Суспільство

  ▪   Олександр Михельсон

Фейки тижня: порятунок Гітлера, панацея від раку, заборона чоловічих туалетів

Тиждень.ua започатковує огляд «фейків», вигадки та помилок, котрі стають «новинами» і зі швидкістю пожежі поширюються в пресі, інтернет-виданнях та соціальних мережах, перетворюючись для багатьох на «правду» в останній інстанції.

В цьому матеріалі, з огляду на свята, зібрано «фейки» не одного, а двох останніх тижнів. При цьому ми відмовились торкатися тематики 1 травня та 9 травня, супер-міфологізованих дат, котрі припали на «звітний період». Це – окремі величезні теми, котрим Тиждень.ua приділяє досить уваги в інших матеріалах. Ми ж розглядаємо, як виникають і трансформуються міфи та фальшивки, що живуть дні, тижні, максимум – місяці.

Читайте також: Журналісти проти конспірологів

ТВі ЗАМІСТЬ «ТРУБИ»

Конспірологію хоч трохи та люблять навіть ті, хто не мав би піддаватись цій пошесті – тобто журналісти. Знаєте, в чому «справжня причина» скандалу довкола ТВі?  Якщо вірити декотрим ресурсам (котрі, звичайно ж, нічого не доводять, а лише «припускають»), уся справа – в бажанні влади відволікти громадську увагу від нового урядового законопроекту, що дозволяє приватизацію газотранспортної мережі. Цю думку поділяють навіть декотрі журналісти-розслідувальники самого ТВі.

Насправді, за всієї поваги до колег, їхня участь/неучасть у дослідженні цієї теми нічого не змінила б. ТВі не був єдиним ресурсом, здатним приділити увагу темі «здачі ГТС», і не є досить масовим, щоб зчинити справді великий галас. А головне – саме в ті дні, коли відбувалось рейдерське захоплення опозиційного каналу, про підготовку законопроекту щодо ГТС в інтерв’ю газеті «Дзеркало тижня» розповів персонально віце-прем’єр Юрій Бойко. Тобто влада цю тему приховувати зовсім не збиралася. Та й справді – кого їй боятися?

ГІТЛЕР ЖИВ ДОВГО І ЩАСЛИВО

Іноді конспірологічні тези – лише спосіб привернути увагу до зовсім іншого. Відомий тележурналіст Костянтин Стогній ще наприкінці квітня написав, як зі своєю знімальною групою нібито знайшов докази того, що Адольф Гітлер врятувався після падіння Третього рейху і доживав віку в Латинській Америці.

Щоправда, розлогий текст (перша частина тут http://blogs.pravda.com.ua/authors/stogniy/517e6cbabf48a/page_3/) якихось доказів цього не містить. Є тільки посилання на двох британських істориків та одного аргентинського журналіста, котрі нібито опитали людей, котрі нібито бачили після війни живого Гітлера. В цілому ж колонки Стогнія присвячено розвінчанню підступних американців, котрі нібито дозволили сотням тисяч колишніх нацистських функціонерів врятуватись від правосуддя, а натомість отримали передові наукові розробки рейху.

Тема, звичайно, цікава – але історія про порятунок Гітлера виглядає тут лише банальною «заманухою» для читача.

ФСБ ПІДРИВАЄ АМЕРИКУ

За кордоном у травні продовжувало чутися відлуння бостонських терактів, що відбулися ще 15 квітня. Як відомо, американські правоохоронці підозрюють у організації вибухів  вихідців з Росії, етнічних чеченців братів Царнаєвих (один із котрих був убитий при затриманні). В самій РФ майже одразу після повідомлень про це набрала обертів конспірологічна кампанія, за котрою терактів чи то взагалі не було (а все, що ми бачили – інсценування), чи то вони були, але чеченці точно не винні.

Версії про те, навіщо американцям потрібні були б такі фальсифікації, різнились, але в підсумку зводились до одного: це ж американці, від них можна чекати будь-якої ницості.

Як виявилось, у цю гру можна грати й з іншої сторони поля. Ахмед Закаєв, що представляв на Заході Чечню-Ічкерію в ті часи, коли незалежність краю від Росії здавалась реальною перспективою, в інтерв’ю «Радіо Свобода» 10 травня http://www.svoboda.org/content/article/24981994.html нагадав, що один з братів Царнаєвих за останній рік устиг вільно побувати в Москві, Дагестані та Чечні. Закаєв упевнений (хоча доказів не наводить), що Царнаєв здійснював ці візити «під ковпаком» ФСБ. Відтак саме ФСБ і влаштувала руками Царнаєвих вибухи в Бостоні.

Для чого? А щоб американці перестали кивати росіянам на репресії» проти чеченського руху, а натомість самі почали вважати чеченців злочинцями. І взагалі: це ж росіяни, від них можна чекати будь-якої ницості :)

КИТАЙ ОКУПОВУЄ ТАДЖИКИСТАН

Іноді, втім, у міжнародних новинах про жодні «теорії змови» не йдеться, а йдеться лише про незнання теми журналістами. Так, після травневих свят низка українських ресурсів передрукувала інформацію про те, що Китай увів війська на територію Таджикистану, колишньої радянської республіки, що межує з Піднебесною. Китайці нібито відібрали частину території країни… за державний борг.

От тільки першоджерело – новина порталу News-Asia від 7 травня – на цей час уже зникла з доступу. При цьому, наприклад, у англомовних азійських ЗМІ найсвіжіше повідомлення про введення на цю територію китайських військ датоване ще 17 квітня. І виходить ця ніким не підтверджена офіційно інформація від одного з опозиційних таджицьких політиків. А власне про те, що Душанбе нібито готовий віддати Пекіну частину м’ятежної гірської автономії, говорять іще з кінця минулого року. Тож, імовірно, такі «новини» найближчим часом виникатимуть ще не раз.

ТЕРМОЯДЕРНА СТАНЦІЯ В ШАФІ

Багато конспірологічних текстів, круто замішаних на відвертій маячні, стосуються далеких від геополітики, але не менш загадкових для обивателя сфер – в першу чергу, науки. На початку травня якесь «Агентство русской информации» добилось численних передруків та перепостів завдяки своїй публікації http://ari.ru/news/465cb1a3e про нібито підкорення керованих термоядерних реакцій.

Як відомо, на відміну від реакції розпаду атомного ядра, котру використовують на атомних електростанціях, реакція ядерного синтезу поки «успішно» використовується лише у водневих бомбах. Зробити ж її «повільною» вдається лише за умов, коли на підтримання процесу витрачають більше енергії, ніж він дає. Створення таких водневих реакторів, котрі не поглинали б, а виділяли б енергію, вже кілька десятиліть лишається стратегічною метою ядерників усього світу. Проте в «АРИ» упевнені, що це відбулось ще у 1989 році, а компактні термоядерні генератори надійдуть у широкий вжиток «за два місяці». Що ж, чекати лишилось недовго, авжеж?

ГРИБОК ЯК ЗБРОЯ СВІТОВОГО СІОНІЗМУ

На жаль, не всі «наукові» дурниці настільки ж безневинні. Уже кілька тижнів у тих же соцмережах масово перепощують статтю російського ресурсу «БиоПульс» про те, що рак – це… грибкова хвороба, котра лікується звичайною содою. Відкрито це нібито ще 1969 року, а в наш час таким чином лікує рак італійський медик Туліо Симончині.

Сама стаття, між іншим, є суттєво пом’якшеним перекладом з англомовного оригіналу. В оригіналі ж прямо сказано, що «таємницю» лікування раку не відкриває землянам могутній і стародавній орден Ілюмінатів, чиїм інструментом є світовий сіонізм, котрий контролює світовий капітал, котрий контролює світову медицину. Тобто всі до єдиного фахівці знають, що ніякого раку не існує – але беруть участь у змові, оскільки в планах Ілюмінатів – скоротити кількість населення Землі, вбиваючи людей за допомогою протиракової хіміо- та радіотерапії.

Хороброго італійця, що наважився викрити цю жахливу змову, покарали «жорстоко» - трьома роками тюрми. Власне, цей момент про три роки – єдиний момент статті, повірити котрому неважко: «лікування» раку содою однозначно тягне на шахрайство, і синьйор Симончині мав би дякувати долі, що не займався цим, скажімо, в США, де пацієнти напевне відсудили б у нього все майно, а суд за сукупністю обвинувачень запроторив би за грати не на три, а на двадцять три чи п’ятдесят три роки.

Що ж до передруків подібних дурниць – звісно, покарання за подібне не передбачено. Можливо, і дарма. Що, коли повірить і запустить хворобу, покладаючись на чудодійну соду? А нічого – винних нема.

НЕ ДОВІРЯЙ, АЛЕ ПЕРЕВІРЯЙ

На завершення – про веселе. Як відомо, існують сайти, котрі навмисне друкують тільки «фейкові» новини, про що й чесно попереджують читачів. Але помічають це не всі. Не так давно кілька російських новинних ресурсів передрукували вигадку одного такого українського сайту про те, що в українських потягах нібито вводять оплату за користування туалетами. Але справжнім успіхом невідомі автори «новини» могли тішитись наприкінці квітня, коли запит до компетентних державних органів на цю тему зробив народний депутат Олександр Бригинець. Про що й повідомив у своєму Facebook.

Іноді дивні ініціативи, не сказати б – вигадки фріків, переломлюються в ЗМІ так, що не знаєш, що й думати. Наприклад, лівацька і феміністична шведська партія Vänsterpartiet уже понад рік висуває ініціативу (поки – на муніципальному рівні) ліквідувати… пісуари в громадських туалетах. Мовляв, якщо чоловіки «робитимуть це» на жіночий лад, буде добре самим же чоловікам: по-перше, у відповідних закладах стане чистіше, а по-друге, це нібито корисно з медичної точки зору.

Ініціатива не отримала і, очевидно, не отримає офіційної підтримки. Зате дістала «широке схвалення у вузьких колах» радикальних, скажімо так, європейських феміністок. Завдяки котрим перекочувала і на антифеміністичні сайти, а звідти, будучи вже переформульованою – до антиліберальних видань. І ось уже українські ресурси, посилаючись на російських колег, повідомляють: незабаром шведський парламент прийме закон, що змусить усіх чоловіків «ходити по-маленькому» на жіночий манер. А для спостереження за дотриманням закону скрізь встановлять відеокамери :)

Втім, чи варто дивуватись, що люди вірять у вигадані новини? Адже люди вірять і не в таке. Наприклад, ізраїльська The Jerusalem Post нещодавно повідомила, що радник іранського аятоли Хаменеї Мехді Тайеб у своїй лекції перед студентами звинуватив євреїв у… чаклунстві проти влади та народу Ірану. Це повідомлення досить широко передруковувалось у Росії, і, відповідно, в Україні.

Можна було б вважати, що якраз тут ідеться про черговий фейк – мовляв, знаємо ми цих ізраїльтян, вони б раді виставити благородних іранців відсталими невігласами. Але в законодавстві Ірану дійсно прописано покарання за «чорну магію». У 2011 році за це навіть притягали до відповідальності Есфандіяра Машеї, голову апарату самого президента Ірану Махмуда Ахмадінеджада.

Насправді це був прояв затятої боротьби іранського президента з ультраконсервативним духовенством, що набула тоді особливої гостроти. Але раз для народу було винайдено саме таке пояснення – значить, очікувалось, що принаймні частина народу цьому повірить.

Як ми бачили вище, вірити у відверту фантастику притаманно й частині українського народу. Тиждень.ua продовжуватиме стежити за теоріями змов, розіграшами й помилками, що сповнюють наш перенасичений інформацією світ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.