Суспільство

  ▪   Богдан Буткевич

Операція «Антифанат»: чому міліція репресує футбольних ультрас

Влада боїться протестно налаштованих молодіжних угруповань, які до того ж організованіші та дієвіші, ніж розрізнені штаби опозиційних партій.
Матеріал друкованого видання
№ 45 (210)
від 3 листопада, 2011

Останні два-три місяці майже в усіх регіонах України трапляються ексцеси за участю футбольних фанатів. Апофеозом цього тренду стала нещодавня заява донецьких ультрас про початок безстрокового протесту проти репресій із боку міліції. «Кроти», як називають фанів «Шахтаря», бойкотуватимуть домашні матчі клубу Ріната Ахметова. Водночас у Сімферополі міліція жорстоко розігнала прихильників місцевої «Таврії», затримавши більш як половину ультрас. Джерела Тижня стверджують, що вказівку «зачистити» фанатський рух дали в найвищих кабінетах. І пов’язано це не тільки і не стільки з бажанням загнати футбольних хуліганів у підпілля, щоб вони не бешкетували під час Євро-2012. Влада боїться протестно налаштованих молодіжних угруповань, які до того ж організованіші та дієвіші, ніж розрізнені штаби опозиційних партій. Фанати також кажуть про бажання міліції отримати право на охорону матчів фінальної частини чемпіонату Європи з футболу, що дасть МВС доступ до майже 1 млрд грн.

ЗА 101-Й КІЛОМЕТР

Часом «Ч» стало 7 серпня цього року. На 65-й хвилині матчу п’ятого туру Прем’єр-ліги України між київським «Динамо» та львівськими «Карпатами» на бігових доріжках столичного стадіону почалася бійка. Такий собі Андрій Саламатов зірвав із гостьового сектора львівських ультрас прапор із зображенням Романа Шухевича. За гостей вступилися швидкі на розправу динамівські фани, які побили провокатора та повернули прапор своїм львівським друзям. Як виявилося згодом, Саламатов є відомим у соцмережах українофобом, не раз виступав із відповідними заявами в інтернеті, має членський квиток екстремістської організації «Євразійський союз молоді», яка причетна до спилювання тризуба на Говерлі 2007 року.

За кілька хвилин після інциденту із Саламатовим сектори київських ультрас спонтанно заскандували: «Спасибо жителям Донбасса за президента п***раса», яка після цього стала відомою на всю країну. Подальші події дають зрозуміти, що саме цей момент був поворотним у ставленні влади до фанатів, адже відеоролик із речівкою блискавично перетворився на хіт всесвітньої мережі, попри незграбні спроби спецслужб видалити його, породивши безліч інтернет-мемів.

Невдовзі після матчу міліція порушила кримінальну справу за фактом побиття ненависника Шухевича за статтею «Хуліганство». За тиждень правоохоронці затримали одного з лідерів фанатського руху «Динамо», «споукмена» (той, хто заряджає речівки. – Ред.) Андрія Коренівського. «Думаю, що вибір моєї кандидатури не випадковий, – вважає Андрій. – Міліція прекрасно знає, що я з мегафоном завжди, і справа виникла саме через «заряд» про Донбас. Хоча не я його заводив, він виник сам по собі. Увесь час, коли був у РУВС, мені казали: вийду звідси тільки в тому випадку, якщо зізнаюся, що це я бив Саламатова. Слідчий мільйон разів прокручував відеозапис бійки й тиснув, мовляв, дивись, ось тут ти його вдарив, визнай це, і ми тебе випустимо. При цьому мені демонстрували епізод, де чиясь нога в джинсах врізається в бік Саламатова, тоді як я того дня був у шортах».

Після 12-годинного допиту та після того, як під райуправління під’їхало близько трьох сотень динамівських фанатів і кілька десятків журналістів, Андрію хоч і змінили статус у справі зі свідка на підозрюваного, але все ж таки випустили під підписку про невиїзд. Наостанок натякнули, що «треба було менше всякого лайна кричати».

«Слідчий, що веде справу, постійно виходив радитися під час допиту, – пригадує Коренівський. – Він дуже молодий, видно, що недосвідчений, і хтось зверху керував його діями. Що ж стосується Саламатова, то дуже схоже на те, що в цієї людини справді була чітка мета – спровокувати, перевести конфлікт у виразно політичну площину. Недаремно ж він у всіх своїх виступах постійно намагається вплітати тему 9 Травня і так званого побиття ветеранів «найнятими нацистами з Києва». Звичайно, уся ця ситуація цілком може бути і через бажання дискредитувати уболівальників – показати, що вони мають стосунок і до політичних подій, і є джерелом небезпеки на стадіонах. Влада давно вже намагається зробити з фанатського руху опудало, показати, що це люди, які тільки й чекають, щоб виявити свої неодмінно «нацистські» погляди або влаштувати якісь безлади. Думаю, причина в тому, що на безпеку Євро-2012 виділяються чималі кошти. Якби міліція справді хотіла все тихо й мирно вирішити, можна було спокійно провести в кожному великому місті зустрічі з місцевими вболівальниками і про все домовитися, навіть якщо вже вони так нас бояться. Адже цей чемпіонат для фанатів – пошесть, яка їм абсолютно не потрібна. Це нагадує цирк, який приїде до міста, покаже свою програму й поїде собі, зате нас намагаються вивезти, за звичкою, на 101-й кілометр». 

Андрію Коренівському загрожує ув’язнення терміном до чотирьох років, справу до суду обіцяють передати в листопаді. За його словами, він сподівається, що все буде гаразд, хоча абсолютно готовий до несприятливого розвитку подій. «Тільки за маму дуже прикро», – каже він.

Читайте також: Як через футбол пацифікують Україну

ПРОЦЕС ПІШОВ

У середині жовтня всі об’єднання ультрас донецького «Шахтаря», головного опонента «Динамо», виступили в ЗМІ з такою заявою: «На жаль, у зв’язку з усе більшим наростанням репресій з боку органів МВС щодо футбольних фанатів у Донецьку, ми змушені оголосити безстроковий протест і припинити активну підтримку та створення будь-яких хореографій, щоб запобігти можливим звинуваченям і провокаціям, уникаючи відвідування домашніх ігор «Шахтаря».

Представники донецького фанатського руху, з якими поспілкувався Тиждень, одностайні: проблеми почалися одразу після того, як київські ультрас уперше прокричали «Спасибо жителям Донбасса...». «Такого тиску ще не було ніколи, – стверджує Сергій С. – На наступному ж матчі на рівному місці, без будь-якого приводу нам влаштували дикий «шмон» перед входом на стадіон, вилучили всі банери та плакати. Що не забрали перед матчем – забрали після. Згодом розігнали фанатський марш, затримали кілька десятків осіб нібито за несанкціоноване зібрання з радикальними намірами. А потім розпочалися виклики на «співбесіди» до міліції. Людей забирали на очах родини біля під’їзду, приходили до них на роботу, до інституту. Тобто робили все для психологічного тиску на нас. На допитах усіх шантажували, мовляв, кидайте цю фігню, бо «всі сядете». Вимагали відмовитися від «ксенофобських» речівок на зразок «Слава Україні!», казали: «Краще вам не приходити на стадіон і не псувати людям свято».

Хоч як дивно, правоохоронці не залишили без уваги демарш фанатів «Шахтаря». МВС виступило із заявою, в якій відзначило «зростання націоналістичних і ксенофобських настроїв» у фанатському середовищі. На думку донецької міліції, географія цього радикалізму охоплює майже всю Україну: окрім Донецька це Маріуполь, Краматорськ, Слов’янськ, Львів, Харків, Полтава, Миколаїв, Луганськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Сімферополь, Севастополь. А ось свою гіперактивність в антифанатській діяльності міліціонери без зайвих сентиментів пояснили наближенням Євро-2012 і «відповідними вимогами УЄФА».

«Орли Могильова» так пояснили розгін уболівальників: «Працівники міліції в Донецьку відвернули несанкціонований марш групи молодих людей. Вони йшли містом під виглядом футбольних фанатів, вигукували гасла, що закликають до розпалювання національної ворожнечі. Під час затримання вони представилися ультрас ФК «Шахтар» і «Металург», хоча цього дня в жодної зі згаданих команд матчів не було». Тональність і причиново-наслідкові зв’язки у реченнях чомусь найбільше нагадують зведення російських колег наших правоохоронців про розгін чергового «маршу незгодних».

Наразі бойкот домашніх матчів «Шахтаря» триває. Понад те, перед загрозою репресій навіть відступає міжклубна ворожнеча: на останньому матчі «Динамо» з «Шахтарем», непримиримі, здавалося б, опоненти, уклали пакт про ненапад. Кияни та донеччани протягом матчу утримувалися від будь-яких образливих вигуків чи речівок на адресу одне одного.

Читайте також: «Право» і «Порядок»

«ПРИЖУЧИТИ ГОВНЮКІВ»

Джерела Тижня наполягають: на «профілактичні співбесіди» почали викликати фанатів у Львові, Дніпропетровську, Запоріжжі, Луцьку. Риторика та стиль роботи ті самі, головна думка, яка доноситься до вболівальників, «зникніть і не вилазьте».

«Річ у тому, що теперішнє керівництво держави дуже хворобливо ставиться до будь-яких потенційно небезпечних у протестному плані організованих груп, – стверджує соціопсихолог Сергій Таршинський. – А футбольні фанати є дуже згуртованими та організованими. І як тільки вони показали чітко своє ставлення до нинішньої влади, та одразу відреагувала так, як уміє: треба мочити, поки ті не приєдналися до організованого опозиційного руху. Тому замовлення на тиск на них йде із самого верху, від тих людей, хто курирує у владній команді суспільний сектор».

Працівник Головного слідчого управління МВС на умовах анонімності розповів Тижню, що в ході справи про побиття Саламатова правоохоронцям було наказано вийти на людину, яка запустила в маси речівку «Спасибо жителям Донбасса...». «Нам зателефонували з Адміністрації президента після того, як відповідний ролик почав гуляти в інтернеті, – стверджує співрозмовник Тижня. – Доволі різко дали зрозуміти, що «або ми цих говнюків прижучимо», або, мовляв, багатьом доведеться шукати нову роботу. Власне, ми фанатами займаємося давно, у кожному великому місті створені відповідні бази. Але тепер нам дали чітку команду: вони мають стулити рота».

Щоправда, є ще один аспект проблеми, зовсім не політичний. Питання в тому, хто забезпечуватиме охорону об’єктів футбольної першості Європи 2012 року. Адже, згідно з правилами УЄФА, безпосередньо на стадіонах перебувають не працівники правоохоронних структур, а так звані стюарди, які на заході є фактично окремою професією. Себто фахівці з безпеки проведень масових заходів. Зрозуміло, що в Україні професійних стюардів немає і навряд чи їх встигнуть підготувати до початку Євро. Тому вже давно ведуться розмови про те, що в їхній ролі у відповідній уніформі на стадіонах і біля них виступатимуть працівники МВС.

Таке палке бажання обслуговувати матчі першості в наших міліціонерів викликане не так любов’ю до футболу, як прагненням освоїти чималі кошти, які виділить і УЄФА, і оргкомітет Євро-2012 на охорону.

Читайте також: Футбол і кров

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.