Суспільство

  ▪   Сергій Пішковцій

Купувати в інтернеті доводиться з оглядкою на СБУ

Минулого тижня українські ЗМІ облетіла дивна, на перший погляд, новина: СБУ порушила проти киянина Андрія Фенченка кримінальну справу через купівлю в інтернеті незаконних товарів

Перше, що спало на думку читачам, коли вони намагалися вгадати що ж то за товари такі були  - цеядерні відходи з Ірану або ж жорстке порноз Європи. Речі, гідні голівудського сценарію, але не випадку з тихої України.

Проте насправді причина куди банальніша: киянин, що працює системним адміністратором, придбав через популярний інтернет-магазин Deal Extreme 2 брелоки з прихованими веб-камерами, перочинний ніж та ліхтарик на загальну суму близько $40.  Саме перша група товарів і зацікавила правоохоронців, які ще на митниці запідозрили сисадміна у придбанні нелегальних товарів.

Як пізніше повідомили у відомстві, покупка речей, що можуть вести прихований аудіо чи відеозапис, в Україні заборонена. Фенченку загрожує до 7 років ув'язнення через безневинну, на перший погляд, покупку. Він, тим не менш, заперечує свою вину та який-небудь злий умисел, наголошуючи на тому, що подібні товари можна придбати навіть в українських інтернет-магазинах.

В СБУ тим часом заявили, що незнання законів не звільняє від відповідальності, і оприлюднили список товарів, які заборонені для покупки українцями, в тому числі й через інтернет. Минулого року правоохоронці вилучили у населення більше півтори тисячі таких шпигунських «штучок» — брелоків, ручок або інших сувенірів з вмонтованими аудіо-, фото чи відеореєстраторами.

І хоча анонімне джерело газети Сегодня в СБУ повідомило, що скоріш за все, справа Фенченка закінчиться звичайним штрафом, насправді ця ситуація є досить серйозною.

Вперше за багато років українські правоохоронці почали звертати увагу на те, що українці роблять в інтернеті. І хоча до розуміння всіх онлайн-процесів та сучасних трендів владі ще далеко, перші сутички між цими двома сторонами уже почалися. Чимало активних користувачів інтернет-спільноти України, зокрема, у соціальних мережах Facebook i Twitter, жорстко розкритикували СБУ за втручання у онлайн-приватність та «боротьбу з вітряками». На думку людей, правоохоронці займаються зовсім не тим, чим варто було б займатись - реагуванням на реальні загрози державній безпеці, а не боротьбою з рядовими користувачами інтернету за надуманими звинуваченнями.

Якщо звернути увагу на те, який курс взяла українська влада у своєму ставленні до інтернету, то справа Фенченка уже не буде здаватися абсурдною. Кілька тижнів тому новопризначений голова СБУ Ігор Калінін в інтерв'ю Інтерфаксу заявив, що головними проблемами України є тероризм та кіберзлочинність. За його словами, збитки від хакерів перевищують збитки від традиційних видів злочинів. Тобто фактично голова СБУ публічно визнав, що боротьба з кіберзлочинністю є важливішою ніж, приміром, боротьба з криміналом, який загрожує життю людей.

Схоже, що правоохоронці, як і весь державний апарат України, поглинутий одним і тим самим стереотипом, в якому простий користувач інтернету - це щось чудернацьке і десь посередині між науковцем та хакером. Скандал з файлообмінником EX.UA лише посилив цей страх перед невідомою силою, яка таїться в інтернеті.

Полегшити життя простим українцям, з одного боку, та правоохоронцям - з іншого, насправді дуже легко. Достатньо лише аби останні пішли назустріч першим та з’ясували для себе хоча б базову концепцію інтернету та всіх процесів, що відбуваються в ньому. Поки цього не трапиться, на нас чекатиме ще не один гучний скандал, в якому фігуруватимуть як не хакери, що дивним чином «завалили»  державний сайт, так звичайні покупці, що через свою необачність придбали в інтернеті потенційно загрозливий товар.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.