Суспільство

  ▪   Ольга Худецька

Як захиститись від «поліцейського» газу

У нашій країні ненасильницький спосіб протесту не убезпечує його учасників від агресії силовиків, тому будь-якому мирному громадянину варто подбати про свій захист. Зокрема від застосування газу, яким не гребує українська міліція

Цей матеріал присвячено захисту громадян від атак так званим «поліцейським газом», у тому числі за допомогою підручних засобів, які можна знайти у будівельних чи господарських магазинах.

Експерти також розповіли, як можна зменшити подразнюючу дію речовини, якщо людина знаходилась в зоні ураження без засобів захисту.

У створенні цього матеріалу брали участь волонтери, які випробували на собі три різних комплекти захисту.

Окрім того, долучились і військові спеціалісти та медики з силових структур, які надали безліч порад із захисту від ураження подразнюючими речовинами та ліквідації наслідків отруєнь ними.

Останні побажали залишитись анонімними, але спеціалізована література підтверджує доцільність їх порад. 

Газовий арсенал МВС

На озброєнні у бійців українського МВС  є  «поліцейські гази» різного типу. Здебільшого використовується «Терен» у гранатах («Терен-6») та у балончиках («Терен 4м» та «Кобра»)

«Терен» являє собою суміш речовин CS (динітрил ортохлоробензальмалоновоі кислоти) та МПК(морфолід пеларгіновоі кислоти), “Кобра» ж – це чистий СR(дибензоксазепин). Найважливіша різниця між ними полягає в тому, що СR діє набагато сильніше (від 8 до 20 разів за різними показниками) від CS, але CS при цьому має більший відсоток негативних наслідків для здоров’я і ускладень.

У багатьох країнах використання CS припинили саме через це. Найгіршим є те, що в Україні він використовується в гранатах, які найменш «адресні» з можливих засобів. Від газу у випадку використання гранат страждають всі, хто знаходиться на певній площі, а не конкретний порушник.

Хорошою ж новиною є те, що незважаючи на свою назву, ані CR, ані CS  газом не є, а є аерозолем, тому від нього захиститись легше, ніж від газу. «До того ж, CS взагалі є дуже грубодисперсним аерозолем, його можна порівняти з порошком чи пилом», -пояснює експерт.

І хоч це полегшує захист, однак є  одна особливість: порошок легко здіймається у повітря після того, як осяде.

«Треба пам’ятати дві речі. Перше: витріпувати одяг, волосся і екіпіровку при виході з зони ураження ДО того, як зняти засоби захисту - і НЕ голими руками. Друге: на місці, яке щільно закидувалось гранатами з CS, осідає шар пилу з цієї речовини, яка не втрачає і надалі подразнюючої дії. Вона може знову піднятись вгору при вітрі, або швидкому пересуванні по ній людей чи автівок. Така «вторинна хмара» може спричинити ураження навіть за довгий час після події», - підкреслює експерт.

Варіанти засобів захисту  

Через свою порошкову природу «поліцейський газ» дає широке поле для маневрів у справі захисту від нього. «Насправді підійде звичайний пиловий респіратор-пелюстка у вигляді маски з шаром вугілля або іншим фільтратом», - пояснив експерт.

Усе ж найкращим вибором залишається комплект: панорамна маска з протигазною коробкою (фільтром).

Читайте також: У лісах під Межигір’ям. Про що думають бійці “Беркуту” на підступах до президентського маєтку

Вона не запотіває та забезпечена системою фільтрації повітря, що надходить всередину маски, тож не доведеться хвилюватись ні за очі, ні за шкіру обличчя. Така маска підходить для людей з окулярами. Фільтр до неї можна підбирати будь-який, оскільки аерозольна фільтруюча складова є базовою і невід’ємною частиною будь-якого фільтра.

Звісно, можна використовувати і будь-які інші протигази, утому числі старих добрих «слоників» радянського зразка, які надійні, але менш зручні.

Окрім того, захист можна підібрати самостійно у будь-якому будівельному чи господарському магазині. Так, для захисту органів дихання вибираємо респіратор – від «серйозних» модифікацій з фільтрами до пласких масок-пелюсток з шаром вугілля. Орієнтуватись потрібно на етикетку. Там має бути зазначено, що цей засіб захисту є в тому числі і протиаерозольним.

Для захисту очей потрібно у господарському відділі вибрати окуляри, наприклад садові, які будуть якомога щільніше прилягати до обличчя і матимуть непряму вентиляцію (дірочки для вентиляції проводять повітря до очей через невеличкі найпростіші фільтри).

Якщо ви не можете знайти окулярів, які ідеально прилягають до обличчя, не відстаючи по боках і на міліметр – візьміть ті, які прилягають найкраще. Досвід показав, що в такому випадку вони все одно будуть дуже помічні і дуже суттєво зменшать ураження.

Також підійдуть для цієї мети окуляри-маска для гірськолижників або тактичні окуляри для любителів практичної стрільби, а також окуляри для плавання, і звісно, будівельні. Вимоги все ті ж: щільне прилягання по периметру та непряма вентиляція.

Окрім того, для захисту шкіри обличчя чудове підійде шапка-маска типу «балаклава».

Випробування

Наші волонтери вирішили випробувати на собі ті комплекти засобів захисту, які кожен може придбати у будівельному чи господарському магазині.

На випробуваннях одного з волонтерів двічі окотили найнеприємнішою модифікацією газового балончика «Кобра» з метрової відстані. До того ж, як пам’ятаємо, у “Кобрі» використано найбільш неприємно діючий з усіх наявних на озброєнні газ,- CR.

Результати для волонтера, а також присутніх поруч з ним оператора та «атакуючого», а також їх комплекти захисту ми детально записали.

Волонтер-випробувальник
Засоби захисту: окуляри будівельні з непрямою вентиляцією, респіратор промисловий з фільтром А2.

Зона ураження: 2 прямі атаки сльозогінним газом Кобра-1. Перша - 1 секунда, друга -1,5, відстань - 1-1,5 метри, інтервал - хвилина.

Результат: органи дихання - повністю відсутнє ураження. Очі - легке пощипування при атаках і після них, некритичне ураження; волонтер повністю зберіг функціональність. Шкіра обличчя - уражена, так як була не захищена. 
«Атакуючий» 
Засоби захисту: маска-"балаклава" з цупкої тканини, тактичні окуляри bolle з непрямою вентиляцією. Засоби захисту органів дихання відсутні.

Зона ураження: перебування в закритому приміщенні в радіусі 10-15 метрів від розпилення. Ухід з епіцентру зони  розпилення одразу після атаки. Без засобів захисту ураження було б високоймовірне, але не тяжке.

Результат: ураження очей, органів дихання та шкіри відсутнє.

Оператор: 
Засоби захисту: найпростіша протиаерозольна маска типу "пелюстка" з шаром вугілля, тактичні окуляри bolle.

Зона ураження: перебування в закритому приміщенні, де розпилений сльозогінний газ. Радіус - 3-5 метрів від епіцентру розпилення. Час - 10 хв.

Результат: будь-які ураження відсутні.

Після виходу з зони ураження

Однак, навіть якщо ви потрапили в епіцентр застосування сльозогінного газу, перебували в ньому у засобах захисту і благополучно з нього вийшли, ваш квест на цьому не закінчився.

Ні в якому випадку не знімайте засобів захисту, допоки ретельно не струсите і не витріпаєте з верхнього одягу та волосся подразнюючу речовину. При можливості одяг після цього потрібно узагалі змінити.

Обов’язково потрібно також ще до знімання респіратору і окулярів змити зі шкіри обличчя, рук та шиї речовину. Вода може дуже посилити подразнюючий ефект, тому для цього потрібно використовувати розчин води з содою. В ідеалі це 1-2% розчин, але з урахуванням польових умов не матиме негативних наслідків невелике перебільшення її.

Такі розчини доцільно мати з собою заготованими у пластикових пляшках заздалегідь.

Важливо пам’ятати:

  1. Якщо не змити подразнюючу речовину, вона буде діяти і далі; випаровуючись зі шкіри вона може вразити очі чи слизову оболонку носа, які перед цим були захищені та не постраждали.
  2. Змивання (у випадку відсутності содового розчину) може бути болісним, але воно вкрай необхідне
  3. Змиваючи подразнюючу речовину, ви унеможливлюєте її подальший вплив, але це не скасовує уражень, які ви зазнали від її дії перед цим.

Лише після ретельних підготовчих дій можна нарешті зняти засоби захисту

5 секунд до відбою

Якщо незважаючи на всі перестороги, ви опинились на лінії атаки газом без засобів захисту і потрапили в зону дії подразнюючої речовини, потрібно принаймні докласти оперативних зусиль, аби зменшити негативні наслідки.

Після того як ваші очі були вражені сльозогінним газом, у вас є не більше 5 секунд(це означає – можливо у вас є і менше 5 секунд), перш ніж їх залиє сльозами, вони почнуть нестерпно пекти та рефлекторно закриються. Використайте цей час для відходу принаймні з лінії атаки.

Спеціалісти умовно розрізняють три ступені ураження сльозогінним газом. Серед основних симптомів (які проявляються більш чи менш сильно залежно від ступеню) – нестримний потік сліз, світлобоязнь, печіння та біль в очах, противільне закриття очей і неможливість певний час їх відкрити, слинотеча, важкість дихання, кашель, чхання, печіння та дертя у носоглотці. Можлива нудота.

Ні в якому випадку не ковтайте слину, якщо у вас у роті пече. Якщо речовина потрапить до шлунку, ви відчуєте також біль за грудиною.

Ступінь ураження залежить від того, як довго ви були в зоні дії речовини, яка була її концентрація, чи вдалось вам уникати її вдихання та від багатьох інших факторів.

Допомога при ураженні

Допомога або самодопомога при ураженні відбувається за чіткою схемою. Перше – одягнути засіб захисту. Друге - покинути зону ураження.

Всі подальші дії мають відбуватись на свіжому повітрі у безпечному місці.

До зняття засобів захисту – витрушування або зміна верхнього одягу, змивання содовим розчином шкіри обличчя та рук.

Після  - рясне промивання очей та ротової порожнини розчином соди. При потраплянні подразнюючих речовин у шлунок необхідно викликати блювання.

Якщо болять очі – їх можна закапати 1% дикаїном. Це не тільки зніме біль, але при швидкому використанні може зупинити подальший розвиток рефлекторної дуги і відповідних реакцій організму, які вона викликає.

Не можна протирати очі руками, оскільки можна дуже глибоко втерти подразнюючу речовину у них, що викличе ускладнення.

Залежно від ступеню ураження симптоми можуть минутись вже через 20 хв, або триматись до доби. У будь-якому випадку після ураження необхідно звернутись до лікарів, особливо офтальмолога, навіть якщо ви добре себе почуваєте.

У великих концентраціях подразнюючі речовини можуть викликати уповільнення ритму серця, а також почастішання дихання зі збільшенням його поверхневості. У таких випадках потрібно одразу викликати швидку або шукати медбригади на місці.

Якщо симптоми минулись швидко, категорично не можна повертатись у епіцентр дії подразнюючих речовин, де великий ризик повторного ураження. Повторне ураження веде до накопичувального ефекту, який може призвести до набряку легень, який є дуже серйозним ускладненням і потребує негайної госпіталізації.

Також ні в якому випадку не можна дозволяти палити людині, яка мала навіть найменші симптоми ураження дихальних шляхів.

Холодна погода має свої поправки. Так, подразнюючі речовини, які в холодну погоду осідають на одязі чи шкірі, при заході в тепле приміщення починають діяти сильніше і можуть призвести до повторного ураження.

Тому, якщо ви були в зоні дії сльозогінного газу, необхідно дуже ретельно витріпати верхній одяг перед заходом у тепле приміщення, а краще – змінити його, якщо є така можливість.

Наостанок один з експертів зауважив щодо одного з народних рецептів в інтернеті – пиття молока після ураження допомагає лише у випадку отруєння фтористими сполуками, якими нинішні поліцейські гази не є.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.