Суспільство

  ▪   Богдан Буткевич

Аншлаг з-під поли: частина квитків на матчі чемпіонату Європи з футболу може потрапити до перекупників

Спекулятивні ціни на них будуть вдесятеро більшими від офіційних. До того ж не виключено, що «чорне» розповсюдження можуть курирувати люди з відповідальних за проведення Євро установ.
Матеріал друкованого видання
№ 19 (236)
від 10 травня, 2012

Українські та європейські чиновники запевняють, що аншлаги на матчі Євро-2012 гарантовані – майже всі квитки розпродані через офіційні структури. Так само вони переконують, що шахрайство з ними неможливе завдяки кільком ступеням захисту та особ­ливій системі розповсюдження. Насправді, як з’ясував Тиждень, їх ще можна придбати, були б бажання й гроші, і не лише в офіційних місцях. Згадана система не гарантує, що вони не потраплять до рук перекупників. До того ж не виключено, що «чорне» розповсюдження можуть курирувати люди з відповідальних за проведення Євро установ.

ОСТАТОЧНИЙ РОЗПРОДАЖ

«Портал з продажу квитків УЄФА Євро-2012 закритий. Всі квитки на УЄФА Євро-2012, придбані до 10 квітня 2012 року, найближчим часом будуть надруковані і доставлені уболівальникам. Квитковий портал знову буде відкрито на початку травня 2012 року, щоб дати вболівальникам можливість переглядати свої квиткові замовлення», – саме такий текст наразі бачать на офіційному порталі УЄФА ті, хто пізно схаменувся і захотів купити квиток на футбольну першість.

Читайте також: Гостинність проти жлобства: чимало українців готові безплатно приймати у своїх домівках вболівальників з-за кордону

Щасливчикам, що невдовзі їх отримають, свого часу довелося пройти непростий шлях. Спочатку потрібно було відкрити клієнтський акаунт на сайті УЄФА, довести свою платоспроможність і встигнути подати заявку на придбання. А потім очікувати на перемогу в лотерейному розіграші цих заявок. Якщо саме ваша таки здобула право на викуп, треба було встигнути в зазначений термін оплатити квиток. 

Футбольні функціонери переконують, що на всіх матчах чемпіонату аншлаг забезпечений. «Вільних місць не буде на жодній арені Євро-2012, – заявив операційний директор УЄФА Мартін Каллен. – Є цифри, які свідчать, що всі квитки на чемпіонат продані. Можна закривати цю тему і переходити власне до футболу». За словами керівника Місцевого організаційного комітету «ЄВРО 2012 Україна» Маркіяна Лубківського, продано понад 95% квитків. А решта також невдовзі знайде своїх власників. «Незабаром стартує завершальна фаза їх реалізації в Україні, – зазначив він. – Крім того, на сайті uefa.com починаючи орієнтовно з 7 травня стартує реалізація квитків, що залишилися».

Конкретну кількість непроданих квитків Мартін Каллен назвав під час презентації «живих» перепусток у Києві – близько 50 тис.: «Ми маємо ці квитки, оскільки не всі національні федерації використали свою квоту повністю. Тож їх можна буде придбати на матчі як у Польщі, так і в Україні. В Україні є ще три стадіони, на які можна їх продавати: в Донецьку, Харкові та Києві».

До травня мали завершитися й усі акційні розіграші квитків на Євро від спонсорів. Уболівальники з Донецька, які купили абонементи на матчі «Шахтаря» на новий сезон, зможуть придбати квитки на всі ігри Євро-2012 в Україні (зокрема й на ті, що відбуватимуться на інших українських стадіонах) у касах «Донбас Арени» щонайбільше чотири в одні руки. Власники сезонних абонементів на матчі харківського «Металіста», своєю чергою, зможуть випробувати щастя в касах та офіційному сайті стадіону «Металіст». І нарешті, продаж залишків квитків у своїх відділеннях із 7 травня розпочав офіційний спонсор УЄФА Євро-2012 UniCredit Bank (Укрсоцбанк).

ОСОБЛИВА ПРОПОЗИЦІЯ

Здавалося б, усе зрозуміло. Проте навіть побіжний пошук в інтернеті одразу вивів на сотні пропозицій купити «тікети» на Євро. Зокрема, й від компаній-посередників, які нібито не самі продають квитки, а лише пропонують допомогу в їх придбанні охочим це зробити. Наприклад, на сайті energotour.com зазначено, що турфірма не є офіційним агентом із продажу, але: «Ми пропонуємо придбати квитки у тих щасливчиків, яким поталанило виграти їх через лотерею, але які з різних причин не можуть відвідати матчі Євро-2012 з футболу, а також ті, що розповсюджуються через офіційних спонсорів чемпіонату. Ми пропонуємо квитки вторинного ринку, куди вони потрапляють із різною націнкою, у зв’язку з цим реальна вартість може значно (в кілька разів) відрізнятися від номіналу. Зі свого боку, як провідний тур­оператор із бездоганною репутацією гарантуємо продаж тільки перевірених офіційних квитків, а вже вам вирішувати, у кого купувати: через УЄФА, через нашу компанію або через різні сумнівні інтернет-портали». Яким чином і звідки ця фірма дізнаватиметься про «щасливчиків, які не можуть відвідати матчі Євро» та викуповуватиме в них квитки, щоправда, не вказано. Так само незрозуміло, за яким принципом встановлюються ціни. Які, до речі, коливаються від більш-менш адекватних 1,9 тис. грн на матч групового етапу до захмарних 24 тис. грн за перепустку на фінал першості.

Ще один український портал із першої сторінки відповідного пошукового запиту в Google пропонує придбати квитки на всі матчі Євро «зі знижкою 20%» від комерційної пропозиції. Ось що розповів менеджер на ім’я Сергій журналістові Тижня, який вдав із себе прискіпливого й недовірливого покупця, що бажає мати гарантії чесності продавця: «Ви можете бути на 100% впевненими, що ваші квитки будуть у вас. У нас дуже надійні джерела – з Федерації футболу України». На запитання, яким чином, якщо вся українська квота була реалізована ще в період перепродажу, заявив: «Є ціла категорія квитків, які відкладені для Федерації і які потім розповсюджуватимуться в останній момент. За набагато більшими цінами, як ви розумієте. Тому вам вигідніше зробити покупку просто зараз – тоді вартість буде удвічі-втричі меншою».

Читайте також: Відфутболити фанатів: напередодні Євро-2012 західні ЗМІ лякають співвітчизників Україною

Почувши сумнів у голосі кореспондента, меткий Сергій вирішив здійснити «контрольний у голову», виклавши як останній аргумент: «Ви ж розумієте, що в перекупників з-під поли буде ще дорожче. І без жодної гарантії, що квиток, який придбаєте, не фальшивий. А в нас купуєте абсолютно нормальний, чесний, хіба що ціна трохи вища за офіційну. Зате не треба сидіти повсякчас на сайті УЄФА й виглядати, коли викинуть ті квитки, очікувати на лотерею. Ви переплачуєте, але лише за гарантію та власний комфорт».

ЗАРОБИТИ ПО-ДОРОСЛОМУ

Офіційні органи з проведення європейської першості з футболу стверджують, що підробити квиток на Євро буде практично неможливо, адже він матиме сім ступенів захисту. Одним із таких елементів перепустки вважається її іменний статус. Це означає, що на всіх «тікетах» буде зазначено ім’я та прізвище замовника, який їх викупив. Відповідальною за поведінку тих, хто проходитимуть з іменним квитком, буде людина, чиє прізвище вказано. Окрім того, одна особа мала право купити не більше ніж чотири квитки на один матч. Що, своєю чергою, за інформацією організаторів турніру, допомогло відсіяти до 20% заявок, які надійшли від перекупників, і взагалі мало би стати панацеєю від їх потрапляння до рук останніх.

Але тривогу викликає те, що, за словами Маркіяна Лубківського, паспортного контролю як такого під час матчів Євро-2012 не буде, хіба що стюард матиме право у певних ситуаціях вимагати документ, який засвідчує особу. «Перевірятимуть вибірково, якщо вболівальник поводиться підозріло або неадекватно, – пояснив керівник МОК «ЄВРО 2012 Україна». – Вказане на квитках прізвище означає, що ця людина відповідає за поведінку своїх родичів і друзів, яким вона подарувала перепустку. Ясна річ, замовник не зобов’язаний вести їх за руку, але рекомендуємо їм взяти із собою посвідчення особи. Утім, навіть коли прізвище на квитку і посвідченні особи не збігається, якщо немає серйозних порушень, вболівальника пропустять на арену. Серйозним приводом для перевірки може стати зухвала поведінка або ж коли на квитку не зчитуватиметься штрих-код, тобто якщо квиток фальшивий».

У Києві вже десятиріччями діє розгалужене й могутнє угруповання перекупників – така собі система посередників, які заздалегідь викуповують квитки на цікаві події, а потім перепродують їх утридорога. Працює ця система ще з радянських часів. Підробкою пропускних документів професійним перекупникам займатися абсолютно непотрібно, адже, по-перше, це ризиковано, а по-друге, маючи потрібні зв’язки і в мережах розповсюдження, і у сфері розваг, і у спортивних відомствах, вони спокійно й легально викуповують найкращі та найпопулярніші квитки без будь-якого криміналу. А потім так само легально перепродують їх охочим, знову-таки без будь-якого складу злочину, бо ж за спекуляцію в нашій країні, на відміну від СРСР, уже не карають. Зараз є всі підстави стверджувати, що це напівзаконне угрупування націлилося на Євро-2012, на якому є шанс заробити в багато разів більші кошти, ніж зазвичай.

У цьому сенсі інформація, отримана від менеджера Сергія, та пропозиції на кшталт сайтів energotour.com постають у зовсім новому світлі: попри запевняння офіційних осіб, в Україні створено всі умови для «чорного» розповсюдження квитків на Євро. Футбольні функціонери, звісно, не реалізують їх наліво, але запропонована система продажу все ж дає можливість для спекуляцій. Усе поки що за законом, адже перекупники по-чесному платять гроші за них. Ось тільки потім ці квитки перепродують або через посередницькі компанії, або й просто через мережу вуличних розповсюджувачів за захмарними цінами, гарантуючи всім учасникам схеми чималі прибутки.  

Тижню вдалося поспілкуватися з представником київської «квиткової мафії» – перекупником зі стажем, чиєю вотчиною є Палац спорту. Кореспондент познайомився з ним, купуючи квиток на один із заходів у цьому місці. Розговорившись у стані задоволення від вдалої оборудки, той розповів, що наразі і він, і його «колеги» чекають на остаточний розпродаж залишків квитків на Євро, який анонсує УЄФА, адже якраз після цього, приблизно у другій-третій декаді травня, в мережу розповсюджувачів укинуть «живі» квитки, які одразу ж підхоплять перекупники. І тоді вони зможуть заробити, за його словами, «по-дорослому» – зазвичай ціни в перекупників залежно від важливості події збільшуються удвічі, а то й у 20 разів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.