Суспільство

  ▪   Валерія Бурлакова
  ▪   Хорол, Полтавська область

На Полтавщині під пеленою дощу і ночі судили «кривдників» Леніна

Нічний процес над свободівцями, яких звинувачують у пошкодженні пам’ятника Леніну, сколихнув тихе і розмірене життя містечка Хорола.

Звістка про активістів «Свободи», яких затримали у Полтавській області в ніч на 19 вересня за звичнуваченням у пошкодженні пам’ятника Леніну, від самого початку вражала своєю загадковістю: затриманим хлопцям упродовж майже доби не могли висунути жодних звинувачень. «Вочевидь, обласне керівництво прокуратури та міліції замість дотримуватися закону чекало конкретної вказівки з Банкової щодо подальших дій», – іронізувала прес-служба партії. Нічний судовий процес засвідчив, що істина десь поряд.

 Судове безсоння

Ніч на 20 вересня. Містечко Хорол на Полтавщині. Двадцятирічний киянин Сергій Бондар сидить на лаві біля вікна в коридорі суду та їсть пиріжок з капустою – керівник бійців «Беркута», які стоять у кілька рядів на сходах храму Феміди, все ж таки дозволив передати затриманим пакет з їжею та водою. «Я не спав годин 50», – каже Сергій.

Уже за північ. У судовій залі зараз вирішують долю іншого свободівця – Руслана Андрійка. Обирають запобіжний захід. Прокурор вимагає домашній арешт. Захист переконує, що це зайве. Присутні в залі нардепи-свободівці – Андрій Іллєнко та Юрій Михальчишин – готові взяти хлопців на поруки.

Потрапити на «відкрите» засідання не можуть активісти, які приїхали підтримати хлопців, – їх під дощем близько сотні. Важкувато пробитися й журналістам. «Там вже є преса», – півгодини «заспокоюють» кореспондентів рядові бійці «Беркута», відмовляючись навіть покликати своє керівництво, яке начебто «незабаром вийде».

Руслана Андрійка зрештою відпускають під «особисте зобов'язання». Близько третьої ночі суддя переходить до справи Сергія Боднаря.

Читайте також: Скільки коштує пам'ятник Леніну

Від 165 до 190

Хлопцям, які нібито пошкодили пам'ятник Леніну, інкримінують хуліганство. Пошкоджена місцева скульптура Леніна – «пам'ятка монументального мистецтва місцевого значення» – на іншу статтю не тягне. «До чотирьох років», – констатує прокурор, передаючи слово слідчому.

Минулої ночі, пояснює слідчий, міліціонери побачили, як «невідомі стоять біля пам'ятника Леніну». Підійшовши ближче, правоохоронці з'ясували, що пам'ятник зруйновано. І хоча потенційні злочинці вже зникли з місця подій, міліція встигла добре запам'ятати їх. Незважаючи на ніч, дощ і доволі серйозну відстань… «Погода похмура, перша ночі, темна пора, сильна злива», – описує слідчий погодні умови на прохання захисту.

«Хуліганів» затримали вже на трасі Київ – Харків. Троє з них примудрилися втекти від працівників міліції, зауважує слідчий. Тут історія заплутана. За словами активістів, затриманим не повідомили, що їх затримано. Крім того, міліціонери намагалися застосувати вогнепальну зброю.

Хоч би там як, слідчий вважає доцільним домашній арешт: щоб інші підозрювані не переховувалися, не чинили тиск на свідків-міліціонерів тощо.

У тому, що працівники міліції не помилилися, він упевнений. Адже є беззаперечні описи підозрюваних. Так, Сергія Боднара – хлопець, зріст якого 190 см, – описано у справі як чоловіка “165–175 см” зростом. З інших прикмет – “похож на русского”.

Що саме робив Бондар, яку участь брав у руйнуванні пам'ятника Леніну, слідчий не знає. «Всі вони разом зруйнували пам'ятник», – констатує він.

Згадують тут і колишні «подвиги» несудимого раніше студента, зокрема те, що він проходив як підозрюваний в інциденті з побиттям «тітушків» під час акції «Вставай, Україно!». І хоча провину активіста ніхто так і не довів, прокурор стоїть на своєму. «Є підстави вважати, що Боднар продовжить свою злочинну діяльність», – зазначає він.

Суддя зітхає та йде до нарадчої кімнати.

Читайте також: Пам'ятники Леніну не дають спокої ні правим, ні лівим

«Мусарня ліворуч»!

Перше рішення йому вдалося скласти хвилин за десять. На друге йде не одна година. Активісти та журналісти із сумом згадують сонне обличчя Його Честі та доходять висновку: суддя у кімнаті заснув. На годиннику вже пів на сьому. Світає. Якщо не заснув, то чекає, коли можна буде зателефонувати вищому керівництву й узгодити рішення, жартують у залі.

Турбувати суддю не можна. Кілька журналістів у відчаї прогулюються біля дверей нарадчої кімнати. Охоронець намагається прогнати їх звідти. «Не переймайтеся, ми просто хочемо першими побачити, як суддя виходить і каже у слухавку: «Вас понял, Виктор Федорович!», – іронізує один. Охоронець не може стримати посмішки.

Кількахвилинне скандування свободівцями гасел на кшталт «Суддя, прокинься!» викликає невдоволення правоохоронців. «Люди сплять, поруч житлові будинки!» – зауважують вони. Житлових будинків поряд не видно – самі господарські споруди, прокуратура та районний відділ міліції біля суду. «Які будинки? Праворуч мусарня…», – починає опис вивченої за ніч місцевості хтось із присутніх. «Мусарня ліворуч!» – суворо зауважує один з міліціонерів.

Читайте також: Що відбувається з радянськими пам'ятниками у Європі

Галас приносить свої плоди. Суддя прокидається та йде оголошувати своє рішення. «Похожему на русского» Сергієві Бондарю присуджує двомісячний домашній арешт. Це рішення захист планує оскаржити в апеляційному суді.

Наступного підозрюваного – Віктора Поштаря, – як і Руслана Андрійка, відпускають під «особисте зобов'язання».

За відкритим кримінальним провадженням триває досудове слідство.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.