Суспільство

  ▪   Тарас Зозулінський

Карабіни для начальників: львівські міліцейські чини розтягують арсенали МВС

Зброя, яка належала львівській міліції, опинилася в руках її вищого керівництва

Зокрема, 12 бойових карабінів Державної служби охорони під час нехитрої комбінації стали надбанням ключових гравців місцевої правоохоронної еліти. Серед них: заступник начальника ГУМВС України у Львівській області Михайло Курочка, керівник Управління профілактики правопорушень (УПП) Сергій Маруняк та начальник відділу дозвільної системи цього управління Володимир Цікало. Ці структури та зазначені керівники організовують та курирують видачу дозволів на придбання та зберігання зброї у Львівській області – усе замикається на них. Оскільки зброя належала УДСО, тож не дивно, що карабіни дісталися і її тодішньому начальнику Олександру Скорнякову та керівникові Галицького відділу ДСО Львова Іванові Мричку.

Нехитрій комбінації переходу бойової зброї львівської міліції до рук керівництва передувала низка неоднозначних подій.

Наприкінці грудня 2010 року в Києві відбулося засідання робочої групи ДДСО при МВС України. Розглядалися питання інвентаризації зброї та боєприпасів. Один із протоколів робочої групи стосувався 12 карабінів зразка 1944 року. Як зазначають мисливці, це добротна раритетна зброя, йусе залежить від того, в якому вона стані.А за інформацією спеціалістів, таких карабінів у хорошому стані майже не залишилося.

типовий карабін КО-44

Власне, зброя була в доброму стані. Із пояснень експерта Науково-дослідного експертного криміналістичного центру Львівщини випливає, що десять карабінів були змащені, а два мали густу змазку, тому з метою її вилучення стволи нагрівалися.

Якщо карабін не становить надто великої цінності як бойова зброя, то для мисливства – у самий раз. Моніторинг оголошень із продажу карабінів (у такому стані) дозволяє визначити їхню середню вартість, що становить 2–4 тис. грн за одиницю. Дрібниця? Та нові власники карабінів не виклали за них і таких грошей.

Усупереч законодавству та рішенню робочої групи, усі дії з карабінами провели без обов’язкових письмових погоджень із Управлінням ресурсного забезпечення ДДСО. Одне із можливих пояснень цього – сума виручених від реалізації коштів. Адже цілком зрозуміло, що Київ би не дозволив віддати зброю за копійки. Формально львівське УДСО отримало за 12 карабінів аж… 813 грн.

Історія зі львівськими карабінами випливла наприкінці 2011 року. Щоправда, в дуже вузьких колах правоохоронців. І зрозуміло, що водночас зі скандалом про викрадення зброї зі Львівського університету внутрішніх справ розголос оборудки із карабінами був невигідним міліціянтам Львівщини. Тому апофеозом міліцейського службового розслідування став лишень наказ ДДСО «Про непогодження механізму реалізації зброї посадовими особами УДСО при ГУ МВС України у Львівській області та покарання винних». Задіяних у переробці та продажу зброї для годиться притягнули до дисциплінарної відповідальності.

Своє службове розслідування проводив і Департамент внутрішньої безпеки МВС. Згідно з результатами цього розслідування відповідальними за процедуру передачі зброї були співробітник підрозділу ресурсного забезпечення УДСО капітан Руслан Зазуля та заступник керівника цього підрозділу Федір Гавриленко. До слова, кожен із них також приніс додому по карабіну. Діяли вони за вказівкою свого шефа Олександра Скорнякова.

Для реалізації бойової зброї є відповідна процедура. Це можна зробити через спеціалізовані магазини. Однак попередньо зброю треба переробити із бойової на мисливсько-промислову. У відповідних майстернях, що мають на це дозвіл.

Згадане службове розслідування виявило низку фактів. Зокрема, Руслан Зазуля відвозив карабіни у спеціалізований магазин для перероблення їх із бойових на мисливсько-промислові. Фірма на це ліцензії не мала, однак міліціянтам не відмовила.

Отож зброя стала мисливською. Із дозволом УПП на реалізацію також складнощів не виникло. Пам’ятаємо, карабіни припали до душі начальнику цього управління Маруняку та його підлеглому, керівнику відділу дозвільної системи Цікалу.

Та слід було провести контрольний відстріл патронів. Цю обов’язкову процедуру запроваджено з метою централізованого обліку табельної зброї та полегшення її розшуку в разі втрати чи викрадення, а також сприяння розкриттю можливих злочинів, скоєних із її застосуванням.

Як встановлено у процесі службового розслідування, за відстріл 12 карабінів УДСО сплатило Науково-дослідному експертно-криміналістичному центру близько 456 грн. Отже, цю суму варто відняти від виручених за продаж зброї 813 грн. Тож фактично правоохоронці виручили по 30 грн за карабін! Це щонайменше у 65 разів дешевше, ніж готові віддати на вільному ринку.

Переобладнання зброї у мисливську та подальший продаж відбувалися без обов’язкових погоджень та з порушеннями. І про це знають у прокуратурі Львівської області. Але на інформаційний запит старший прокурор С. Лев повідомив, що ще в лютому 2012 року до прокуратури Львівщини надійшов висновок із матеріалами службового розслідування з приводу законності дій працівників УДСО щодо переобладнання та реалізації 12 бойових карабінів. За результатами тієї перевірки, 24 лютого 2012 року схвалено рішення про відмову в порушенні кримінальної справи стосовно посадових осіб УДСО «у зв’язку з відсутністю в їхніх діях складу злочинів, передбачених ст.ст. 263, 364, 365, 367 КК України».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.