Суспільство

  ▪   Святослав Птіцин

Справа про вбивство у Семполках: міліцейські відео викриває деякі порушення

Під час чергового засідання в залі суду не допитували свідків, не заслуховували підсудного і не приймали відводи суддів. Натомість, вирішили переглянути міліцейські відео. Останні, щоправда, дали більше запитань, ніж відповідей

23 квітня у залі засідань Броварського суду порожньо – на відміну від попередніх слухань, цього разу в гості до Запорожця прийшло лише кілька «вільних слухачів». Поменшало й захисників – до перерви інтереси підсудного представляло двоє адвокатів – Макар та Попов, після перерви залишився лише останній. Тож суддя, налаштувавшись на конструктив, запропонувала присутнім переглянути міліцейські відеозаписи, долучені до справи. Тим паче, цього разу не заважала й музика мітингарів знадвору.Відтак, ретельно оглянувши  конверти та помацавши, для певності, компакт-диски всередині, судді перейшли до кінопоказу.

Першим на суд громадськості винесли фільм про відтворення подій. У головній ролі – побитий Віталій Запорожець та слідчий на прізвище Бургела.  Представник закону ретельно фіксував імена та прізвища присутніх, час початку експерименту та час закінчення. Запорожець, у свою чергу, в спортивному костюмі, з перебинтованою рукою та ребрами, синцями  визнає скоєння злочину.

Перше, що впадає в око при перегляді відео – час проведення слідчого експерименту – восьма година вечора. І якщо в приміщенні учасників процесу було видно, то біля відомого нині кафе «Лелека» у Семиполках можна було розгледіти самі тіні та вогні автомобілів, що пролітали повз. Впродовж хвилини, у повній темряві, невідомі особи задавали Запорожцю питання, він відповідав, щось намагався показати. Однак, учасникам засідання не судилося побачити, що саме, оскільки на екрані була сама темрява. Через певний час один з героїв відеозапису вирішив увімкнути ліхтарик та «підсвітити» Віталія. Одразу стало видно синці на обличчі   підсудного. Слідчий безперервно задавав питання, часом не дослухавши відповідей.

Читайте також: Свідки у справі Запорожця змінюють показання

«Чув один постріл, - стиха розповідав Запорожець, - не пам’ятаю точніше, скільки їх було. Як йшов до кафе – також не можу пригадати, оскільки в той день багато випив та дуже сильно боліла виламана рука. Конфлікт із Симоненком відбувся он там – показує рукою в порожнечу, – після чого я пішов до дому, – показує рукою в інший бік темряви, – після пострілу пішов туди, – показує рукою в третю сторону, яку злегка підсвічують ліхтарі».

Власне, так проходив весь процес. Що цікаво – за 20 хвилин відео захисник підсудного, на той момент адвокат Попенко, не задав своєму клієнту жодного запитання. Крім того, захисник не звернув уваги слідчих на фізичний стан Запорожця. Хоча з відеозапису видно, що підсудний перебуває не в кращій формі.

Сам Віталій так прокоментував відео:«На мене постійно тиснули морально, погрожували. Заводили до кімнати у Броварському відділку, там було осіб п’ятнадцять,всі з кийками. Оточили мене, кричали. Сказали робити те, що вимагатиме слідчий. Тож інших варіантів у мене не було. Я не міг відмовитися від участі у відтворенні, хоч і почувався погано» - сказав Запорожець.

Читайте також: Олена Білозерська про справу Запорожця

На певні порушення звернув увагу й захист. Зокрема, адвоката Попова здивувало, що одним із понятих був міліціонер, що брав участь у затриманні та поведінка адвоката, який про щось час від часу шепотівся зі слідчим Бургелою. Крім того, за словами захисника, на відео були присутні не зазначені в протоколі особи. Також нарікання викликали дії слідчого, який провів відтворення подій лише частково.

Одразу по закінченні відео, через кільканадцять засідань, судді таки вирішили розпитати підсудного про побої. Зокрема, їх цікавили причини, які спонукали міліціонерів бити Запорожця.

Читайте також: Засідання суду у справі Запорожця відбуваються з порушеннями

«Певно, били для того аби зігнати лють, - відказував підсудний, - Загалом мене били різні люди в  момент затримання. Там були присутні як працівники броварського, так і калитянського відділків. Двоє з них, до речі, присутні на відео, яке ми щойно переглядали», - розповідав Віталій.

Відповідаючи на питання суду, він зазначив, що під час затримання його били по голові руків’ям пістолету, вибили зуб, позбивали коліна та руки. За час екзекуції Віталій кілька разів втрачав свідомість. Підсудний отримав струс мозку і, за власними оцінками, кілька зламаних ребер. Після таких зізнань судді вирішили зробити запит у прокуратуру Київської області щодо неправомірних дій охоронців громадського порядку. Цю ж заяву була змушена підтримати й прокурор.

В наступному відео – запис огляду місця злочину – чомусь не зазначено час. Відтак, можна лише припускати, міліція почала знімати одразу після прибуття групи, або ж через кілька годин після. На відеозапису було зафіксоване місце злочину, тіло покійного Симоненка, навколишні предмети, як то: порожні пляшки, недопалки, два патрони… щодо яких у підсудного виникло кілька питань

«Патрони були у мене в рушниці, інших я не мав. Тож звідки взялися невистріляні набої, я не знаю. Хотілося б з’ясувати у слідчої групи, звідки вони взялися. У мене вдома у коробках були відсортовані набої, однак у будинку в ту ніч нікого не було, а міліція кілька разів туди навідувалася», - сказав підсудний.

Що ж до останнього відео, а саме вилучення рушниці, то воно викликало праведний гнів навіть у прокурора. На початку «фільму» в кадрі стоїть дівчина, яка посміхаючись оголошує дату початку запису, присутніх та, власне, причину зйомки. Чутно, як голос з-за кадру, певно, суфлер, підказує, що потрібно говорити. Після цього учасники зйомки рухаються до місця, де міліція знайшла знаряддя вбивства. Час від часу пильне око відеокамери ловить дівча, яке вмостившись на спині чи то на понятого, чи то слідчого, їде оглядати зброю. В цей момент  прокурор вирішив припинити перегляд відео. Судді посміхалися. На екрані, тим часом, поняті оглядали гвинтівку.

-          Ви бачите сліди пострілу? – питав слідчий

-          Так, так, бачимо – відказували з розумним виглядом поняті.

Після цього зброю заховали до спеціального пакету та опечатали. Дівча з тим же ентузіазмом оголосило, що запис завершений. Судді, надягнувши на обличчя серйозні маски, запитали, чи справді показана зброя належить Запорожцю і, отримавши ствердну відповідь, оголосили перерву.

Тож слухання досі триває. Захисники продовжують заявляти нових свідків, які могли бачити ті чи інші епізоди трагедії. Сам Запорожець відмовляється говорити доти, доки не буде допитано останнього з них. Водночас, суд, за словами адвокатів, настроєний закінчити розгляд справи, оскільки відведений для цього час добігає кінця. Відтак, наступне засідання відбудеться 25 квітня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.