Суспільство

  ▪   Валерія Бурлакова ,   Богдан Буткевич

Шантажування дітьми. Для чого владі досьє на батьків-журналістів

Збір інформації про батьків-журналістів, чиї діти вчаться у столичних школах, може бути підготовкою до київських виборів або наслідуванням російсько-білоруської моделі тиску на представників медіа

Департамент освіти і науки, молоді і спорту Київської міської державної адміністрації вимагає від столичних шкіл списки дітей, чиї батьки є журналістами – скандальна інформація про це з’явилася в низці українських ЗМІ цього тижня. Буцімто, освітянське керівництво в усному порядку, без жодних компрометуючих документів, звернулося до директорів шкіл з вимогою в добровільно-примусовому порядку надати дані про дітей працівників зі сфери мас-медіа. Цю інформацію підтвердили в школах чотирьох районів міста – Голосіївського, Оболонського, Святошинського та Печерського.

Зрозуміло, що посадовці встигли швидко заперечити цю інформацію. Так, Оксана Добровольська, директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту КМДА, заявила, що жодних доручень щодо збору персональних даних про батьків учнів столичних навчальних закладів, зокрема журналістів за фахом, не наддавалось. А весь сир-бор розгорівся, мовляв, через тематичну нараду від 5 вересня, цитуємо, «…з відповідальними за напрям спеціалістами районів, де  наголошувалось на важливості провадження прозорої інформаційної політики, відкритості навчальних закладів, ефективної співпраці із журналістами, залучення дітей - юних журналістів, які займаються у шкільних прес-центрах до роботи із представниками столичних ЗМІ». Й взагалі, мова йшла виключно про те, як зробити співпрацю з медіа більш оперативною та ефективною, як швидше відпрацьовувати журналістські запити тощо. А люди не так зрозуміли – ось звідтам й всі проблеми. Так само заперечують збір подібної інформації і у профільному міністерстві Табачника.

Читайте також: Ерзац-освіта

Жоден з київських вчителів, з якими вдалося поспілкуватись Тиждень.ua, збір даних наразі не підтвердив. Втім, педагоги переконані: складати подібні списки можуть і без їхнього відома. «Зробити це можна без шуму і пилу», - пояснила одна з київських вчительок. – «І без нашої участі. Завуч може просто взяти класний журнал, там наприкінці і так є вся інформація про батьків, яку можна собі тихенько виписати». І перший же директор школи, з яким поговорили наші кореспонденти, підтвердив, що подібний дзвоник з Департаменту був, і свій список вони вже передали. Зберігаючи зрозумілу анонімність нашого джерела, відзначимо, що школа знаходиться в Святошинському районі столиці.  

Читайте також: Великий медіа-переділ. Хто стоїть за новими власниками ЗМІ?

Джерело Тиждень.ua в аналітичних колах Партії регіонів підтвердило, що план контролювання журналістів, зокрема, й через їх дітей почав розроблятися на Банковій з подачі російських радників ще рік тому, після подій у Москві, де проти Путіна бунтував після президентських виборів креативний клас. Журналістсько-креативного бунту напередодні минулорічних парламентських виборів побоювалися й в Адміністрації президента, для якої, складається враження, що журналісти взагалі – ворог №1. Однак тоді через невідомі нам причини цей план так і не був введений у дію. Чим саме викликана його активація зараз, й чи це справді ініціатива зверху, наш інсайдер, пояснити також не зміг.

Єдине припущення, яке наразі можна точно зробити – такі дії явно мають на меті досить сильно психологічно тиснути на працівників ЗМІ. За цілком бандитським принципом: «діти за батьків відповідають». Адже одна справа – лізти на барикади, коли справа стосується особисто тебе, й зовсім інша, коли у ці процеси вплітають навіть не просто твою родину, а найбільш вразливу її частину – дітей. Іншу практичну мету у збиранні інформації про місце навчання дітей журналістів на даний момент розгледіти важко. Хіба прийняти на віру вже суто радянський варіант «обробки» дітей конкретних невгодних журналістів вчителями, хоча це вже попахує ненауковою фантастикою, тим більше, мова йде не про глухе село в провінції, а як-не-як столицю.

Читайте також: Розпочалася кампанія з дискредитації незалежних ЗМІ

«Очевидно, що влада зараз вибудовує базу для захоплення ситуації під свій тотальний контроль», - стверджує Оксана Романюк, голова Інституту масової інформації та представник міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» в Україні. – «Жодних причин для збору інформації такого роду у органів освіти немає, тож, це явно замовлення зверху. Така діяльність суперечить не тільки громадянським правам людини, вона суперечить просто здоровому глузду. В принципі, є дві головні версії, з чим це може бути пов’язано. Перша – це, зрозуміло, закручування гайок, запит на яке йде згори. Друга – підготовка влади безпосередньо до виборів київського голови. Власне, вони цілком можуть бути взаємопов’язаними. Скоріш за все, ставиться за мету через виокремлення та тиск на дітей впливати психологічно на їхніх батьків. Враховуючи, що багато експертів наразі кажуть про намагання Банкової вибудовувати вертикальну структуру управління, зав’язану на одній людині, що дуже подібна до Білорусі, то такі дії освітянського керівництва цілком вписуються в цю схему. Взагалі це якийсь «совок головного мозку» та прямий крок в бік диктатури».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.