Суспільство

  ▪   Підготував: Ростислав Павленко

Кронпринц Фредерік: «Ми маємо представляти народ і кожну душу нашої нації найкращим чином»

Сучасний світ, глобалізований, надшвидкий і занурений у паралельну, «віртуальну» реальність соціальних комп’ютерних мереж, піддає випробуванню традиційні цінності та інститути людства.
Матеріал друкованого видання
№ 24 (189)
від 16 червня, 2011

Однак традиції можуть цілком успішно існувати і в такому світі, не лише адаптуючись до потреб часу, а й змінюючи його, залишаючись якорем для мільйонів людей або й цілих суспільств. Успіх тут залежить від носіїв таких традицій: наскільки ці люди можуть бути модерними, жити в унісон із часом і його вимогами, але не розчинятися в ньому й залишати цінності, які вони обстоюють, бути полюсом притягання для інших.

Державний візит в Україну Його Королівської Високості кронпринца Королівства Данія Фредеріка продемонстрував, як це може бути на практиці. У межах візиту, зокрема, відбулася його зустріч з українськими музикантами, експертами і представниками Національного олімпійського комітету, організована за підтримки Посольства Королівства Данія в Україні, Тижня та Книгарні «Є», у якій і відбулася подія.

«Така зустріч – хороший спосіб познайомитись із країною», – Фредерік 10 років тому відвідав нашу столицю, але то був надто короткий час та «зовсім інший Київ». Тож нині він і ділився власними враженнями, і прагнув почути від українських співрозмовників бачення того, чим живе наше суспільство, якими є модерне мистецтво, музика, спорт, освіта...

Данська династія одна з найстаріших у Європі; вона понад тисячу років безперервно править країною і поєднана з багатьма іншими європейськими королівськими родинами. Кронпринц наголошує, що в Данії, сучасній демократичній країні, котра зберегла монархію як форму конституційного устрою, монархія перетворилася на інститут зі своєю окремою роллю: «представляти народ і кожну душу своєї країни якнайкращим чином». На переконання Фредеріка, у сучасному світі монархія має не просто «узгоджуватись із демократією» – вона виконує важливу роль у демократичному процесі: фактично, будучи національним символом своєї країни, королівська родина повинна підтримувати і сприяти тим ініціативам, які забезпечують розвиток держави. Зокрема, в Україну кронпринц прибув із делегацією данських бізнесменів і взяв участь в українсько-данському бізнес-форумі, який має налагодити нові взаємовигідні зв’язки між країнами.

Данія має низку ноу-хау в «зелених» технологіях, належить до світових лідерів у галузі альтернативних джерел енергії, зокрема за рахунок переробки сміття, а також у технологіях енергозбереження. Україна ж з її енерговитратною економікою й екологічними проблемами потребує широкого впровадження таких технологій. У цьому, як зауважив кронпринц Фредерік, особливо важливі зусилля ентузіастів, що розвивають креативні та інноваційні рішення, адже хтось має почати рух «знизу вгору», щоб домогтися розв’язання цієї та подібних проблем. Для успіху таких ініціатив критично важливе просвітництво: робота зі школами, роз’яснення потреби екологічно свідомого побуту, належної утилізації відходів тощо.

Аспект громадянської активності прозвучав і в іншому контексті. Кронпринц, говорячи про проблеми сучасної Гренландії, назвав набуття більшої громадянської відповідальності місцевим населенням відповіддю на «постколоніальні» проблеми. Гренландія має широку автономію, і що більшу активність виявлятимуть люди у вирішенні проблем на всіх рівнях, то стрімкішим та якіснішим буде розвиток спільноти.

Не менш важливою за громадянську позицію є конкурентоспроможність національних культурних продуктів. Українські гурти, лідери яких були присутні на зустрічі, зокрема Саша Кольцова («Крихітка»), Олександр Ярмола («Гайдамаки»), Дана Винницька (українсько-польський гурт «ДагаДана»), популярні і в Україні, і за її межами й стверджують цю конкурентоспроможність своєю творчістю. Понад те, сучасна українська музика розвивається у спільному європейському контексті. Як зазначила Дана Винницька, у світі джазу в Україні та Польщі данські традиції цього музичного напряму дуже поважають. Олександр Ярмола, зі свого боку, означив свій гурт як «український Motorhead», що грає «козацький рок» – важку, потужну, «чоловічу» музику.

Кронпринц Фредерік, окрім виконання функцій, що випливають із його статусу, є активним діячем у світі спорту. Його було обрано членом Міжнародного олімпійського комітету. Він зауважив, що нині на планеті проблемою стає брак спортивної активності, руху, а також зловживання нездоровою «швидкою» їжею. Зокрема, це призводить до поширення захворювань на діабет типу 2 – не успадкований, а набутий внаслідок розладу обміну речовин.  Кронпринц курирує низку пілотних проектів у своїй країні, метою яких є популяризація фізичної культури у школах. Результати такого експерименту заслуговують на увагу: ризик захворюваності на діабет типу 2 зменшився майже вдвічі. Тож, можливо, шкільні проекти можуть слугувати джерелом натхнення для подальшого розвитку фізичної освіти дітей та популяризації здорового способу життя.

Вільний обмін думками, взаєморозуміння між учасниками дискусії, готовність обговорювати будь-які теми показують обличчя нової європейської монархії: відкритої до світу, здатної розвиватися разом із суспільством і відгравати роль оборонців здорових національних традицій.

БІОГРАФІЧНА НОТА

Його Королівська Високість кронпринц Фредерік (нар. 26 травня 1968 року) – спадковий принц Данії, граф Монпеза. Після вступу на престол титулуватиметься королем Фредеріком X.

По лінії свого батька, Його Королівської Високості принца Хенріка, походить від французької графської гілки Лаборд де Монпеза.

По лінії матері, королеви Маргрете II, належить до дому Ґлюксбурґів. Кронпринц Фредерік є праправнуком як данського короля Крістіана IX, так і британської королеви Вікторії.

Вивчав політичні науки, з 1992 по 1993 рік навчався в Гарвардському університеті, у лютому 1995-го здобув ступінь кандидата політичних наук.

У 1994 році стажувався в данській місії при ООН у Нью-Йорку. З жовтня 1998-го по жовтень 1999-го – перший секретар Посольства Данії в Парижі.

Спадкоємець престолу проходив військову службу в лавах армії, повітряного і морського флотів. Зокрема, служив в елітному підрозділі підводних плавців. З 2004 року – капітан-командор флоту, підполковник армії і авіації.

Брав участь у складі полярної експедиції «Сиріус-2000».

14 травня 2004 кронпринц Фредерік одружився з австралійкою Мері Елізабет Дональдсон, яка в день одруження отримала титул кронпринцеси Мері Данської. У подружжя четверо дітей: двоє синів (зокрема, спадкоємець данського престолу принц Крістіан) і дві доньки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.