Суспільство

  ▪   Валерія Бурлакова

Двічі судимий броварський «тітушко»: «Як порядна людина, я пішов допомагати міліції»

Постраждалий журналіст зніме з бойовика всі обвинувачення, якщо той назве імена та прізвища замовників провокації.

Броварський «тітушко» Сергій Стягов - бойовик «людини-тролейбуса» Сергія Федоренка(кандидат-мажоритарник від  ПР на останніх виборах, що розсмішив багатьох виборців своєї невигадливою рекламою, відомий також як «масажист Азарова» - Ред. ), який 25 травня під час демонтажу паркана у броварському парку «Перемога» завдав черепно-мозкової травми журналісту «Маєш право знати» Андрію Качору - за півгодини до засідання вже сидить в залі суду. Чоловіка, який відкрито «ручкається» з броварськими правоохоронцями, пустили сюди через закритий для простих смертних службовий вхід будівлі. Ймовірно, для того, щоб він не зміг здобути заслужену перемогу «конкурсі на кращого «тітушка», що саме проходить біля головного входу у броварський суд.

Помітивши тележурналістів, що стоять біля входу до зали - представників ЗМІ просять не заходити всередину до початку засідання - Стягов встає, вдягає чорні окуляри та по-хазяйськи зачиняє двері перед носом оператора.

«Це він? Ваш «тітушко»?, - розгублено питають журналісти «грифонівців». Останні лише посміхаються.

Дозволивши журналістам познімати перші кілька хвилин засідання, суддя робить «хід конем». Зараз будуть з'ясовуватись обставини справи, пояснює вона. Витік подібної інформації може завадити процесу. Тому записувати покази свідків на диктофон чомусь можна, а знімати на камеру - ні в якому разі. ЗМІ ні з чим покидають залу. Лишаються в ній лише потерпілий журналіст з адвокатом, кілька місцевих активістів, що прийшли його підтримати та «винуватець торжества» - Сергій Стягов.

Про те, що підсудний - не чужа людина для місцевих регіоналів, свідчать загальновідомі факти. Наприклад теа, що подання цивільного позову (жодної кримінальної відповідальності для «тітушка» постраждалий журналіст не вимагає) проти Сергія Стягова члени осередку ПР у міськраді міста називають «переслідуванням». Вони переконані: напад бойовика журналіст спровокував сам.

Схожої позиції на початку засідання притримується і підсудний. Сергія Стягова та інших «бойових гопників» бачили біля паркану Федоренка ще до початку акції. Втім, він розповідає зовсім іншу історію.

Того дня, пояснює Сергій Стягов, він просто гуляв у парку. «Побачив мітинг. Стало цікаво, підійшов», - констатує він. Підійшовши ближче, чоловік побачив: мітингуючі б'ютьсяз з міліцією. «Як порядна людина, я пішов допомагати міліції рознімати цей натовп», - пояснює двічі судимий чоловік. Раніше 27-річного чоловіка притягали до кримінальної відповідальності за розбій (6 років) та крадіжку (ще 6 років, але звільнився раніше терміну).

Миротворчі дії Стягова полягали у тому, що він «стояв і казав людям, щоб вони вели себе пристойніше». У відповідь, розповідає спортсмен, він «чув на свою адресу лайки». Хто саме лаяв його він не знає - ці люди, начебто, були в масках.

Сергій Стягов

Зрозумівши, що словами горю не допоможеш, Стягов перейшов до активніших дій. «Я намагався людей відштовхнути, щоб допомогти працівникам міліції», - свідчить він у суді.

Перша версія зустрічі Стягова з журналістом проста. «Качор намагався мене відштовхнути», - пояснює кремезний Стягов. Розглядаючи невисокого Андрія Качора, суддя ледь стримує посмішку. «Ми будемо проводити цей експеримент чи ні?», - цікавиться вона.

Стягов продовжує розповідь. Згадує, що зупинив журналіста, бо «гадав, що він буде лізти до працівників міліції». Потім змінює думку і каже, що журналіст «йшов на нього і кричав якусь лайку, образливі вислови». Озвучити їх у залі суду він не може через присутність жінок. Покричавши, журналіст «замахнувся ліктем» на Стягова.

«Я цей удар відштовхнув. Він казав якісь образливі речі, і я його вдарив долонею. Качор впав», - розповідає броварський колега Румуна. «Я не повинен був його бити, але була необхідність захищати працівників міліції. Я ж дивлюсь, людей більше. Я гадав, що міліції треба допомогти». Присутні в залі регочуть. «Тихіше», - просить адвокат журналіста.

“Андрію, я ж не знав, що ти журналіст», - раптом вибачається він. Хоча всім відомо, що під час нападу Стягова Качор тримав у руках відеокамеру.

Андрій Качор

Качор «попався під гарячу руку», далі пояснює підсудний. І знов згадує про бідолашну міліцію.

- Щось мене підштовхнуло всередині, що треба допомогти! - каже Стягов.

- Допоміг? - перепитує суддя.

- На свою голову, - зітхає Стягов.

Суддя пропонує призначити фонетичну експертизу відео та перевірити, чи дійсно Качор лаяв Стягова. Перепитує, чи він впевнений, що на його адресу звучали лайки. «Не можу стверджувати, - раптом каже підсудний. - Він мені щось прокричав. Я подумав, що це був мат».

За словами Андрія Качора, прокричав він лише два слова: «Я журналіст». Вже після того, як Стягов почав штовхати його.

«Качор попався під гарячу руку», - повторює бойовик. Погоджується, що так чинити не можна. Стверджує, що навіть «хотів до психолога піти». «Дуже каюся», - додає.

Андрій Качор, що подав цивільний позов на 8000 гривень, пояснює - через розбите обличчя та черепно-мозкову травму він не міг нормально працювати. Втратив відеокамеру. 25 травня, в день інциденту, він згідно редакційного завдання прийшов в парк. Підійшов до паркана трохи раніше, аби зняти на відео колону мітингуючих, що прямувала парком. Побачив біля паркану міліцію та хлопців, що вже брали участь у незаконних діях - зокрема, під час виборів. Стягов був серед них.

Під час сутички мітингувальників та міліції Андрій Качор стояв не у натовпі та знімав сутичку. Хтось штовхнув його. «Я озирнувся і побачив Стягова. Сказав йому, що я журналіст, і став далі знімати, - розповідає чоловік. - Він знов почав штовхати мене. Я сказав, що це кримінальне правопорушення і відштовхнув його рукою, після чого відчув сильний удар в обличчя. Втратив свідомість».

Журналіста били на очах у працівників міліції. Останніх просили затримати нападника, однак вони ніяк не відреагували на це.

Справа не у 8000 гривень, каже Качор. «Я готовий зняти всі звинувачення, якщо Стягов скаже імена та прізвища замовників тієї провокації», - пропонує він.

«Мені нічого сказати», - відповідає Стягов. Суддя зітхає та зізнається: час йти у відпустку. Наступне засідання у справі броварського «тітушка» відбудеться 22 серпня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.