Суспільство

  ▪   Станіслав Федорчук
  ▪   Донецьк

Герой документального кіно про нелегальні копанки Донбасу став жертвою побутової бійки

Головний героя фільму «Шахта №8» вже майже місяць перебуває у лікарні, куди потрапив після того, як його жорсткого побили сусіди. Йому бракує грошей на лікування

«Шахта №8»

Головним результатом фільму «Шахта №8» стало закриття нелегальних копалень вугіллля в Сніжному через відкриття кримінальних справ на працедавців Юрія Сіканова. Проте, як стверджував пізніше головний герой фільму Юрій Сіканов – люди не з доброї волі погоджувалися на цю єдину прибуткову працю. В умовах повної безвиході, масового алкоголізму і безпросвітних злиднів ці нелегальні шахти давали можливість вижити не одній родині.

Журналісти багатьох видань з усього світу та України почали здійснювати своєріднє паломництво до Сніжного, для того, аби поспілкуватися з Юрієм Сікановим. Така увага ЗМІ перетворила Юрія на непересічного мешканця Сніжного Донецької області.

Відразу після виходу фільму «Шахта № 8» мати Юрія Сіканова була позбавлена батьківських прав, а молодшу сестру Юлію забрали до дитячого будинку. Наразі, Юрій Сіканов мешкає разом з матір’ю під одним дахом, мріючи про те, що зможе з часом забрати сестру додому. Враховуючи увагу до цієї родини з боку медіа, міська влада пішла назустріч родині Юрія і підключила будинок до електричних мереж (попри велиу заборгованість). Існує імовірність того, що аварійний будинок, в якому він мешкає може зникнути під землею, адже під ним колись знаходилась копанка.

Після виходу фільму Юрій почав вчитися на зварювальника, однак, новою професією не став заробляти на життя. Як він стверджує,  більше на копанках працювати не буде. Хоча місцеві мешканці подейкують, що в пошуках заробітку він не відмовляється від жодних пропозицій.

Резонанс від фільму «Шахта № 8» спричинив до різних наслідків, крім головного – Юрій Сіканов та його оточення так і продовжило своє існування в напівпокинутому шахтарському селищі. Численні спроби журналістів і небайдужих громадян переконати Юрія переїхати до іншого міста і продовжити навчання в вищому навчальному закладі, не мали результату. Як стверджував Юрій, він не може покинути мати напризволяще і мусить лишатися в Сніжному, працюючи на різноманітних підробітках.

Читайте також: Маріанна Каат: «Завдяки фільму «Шахта № 8» головний герой стрічки переосмислив усе своє життя»

Дві правди

Можливо і не маючи такого бажання, Юрій Сіканов став неоднозначним героєм для свого міста. Для одних – він безкомпромісний герой, а для інших – балакучий хлопчина, який позбавив їхні родини від «нелегального», але вкрай необхідного заробітка.

27 жовтня, увечері напередоні парламентських виборів між Юрієм Сікановим та його сусідами (батьком і сином) відбувся конфлікт. Як стверджує Юрій, сусіди самі завітали до його дому та розпочали бійку, яка закінчилася вже у дворі. Сусіди натомість, переконують в тому, що ініціатором бійки був сам Юрій, якій вилаяв сусідів в їхньому спільному дворі і цим спровокував конфлікт. Товариш Юрія Сіканова стверджує, що зробив фото будинку після відвідин сусідами, на яких видно кров Юрія і поламані меблі. Чи стануть вони доказами в суді – невідомо.

Наступного дня після події Юрій Сіканов звернувся до лікарні: виявилося, що сусіди бейсбольною бітою повибивали йому зуби і сильно пошкодили щелепу. 19-річний Юрій опинився в лікарні у Макіївці, де йому було здійснено дві операції. Однак, у разі, якщо не провести операцію з встановлення спеціальних пластин, він не зможе харчуватися навіть найпростішими продуктами.

Представники МВС повідомили, що кримінальна справа за фактом нанесення тілесних ушкоджень вже порушена. Як стверджують співробітники силових відомств у сусідів Юрія теж є синці, які «могли бути отримані у вказаний період».

Донецький правозахисний центр і журналістська спільнота оголосила добровільний збір коштів на рахунок Юрія Сіканова, аби герой фільму «Шахта № 8» міг отримати необхідні імплантанти та заплатити за лікування. Станом на сьогодні, майже через місяць після побиття, за повідомленням Донецького правозахисного центру, зібрано 4 490 гривень, що становить половину з необхідної суми.

Історія про 15-літнього підлітка Юрія Сіканова, який ризикуючи власним життям намагався утримувати двох сестер і матір, працюючи в нелегальній вугільній копальні, змінила життя головного героя назавжди. Питання тільки в одному, чи зможе він і надалі мешкати в шахтарському поселенні чи все таки буде змушений шукати кращої долі деінде?

Для бажаючих переказати гроші Юрієві Сіканову: Номер картки Приватбанку 5211 5374 1725 8378

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.