Суспільство

  ▪   Святослав Птіцин

Лук’янівський ринок переходить від штурмів до позиційної війни

Тиждень минув з останньої спроби захопити Лук’янівський ринок – один з найстаріших у Києві. Потрощений товар, зіпсовані прилавки та кілька травмованих продавців – такі результати візиту «нових» хазяїв . Працівники ринку рахують збитки, адміністрація їздить по судах, а рейдери відкидають усі звинувачення в свій бік. Тиждень спробував розібратися у цих подіях

Після погрому

Перше, що кидається в очі на Лук’янівці – нові ворота, які встановили замість зламаних. Тепер вони більше нагадують фортечний мур – сталеві, високі, з металевими шипами на верхівці та маленькою проріззю для очей внизу, аби видивлятися можливих гостей. Біля входу стоять хлопці у спортивну одязі. Щоправда, представники ринку їх не знають. Кажуть, що не охоронці точно – мовляв, у нас є свої, у формі, чергують цілодобово. Між торговими рядами ходять чоловіки у спецівках – ремонтують зламані торгові точки – тут вирівняють, там пригвинтять. Ледь не кожну годину повз продавців пропливають телекамери. Всі рухаються в бік адміністрації Лук’янівського ринку, попутно збираючи скарги від місцевих.

«Вони мені товар потрощили на 3 тисячі гривень», - скаржиться Лілія, розводячи руками. «Ми його на прилавках, під прилавками лишаємо. А того ранку вони ці прилавки до купи скидали, барикадували ворота, - показує в бік вже нової огорожі, - весь товар поскидали долу. Звісно, що він був зіпсований» - знизує плечима жінка.

«Мені товару знищили приблизно на 10 тисяч гривень. У мене він дорогий – кілограм полуниці коштує ледь не сотню гривень. Коли ми прорвалися через огорожу, він весь лежав на землі. І ми його лопатами, якими сніг розчищають, згрібали та викидали на смітник», - бідкається Юрій.

«Мені ягід натоптали на тисячу гривень збитку. І хто, скажіть, нам усім ці втрати буде відшкодовувати?» - резюмує Оксана, відносно недавній працівник на ринку.

В ініціативній групі, яка зібралася тут же, поміж торгових рядів, точаться розмови про «зміну влади» і ,як наслідок, заміну адміністрації.

«У нас хороша адміністрація, з якою ми досить довго працюємо. Нас все влаштовує. А от до нових питання – як з ними співпрацювати після того, що вони тут вчинили? Їм, певно, охорону доведеться наймати, бо люди на них дуже злі», - розповідає активістка Наталя.

У коментарі Тижню заступник генерального директора Лук’янівського ринку Роман Ропотан зазначив, що до представників «рейдерів» неодноразово зверталися з пропозиціями переговорів. Однак ті відмовлялися йти на контакт.

«Вони купили наш ринок на аукціоні два роки тому. Однак прийшли до нас лише в березні цього року. В той же час, керівництво Шевченківського району знало про продаж, однак продовжувало приймати від нас податки і таке інше», - зазначив Ропотан.

Також він додав, що подив викликає сам процес продажу, оскільки, за словами заступника директора, на аукціон не було запрошено жодного представника адміністрації, а про зміну власника їх повідомили постфактум.

Браві рейдери

Існує принаймні дві версії захоплення ринку – версія працівників та версія ТОВ «Квіткова галявина» – компанії,яка два роки тому на аукціоні викупила Лук’янівський ринок. Кардинальних розбіжностей у хронології подій не має, однак існують серйозні проблеми з їх тлумаченням.

Так, за словами продавців, приблизно о п’ятій ранку до ринку увірвалися 100-150 невідомих у масках. Вони зайшли через відкриті ворота, сховавшись за машиною , яка завозила товар. Це Тижню підтвердили кілька працівників Лук’янівки: «Вони зайшли з боку м’ясного відділу. Приїхало приблизно 3 автобуси з невідомими, які були в масках. Після цього вони побили охорону та забарикадувалися всередині».

«Я дізнався про спробу захоплення десь о п’ятій ранку. До ринку приїхало шість мікроавтобусів з полтавськими номерами. За оцінками міліції, рейдерів було 100-150 осіб», - додає заступник генерального директора Лук’янівського ринку.

Варто зазначити, що спробу захоплення ринку в самому ТОВ «Квіткова галявина» не відкидають. Під час спілкування з кореспондентомТижня заступник директора Катерина розповіла таке: «Ми зайшли на ринок без жодного пострілу. Ворота вже були відкриті. Ми забарикадували входи, аби закрити ринок на кілька діб задля переоформлення договорів оренди», - сказала вона.

Барикадували ворота підручними засобами – себто прилавками, на яких знаходився товар. В результаті імпровізований мур виріс вище воріт, а «бійці справедливості» почали захищати «чесно придбане» майно.

«Вони штрикали через огорожу залізними штирями», - скаржиться Лілія, продавець. «Через барикаду,через огорожу вони нас відганяли. Хлопцю з м’ясного відділу розбили брову так, що ми думали – вибили око. Довелося чотири шви накладати».

«Рейдери використовували наші вогнегасники, відганяли продавців, кидали в них їхнім же товаром. Загалом, через цей «штурм» ринку завдано збитків приблизно на 120 тисяч гривень» - повідомили в дирекції.

Приблизно о сьомій годині біля воріт ринку зібралася велика група людей – працівників Лук’янівки, які прийшли відбити свої торгові площі. Згодом, продавці пішли на штурм, зламали ворота і намагалися упіймати рейдерів. Однак, безрезультатно – ті відступали дахами прилеглих будівель, частина втекла через вікно місцевого кафе, захопивши дорогою касу з розмінними грошима на суму 400 гривень та мобільний телефон.

«Коли ми зайшли всередину – тут панував розгардіяш. Всі товари лежали на асфальті, частина була потоптана рейдерами, частина – самими продавцями. Доводилося все згрібати на купи та вивозити на смітник» - скаржиться працівник ринку Юрій.

Його слова доповнює пенсіонерка Єва Адамівна: «Вони тут все потрощили, погнули нам прилавки. Вони ж усі були біля воріт звалені до купи. Людям товар зіпсували. Мені, наприклад, зламали ваги, три штуки. І лише це потягне десь на тисячу гривень, оскільки нові коштують 300-400 гривень».

У «Квітковій галявині» запевняють, що жодних проблем для орендарів торгових площ ніхто не хотів: «Ми в людей не стріляли, хіба ж ми звірі. А товар потоптали самі ж орендатори, коли їх підбили на штурм. А за їхні дії ми не несемо жодної відповідальності» - зазначила заступник директора Катерина.

В адміністрації повідомили, що після спроби захоплення до міліції поступило щонайменше 10 заяв від орендаторів щодо нанесення матеріальних збитків. Також там зазначили, що наразі справою зацікавилась прокуратура, яка вилучила усі документи, пов’язані з ринком.

А як все починалося…

Сама ж історія, певно, почалася ще 2009 року, коли рішенням Шевченківської РДА у місті Києві, номер 684, було складено перелік об’єктів комунальної власності,які підлягають приватизації. Тоді ж у список, за словами дирекції, потрапив і Лук’янівський ринок. Згодом, а саме у 2010 році, було проведено аукціон, на якому ринок викупили ТОВ «Квіткова галявина», зареєстрована у Солом’янському районі 2007 року. За неофіційною інформацією, до підприємства причетний голова районної ради Віктор Пилипишин. Адміністрація ринку скаржиться, що їх на торги не запросили, натомість поставили перед фактом – торгові площі продано. У 2011 році відбулося визначення ринкової вартості Лук’янівського ринку, яка склала 69 356 842 гривні. «Квіткова галявина» ж заплатила за ринок значно меншу суму – приблизно сім мільйонів гривень, повідомили в адміністрації ринку.

Працівники Лук’янівки побоюються, що після переходу ринку в руки нового хазяїна торгові ряди знесуть і збудують на території щось інше. Це заперечують представники «Квіткової галявини». Вони стверджують, що хочуть лише «переукласти» договори оренди, а позбавляти працівників їх торгових місць ніхто не буде. Дирекція ринку зазначає, що новий власник не йшов на переговори, натомість з’явився на території Лук’янівки лише у березні 2012 року. А саме 5 числа. В цей день, за словами працівників ТОВ «Лук’янівський ринок» на території почали розкидати листівки ,які закликали орендарів торгових площ переукладати договори з новим власником. До агіток було прикріплено рішення суду та роздруківки результатів аукціону. Продавці зазначають, що після цієї події ледь не щодень ринком почали ходити агітбригади.

«З ними був чи то індус, чи то араб – загалом, людина не нашої національності. Він представлявся заступником директора, як і решта осіб. Агітували переукладати договори. Інколи просто стояли поруч, спостерігали за торгівлею, - розповідає активістка Наталя, - Останнього разу вони приходили 22 березня, намагалися захопити територію. Однак ми їх прогнали. І вже після цього вони з’явилися 26 березня», - додає жінка.

«В ТОВ «Квіткова галявина» за останні кілька років нульова діяльність. Нам правоохоронці повідомили, що у компанії зареєстровано лише дві особи – це директор та його заступник. В цієї організації, навіть, забрали свідоцтва про сплату ПДВ» - розповів Тижню заступник генерального директора ринку «Лук’янівка» Роман Ропотан.

На благодатній темі рейдерського захоплення намагалися попіаритись політики. До дирекції ринку надходили пропозиції про допомогу як від опозиційних, так і від провладних партій. Встановити власні намети – громадські приймальні – пропонували, зокрема, Партія регіонів, КПУ, навіть «Удар» Кличка. Адміністрація ринку відмовила всім.

В той же час, керманич столиці, Олександр Попов, одразу ж після спроби захоплення ринку звернувся до продавців із пропозицією надати орендарям нові торгові площі на території комунальних ринків столиці. У працівників Лук’янівки таке рішення голови адміністрації викликало обурення.

«Ми прийшли до нього по допомогу, аби він розібрався у цій ситуації. Однак пан Попов, чомусь, запропонував нам нові торгові площі. Для чого і чому він це зробив – невідомо» - зазначають працівники Лук’янівки.

Наразі ж як старі власники, так і нові, сходяться в одній думці – нових спроб захоплення території не буде до певного часу. Надто гучний резонанс отримала остання. Відтак, за словами заступника «Квіткової галявини» пані Катерини, «ми гратимемося в демократію». Рейдери, також, на певний час відмовилися від агітації щодо переукладання договорів оренди. У компанії зазначають, що «можуть виникнути проблеми, оскільки з продавців може вимагати гроші стара дирекція». Самі ж орендатори торгових точок заявляють, що на поступки не підуть і готові відстоювати ринок до останнього.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.