Суспільство

  ▪   Дмитро Путята

Хто воює проти нас 9 ТА 11 ОМСП сепаратистів

У цій серії матеріалів буде подано опис основних військових частин ворога, які входять до армійських корпусів на Донбасі, а ті, своєю чергою, до російського Південного військового округу

В підпорядкуванні 1-го армійського корпусу в Донецькій області окрім мотострілецьких, артилерійських бригад, окремих танкових батальйонів є два мотострілецькі полки – 9 та 11. Різниці між полком та бригадою з точки зору кількості техніки в батальйонах практично немає. Але це за умови, якщо в частинах та з’єднаннях комплект бійців (з технікою проблем апріорі не може бути, так як її постачає Росія) хоча б на рівні 85%. Але в тому ж таки 1 АК є 100 ОМСБр, котрій до поняття «бригада» ще доволі далеко. Скоріш за все, саме через згадану проблему було прийнято рішення створити 9 та 11 ОМСП, а не бригади на їхній базі.

 

11 ОМСП, в/ч 08818

 

Ще в травні 2014-го Олександр Ходаковський, командир Донецької «Альфи», створив батальйон «Восток» в Донецьку, до складу котрого увійшли місцеві сепаратисти, а вже з червня почали прибувати громадяни Росії та представники кавказьких національностей. Влітку «Восток» мав найсильнішу артилерійську групу серед усіх інших незаконних збройних формувань. Станом на серпень в батальйоні було:

 

  • 9 САУ 2С9 «Нона»;
  • 6 САУ 2С1;
  • 6 БМ-21 «Град»;
  • 6 Д-30;
  • 3 «Нона-К»;
  • мінометні батареї.

 

З таким арсеналом озброєння батальйон, а точніше його артилерія, кидали по всім ділянкам фронту від Ясинуватої до Савур-Могили, від Донецького аеропорту до Мар’їнки.

 

Читайте також: Хто воює проти нас. 6-й ОМСП та 7-ма ОМСБр сепаратистів

 

Батальйон брав участь в боях за Карлівку, Піски, Ясиновату, Маринівку, Савур-Могилу, Красногорівку та інші населені пункти. Окрім артилерії, «Восток» мав танки та іншу бронетехніку, а саме:

 

  • танки Т-64БВ та Т-72Б (приблизно 13 машин);
  • 3 БМД-2;
  • 5 БМП-2;
  • 6 БТР-80.

 

Згадані мною населені пункти, де брав участь в бою «Восток» являлися одними з найгарячіших літом 14-го і особовий склад батальйону отримав досвід ведення бойових дій з українською армією. З підписанням Мінських угод батальйон зайняв позиції і облаштувався в Ясинуватій, Макіївці та Донецьку. Формування 1 АК внесло корективи щодо майбутнього даного підрозділу. Під час зимової кампанії російське командування не встигло реформувати «Восток» та сформувати з нього майбутній 11-й мотострілецький полк. До лав батальйону долучився і загін «Суть времени», котрий був сформований з російських добровольців та ветеранів літньої кампанії і являв собою добре навчений та мотивований підрозділ, котрий займав позиції на території монастиря, що поруч з ДАП. Бійці «Востоку» обороняли Спартак та шахту Бутівка і позиції біля неї, котрі в січні 2015-го штурмувала 95-та та 25-та  десантні бригади ЗСУ. Тоді командування майбутнього полку повністю перебувало в руках офіцерів батальйону «Восток». Комбат був назначений Лихацький Андрій, позивний «Майор», заступником командира батальйону – Владислав Шинкарь з позивним «Шиза», начальником штабу – Яненко «Сокіл» Олександр. Командиром танкового батальйону – підполковник Ярошев Вадим, котрий являвся кадровим військовим і закінчив Харківське танкове військове училище. Літом 2015-го «Восток» все таки переформовують в мотострілецький полк, котрий отримує номер «11» і тактичний знак у вигляді свого полку в ромбі. Відбулися і деякі кадрові зміни щодо самого «Востоку», котрий став першим мотострілецьким батальйоном даного полку, а комбатом був назначений бойовик з позивним «Монах», начальником штабу – «Скорпіон» (ПІБ не вдалося встановити).

 

Сам по собі «Восток» по кількості особового складу ще влітку 2014-го перевалював за поняття «батальйон», тому частину бійців було переведено і разом з новобранцями сформовано на їхній основі другий мотострілецький батальйон. Командиром батальйону став кадровий російський офіцер на пенсії з позивним «Крим». В подальшому сформували і 3 МСБ до лав котрого набрали новобранців. Полк займає позиції в Спартаку, Ясинуватій, неподалік Горлівки та в районі Промзони, де регулярно проявляє активність у вигляді вилазок ДРГ та обстрілів (це радше зумовлено пріоритетністю напрямку та активністю ЗСУ, ніж якимись особистими мотивами). В зоні відповідальності полку активно працюють корпусні снайпери.

 

Читайте також: Хто воює проти нас. 5-та і 100-та ОМСБр сепаратистів

 

На даний момент 11 ОМСП являє собою боєздатний підрозділ з великою кількістю ветеранів. Полк справді виділяється на фоні інших військових частин 1 АК по різним параметрам: від ставлення екіпажів БМП та танків до своїх машин до власного камуфляжу на них. В полку спостерігається певна кількість БМП-2, але подавляючи більшість – БМП-1. В танковому батальйоні також служать добре навчені екіпажі, котрі пройшли літню та зимову кампанії. Доволі часто займають призові місця під час танкових змагань в корпусі.

 

Cmrjq2MWYAEmdov.jpg

БМП-1 11 ОМСП. Зверніть увагу на додатковий захист на машині та унікальність камуфляжу

 

Окрім стандартних артилерійських дивізіонів з 2С1, БМ-21 та Д-30 в полку є приблизно 5-6 САУ 2С9 «Нона», котрі прибули з Росії ще в липні 2014 року (їх було 9, але машини і запчастини до них специфічні). Знову ж таки, танковий батальйон в полку являє собою боєздатну та небезпечну одиницю. Танкові екіпажі самотужки займаються модифікацією своїх танків за допомогою встановлення додаткових блоків динамічного захисту на слабкі місця в танках (позаду башти, подовжують ряд ДЗ, забирають «Луну» в районі гармати і туди встановлюють ДЗ).

 

Танки полку під час навчань

 

9 ОМСП, в/ч 08819

 

Ще одним мотострілецьким полком у складі 1 АК являється 9 ОМСП, котрий займає свої позиції на півдні Донецької області біля моря. Цілком очевидно, що полком він був не одразу і у нього є своя власна історія, котра бере свій початок ще з боїв за Слов’янськ. Як неодноразово згадувалося, Слов’янська епопея подарувала противнику доволі велику кількість підготовлених та вмотивованих бійців з особового складу котрих потім і створили 1 та 7 ОМСБр. Кістяком майбутнього полку став Семенівський батальйон, котрий брав участь в боях за Маринівку, Степанівку, Дмитрівку та низку інших населених пунктів в прикордонній смузі. Вибивши українську армію за допомогою російської артилерії та регулярних частин з-під кордону, частину бойовиків вивели в Ростов для доукомплектації. Було сформовано декілька підрозділів, котрі заходитимуть разом з російськими військами після 24 серпня. Серед них був і Семенівський батальйон, котрому дали танки, БМП та артилерію. Саме вони разом з іншими підрозділами бойовиків та російської армії захопили Новоазовськ 26 серпня та продовжили наступ в сторону Маріуополя взявши під контроль Безіменне, Комінтернево та Широкино.

 

Читайте також:  Хто воює проти нас. Розвідувальні підрозділи сепаратистів

 

В період осені і першої половини зими 2014-2015 цю військову частину не  дуже комплектували технікою та артилерією. Прийняти участь в боях за Дебальцеве та Широкино їм довелося тією технікою, котра у них булла з літа 2014-го. Сили полку відправили під Вуглегірськ та Чернухіне, де вони понесли доволі відчутні втрати в особовому складі. 14 лютого українські захисники провели атаку на Широкине та інші населені пункти поруч з ним, де оборону тримав майбутній 9 ОМСП, котрий ще не встигли відформатувати.

 

Із закінченням зимової кампанії в полку почали формувати додаткові мотострілецькі батальйони, котрих по штату повинно бути три (був лише 1). Семенівський батальйон став 2 МСБ. Почалися постачання техніки (БМП-1, САУ 2С1). 12 лютого 2016 року полк був переформований у полк морської піхоти. Для цього довелося поставляти більшу кількість БТРів. Ще з того ж таки літа у їхньому складі булла велика кількість БТР-80, але так як це вже був полк МП, то і кількість БТР (котрі можуть плавати) довелося збільшувати. В перемішку з новими партіями БТР-80 одночасно поставлялися і старі БТР-70. На даний момент в полку приблизно 20 БТР-70/80. Також бойовикам булла передана низка катерів. Структура виглядає наступним чином:

 

- танковий батальйон (не більше 25 танків Т-64БВ/Т-72Б);

- 20 БТР (1 МСБ);

- 2 МСБ на БМП-1/2;

-3 МСБ;

- артилерійський дивізіон 2С1;

- дивізіон Д-30;

- мінометні батареї, котрих є три (присутні «Нони-К».

 

Полк не являє собою потужної бойової одиниці. Як видно, в ньому відсутній дивізіон БМ-21 «Град» (принаймі він жодного разу не потрапляв на очі ОБСЄ чи не був зафіксований шляхом OSINT). В танковому батальйоні також відсутня повна штатна кількість танків. Особисто на мою думку, дана військова частина являється аутсайдером серед усіх частин 1 та 2 АК по всім параметрам: кількості техніки, якості техніки, можливостей особового складу, мотивації, дисципліни тощо. На фронті останні два роки саме в 9 ОМСП найбільші втрати серед бригад та полків 1 армійського корпусу. Саме в цій частині найчастіше трапляються казусні випадки (як от захоплення в полон 9 бійців інженерно-саперної роти). За останній рік ліквідовано 1 командира роти та 1 командира батальйону, ще одного поранено. Полк регулярно прикривається артилерією 1 ОМСБр та 13 ОАРБр «Кальміус». Штаб і місце дислокації – Макіївка. Тактичний знак – цифра «9» в колі. Саме в полосі оборони 9 ОМСП наймовірніший теоретичний наступ ЗСУ. 

 

t2_wpDc9rK8.jpg

Навчання «морських піхотинців» 9 ОМСП

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.