Суспільство

  ▪   Святослав Птіцин

Мітинг-реквієм на честь 22 червня: 50 грн за свічку, запалену о четвертій ранку

Зібрати пам’ятну акцію-реквієм на четверту ранку навіть у найкоротшу ніч у році досить складно. Адже необхідно знайти людей якщо не ідейних,то принаймні активних, які захочуть прийти. Відтак,простіше їх… купити

Молодіжне крило регіоналів за кілька днів до 22 червня (дня нападу Німеччини на СРСР) анонсувало власну акцію-флешмоб, яка мала відбутися у Києві о четвертій ранку. Організатори закликали проходити на Майдан Незалежності небайдужих, аби вшанувати пам’ять загиблих. Втім, певно для підстраховки, у соціальних мережах – зокрема у російському ВКонтакте – почали збирати традиційну для масових акцій «масовку». За участь в акції пропонували не надто багато – приблизно 50 гривень. Якщо зважити на ціни київського таксі – то охочі «пам’ятальники» мали або сидіти на головній площі країни з вечора, або «працювати в мінус».

«с 21 на 22июня ( субота) НОЧНОЙ ФЛЕШ МОБ. 40 грн+ (10грн на машину) на Майдане. Срочно для схемки зажигания СВЕЧЕЙ с первымилицами Государства , надо ОЧЕНЬ-ОЧЕНЬ много девушек и парней. 16-30 лет. ОДЕЖДА , красивая. Съемка с 3ч - 4.00 ч ночи, . СБОР в 2.40 мин ст. м Майдан возле ГЛАВПОЧТАМПА ВСЕ КТО БУДЕТ , пишите в личку ( 22 июня, ФИО , возраст и телефон ) отвечу в личку МЕСТ ОЧЕНЬ МНОГО. беритедрузей потом идемвстречатьрассвет на набережнуюили по домам», – оголошення приблизно такого змісту можна було побачити у закритих групах, де зазвичай студенти шукають роботу не за спеціальністю.

Приблизно о третій ночі біля монументу Незалежності на Майдані, навпроти торгового центру «Глобус», зібралося кілька сотень юнаків та дівчат. Більшість, як і завжди, проігнорувала заклики організаторів і прийшла у звичному одязі – не в «адідасах», звісно, але в чомусь віддалено схожому: в’єтнамки на босу ногу, шорти-бриджі, побиті часом футболки, джинсові міні-спідниці. Організатори ж, не маючи інших ресурсів, вимушені були вишукувати пристойно вдягнених у натовпі і ставити вперед. Тут же, просто неба, вони організовано запалювали свічки у зелених та червоних лампадках і роздавали присутнім.

Читайте також: Як формують молодіжну масовку комуністи

«А, бл*! Та вона ж гаряча!», – чулося десь із задніх рядів, куди, мов конвеєром, по руках передавали пам’ятні вогні.

«Ставайте ближче! Та вишикуйтесь по-троє! Давайте я вас порахую», – голосно примовляв один з організаторів масовки, тримаючи в руках неодмінний блокнот із прізвищами. Люд слухняно зсувався. Перед ними, тим часом, запалювали свічки.

Першою особою, яка мала брати участь в заході, виявився голова «Молодих регіонів» Андрій Пінчук. У світлому костюмі й з мікрофоном в руках він якось неприродньо вписувався у різнобарвний натовп інтелігентних і не дуже молодих людей.

 «Мене знімають! Мене знімають!, – кричала дівчина подрузі, побачивши фотографа, – Тепер у мене буде доказ, що я справді тут була, а не десь швендяла!»

«І мене зніміть, мене!», – чувся голос одного із учасників скорботного заходу. Хлопець так старався потрапити в кадр, що витяг перед собою лампадку із запаленою свічкою і, певно, став навшпиньки, аби його хоч якось було видно з-за п’яти рядів молоді.

 Акція почалася о четвертій. Все той же Андрій Пінчук вийшов перед хлопцями з прапорами ПР і подякував присутнім за участь. Під час короткої промови не обійшлося без нагадування, що акція відбувається за підтримки Партії регіонів. Так само згадали і про останній тренд регіоналів – боротьбу з «фашизмом». Цього разу акцент зробили на «неможливості паплюження пам’яті» окремими політсилами. Передні ряди натягли на обличчя скорбні маски. Метроном відбивав хвилину мовчання.

Читайте також: Антифашистська прогулянка під сонцем

На цьому акція і завершилася. 5 хвилин картинки для ЗМІ, короткі інтерв’ю й зустріч світанку у центрі столиці.Організатори кинулися допомагати частині журналістів записувати сюжети, хапаючи за руки адекватних і говірливих хлопців та дівчат.Люди з блокнотами зникли на певний час із поля зору, лампадки із використаними свічками почали поскладали у мікроавтобуси.

«Скажіть, а можна лампадку до купи поставити?, – питала одна з учасниць, – А то нам так і не сказали, що з ними робити». Зусібіч чувся дзенькіт таких же лампадок,  які складали   просто неба.

Ідейність учасників акції виявилася через кілька десятків хвилин по завершенні. Частина флешмоберів лишилася на Майдані – чекати на перше метро. Хтось дудлив пиво, хтось дурів у фонтанах. У повітрі завис потужний російський мат – це «пам’ятальники» спілкувалися одне з одним. Неподалік сварилися дівчина із жінкою, яка ,судячи з тону розмови, була одним з організаторів.

«Як ти себе поводила? Сиділа під час хвилини мовчання!», – кричала жінка.

«Та я не могла стояти! І взагалі – це ж я із-за тебе два місяці тому полишила цю роботу», – викдрикувалася інша.

Компанія поруч кинулася розтягувати жінок.

«Знаєте, взагалі все, що тут відбувалося – то якийсь повний сюр», – розповідав у коментарі Тиждень.ua один з «активістів» на ім’я Андрій.

«Ми взагалі на цю акцію потрапили випадково. Вирішили з друзями провести ніч на Хрещатику, пограти на гітарах. А о другій ночі сказали, що на Майдані флеш-моб. Ми туди й пішли, не маючи жодного уявлення про те, що саме там відбуватиметься. Один з організаторів подивившись на компанію, обрав трьох, які могли лишитись. Ми стояли десь із годину, від 3:30. Скільки ми отримали? Можливо ми трохи наївні, але нам обіцяли приблизно по 75 гривень. Віддали 50 гривень, після акції», – ділився подробицями Андрій.

«Для мене це було трохи шоком – отак прийти і раптово отримати гроші», – додав він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.