Суспільство

  ▪   Валерія Бурлакова

Українські фанати про Асоціацію футбольних уболівальників: репресії не зникнуть

Численні українські медіа повідомили про намір футбольних фанатів України об’єднатися у спільну організацію – Асоціацію футбольних уболівальників. Тиждень вирішив звернутися до вболівальників різних українських клубів і розпитати, як вони ставляться до такої ініціативи

«Як тягали, так і тягатимуть»

«Динамік» Сашко про створення Асоціації футбольних уболівальників читав лише у ЗМІ. «Ніхто нічого не пояснив, нічого неясно», – зізнається хлопець. Зауважує, що нещодавно українські ультрас написали лист президенту України Віктору Януковичу. в ньому фанати закликали гаранта конституції звернути увагу на запропонований Вадимом Колісниченком законопроект №9662 «Про особливості забезпечення громадського порядку у зв'язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів».

«Уже в лютому цього року працівники міліції викликають до райвідділів людей, які потрапили до так званого чорного списку МВС або Національної футбольної інформаційної бази даних, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, – йдеться в листі. – Мета – провести профілактичну роботу перед Єврочемпіонатом та зібрати письмові відмови щодо відвідання футбольних матчів, що свідчить про цілком репресивні дії стосовно громадян України. Напевне, працівники правоохоронних органів не мають інших обов'язків, окрім як проводити репресивні дії, примушуючи українців відвернутися від своєї збірної».

За словами Сашка, лист писали фанати дніпропетровського «Дніпра». «При цьому були присутні учасники багатьох фанатських рухів України, – зауважує він. – Але я вважаю, що сенсу писати Януковичу немає жодного. До того ж у цьому листі йдеться виключно про сектор ультрас на іграх збірної. Не думаю, що фанати «Динамо» підписуватимуть це.

«Про створення організації в ньому не згадувалося, – додає киянин. – Було лише «ми звертаємось», «ми хочемо»... Хто такі ми, незрозуміло, тобто чи вже створена організація, чи ще ні».

На думку фаната, поява такої Асоціації не змінить ситуації на краще. «Людей як тягали, так і тягатимуть. Хіба що коли ця тема набуде широкого розголосу, то, щоб не було «кіпішу», репресії трошки вщухнуть. Але згодом, як було – так і залишиться, можливо, навіть почастішають виклики і співбесіди».

«Створення офіційної організації – це значить, щоб бути членом організації, треба подавати документи, – наголошує вболівальник київського «Динамо». – А оскільки організація ця від ультрас, то всіх одразу можна заносити у списки, тим самим ще більше закрити доступ до Євро людям».

«Не знаю, чи спроможеться Асоціація виконати свої логічні обов'язки, але загалом ідея непогана, – каже фан луганської «Зарі» Дмитро. – Фанати могли б мати свого офіційного представника, який доносив би нашу думку, починаючи від уболівальників донецького «Шахтаря» і завершуючи фанами «Карпат», до влади, ЗМІ, широкого загалу. Щось на кшталт профспілки. Але боюсь, що більшість ультрас відхреститься від такої ініціативи через банальну недовіру та зневіру в тому, що можна щось змінити. Отже, якщо організація функціонуватиме, то висловлюватиме думку окремих представників окремих рухів».

Кровна єдність замість офіційної

Уболівальник львівських «Карпат» Хаммер каже, що ідея створення такої організації йому знайома. Але він не вважає, що задум цей добрий.

«На мою думку, малоймовірно, що це комусь допоможе. Чому? Ми маємо приклад фанів, які постійно йдуть на компроміси з керівництвом своїх клубів. А ті, у свою чергу, нав’язують фанатам певні заборони та обмеження. Нинішня влада вже давно довела, що волевиявлення та самозахист своїх прав і свобод, гарантованих Конституцією, нічого не варті, – пояснює львів’янин. – Тож створення чергової організації навряд чи щось змінить».

«Гадаю, що насамперед фанати мають усвідомити свою кровну єдність, те, що вони діти однієї Батьківщини. Це, на мою думку, допоможе зблизитися колишнім ворогам та ефективніше боротися за свої права, – наголошує він. – Крім того, не варто забувати, що проблема не лише у фанатах та футболі. Вона значно глобальніша, оскільки охоплює чи не кожну сферу суспільного життя. Тож єднаймося, оскільки незабаром це стане нам у пригоді!», – закликає він.

«Не робитимуть вони нічого. Марші щонайбільше. А це мало на що вплине», – додає.

«Я завжди буду проти»

«О, Боже, я навіть не знаю, що з цього приводу сказати! – зізнається давній фанат київського «Арсеналу» Єгор. – Арсенальників усе одно ніхто до такої коаліції не прийме, та й не підуть вони».

Не кращі стосунки склалися з ініціаторами створення організації, дніпрянами, та їхніми біло-блакитними друзями зі столиці й у одеситів. «Що я про це думаю? Та що тут думати, – емоційно коментує одесит Котя. – Гнилий та козиний рух. Так, козиний. Кози – це ті, хто роблять ось такі справи».

«Активісти!» – усміхається він.

«Створено – це добре. Але ж не працюватиме нічого! – переконаний уболівальник київської «Оболоні» Мітя. – А ось грошей вони, може, й вигадають, як заробити. Хоче хтось хитрий копійку збити, користуючись тим, що силовики гайки закручують. І, мовляв, «скинете грошей, пацани, і ніхто вас не ображатиме!» Це моя думка».

Киянин додає, що така організація може бути лише для «кузьмичів». Насамкінець зауваживши: «Сутність фанатського руху, зокрема, й у відсутності формальної організації».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.