Спецтема: Шкільна освіта
10 грудня, 2018Суспільство
Олександр Кордюк: «Наша мета — не відплив, а циркуляція мізків»
Київський академічний університет (КАУ) — новітній український освітній заклад, спрямований на виховання науковців.
3 грудня, 2018Суспільство
Соціальні ліфти: довгий шлях нагору
Які соціальні ліфти є в Україні й чому їхня робота не відповідає очікуванням суспільства
19 листопада, 2018Суспільство
Сім запитань про медичну освіту
Чи виправдані страхи університетів і студентів перед нововведеннями МОЗ
1 листопада, 2018Авторські колонки
Як не з’їхати з глузду?!
Хоч як дивно, але саме таку інтерпретацію першою запропонували школярі Краматорська, коли обговорювали тему нового конкурсу «Юний самовидець», який цього року оголосило видавництво «Темпора» слідом за своїм дорослим конкурсом художнього репортажу
7 жовтня, 2018Авторські колонки
Вчителька перша моя
Я не знаю більш невдячної місії, ніж вчити та лікувати. Але й так високо піднятих на п'єдестал професій, як лікар та вчитель, теж небагато. За давньою народною традицією вони в нас приречені бути святими та грішниками водночас
31 липня, 2018Суспільство
Медіа-освіта для дітей. Кому це потрібно?
Експерименти з навчання школярів споживати інформацію
6 травня, 2018Суспільство
Екзамен зі справжньої історії
Як показати молоді, що наука — це далеко не завжди прісно й архаїчно? Дуже просто бути не нудним, а креативним, молодим і харизматичним викладачем
13 лютого, 2018Суспільство
Подолати в собі «не для мене»
Чому українцям варто подаватися на європейські гранти й навчатися в ЄС
21 січня, 2018Суспільство
До Києва вчитися
Останній іспит складено, перед червоним корпусом юрмляться невиспані студенти. Серед них і Денис Юдін, кидає свою заліковку в рюкзак і закурює сигарету, що має бути останньою, бо пообіцяв собі, що повернувся до куріння лише на час сесії.
19 січня, 2018Авторські колонки
Дотримуйтеся дистанції
Український інформаційний простір, схоже, уже не може без щоденних сенсацій, що обов’язково мають базуватися на крайнощах. І не важливо, чи мають вони раціональну основу під собою. До цього звикаєш, але якщо й сам дотичний до резонансної теми, то абсурдність побачити трохи легше.
7 січня, 2018Суспільство
Освіта як безпека. Які зміни чекають на вчителів та учнів
На 2018-й припадає старт імплементації реальної реформи загальної середньої освіти, за новим стандартом Нової української школи навчатимуться всі діти, що підуть у перший клас.
27 грудня, 2017Суспільство
Освітній колапс в «ЛНР»
Приятелька скаржиться по телефону: вчителька першого класу, куди вони записали онуку, попросила принести 600 рублів на прописи, по 300 за один зошит.
28 вересня, 2017Авторські колонки
Суспільство освіченого загалу
Могло бути зовсім інакше, звично, тихо, сіро. Ухвалили у ВРУ новий Закон «Про освіту», президент підписав його, ну то й що?
25 вересня, 2017Авторські колонки
Знання через розваги
Чиновники від освіти констатують: українська молодь демонструє відсутність інтересу до технічних дисциплін, залишаючи країну без технічної інтелігенції.
8 серпня, 2017Авторські колонки
Work and try
Перехід від дитячих мрій про космос (чи впевненості, що буду начальником, президентом або мільйонером) до чогось реальнішого й обміркованішого в кожного стається в різний період. На жаль, інколи вже після того, як людина здобула вищу освіту державним коштом.
6 серпня, 2017Суспільство
The Economist: Мозковий штурм
Як технології та вчителі можуть переформувати школи
27 липня, 2017Авторські колонки
Особливості цьогорічного вступу
Абітурієнтам зараз аж ніяк не позаздриш. Згадуючи свій минулорічний досвід, чітко розумію, що нинішній період є найтяжчим для них – залишилось лише декілька днів для формування списків тих, хто отримав місце з державного замовлення, а вже наступного тижня треба буде везти оригінали документів в омріяні виші
7 липня, 2017Культура
Юрій Гогоці: «Академія має бути мозком держави, а не руками, що перераховують купюри»
Тиждень поговорив із засновником і директором Інституту наноматеріалів Університету Дрекселя у Філадельфії, одним із найшановніших матеріалознавців світу й, можливо, найцитованішим науковцем українського походження Юрієм Гогоці про його принципи роботи, значення фундаментальної науки й малий бізнес як ланку між наукою та промисловістю.
15 червня, 2017Суспільство
Стаття розбрату
Верховна Рада готується розглянути в другому читанні законопроект «Про освіту». Головні дискусії точаться навколо формулювання ст. 7 документа, до якої депутати запропонували вже 81 поправку
2 травня, 2017Авторські колонки
Тест на три літери
Чи давно ви проходили якісь тести? А скільки їх узагалі у вас було? А після скількох хотілося спровадити укладачів тестових завдань як не на три літери, то хоча б під три чорти?
11 квітня, 2017Авторські колонки
Трансформація
«Кіплінґ» ― це остання станція торонтського метро на заході міста. Автобус, що їде на південь по Кіплінґ-авеню, за 15 хв довезе вас до озера Онтаріо, власне, до зупинки «Гамбер-коледж», звідки до узбережжя не більш ніж 5 хв ходу.
5 квітня, 2017Суспільство
Чи є місце щастю в системі освіти?
У Світовому індексі щастя, який вимірює консорціум міжнародних організацій від 2012 року, Україна — на 132-му місці серед 157 країн. Водночас вона входить у першу десятку країн світу (дев’яте місце) за таким показником, як охоплення вищою освітою.
17 березня, 2017Авторські колонки
Школа виживання особистості
Процес реформування української системи середньої освіти, якщо вірити профільному міністерству, розпочався, і плани щодо цього грандіозні. Разом із тим не вщухають і дискусії про суть реформи: з яких країн брати приклад, що розвивати в дітях та який обсяг знань узагалі потрібен школяреві. У цьому контексті, відійшовши від шкільного віку ще зовсім недалеко, я почав шукати відповідь на, як виявилося, досить складне питання: а чого ж мене навчила школа?
5 березня, 2017Авторські колонки
Привіт Чіпці Варенику від пані Боварі
Міністерство освіти і науки України взялося реформувати шкільну літературну освіту. Запустити реформу планується з 2018/19 навчального року, а поки що вона готується.
3 листопада, 2016Політика
Лілія Гриневич: «Наше завдання — дати більше педагогічної свободи вчителям»
В ексклюзивному інтерв’ю Тижню міністр освіти Лілія Гриневич розповіла про подолання спадку Табачника, мовну політику в навчальних закладах і систему заохочень для педагогів-новаторів.
21 вересня, 2016Спецтеми
Шкільна освіта
10 вересня, 2016Світ
The Economist: Спочатку воля, а потім?
Коли школам дають більше свободи самоуправління, з’являються і чудові заклади, і непотріб. Пріоритет сьогодні — зробити так, щоб успішних шкіл стало більше
6 вересня, 2016Економіка
Тягар радянського атавізму
Дедалі помітніша невідповідність між конституційним обов’язком держави фінансувати «безоплатну освіту» та її неспроможністю робити це на належному рівні загрожує країні катастрофою
6 вересня, 2016Економіка
Чому українська освіта не готує до потреб сучасного ринку праці
Україна входить до двадцятки країн з найбільшим рівнем охоплення населення вищою освітою. Однак прірва між знаннями і навичками, які пропонують навчальні заклади, та вимогами роботодавців дедалі глибша.
5 вересня, 2016Суспільство
Після уроків. Що думають українські вчителі про дітей, реформи в освіті та свою професію
Тиждень.ua спробував вивчити настрої вчителів у «бунтівних» регіонах Миколаївщини
3 вересня, 2016Суспільство
Ірина Дмитришин: “Конкурентність вищої освіти — запорука успіху”
Завідувач кафедрою українських студій в Паризькому інституті Східних мов INALCO Ірина Дмитришин — про вплив глобалізації на вишу школу, французьку навчальну модель та успішність різних освітніх систем у світі.
2 вересня, 2016Суспільство
Основи цивілізації
Як сформувалася нинішня система європейської освіти
2 вересня, 2016Суспільство
Як здолати спадок Табачника в освіті
Зміна суті й змісту української освіти стане не тільки шляхом до її оновлення, а й інструментом подолання спадщини часів Дмитра Табачника
2 вересня, 2016Авторські колонки
Реформа власним коштом?
Після того як народний депутат України Лілія Гриневич виявила бажання стати міністром освіти і науки й перенесла свій кабінет із Верховної Ради до резиденції МОН, вона виступила з типовими для всіх на цій посаді людей (особливо на початку роботи) реформаторськими заявами та обіцянками. Такі розмови тривають у нас усі роки незалежності. Україна впевнено посідає одне з перших місць у світі за кількістю розмов про реформи…
1 вересня, 2016Суспільство
Таврійський університет. Протест ногами
Як живе евакуйований з Криму виш
1 вересня, 2016Суспільство
Володимир Ковтунець: «Середньостатистичний педагог відучився від креативності»
В інтерв’ю Тижню перший заступник міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець розповів про головні інновації, передбачені щойно презентованою концепцією змін в освіті «Нова українська школа» та речі, які в модерній педагогічній системі має бути подолано.
1 вересня, 2016Суспільство
Муштрувати не можна навчати
Нам конче потрібні нові ідеї та навички. І ми очікуємо від влади не політичних ігор та розпилу бюджету, а підняття рівня освіти й розвитку високотехнологічних галузей економіки. І якщо нинішня влада цього не розуміє, то потрібна інша.
1 вересня, 2016Суспільство
Школа зелена замість червоної
чого чекають учні і вчителі на звільненому Донбасі
1 вересня, 2016Авторські колонки
Те, що з нами назавжди
Нині багато суспільної уваги приділяється питанню декомунізації різних царин життя українського суспільства, і це нагально. Річ тут не лише в кількості повалених пам’ятників Лєніну, перейменованих міст і сіл, вулиць, розсекречуванні архівів КГБ тощо. Все це, без найменшого сумніву, важливі речі. Але куди діваються декомунізація й осучаснення не лише інструментарію, а змістів та сенсів української освіти тут і тепер?
26 червня, 2016Світ
The Economist: Навчити вчителів
Уміння викладати довго вважалося вродженим. Реформатори ж доводять, що найкращими вчителями стають, а не народжуються
1 лютого, 2016Політика
Світ про Україну: «Німецький уряд не зменшить тиск на сторони конфлікту на Донбасі»
Протягом тижня західні ЗМІ писали про майбутній візит Петра Порошенка до Берліну, майбутнє газопроводу Nord Stream-2, хакерські атаки на українську інфраструктуру, причини «ленінопаду» у ДНР, а також про корупцію в українській освіті
24 січня, 2016Суспільство
Портрет «народної» освіти
Як і чого навчають в «ЛНР». Погляд педагога
20 квітня, 2015Суспільство
Функціонери МОН пообіцяли, але не виконали
Розвиток національної спільноти великою мірою детермінований станом освіти та науки. Завдяки освітньому процесу й науковим здобуткам формується інтелектуальний потенціал нації, зростає економічний прогрес, посилюються обороноздатність і конкурентоспроможність держави. Наука, а особливо освіта, не лише здійснює вплив на соціум, а й виконує його запити. На сьогодні одним із пріо­ритетів для держави є проведення системних і якісних реформ у цій галузі з тим, щоб посісти гідне місце у світовій спільноті.
11 квітня, 2015Світ
Світ іде вчитися
На вищу освіту виділяють дедалі більше грошей. Однак про те, наскільки доцільні ці витрати, відомо мало
14 січня, 2015Суспільство
Примарні університети Луганщини
Більшість університетів Луганщини навчає дистанційно. Вища освіта на окупованій території має доволі сумнівні характер і перспективи
23 вересня, 2014Суспільство
Чи потрібний державі український університет на Донбасі?
Невже ніхто не очікував захоплення Донецького національного університету? На що сподівались? На здоровий глузд «рейдерів революції»? Чи на їхню повагу до центра освіти та науки? Чи на відсутність у них фінансування та здатності організувати роботу гуманітарного закладу?
28 липня, 2014Суспільство
Творче руйнування
Дорожнеча вищої освіти, зміни на ринку праці та нові технології перевернуть традиційні виші з ніг на голову
5 червня, 2014Суспільство
Павло Полянський: «Хочемо, щоб Міністерство освіти більше не мало стосунку до грошових потоків»
Що вже встигла зробити постмайданна команда освітян, які виклики вона змушена долати й чого очікувати найближчим часом учителям, школярам та їхнім батькам, розповів Тижню заступник міністра освіти і науки Павло Полянський.
5 червня, 2014Суспільство
У пошуках втраченої мотивації
Масштаб стрімкої деградації середньої освіти, зумовлений деформованою мотивацією більшості учителів, виявить себе повною мірою значно пізніше, але на подолання наслідків підуть десятиліття
5 червня, 2014Суспільство
Тривожний дзвоник. На що хвора українська школа
За 23 роки українська школа пережила косметичний ремонт, який заледве приховує її хронічні хвороби
5 червня, 2014Суспільство
У вчительській
Тиждень спробував максимально відверто поговорити з учителями із різних регіонів про освітні проблеми та їх вирішення
30 травня, 2014Суспільство
Як не програти битву при Садовій
На днях в моєї малої випускний. Це дає мені підстави вважати себе компетентним у проблемах сучасної школи. То все одно, що хронічно хворий через кілька років починає думати, що він знається на проблемах охорони здоров’я. Звісно, це радше ілюзія, але є речі, які не помітити, не зрозуміти неможливо.
17 листопада, 2013Світ
Що ви умієте?
Нове дослідження констатує величезну нерівність в освіті серед представників різних країн
24 вересня, 2013VIP-хроніки
10 мільярдерів, які навіть не закінчили школу
Щоб заробити багато грошей, не обов'язково мати диплом про освіту, іноді краще його не мати...
23 вересня, 2013Авторські колонки
Корисна бездіяльність
Одним з найочікуваніших актів нової української влади з 2010 року вважалася зміна історичної політики і чергове переписування історії – від вишів до шкіл.
7 вересня, 2013VIP-хроніки
«Я уеду жить в Лондон». Де вчаться діти «еліти»
Діти політичної «еліти» і нащадки «лідерів» української нації здобувають освіту за кордоном, мають іноземні імена та розмовляють російською мовою
6 вересня, 2013Суспільство
Ген хабарництва
Українці з дитинства звикають до неофіційних «подяк» та обирають роботу, на якій їх можна отримувати
6 вересня, 2013Інфографіка
Арифметика хабарництва в освіті
6 вересня, 2013Суспільство
Теорія і практика корупції в освіті
Хабарництво так укорінилося в системі української вищої освіти, що його рівень не зменшила навіть єдина успішна реформа із запровадженням ЗНО
4 вересня, 2013Суспільство
Розумний вгору не піде?  МОН споруджує «барикади»  для молодих науковців
Чергові нововведення в галузі науки ускладнять і без того непросте життя аспірантів та кандидатів наук
3 вересня, 2013Спецтеми
Ерзац-освіта
3 вересня, 2013Суспільство
Ерзац-освіта. Яких змін потребує українська школа
Змістова профанація освіти – це шлях до загальної розумової та культурної деградації продуктивних сил соціуму. Тиждень спробував визначитися з пріоритетами, якої саме освітньої моделі потребує українське суспільство
2 вересня, 2013Авторські колонки
Євро-2012 замість Помаранчевої революції: шкільна історія від Табачника
Підручників без недоліків, мабуть, немає. Наскільки за недоліки даного підручника відповідають автори, а наскільки – Міносвіти, сказати важко, але в низці випадків можна здогадуватись.
1 вересня, 2013Авторські колонки
Україна-ХХІ: Янукович і Табачник замість Бісмарка і Ліста
Реальна модернізація країни та її рівноправне входження у світовий оркестр неможливі без спеціальної уваги до освітньої царини, передусім до школи, до дитини, до виховання її особистої та національної самоповаги
1 вересня, 2013Авторські колонки
Чому ж не йде апостол правди і науки?
Ніхто не хоче бачити своїх дітей тупуватими та обмеженими. Батьки прагнуть, щоб сини й дочки тішили їх власною обдарованістю, грали на роялі чи саксофоні, читали книжки, малювали картини – не нюхали клею або кокаїну, не приходили ввечері з роз’юшеними обличчями й не волали на них матом.
23 серпня, 2013Авторські колонки
Розвінчання найпопулярніших міфів щодо вступу до університету на власному досвіді
Українську систему освіти прийнято критикувати, ба навіть сварити. Хабарі й непрофесіоналізм викладачів, липові дипломи несправжніх вишів... Проте є в українській системі освіти один правильний, адекватний, такий, що чудово працює, і прозорий острівець – це система завершення/вступу.
7 липня, 2013Суспільство
Лілія Гриневич: Влада намагається заощадити на закритті шкіл вартістю декількох автомобілів класу люкс
Про рівень зловживання в освіті, зареєстровані в парламенті законопроекти про вищу освіту, а також про закриття шкіл в Україні Тиждень.ua поспілкувався з головою Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти, екс-директором Українського центру оцінювання якості освіти, народним депутатом від «Батьківщини» Лілією Гриневич.
2 травня, 2013Історія
Світло вчення. Як освіта ставала світською, загальною і доступною для широких мас населення
Від часу домінування в Європі християнської цер­­кви освіта переважно була релігійною й орієнтувалася на конфесійні, часто місіонерські потреби. Саме церква була інституцією здобуття кни­жної освіти, а люди з церковним саном – основними вчителями. Будь-які альтернативи переслідувалися і каралися.
29 березня, 2013Суспільство
Брєжнєвщина в законі. Як ректори перетворюють свої посади на прибуткову пожиттєву синекуру
Навколо законопроектів про вищу освіту, внесених на розгляд українського парламенту, розгортаєть­­ся запекла боротьба. Власне, дивуватися нічому, ад­же один із них – під номером 1187 від регіоналів Сергія Ківалова, Григорія Калетніка і Миколи Сороки – на думку експертів, громадськості та значної частини студентства, консервує нинішню неефективну систему освіти.
27 лютого, 2013Фотогалерея
Студентський протест проти законопроекту «Про вищу освіту»
Приблизно 100 студентів протестують під Комітетами Верховної Ради на вулиці Банковій проти законопроекту №1187 «Про вищу освіту», авторами якого є народні депутати Михайло Сорока, Сергій Ківалов і Григорій Калетнік. Учасники протесту вимагають врахувати їх побажання при реформуванні вищої освіти в Україні.
1 вересня, 2012Суспільство
Компроміс із мрією
Більшість випускників українських вишів змушена працювати не за фахом, щоби заробити на прожиття
1 вересня, 2012Суспільство
Незапитані знання. У вищій освіті чергова псевдореформа
Напередодні нового нав­­чального року вкотре актуалізувалася проб­­лема адекватності системи вищої освіти реальному ринку праці, а відтак і ефективності держвидатків на підготовку фахівців різних спеціальностей
28 березня, 2012Суспільство
Вікіпедія на «відмінно»
Доцент Ніжинського університету Олександр Желіба мотивує студентів створювати статті для електронної енциклопедії замість рефератів
12 грудня, 2011Суспільство
Вдати із себе іншого: в Україні людина без освіти, але зі зв’язками, може обійняти високу посаду
На всю країну лунав скандал довкола арешту так званого доктора Пі – Андрія Слюсарчука, котрий удавав із себе видатного вченого, нейрохірурга і взагалі людину, яка опанувала надможливості свого мозку. Й лише лінивий журналіст свого часу не писав про його загадкові здібності
18 листопада, 2011Суспільство
Міністр освіти і скарби політеху: чому МОН посварилося з Київським політехнічним інститутом
Якщо придивитись уважніше, стає зрозуміло: непорозуміння спричинене десятками мільйонів доларів, які обертаються в «тіні» кампусу вишу, оминаючи кишені міністерських клерків
1 листопада, 2011Світ
Шукали всі – знайшла Фінляндія
Скандинавський антрополог, соціолог Ганс Йорґен Валлін-Вейє про історичні травми, незалежність університетів та екзистенційні виклики
19 вересня, 2011Суспільство
Оборона шкіл
Боротьба проти закриття шкіл на Донеччині триває вже вісім місяців і супроводжується судами, протестами та погрозами на адресу батьків
13 вересня, 2011Авторські колонки
Хто є справжнім героєм України для Донбасу?
Пам’ятаєте, як на День Незалежності Віктор Федорович Янукович порадував земляків, а водночас й розвеселив усю здатну читати публіку від Сяну до Сіверського Дінця, давши звання Героя України другу свого сімейства, колишньому сусіду по під’їзду, а водночас і плодовитому (понад 30 книжок!) поету-графоману Борису Бєлашу?
2 вересня, 2011Авторські колонки
Навіщо Табачнику соціологія?
5 серпня 2011 року міністр освіти, молоді та спорту Дмитро Табачник підписав наказ №939 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки від 09.07.2009 №642».
1 вересня, 2011Суспільство
Як Ющенко внука в перший клас водив
Все почалося з виступу Кінаха, а завершилося виставою клоунів, які пускали бульбашки.
31 серпня, 2011Спецтеми
Освіта під Табачником
16 серпня, 2011Світ
Рівність і довіра
Фінляндія вже не перший рік посідає чільне місце з-поміж усіх європейських країн у галузі середньої освіти
16 серпня, 2011Суспільство
УНІВЕРсальний студент
Вступна кампанія-2011: керування рухом у ручному режимі
2 серпня, 2011Світ
Посольство культури
Тиждень розмовляв із керівництвом Ґете-Інституту про специфіку роботи організації в пострадянських державах та її плани в Україні
15 липня, 2011Суспільство
Міносвіти: в міністерстві немає жодної скарги на скорочення держзамовлення
Скорочення держзамовлення у вишах України викликало чималий резонанс. Особлива інформаційна перепалка спалахнула між Міністерством освіти, науки, молоді та спорту та Могилянкою, де скасували держзамовлення для підготовки магістрів зі спеціальностей «Журналістика» та «Соціальна робота».
5 липня, 2011Політика
Тестування корупцією
Наближені до Міністерства освіти ділки заробили на школярах сотні мільйонів гривень
6 червня, 2011Авторські колонки
Від революції дилетантів до революції управлінців
Литовський письменник 1990-х Рікардас Ґавеліс – іронічний і блискучий, але незаслужено забутий на батьківщині – колись вигадав термін «епоха дилетантів» про час, коли державні й приватні виші почали рости як гриби після дощу відразу після здобуття країною незалежності.
11 травня, 2011Суспільство
Російський урок для Табачника
Поки ідеологи борються за мізки школярів, вони працюють дедалі гірше
15 березня, 2011Авторські колонки
Виявлено ксенофобів у шкільній програмі із зарубіжної літератури
Звернення до Красовицького, Мирського та Фельдмана
24 лютого, 2011Політика
Так казав Янукович
Четвертий президент України за рік свого правління навіть не наблизився до виконання переважної більшості обіцянок, які щедро роздавав громадянам
18 лютого, 2011Авторські колонки
Проспект Норта й тупик Януковича
є декларації, є буква закону, а є його ДУХ! Відчуваєте, як пахне?
18 лютого, 2011Суспільство
Оптимізація чи русифікація?
Донецькі чиновники готові закривати українські школи навіть тоді, коли вони заповнені учнями на 95%
11 лютого, 2011Наш Тиждень
Моя країна менеджерів
Країна має жалюгідне майбутнє
3 лютого, 2011Суспільство
Alma Pater
Законопроект про освіту, який активно просуває влада, робить виші цілковито залежними від міністерства Дмитра Табачника
14 січня, 2011Авторські колонки
…Як табака на розі
Процес свідомої дебілізації освіти й науки триває вже двадцять років. Але такого загрозливого стану, як сьогодні, ще не було
14 січня, 2011Суспільство
Тихий ДонНУ
Намагання Міносвіти будь-що приборкати Донецький національний університет фатально понищило авторитет найбільшого державного вишу на Південному Сході країни
13 січня, 2011Наш Тиждень
Фішка
П’ять хвилин – і ми в Європі
24 грудня, 2010Авторські колонки
Примус до знань
Чому українським університетам «не загрожує» лідерство у світових рейтингах?
22 грудня, 2010Суспільство
Гуманітарні науки: лихо з розуму
Чи скотиться гуманітарна наука на рівень компетентності та холуйства часів суслово-маланчуківщини, часів "розвиненого соціалізму»?
5 листопада, 2010ut.net.ua
Спільне ярмо
Домовленість про створення спільного посібника для вчителів історії