООН
26 листопада, 2016Історія
Гарет Джоунз – самовидець янгола голоду
Чого очікувати, коли безстрашно викриваєш систематичне геноцидне вбивство мільйонів людей?
25 листопада, 2016Суспільство
Розбудити пам’ять
Як формувалася традиція вшанування жертв Голодомору
25 листопада, 2016Історія
«Дайте хліба, бо діти помруть з голоду, а не дасте, то силою прийдеться взять!..»
Як селяни чинили опір радянській владі напередодні і під час Голодомору. Приклад одного регіону
5 грудня, 2015Суспільство
Свічка у вікні
На 28 листопада цього року припав День па­м’яті жертв голодоморів. Не обійшло тоді й нашого роду... Підлітками, було, насміхалися з діда-баби: щоразу так затаряться їдлом, що половина й до стола не дійде, псується, залежавшись. А їм і зіпсованого викидати шкода, щось там мудрують із тими пліснявими окрайчиками… Лише як виросли, зрозуміли, навіщо їм здались оті запаси.
28 листопада, 2015Фотогалерея
У Києві вшанували 82-гі роковини Голодомору
28 листопада близько тисячі українців зібралися біля Меморіалу пам’яті жертв голодоморів, тримаючи в руках державні прапори та свічки з траурними стрічками. О 16:00 відбулася Загальнонаціональна хвилина мовчання та загальнонаціональна акція «Засвіти свічку».
28 листопада, 2015Історія
Як Голодомор розвалив СРСР
Про систему, яка знищує себе, виховуючи громадян-рабів
5 серпня, 2015Фотогалерея
У Вашингтоні встановили пам’ятник жертвам Голодомору
4 серпня 2015 р. у центрі Вашингтону, неподалік від Капітолію, була встановлена скульптура пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні.
22 листопада, 2014Історія
Без 1933-го не було б 2014-го
Гадаю, ті поодинокі інтелектуали нашої країни та Заходу, котрі добре обізнані з темою Голодомору і його наслідків для сучасного постгеноцидного суспільства України, майже не можуть мати сумнівів, що сталінське винищення українців 1933 року добряче підготувало ґрунт для путінської гібридної війни на Донбасі. Тобто один кривавий диктатор передав у спадок іншому імперську справу нищення України.
22 листопада, 2014Авторські колонки
Не як ягня на заколення… збройний опір Голодомору
Серед багатьох неприємних трактувань найбільшої трагедії в історії України – Голодомору 1932 – 1933 рр. – найбільш ницим виглядає судження, що нібито українці немов безголосі вівці йшли під ніж людожерної радянської системи, навіть не намагаючись боронити себе. Нібито вмирали тихо і покірно. Нібито самі винні в масштабах трагедії. Але це – відверта брехня. Погляньте самі, чи так вже й покірливо наші діди поставилися до власного винищення.
18 листопада, 2014Історія
Голокост: у пошуках парадигми пам’яті
Щоб увійти до європейської історії, Україна має навчитися пізнавати власну історію та пам’ятати про неї
3 грудня, 2013Суспільство
Як домогтися справедливості
Федеральний суддя США Богдан Футей про міжнародно-правові прецеденти, що теоретично дають змогу Україні вимагати в міжнародному судді засудження Голодомору як злочину геноциду
2 грудня, 2013Історія
Геноцид 1932–1933 років з погляду права
Можна домогтися міжнародного визнання Голодомору, якщо не перетворювати справу на політичні кампанії
2 грудня, 2013Історія
Попіл Клааса
За прикладом Тіля Уленшпігеля українці мусять носити біля серця «торбинку з попелом» жертв Голодомору, щоб зрозуміти, чому в 1932–1933 роках нищили людей і як зробити, щоб такого не повторилося
25 листопада, 2013Суспільство
Людмила Гриневич: Мета центру досліджень Голодомору – вивільнення від травматичного минулого й з’ясування правди
Історик Людмила Гриневич про завдання щойно створеного Українського центру досліджень Голодомору, кількість і якість досліджень геноциду і сучасне суспільне сприйняття цієї трагедії
25 листопада, 2013Авторські колонки
Громадянин В.Ф.Янукович і Голодомор
Буремні події на євромайданах країни закономірно залишили поза увагою широкої громадськості виступ тимчасового господаря президентського кабінету на вулиці Банковій у Києві громадянина Януковича В.Ф. з нагоди 80-х роковин Голодомору. А даремно.
23 листопада, 2013Відео
Хода пам'яті жертв Голодомору в Києві
У Києві в день 80-х роковин Голодомору 6 тисяч людей пройшли ходою до Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні, де відбулася панахида. О 16:00 відбулася Загальнонаціональна хвилину мовчання та загальнонаціональна акцію "Засвіти свічку", під час якої учасники заходу запалили 10 тисяч свічок.
23 листопада, 2013Фотогалерея
У Києві вшанували пам'ять жертв Голодомору
У Києві в день 80-х роковин Голодомору 6 тисяч людей пройшли ходою до Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні, де відбулася панахида. О 16:00 відбулася Загальнонаціональна хвилину мовчання та загальнонаціональна акцію "Засвіти свічку", під час якої учасники заходу запалили 10 тисяч свічок.
23 листопада, 2013Авторські колонки
Червоно-чорна торбинка з попелом
Історія з Уленшпігелем, якому мати дала в довгу життєву дорогу червоно-чорну (!) торбинку з «попелом із серця» його батька Клааса, вельми повчальна для українців, за спинами яких лишилося трагічне ХХ століття.
23 листопада, 2013Історія
На засадах комуністичної доктрини
Голодомор став наслідком спроби більшовиків повністю винищити приватну власність
22 листопада, 2013Культура
У Польщі знімають фільм про Голодомор
Полька Маріка Крайнєвська, режисерка короткометражного фільму «Голод», перейнялася ідеєю навчити відомих польських акторів говорити українською у своєму фільмі. Але вирішила – це ж польська продукція, зйомки відбуваються на території Польщі, і, власне, саме польською потрібно розповісти про цю трагедію українців.
22 листопада, 2013Історія
Голодомор у вимірах Великої Історії: тези до осмислення
Іноді поняття «голодомор» уживають у множині, позначаючи ним усі випадки масового голоду у Радянській Україні – 1920-23, 29-30, 32-33 і 46-47 років. Видається, це невірно – як з наукового погляду, так і з позиції здорового глузду.
19 листопада, 2013Фотогалерея
У Києві розпочали тиждень пам'яті жертв Голодомору
19 листопада у Меморіалі пам’яті жертв голодоморів тиждень пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років розпочали показом фільму “Незнаний голод” - першого фільму про Голодомор. Цей фільм був знятий Тарасом Гукало в 1983 році.
18 листопада, 2013Авторські колонки
Стокгольмський синдром в Україні
Часом доводиться стикатися з людьми, які мають українське коріння, їх власна мова буває пересипана українізмами, і раптом, коли вони чують літературну українську, видають потужну реакцію відштовхування
15 листопада, 2013Суспільство
Психолог Тетяна Воропаєва: Наслідки геноциду поширюються на чотири покоління
Кандидат психологічних наук Тетяна Воропаєва про результати дослідження, присвяченого психологічним наслідкам Голодомору
7 жовтня, 2013Історія
Контекстуалізація Голодомору
Голодомор – це геноцид українського народу. Таким був висновок першої щорічної (вступної) наукової конференції Консорціуму з вивчення та викладання історії Голодомору.
27 грудня, 2012Історія
Порятунок у годину смерті
Серед тих, хто допомагав іншим вижити під час Голодомору, були місцеві керівники, педагоги, лікарі та багатодітні матері
24 листопада, 2012Фотогалерея
У Києві вшанували пам'ять жертв Голодомору
У Києві сьогодні відбулися скорботні заходи із вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-33 років, у яких взяло участь понад 3 тисячі людей.
24 листопада, 2012Історія
Заплющуючи очі. Видатні західні інтелектуали, які не витримали перевірки Голодомором
У 94-річному віці один із найавторитетніших британських істориків сучасності Ерік Гобсбаум видав свою останню книжку «Як змінити світ».
24 листопада, 2012Фотогалерея
Меморіали пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні та світі
16 листопада, 2012Фотогалерея
Київський сквер Косіора вимагають перейменувати
Київська молодь вимагає дати нове ім'я скверу, розташованому неподалік від метро "Лук'янівська". Сьогодні він носить ім'я комуністичного діяча Косіора. Представники ж молодіжних громадських організацій пропонують КМДА називати це місце "Сквером доброчинців" - людей, що рятували українців від смерті під час Голодомору.
5 жовтня, 2012Відео
Володимир Василенко про Голодомор, блокаду Ленінграда та канібалізм
Науковець Володимир Василенко розповів про юридичне обґрунтування та визначення Голодомору під час презентації навчального посібника Андрія Козицького "Геноцид та політика масового винищення цивільного населення у ХХ ст. (причини, особливості, наслідки)" у книгарні "Є" 1 жовтня.
5 жовтня, 2012Відео
Презентація навчального посібника Андрія Козицького
Андрій Козицький, доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Львівського національного університету імені Івана Франка, презентував 1 жовтня у книгарні «Є» навчальний посібник «Геноцид та політика масового винищення цивільного населення у ХХ ст. (причини, особливості, наслідки) Модерував зустріч історик Володимир В'ятрович.
21 липня, 2012Історія
Голодне дежа вю
Напередодні німецько-радянської війни пам’ять українців про лихо 1933 року визначала їхнє ставлення до сталінського режиму
31 березня, 2012Культура
Реквієм для байдужих: композитор з Австрії пише симфонію про Голодомор
Погляд Штефана Марії Карла світиться пристрастю, коли він розповідає про свою першу симфонію, над якою нещодавно почав працювати
27 листопада, 2011Фотогалерея
Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору
26 листопада, у всіх обласних центрах України, Києві, а також у 32 столицях різних країн вшановують пам’ять мільйонів жертв геноциду 1932-33 років
26 листопада, 2011Історія
Історик Станіслав Блєднов: «На розумінні уроків тоталітаризму виховується справжня людяність»
Навіть препарована і цензурована історія в СРСР становила загрозу для тоталітарного режиму, який пильно стежив за дотриманням тиші з усіх дражливих для себе питань. Будь-які самовільні спроби осягнути реальні результати сталінського правління, а тим більше оприлюднити свої дослідження, були прямою дорогою до забуття та знищення. Це стосується, зокрема, й Голодомору 1932-1933 років. Лише за одну згадку про нього можна було підписати собі смертельний вирок
26 листопада, 2011Історія
Голод 1946-го поклав мільйони українців на жертовник «холодної війни»
У ХХ столітті Україна тричі пройшла через масовий голод. І всі три рази тоді, коли при владі перебувала партія більшовиків. Більше того, цей голод усі три рази був наслідком і складовою партійної політики, стратегії і тактики Кремля
26 листопада, 2011Авторські колонки
Ющенко і Меморіал
Намагаючись відродити пам’ять про мільйони невинно убієнних українських селян під час Голодомору 1932-1933 років, Віктор Ющенко діяв совковими методами. Тому мети не було досягнуто
26 листопада, 2011Історія
Голодомор як частина української колективної ідентичності
Німецький історик Керстін Йобст про сприйняття Голодомору і Чорнобиля на Заході
26 листопада, 2011Суспільство
Культурна травма Голодомору
Ірраціональна загибель мільйонів українських селян зруйнувала засади буття українців та запрограмувала їх подальші комплекси
26 листопада, 2011Історія
Дорога за Збруч
1946 року західна Україна дала голодуючим селянам із Наддніпрянщини допомогу, яка пом’якшила «останній сталінський удар» і відвернула повторення Голодомору
25 листопада, 2011Історія
Пам'яті Маргарет Сіріол Коллі
У Великій Британії 20 листопада померла Маргарет Сіріол Коллі (1925-2011), племінниця британського журналіста Гарета Джонса (1905-1935). Так склалося, що в останні роки в Україні чимало говорилося й писалося про самого британця, що першим у світі з-поміж “акул пера” написав про голод в Україні як про терор українського народу.
25 листопада, 2011Суспільство
Крістіан Ваннест :
Французький депутат Крістіан Ваннест двічі ініціював у французькій Національній Асамблеї обговорення законопроекту про визнання українського Голодомору геноцидом українського народу. Попри те, що в 2009 році Європейський Парламент визнав події 1932-1933 років злочином проти людства, французький законодавчий орган аналогічного кроку не зоробив
24 листопада, 2011Фотогалерея
На стіні Макдональдса крутили кіно про Голодомор
В центрі Києва, коло метро Хрещатик, студенти провели акцію пам’яті присвячену річниці Голодомору в Україні
23 листопада, 2011Історія
Геноцид по-кремлівському: казахстанський варіант
Сьогодні у Росії факт голоду 1932-33 року не заперечують. Так само, як не заперечують і його штучний характер, спричинений діями більшовицької влади
22 листопада, 2011Фотогалерея
У Києві згадали ціну життя у 1933-му
Фото: Валерія Бурлакова
22 листопада, 2011Суспільство
У Києві згадали ціну життя у 1933-му
Часто можна побачити, як біля трагічних за суттю пам’яток граються діти. Бавляться підлітки біля монументу пам’яті героїв Крут на Чернігівщині, прогулюються жінки з візочками у Бабиному Яру... Чути дітячий сміх і біля Національного меморіалу жертв Голодомору на схилах Дніпра
21 листопада, 2011Спецтеми
Голодомор - злочин без кари
21 липня, 2011Історія
Вашингтонський пат
Місце під пам’ятник Голодомору у столиці США знаходиться неподалік від Капітолію. Проте, якщо уряд України не визначиться із переможцем та не перекаже кошти під спорудження, ділянка пропаде
27 травня, 2011Авторські колонки
Чи загрожує Україні повернення тоталітаризму?
Хто багато користується інтернетом, натрапляв, мабуть, на рекламу «кількох таємних слів», за допомогою яких можна підкорити собі будь-яку людину – від вродливої дівчини до прискіпливого ДАІшника
24 травня, 2011Світ
Геноцидно модифіковані
Народи, які пережили масові вбивства чи депортації, домагаються притягнення винних до відповідальності. В Україні ж далі точиться сором’язлива дискусія, чи був Голодомор геноцидом
24 травня, 2011Суспільство
Вбивство народу
Норман Наймарк, професор Стенфордського університету, про різні інтерпретації поняття геноциду й сучасну судову практику
18 травня, 2011Суспільство
Дерадянізація «тихою сапою»
В Україні все ще триває боротьба за незалежність – на рівні символів
17 травня, 2011Авторські колонки
Історія, якої нам бракує: дещо про «не просто минуле»
«Взагалі деякою мірою вони роблять правильно, мабуть, в іншому разі зовсім мало було б народу», – так школярка з дідового села описала свої враження від мітингу з нагоди 9 Травня, на який їх примусово відправили. Дівчина жалілася, що мусила три години стояти під пекучим сонцем. «А до самого свята ставлюсь, можна сказати, з повагою», – додала вона. Такий парадокс: добре, що нас вигнали на пекуче сонце, щоб виявити повагу, тому що інакше б її й не виявляли.
6 травня, 2011Суспільство
Історія з істориками
Шалений пропагандистський шквал хвиля за хвилею ось уже понад десятиліття накочується на нас із Росії
4 травня, 2011Політика
Примушування до безпам’ятства
Рік тому У Страсбурзі Янукович, по суті, дав карт-бланш кремлівським володарям і російським дипломатам. Їм не доведеться більше докладати зусиль, щоб перешкоджати широкому визнанню Голодомору геноцидом української нації.
26 квітня, 2011Історія
Голодомор як геноцид
Трагедія українського селянства лягає в канву західних оцінок явища геноциду
26 квітня, 2011Історія
Інше селянство
Останній спалах збройної боротьби селян за особисті й національні права на землях Центральної та Східної України був на початку 1930-х
12 квітня, 2011Суспільство
Більше, ніж музей
«Відділити політику від історії можна, але не в сьогоднішніх українських реаліях»
3 березня, 2011Культура
Земля Казимира Малевича
Вихований в Україні, художник використав у творчості як світлі, так і чорні кольори її культури та історії
27 січня, 2011Історія
Мудрість ретроспекції
Історик Андреа Ґраціозі про варіативність у розумінні історії, паралелі між Україною й Італією та небезпеку паразитування політики на минулому
26 листопада, 2010Політика
Як убивали націю
Голод 33-го змусив мільйони українців записувати в паспорти національність – «росіянин»
25 листопада, 2010Історія
Таємниця Гарета
Племінниця британського журналіста Гарета Джонса Маргарет Коллі про пам’ять сімейну та національну
14 липня, 2010ut.net.ua
На стежці брехні
Заперечуючи Голодомор, регіонали заперечують історію українського народу
18 червня, 2010Історія
Умиваючи руки
Політика ігнорування Заходом неросійських народів імперії сприяла становленню та укріпленню більшовицького тоталітаризму
21 травня, 2010Авторські колонки
Свобода вибору
Ніхто нам не винен – ані історія, ані релігія, ані природа, ані сусіди, – що ми обираємо тих, кого обираємо, а ще більше – що їх потім толеруємо
27 листопада, 2009ut.net.ua
Свідчення живих
Пам’ять про голод в українських селах досі жива
30 жовтня, 2009Авторські колонки
Завіса пам’яті
Для британців було важливо зрозуміти, хто винен у Голодоморі, бо вони й досі заграють із лівими ідеями й намагаються виправдати історичний факт провалу комунізму
24 липня, 2009ut.net.ua
Жертви обходяться дорого
Халатне витрачання бюджетних коштів
3 квітня, 2009ut.net.ua
Про користь ненависті до України
Три століття українська культура витіснялася на задвірки суспільного життя
28 листопада, 2008ut.net.ua
Невизнана сенсація
Британський журналіст Ґарет Джонс першим написав про голод в Україні
28 листопада, 2008ut.net.ua
Свічка під снігом
У багатьох, але далеко не в усіх, цього вечора у вікнах горіли свічки
28 листопада, 2008ut.net.ua
Втрачений
Жертви репресій та терору радянської влади 1927 - 1957 рр.
28 листопада, 2008Авторські колонки
Запустити механізм
Роковини Голодомору: краще занадто помпезно, ніж напівпідпільно
28 листопада, 2008ut.net.ua
Точки відліку трагедії
Голодомор-33 та штампи, які набили оскому
21 листопада, 2008ut.net.ua
До Росії з любов’ю
Американський совєтолог Річард Пайпс уважає, що Україна не має поспішати до НАТО
6 червня, 2008Авторські колонки
Хата на краю села
Ми тасувалися у вічних «сєнцах», при цьому власними м'язами, мозком і кров'ю вивершуючи розкішний – у колоніальному стилі – палац імперії
25 січня, 2008ut.net.ua
Знакові трагедії
Хто і як використовує національні міфи і реалії?
25 січня, 2008ut.net.ua
Чинник болю
Якщо ми визнаємо, що відбулися як держава, то не мало би бути проблем із визнанням факту жертв за Україну
25 січня, 2008ut.net.ua
Сила у слабкості
Голодомор перетворюється на сильний ідентифікаційний чинник. Ті, хто заявляють, що вшанування жертв 1932–1933 років шкодить українській тотожності, мислять поверхово
30 листопада, 2007ut.net.ua
Справа честі
Згідно з «Конвенцією про злочин, попередження злочину геноциду і покарання за нього», ухваленою ООН 1948 року, геноцид є міжнародним злочином
23 листопада, 2007Авторські колонки
Вимагаю суду!
Десять членів моєї родини по маминій лінії загинули від Голодомору 1932–33 років. Ціла родина, купа дітей
23 листопада, 2007ut.net.ua
Поважати біль
Відповідно до затвердженого Містобудівною радою Києва проекту Меморіалу пам’яті Голодомору з’явиться також Музей жертв Голодомору. “ТИЖДЕНЬ” дослідив, як працюють подібні музеї в інших країнах