Спецтема: Прощавай Імперіє
2 травняІсторія
Іван Нечуй-Левицький проти імперії
Київ державний і бездержавний у романах класика XIX століття
27 березняАвторські колонки
Скажи: чий Крим?
Є така притча: коли жабу кидаєте в холодну воду й поступово збільшуйте температуру, вона починає звикати, але настає момент, коли вона вже не може терпіти, але й не здатна стрибнути… і тоне.
21 березняІсторія
Банкір, промисловець, меценат
Як син купця із Сум створив одну з перших фінансово-промислових груп на теренах Російської імперії і встановив перший в Україні пам’ятник Тарасові Шевченку
5 липня, 2019Історія
Російський націоналізм і Україна
Джерела імперської політики Москви та робота українців на її імперську ідею
23 червня, 2019Культура
Шароварний дебют
Як російська монархія створювала «ролі» для поневолених народів
9 червня, 2019Історія
Пролог до імперської реставрації
Українсько-російський союзний договір 1920 року
30 березня, 2019Історія
Григорій Потьомкін. Кохання з імперією
Ґріґорій Потьомкін та українська карта в його придворних іграх
24 березня, 2019Історія
Чи поглине Україну «русское море»?
Як трансформувалася російська політика асиміляції
3 грудня, 2018Фотогалерея
Балаклава. Кримська війна. Фото 1855 року
В цифровому архіві одного із найбільших художній музей в Каліфорнії, а саме Музеї Гетті (J. Paul Getty Museum) вдалось натрапити на унікальні світлини, які були зроблені на території України в 1855 році. Мова йде про фото часів Кримської війни (1853-1856). Кримська війна, або Східна війна — війна між Російською Імперією і союзницькими військами Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства за панування на Близькому Сході і Балканах.
12 листопада, 2018Історія
Чого навчила Путіна Єкатєріна ІІ
Російські методики захоплення Криму: чого Путін навчився в Єкатєріни ІІ
8 листопада, 2018Політика
Місія України ― знищити московську імперію
Виступ на круглому столі під час форуму. Повна версія
21 травня, 2018Фотогалерея
Південь України 140 років тому. Світлини французького фотографа
В 1878 році відомий французький фотограф Жан Ксав’є Рауль видав унікальну колекцію світлин, де були зображені мешканці губерній Російської імперії. Зокрема й Херсонщини та Криму. Того ж року колекція Рауля була визнана кращою на Всесвітній виставці фотографів в Парижі.
17 березня, 2018Історія
Старі імперські міфи проти нових українських
Міфоборець Євген Синиця проти міфотворця Михайла Грушевського
31 жовтня, 2017Світ
The Economist: Цар Путін
Чому Путін зіткнувся з проблемами столітньої давнини
28 травня, 2017Історія
Азійсько-деспотичні орієнтири
Чому протистояння Москви із Заходом не є тимчасовим
5 травня, 2017Авторські колонки
Діди звоювали
Моя бабуся, Віра Іванівна, народилася в передостанній рік 19 століття і мала 18 братів та сестер.
30 січня, 2017Історія
Станіслав Кульчицький: «У жовтні 1917 року перемогла більшовицька контрреволюція в оманливому вигляді радянської революції»
Тиждень поспілкувався з істориком Станіславом Кульчицьким про події 1917 року в Російській імперії, їхню інтерпретацію в радянську добу і сьогодні.
8 листопада, 2016Авторські колонки
Уламки імперій
У родинному альбомі моєї мами є старі фото. Я часом їх переглядаю. Ось і зовсім нещодавно, 2 листопада 2016 року, одній із цих старовинних фотографій виповнилося 100 років. Багато це чи мало? Кажуть, що таким є приблизний вік середньостатистичної імперії. Але це важко перевірити. Для могутньої імперії, можливо, це зовсім мало. А для людського життя й цілком достатньо.
17 липня, 2016Світ
«Лагідна» імперія
Навіть сповідуючи прогресивну ідеологію, російські громадські та політичні діячі неспроможні позбутися установок «старшого брата»
2 січня, 2016Історія
Шляхом Пєтра і Єкатєріни?
Як формувалася школа російських зовнішньополітичних маніпуляцій
30 грудня, 2015Історія
Оптичний обман федерації
У 1917 році Росія розпалась, але більшовики мали намір відновити імперію — тепер уже як плацдарм для створення «Зємшарной рєспублікі совєтов»
29 грудня, 2015Спецтеми
Прощавай Імперіє
26 грудня, 2015Суспільство
Навчитися жити без імперії
Теперішнє ставлення більшості росіян до України є цілком передбачуваним, а це дає нам змогу правильно оцінити і своє, і російське майбутнє
24 грудня, 2015Політика
Цього разу — назавжди
Росія програла цю війну. Але чи виграла її Україна? Цю російсько-українську війну ми самі стали називати гібридною: ніби її нема, а люди гинуть. І нарешті стало очевидним: у нас не лише війна, а й політика, економіка та культура гібридні.
2 червня, 2015Суспільство
Випробування топонімією. Чи достатньо прибрати лише радянські назви
Чи здатні ми сьогодні вповні осягнути, перед яким викликом стоїмо? Намагання українців перетворити енергію, вивільнену Май­да­­­­ном, на реальні суспільні трансформації впираються у пробле­­му звільнення суспільства від імперського російсь­­кого спадку.
20 травня, 2015Історія
Блеф імперії. Як народжувались радянські військові міфи
Це неправда, що Росія радянська протистояла Росії імператорській. Насправді вона була її природним продовженням. Тільки в менш породистій обгортці. А тому міфологізувати свої воєнні звершення їй треба було з більшим шиком
11 травня, 2015Суспільство
Тягар і фейк імперії
Тягар імперії важкий. Імперія приречена тягти на собі чавунний вінок непереможності й свинцеві вериги непогрішності. Імперія ніколи не програє і ніколи не помиляється,бо інакше вона не імперія
1 травня, 2015Історія
Уся історія донських козаків заперечує російський імперський міф. Протягом століть спроби зробити з донців питомих росіян зазнавали невдачі
22 березня, 2015Історія
Як руйнували Карфаген «общерусского единства», фундамент «русского міра»
Теорія походження східно­слов’янських мов Алєксєя Шахматова, за якою всі східнослов’янські народи – росіяни, українці, білоруси – та їхні мови походять від «общерус­­ского единства» й відповідно «общерусского праязыка», ста­­ла, як відомо, основою російської імперської політики, совєтської і нинішньої, путінської.
20 грудня, 2014Історія
Гіркий полин ногайського степу
Для історика то важке випробування – споглядати, як оживають музейні експонати і крізь припалі віковою пилюгою архівні теки проступають контури минулого.
7 грудня, 2014Історія
Дволикий гросмейстер українсько-російської шахівниці
Національно-культурне відродження українців другої половини ХІХ століття несло очевидну загрозу укладу Російської імперії: поставала серйозна небезпека, що українство вирветься з «общерусской» орбіти.
9 серпня, 2014Історія
Перший великорос
Ламанням основ традиційного права, грабежем і спаленням Києва, а також утвердженням нового політичного центру на Заліссі – далекій північній околиці Русі – відзначився в історії князь Андрій Боголюбський. А між тим він святий для РПЦ та її філій у різних країнах
3 серпня, 2014Історія
Якщо не я, то хто?
Внутрішній імператив Сергія Єфремова: 1919–1921 роки
2 серпня, 2014Суспільство
Станіслав Кульчицький: «Приріст населення України за століття був поглинутий втратами»
Історик Станіслав Кульчицький розповів Тижню про те, чому в українців після Першої світової війни не було шансів зберегти свою щойно створену державу і чому не вдалося стати гравцями світової поствоєнної політики.
23 червня, 2014Авторські колонки
Російський ліберальний імперіалізм
Ліберальні росіяни вбачають у вільному Києві свій порятунок, проте не хочуть позбуватися вірусу «великодержавності» щодо України.
27 травня, 2014Світ
Жак Рупнік: «Коли імперія розвалюється, потрібні десятиліття, щоб установився новий порядок і настала стабілізація»
Напередодні своєї лекції в Києві французький дослідник повоєнної Східної Європи розмовляв із Тижнем про значення українського конфлікту для майбутнього ЄС, динаміку постімперської трансформації на наших теренах та можливості нової консолідації європейців перед лицем абсолютно нових спільних викликів.
16 травня, 2014Світ
Шимон Панек: «Путін використовує страх як інструмент мобілізації людей, схожим чином це робив у Югославії Милошевич»
Чеський правозахисник поділився з Тижнем думками щодо Оксамитової революції та Майдану, геополітичних апетитів Росії і сприймання Путіна в Європі
7 травня, 2014Фотогалерея
Залишки Радянської імперії на території Східної Німеччини
Норвезький фотограф Оystein Sture Aspelund зняв у Німеччині фотосерію під назвою Забуті герої (Forgotten Heroes), присвячену залишкам Радянської імперії на території Східної Німеччини.
22 квітня, 2014Авторські колонки
Звичайний фашизм
Історичний документальний фільм радянського режисера Міхаіла Ромма «Звичайний фашизм» вийшов на екрани ще 1965 року, але досі залишається головним і неперевершеним посібником на тему зміцнення нацистського ладу в Німеччині. Однак стрічка, здається, мала донести ще й неоднозначний меседж, непомітний для пересічних глядачів.
5 квітня, 2014Історія
Загибель імперії
Величезний мілітарний потенціал разом з агресивною імперською філософією, що завжди претендує на світове панування, перетворює тоталітаризм на фактор глобальної небезпеки
13 березня, 2014Політика
Глечик із вузьким горлом
Правдива війна нівелює традиційні політичні ідентифікатори й демонструє людині безпорадність її особистого революційного потенціалу. В перспективі майбутніх дострокових виборів це суттєво впливає на колективну електоральну поведінку
13 лютого, 2014Політика
Росіє, куди несе тебе?
Російський фактор: задовольнити імперські комплекси й захопити рештки власності
7 лютого, 2014Політика
Україна: розчаклування. Євромайдани на місцях проти СРСР і мафії
Чверть століття тому в шкільному курсі історії неодмінно була глава «Тріумфальноє шествіє совєтской власті» – малося на увазі швидке захоплення влади більшовиками на місцях по всій Російській імперії. Минулого тижня, через 22 роки після падіння комунізму, ми нарешті спостерігали зворотний процес.
19 грудня, 2013Історія
Гетьманська дипломатія
Царська Росія навчилася не лише експлуатувати Україну як джерело людських та матеріальних ресурсів, а й завойовувала собі руками української еліти місце під сонцем серед провідних країн світу
23 вересня, 2013Культура
Чи абсорбує російська імперська культура українських митців?
Ще на початку 1980-х емігрант «другої хвилі», поет-неокласик і гуманітарій-енциклопедист Ігор Качуровський в одній із свої статей зауважив: «Абсорбувати елементи чужих культур разом із їхніми носіями це найхарактеристичніша риса всіх імперій.
22 вересня, 2013VIP-хроніки
Віват! Кримський міністр служить
Кримський міністр курортів і туризму зізнався, що служить Російської імперії.
30 липня, 2013Політика
Нинішня влада продовжує політику творців Валуєвського циркуляру
Відголос таємного розпорядження російського міністра внутрішніх справ Петра Валуєва від 1863 року, яким влада Російської імперії здійснила масштабну акцію лінгвоциду української мови, подекуди можна відчути й в сучасній незалежній Україні.
1 липня, 2013Політика
Генеза і мета спецоперації проти української мови
Держави, які в різний час контролювали наші етнічні землі, намагалися зруйнувати мовно-культурну ідентичність українців, бо розглядали їхнє бажання послуговуватись власною мовою, зберігати свою культурну спадщину та національні традиції як вияв прагнення до національної окремішності й незалежного державного буття.
17 травня, 2013Відео
Ігор Лосєв про Росію як позаєвропейський цивілізаційний феномен
Україні необхідно чітко визначити, що в українському соціальному бутті є притаманним нашій, європейській цивілізації, а що є продуктом зовнішнього, азійського щеплення. Про це, під час панельної дискусії на тему «Дерадянізація, без якої Україна не відбудеться. Дорожня карта», яка проходила 16 травня у книгарні «Є» в Києві, заявив публіцист, доцент НаУКМА Ігор Лосєв.
4 квітня, 2013Авторські колонки
Від Митного союзу до знищення нації
Українцям нав’язують хибне уявлення про Митний союз як начебто суто економічне об’єднання рівноправних держав, що не матиме жодного впливу на інші сфери суспільного життя.
13 грудня, 2012Історія
СРСР як Російська імперія. Чим була радянська Україна?
Найпростіше відповісти запитанням на запитання: чим був Радянський Союз? Звичайно, це багатонаціональна держава і, ясна річ, держава тоталітарна. Але Радянський Союз був чимось більшим, аніж просто репресивним багатонаціональним утворенням. То найсправжнісінька імперія, до того ж імперія російська.
8 вересня, 2012Історія
«Скажи-ка, дядя, вєдь нєдаром...» Звідки взялися основні міфи франко-російської війни 1812 року
За легендою, 23 липня 1812 року, аби підняти в атаку Семьоновський полк, генерал Ніколай Раєвскій повів за собою своїх юних синів. Сюжет обійшов чимало творів і став основою для картини « Подвиг солдатів Раєвского під Салтановкою» живописця Миколи Самокиша.
6 серпня, 2012Політика
Олександр Мотиль: «Росії не вдасться відновити імперію, оскільки тамтешній режим не має ні «твердої», ні «м’якої» сили»
Зв’язки між колишніми колоніями та метрополіями належать до особливих у системі міжнародних відносин