Спецтема: Точка неповернення
4 вересняСуспільство
Еволюція совка
Чому порвати з радянським минулим складніше, ніж здається
7 березняІсторія
Сутність і специфіка російсько-радянської влади
Яку систему намагаються реставрувати в Росії сьогодні
25 лютогоКультура
Йоганнес Шваліна:  «Вирішення конфліктів сьогодення починається тоді, коли щодо трагедій минулого порушують мовчання»
Німецький письменник і психолог у розмові з Тижнем розказав про подолання травм минулого для вирішення конфліктів сьогодення, громадянську мужність називати злочини своїми іменами, потребу ревізії радянського минулого.
17 лютогоІсторія
Геронтократи при владі
Якими були економічні, дипломатичні та культурні досягнення радянських політиків епохи Брежнєва
7 лютогоКультура
«Брати до гроба». Розслідування про останню генерацію радянських дітей
Чеський режисер Мартін Язаірі зняв фільм про те, як сприймають війну на Донбасі діти радянських військових, що наприкінці 80-х служили у Чехословаччині
20 жовтня, 2018Авторські колонки
Анатомія ностальгії
Про те, що ностальгія за СРСР густо замішана на лицемірстві та невігластві, уже сказано й написано достатньо. Із тими, хто тужить за Сталіним та «героїчними чекістами», нема про що дискутувати: це робота для психіатра.
22 вересня, 2018Авторські колонки
«Шо таке стратєгія?»
«Коля, шо таке стратєгія?» — задумливо, тремтячим голосом питає професор в аудиторії, забитій журналістами.
7 серпня, 2018Авторські колонки
Дружина «ворога народу»
До 80-ї річниці «Великого терору»
2 серпня, 2018Суспільство
Наукометрія та голодні ігри
Як оцінювати роботу науковців-гуманітаріїв
29 липня, 2018Історія
Ціна «Маніфесту» і «Капіталу»
Що запозичили вожді радянського комуносоціалізму в Карла Маркса?
10 червня, 2018Історія
Під гаслом коренізації
Лєнінсько-сталінська політика українізації: хронологічні межі та реальна суть
19 квітня, 2018Суспільство
Тренування ностальгії
Наскільки сильним є радянський і російський сентимент в українському спорті
18 квітня, 2018Авторські колонки
Пікнік на кладовищі
Здається, що може бути більш безневинне, ніж поминальні дні? А виявляється, що і тут у нас засіла цивілізаційна “зрада”.
4 квітня, 2018Історія
Яке пташеня вилупилося з радянського яйця?
Як Україна долає спадщину УРСР
30 березня, 2018Авторські колонки
Внутрішня імперія
Днями один вельми шанований (або не вельми шанований?) історик піддав сумніву визначення, щодо якого останнім часом у нас ніби було досягнуто консенсус: мовляв, Україна ніколи не була колонією Росії.
30 березня, 2018Авторські колонки
Загроза позірна чи реальна?
Ще за часів пізнього СРСР радянські аналітики, що працювали на західну аудиторію як пропагандисти, лякали громадськість демократичних країн моторошними наслідками гіпотетичного розпаду Радянського Союзу. Мовляв, Захід має робити все, щоб такого результату не допустити, адже йому самому буде гірше.
11 березня, 2018Історія
Чи був у Петлюри шанс виграти?
Симон Петлюра в зіставленні з Юзефом Пілсудським і Карлом Ґуставом Маннергеймом
3 березня, 2018Авторські колонки
Червона фіра
Часом стається якась серія несподіваних подарунків долі, за які не знаєш, кому дякувати. Не розумієш, про що Всесвіт хоче з тобою поговорити, на що тебе випробовує.
1 лютого, 2018Авторські колонки
Розкіш байдужості
Таки вміє Володимир В’ятрович одним реченням роз’ятрити притихлих було любителів російської баньки (по -білому) на більш ніж триденний шторм у фейсбуці.
1 лютого, 2018Авторські колонки
У тенетах Цоя
Я люблю незручних, якщо вони не ідіоти, а Володимир В’ятрович геть не дурень.
18 січня, 2018Авторські колонки
Де нас чекають
Нам багато в чому ще важко конкурувати з іншими країнами: отримавши в спадок «кота в чоботях» від Радянського Союзу, багато хто вирішив, що цього достатньо для підтримки існування.
14 листопада, 2017Культура
Творчі спілки: верблюд у вушку голки
Одним із рудиментів радянської доби у вітчизняній царині культури лишаються творчі спілки. Чи можливий їх перехід на сучасні рейки за формою та змістом?
14 листопада, 2017Суспільство
Справжня декомунізація
Чи спроможна Україна здолати наслідки радянської урбанізації
12 листопада, 2017Історія
Франк Сисин: «Україна, якої не існувало на політичній мапі світу на початку 1917 року, на зорі 1918-го вже там була»
Про століття Української революції 1917 року, шлях подолання радянських стереотипів щодо цього періоду, сучасний дискурс про Визвольні змагання початку ХХ століття та їхніх учасників, нинішній стан україністики за кордоном Тижню розповів відомий канадський історик Франк Сисин.
12 листопада, 2017Суспільство
На червоному узбіччі історії
Як соціально-економічні процеси виштовхнули українських лівих на маргінес
11 листопада, 2017Суспільство
Порядок у голові. Чи здолали українці совок
Бажання відтворити СРСР у новій формі далеко не єдина ознака туги за радянським минулим
9 листопада, 2017Авторські колонки
Психоаналіз по-українськи
Морок розвіявся не для всіх. Чимало українців, і не лише підстаркуватих, які прожили в совітській системі більшу частину життя, а й зовсім молодих, які мають уривчасті казкові уявлення про попередній порядок, дозволяють собі ностальгію за «стабільністю» й «найсмачнішим у світі морозивом» — таких, якщо вірити соціології, серед нас понад третина.
9 листопада, 2017Суспільство
100 років без права на вороття
Наскільки відчутними залишаються на Донбасі радянські рудименти
8 листопада, 2017Суспільство
Чи була Україна колонією
Чи є підстави вважати Україну колишньою російською колонією
7 листопада, 2017Авторські колонки
Сплячі тіні імперії
Відколи в нас розгорнулася кампанія з перейменування радянських назв вулиць, площ, провулків, — кампанія, яку я, до речі, підтримую всією душею, — мимоволі починаєш звертати увагу на решту столичної топоніміки.
28 жовтня, 2017Суспільство
Генрі Марш: «Догматичності в медицині не має бути, як і догматичних лікарів»
В інтерв’ю Тижню відомий британський нейрохірург і письменник Генрі Марш розповів про потребу зміни радянського мислення серед українських лікарів на індивідуальному та колективному рівнях, можливість новацій у сучасній нейрохірургії та феномен лікарської помилки.
20 жовтня, 2017Авторські колонки
Квінтесенція лицемірства
«Ви теж вважаєте, що я менш гідна людина, ніж, наприклад, Сашко? Бо в мене батько підприємець, а в нього мати прибиральниця, а тато алкаш» — це питання змусило замовчати завжди гомінких семикласників, що тільки прочитали вірш Роберта Бернса «Чесна бідність» на уроці зарубіжної літератури.
13 жовтня, 2017Авторські колонки
Римейк совка
«Шановні батьки, може, є в кого вихід на директора стадіону, щоб організувати тренування з футболу для наших хлопчиків як сюрприз до Дня захисника?» — це повідомлення в чаті батьків класу, у якому навчається моя дитина, перенесло мене в реальність. У якусь іншу, мабуть, паралельну. Бо в моїй реальності 14 жовтня не є заміною совєцькому 23 лютого, як і не є «чоловічим» днем.
13 вересня, 2017Авторські колонки
Україно наша феодальна…
Колись перший секретар ЦК КП України Петро Юхимович Шелест написав (чи йому написали) книжку « Україно наша радянська». Одразу ж за давньою малоросійською традицією до Москви пішов потік доносів. Як там у Пушкіна: «Донос на гетмана – злодея царю Петру от Кочубея…»
5 вересня, 2017Культура
«Кропивницький-2017»: десакралізація імперського і радянського минулого
Задум цього фестивалю з’явився фактично рік тому. Саме тоді міністр культури Євген Нищук запропонував започаткувати масштабний мистецький фестиваль під брендом «Кропивницький», аби популяризувати його і наповнювати тим змістом, який насправді відповідає цій назві.
2 вересня, 2017Авторські колонки
«Капітал» проти часу
Цього року відзначається 150-річчя виданню «Капітал» Карла Маркса. Це нагода не лише згадати його автора, а й задуматися над самою працею.
26 серпня, 2017Історія
«П’ята графа». Якою насправді була національна політика в СРСР
Хто жив у Радянському Союзі, той знає, що приховувалося за згаданою в заголовку позначкою. Усі, у кого графа з вказівкою національності була «неправильною», страждали не тільки від побутового, а й від державного антисемітизму. Щоправда, за часів Брєжнєва, коли Кремль потрапив в економічну залежність від Заходу, євреї здобули досить специфічну перевагу над усіма іншими радянськими громадянами: право на еміграцію до Ізраїлю з метою возз’єднання сім’ї. Нікого із сильних світу того не обходило, що привід був зазвичай фальшивий і людина з «неправильною» національністю прямувала до США, а не до Ізраїлю.
12 серпня, 2017Авторські колонки
Уміння слухати
Захід має вчити, а Схід — слухати. Такий спосіб мислення вкоренився на початку 1990-х, коли країни колишнього комуністичного табору квапилися будувати (а в деяких випадках відбудовувати) політичні й економічні інституції, без яких неможливі демократія й процвітання.
1 серпня, 2017Фотогалерея
Десь у 1985 роціочалося масштабне будівництво цілодобового пансіонату радянського рівня «Лазурний берег». Будівництво тривало 10 років, і в середині 90-х закінчено на 95%. 12 поверхів із усіма комунікаціями – трьома ліфтами: двома пасажирськими та вантажним, трьома поверхами їдалень з відкритою терасою, своєю котельною та великим автобаном на реях. Окрім повного обладнання кімнат, меблів, мармуру та дубового паркету, на столах їдальні вже стояв посуд… Ніби ці 12 поверхів розкоші охороняли ще якийсь час. Це те, що залишилось від нього.
9 липня, 2017Історія
Чому в Кремлі замовчували голод 1921 року в Україні?
Радянська влада по-різному сприйняла наслідки неврожаю в Україні й поволзьких губерніях — для цього були суто політичні мотиви, розкрити які дають змогу деякі архівні документи
7 липня, 2017Світ
Казахстан: стартовий майданчик
Колонізатори завжди впевнені, що здатні знайти найкраще застосування підкореним землям. Казахський степ — це для каторги й заслань, ядерного полігону, космодрому й евакуації підприємств на випадок війни на Заході. Такої логіки російська й радянська адміністрація дотримувалася не одне століття.
2 липня, 2017Історія
Людина в радянському державосуспільстві
Як вибудовувалися відносини держави та суспільства в радянській моделі
28 травня, 2017Історія
Азійсько-деспотичні орієнтири
Чому протистояння Москви із Заходом не є тимчасовим
26 травня, 2017Спецтеми
Точка неповернення
21 травня, 2017Історія
Чому досі не надрукована промова Лєніна «Про Радянську владу на Україні»
20 травня, 2017Авторські колонки
Природу не обманеш
Моєму племінникові тільки дев’ять місяців. Кілька тижнів тому він зробив перші кроки. Дуже цьому зрадів, але, звичайно, невдовзі впав, вдарився й гірко заплакав.
19 травня, 2017Суспільство
Чи пройшла Україна точку неповернення
Тиждень поцікавився, як розуміють точку неповернення до Росії, і чи пройшла її Україна, у політків, активістів, експертів
13 травня, 2017Авторські колонки
Мій вибір
Російськомовний садочок, російськомовний клас. По телевізору Пєтросян, «Поле чудес» і «Пока все дома». На книжкових поличках «великая русская литература»: Достоєвскій, Толстой, Салтиков-Щєдрін. По радіо «Ласковый май», Тальков та Алєґрова. Культурне тло мого дитинства було доволі типовим для містечка в центрі України кінця 1980-х — початку 1990-х.
9 травня, 2017Авторські колонки
Совок – це щеплення від реформ
Reform – латинське слово, що перекладається як «перетворюю», «змінюю». Суть реформ – викорінювання негативних суспільних явищ, які за попередніх умов народилися і процвітають.
23 квітня, 2017Історія
Первинний вигляд радянського комуносоціалізму
Чому його економічна модель виявилася провальною
20 березня, 2017Авторські колонки
Постсовєтський палімпсест
Нещодавно, перебуваючи в Харкові, натрапив на дивний артефакт. Сфотографував його і провів невеличке абсолютно нерепрезентативне дослідження, показуючи це фото людям різного віку зі свого безпосереднього оточення. Сам артефакт і реакція на нього людей наштовхують на певні роздуми.
28 лютого, 2017Авторські колонки
«Наукові» смітники
У нашому житті ми продукуємо багато сміття. Вміння вправно утилізувати його відрізняє цивілізований світ від нецивілізованого. Але невігластво продукує ще й сміття іншого штибу. Це не сміття, яке забруднює фізичний простір нашого життя, а сміття, що забруднює наші думки, унеможливлюючи нашу здатність мислити, а отже, бути направду розумними істотами.
25 лютого, 2017Історія
Як українці комунізм будували
Хрущов привів разом із собою до влади український клан, який згодом усунув свого патрона від управління СРСР
30 січня, 2017Історія
Станіслав Кульчицький: «У жовтні 1917 року перемогла більшовицька контрреволюція в оманливому вигляді радянської революції»
Тиждень поспілкувався з істориком Станіславом Кульчицьким про події 1917 року в Російській імперії, їхню інтерпретацію в радянську добу і сьогодні.
6 грудня, 2016Авторські колонки
Сон совєтської людини
Совєтській людині наснилося, що її нема.
28 листопада, 2016Світ
Раса Чепайтене: «Ми живемо 27-й рік за незалежності, але питання радянського спадку тільки загострюються»
Про досвід Литви в питаннях історичного спадку радянської доби, різницю у впливах історичних символів у тоталітарних країнах і демократіях, а також про конфлікт пам’ятей на пострадянських теренах Тиждень розмовляв із дослідницею історичного та культурного спадку, старшим науковцем Інституту історії Литви Расою Чепайтене.
27 жовтня, 2016Авторські колонки
Свято альтернативної пам’яті
Угорське повстання 60-річної давності — та його придушення через вторгнення радянських військ — було однією з найважливіших подій повоєнної Європи.
7 жовтня, 2016Авторські колонки
Стратегії з минулого
Холодна війна була жахлива в багатьох вимірах. Але вона змушувала зосередитися. За часів моєї юності, у 1970-ті роки, ми побоювалися, що комунізм зрештою переможе: він видавався привабливим для бідних людей, а таких налічувалося багато. До того ж його просувала наддержава, яка, здавалося, перехитровувала нас у всьому світі.
7 серпня, 2016Історія
Злет і падіння «Авангарду»
Групу митців «Авангард» ліквідували як класового ворога — за хуліганство та порнографію
4 серпня, 2016Авторські колонки
Декомунізація України або як скинути параван смерті
В Україні ухвалено закон про декомунізацію. Ця подія має багато різних вимірів. Я хотів би торкнутися лише двох із них: морально-етичного й естетичного, а також зв’язку між ними.
23 липня, 2016Авторські колонки
Красиве та корисне
Глобалізація? Ну-ну… Цифри відрізняються в рази, залежно від джерела інформації та бажання щось комусь довести, але вважаймо, що вимірювання Київського міжнародного інституту соціології, хоч і чотирирічної давнини, заслуговують на довіру більше за інші. Так от, згідно КМІС, 77% українців не були за кордоном. Взагалі жодного разу. Ніколи.
26 червня, 2016Історія
Шляхами підпільного капіталізму в СРСР
Історія «тіньового бізнесмена» сталінської доби
9 травня, 2016Суспільство
Остаточно прокинутися
Історична пам’ять — річ делікатна. Грубе маніпулювання нею небезпечне і для маніпулятора, і для маніпульованого
28 квітня, 2016Авторські колонки
Від Мазепи до мадам Тюссо
Хотів почати з Івана Степановича, але вирішив краще спершу «що», потім уже «як». Так от, урочисто закликаю до подальшого переформатування укра­­їнської історичної матриці в тому вигляді, у якому вона функціонує в масовій свідомості, без жодних компромісів. Ніяких «це ж наша історія» або, ще краще, «наша спільна історія».
6 лютого, 2016Суспільство
Гайдар замість Брєжнєва
Як окупований Донбас замість омріяного радянського «застою» отримав бандитські 1990-ті
11 січня, 2016Історія
Робітники й селяни проти «робітничо-селянської влади»
Міф про масову підтримку більшовицької влади робітниками та селянами десятиліттями нав'язувався населенню колишнього СРСР. На цьому міфі частково грунтується й іделогія сучасних «народних республік». Здається, варто прогнати націоналістів та чужих капіталістів (свої нехай лишаються), все поділити і настане соціальна і майнова справедливість.
30 листопада, 2015Суспільство
Похорон богів. Як Україна очищається від тоталітарної спадщини
21 травня 2015 року в нашій країні набрали чинності так звані декомунізаційні закони: «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років», «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті», «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» і «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
27 листопада, 2015Історія
Куркулі. За що радянська влада не любила працьовитих українських господарів
Радянська пропаганда багато й результативно попрацювала над тим, щоб сформувати в простих людей негативний образ того українського прошарку селян, який від неї ж отримав осібну інтерпретацію загального слова куркуль.
8 вересня, 2015Світ
Назад до СРСР
Суд над двома видатними дисидентами в Азербайджані нагадав про радянське минуле
8 серпня, 2015Історія
Левко Юркевич vs Лєнін і Сталін
Історія одного передбачення
17 липня, 2015Суспільство
«Радянські» черги як супутники окупації
Прихильники сепаратистів так хотіли повернути СРСР, що їхня мрія нарешті здійснилася. Щоправда, про відновлення промислових підприємств, соціальні гарантії та низькі ціни, за які так любили Радянський Союз, мова поки що не йде. Зате на Донбас прийшла інша прикмета радянського часу – дефіцит.
18 червня, 2015Історія
Андреа Ґраціозі: «Нині маємо справу з наслідками радянської спадщини в абсолютно нових умовах»
Відомий італійський історик поділився з Тижнем думками про роль радянської неосвіченої, ізольованої еліти й трансформаційні процеси початку 1990-х років, їхню дотичність до нинішнього російсько-українського конфлі­кту, руйнування архітектури безпеки у світі та небезпеку пропаганди під час війни.
2 червня, 2015Суспільство
Випробування топонімією. Чи достатньо прибрати лише радянські назви
Чи здатні ми сьогодні вповні осягнути, перед яким викликом стоїмо? Намагання українців перетворити енергію, вивільнену Май­да­­­­ном, на реальні суспільні трансформації впираються у пробле­­му звільнення суспільства від імперського російсь­­кого спадку.
27 квітня, 2015Відео
У Запоріжжі виявили колишній радянський концтабір
13 червня, 2013Політика
Регіональна еліта перетворила Донбас на совковий заповідник
Завдання здорових сил в українському суспільстві – переконати донеччан у наявності альтернативи, яка є значно вигіднішою для них, аніж нав’язана модель існування
14 травня, 2013Фотогалерея
Бандерівське гасло на стелі Верховної ради - вітання з УРСР
Уважно роздивившись стелю в фойє українського парламенту можна дізнатися багато цікавого. А все через те, що художники, які розмальовували стелю ВР, тоді ще УРСР, були або шкідниками і провокаторами, або ж буржуазними українськими націоналістами. Може, ще кимось, однак точно не радянськими патріотами. Шедевр соцреалізму на стелі парламенту не лише вражає помпезністю і масштабністю, а й деякими прихованими елементами, які нині прочитуються напрочуд символічно.
14 травня, 2013VIP-хроніки
Стелю Верховної Ради прикрашає бандерівське гасло
Парламентарії-комуністи та інші «нали» навіть не знають, що у них висить над головою. Коли б вони уважніше придивилися до барвисто розписаної стелі парламентського фойє, то багатьох із них довелося б повертати до свідомості нашатирем, якщо не виряджати ще далі, туди, де неприкаяно п'є смолу душа їхнього фюрера Владіміра Ілліча.
29 березня, 2013Відео
Юрій Макаров про дерадянізацію України
Україні не минути розриву з російською культурою при дерадянізації. Таку думку висловив публіцист Юрій Макаров під час панельної дискусії "Дерадянізація: досвід Естонії і чому де радянізація вкрай необхідна для сучасної України", що відбулась в книгарні "Є".
14 травня, 2010Історія
Привид комунізму
Нова влада намагається реабілітувати теорії та практики Маркса – Енгельса – Лєніна – Сталіна
30 квітня, 2010ut.net.ua
Друга кров
Воєнна драма Нікіти Міхалкова оспівує подвиг радянського солдата в найкращих традиціях голлівудського «ветеранського» кіно
30 квітня, 2010Історія
Рудименти епохи
«Красні» дні календаря, які ми святкуємо заради застілля, не замислюючись над їхньою суттю