Суспільство

  ▪   Ганна Чабарай

Хвороби минулого тисячоліття

Чому в Україну повертаються вакцинокеровані інфекції та як від них захиститися

Поки Україна бореться зі спалахом кору, на підході ще одна хвороба, яку в цивілізованих країнах побороли вакцинацією – дифтерія. Ця інфекція значно серйозніша: 5-10% хворих помирають, серед дітей цей показник ще вищий. Бактерії легко передаються, заражують дихальні шляхи, хвороба починається з болю в горлі, лихоманки та набрякання шийних лімфовузлів, дифтерійний токсин утворює на горлі мембрану, яка заважає дихати. Вакцина ж допомагає боротися з цим токсином: щеплена людина може захворіти, але перебіг хвороби буде легшим, і вона не помре.

 

Епідемія дифтерії вже була в Україні у 1990-х роках, коли захворіло 20 тисяч людей, майже 700 померло. Причина – низький рівень охоплення щепленнями. І хоч поки що у 2019 році зафіксовано лише 21 випадок хвороби (станом на 4 листопада), це, втім, вдвічі більше, ніж минулого року, до цього реєструвалися лише поодинокі випадки. Песимістична ситуація з вакцинацією від дифтерії лише сприяє поширенню інфекції. Річ у тім, що щеплення від цієї хвороби не формує пожиттєвого імунітету, і кожні 10 років потрібна ревакцинація. За даними Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), наразі вакциновані лише 59% дітей до року та 52% дорослих, в інших вікових категоріях показники дещо кращі. Найвищий рівень вакцинації у Кіровоградській, Миколаївській областях та Києві, найнижчий – у Закарпатській, Луганській, Одеській, Харківській та Чернігівській областях. Щоб сформувався колективний імунітет й інфекція не могла поширюватися, у суспільстві має бути 95% щеплених людей. Середнє охоплення щепленнями проти дифтерії станом на 1 січня 2019 року було 66%. У попередні роки ситуація була ще гіршою: у 2015 році щеплення мав 21% населення, у 2016-му – 26%.

 

Читайте також: Повірити в щеплення

 

Вакцини, зокрема й від дифтерії, закуповують для України міжнародні організації: Програма розвитку ООН, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та британська агенція Crown Agents. За даними МОЗ станом на 1 листопада, в країні є 6,8 млн доз вакцин проти дифтерії, правця та кашлюку (АКДП, АДП та  АДП-м). Цієї кількості достатньо, щоб захистити всіх, хто потребує планового щеплення. Ці вакцини, як і всі інші, що входять до Національного календаря щеплень, можна отримати безоплатно в сімейного лікаря, з яким укладена декларація. Наявність у регіонах вакцин, закуплених бюджетним коштом, можна перевірити за посиланням.

 

Спалах кору в Україні триває з літа 2017 року, причина та сама – низьке охоплення щепленнями. Відтоді захворіло понад 115 тис. людей, 41 особа померла. Якщо в 2009 році щонайменше 95% дітей були вакцинованими, то в 2016-му тільки 45% дітей до року щепили вчасно. Кір дуже заразний і може призвести до серйозних ускладнень: енцефаліту, пневмонії, інвалідності. Вакцина допомагає не захворіти або уникнути цих ускладнень, якщо зараження все ж трапилось.

 

МОЗ почав спецоперацію з імунізації дітей, і в 2018 році вакцини отримали 90% із них. Крім того, навесні 2019 року були скасовані обмеження на вакцинацію дорослих: безоплатне щеплення гарантується всім, хто контактував із хворими, не хворів на кір, не має підтверджень про щеплення в медичній карті, не має імунітету проти кору за результатами аналізів.

 

Крім того, нещодавно в журналах Science та Science Immunology були опубліковані два нові дослідження, які підтвердили тезу, що вірус кору може викликати «імунну амнезію», тобто стирати імунітет людини до інших інфекцій, який вона отримала внаслідок хвороби чи вакцинації. Тобто, перехворівши на кір, людина має багато антитіл до цього вірусу, але втрачає стійкість перед іншими хворобами. Така «амнезія» триває кілька років, потім імунітет відновлюється. Водночас, у вакцинованих проти кору людей такого ефекту не спостерігалося. Отже, щеплення допомагає не тільки не захворіти на кір, але й зберегти набутий імунітет проти інших серйозних інфекцій.

 

Отримати вакцину КПК, яка захищає від кору, паротиту і краснухи, також можна безоплатно у сімейного лікаря, її достатньо у всіх регіонах – понад 700 тис. доз.

 

Читайте також: Щеплення замість лимонів

 

Національний календар щеплень включає вакцинацію від десяти хвороб: згадані дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, краснуха, а також туберкульоз, поліомієліт, гемофільна інфекція та гепатит В.

 

Спалах поліомієліту був в Україні у 2015 році: вірус знайшли у Закарпатській області у двох дітей, які не мали щеплення. МОЗ отримав від ЮНІСЕФ вакцини й почав імунізацію. У 2016 році моніторингова місія ВООЗ заявила, що спалах припинився, але є ризики нового через прогалини у вакцинації. Станом на 1 січня 71% дітей був вакцинований проти поліомієліту, це вищий показник, проте, все ж недостатній. Захворіти може як дитина, так і дорослий, але найбільш вразливі діти до п’яти років. Хвороба може спричинити параліч і смерть, помирають близько 5% хворих. За останніми даними, в Україні є понад 1,9 млн доз вакцини для профілактики поліомієліту, щеплення безплатні для дітей. 

 

Єдина у світі протитуберкульозна вакцина БЦЖ (бацила Кельметта-Ґерена) неефективна проти всіх форм інфекції, проте захищає дітей від важких форм туберкульозу, її вводять новонародженим якомога раніше. За останніми даними МОЗ, у медичних закладах є понад 2,2 млн безплатних доз БЦЖ.

 

Станом на 4 листопада

 

Віруси гепатиту бувають п’яти основних типів: А, В, С, D і Е. Наприклад, типи В і С призводять до раку печінки. Не від усіх типів можна захиститися вакцинацією: вакцини проти гепатиту С не існує, вакцину проти гепатиту Е зареєстрували в Китаї, проте, як повідомляє ВООЗ, вона не була схвалена в інших країнах. Для захисту від гепатитів А, В і D вакцини існують. Український календар щеплень включає лише імунізацію проти гепатиту В, її вводять новонародженим у першу добу життя. Вакцинуватися можна й у дорослому віці, проте за власний кошт. В Україні є 1,8 млн доз вакцини для профілактики гепатиту В у дітей.

 

Читайте також:Чи виживуть діти антивакцинаторів

 

Гемофільна інфекція, або Hib-інфекція, вражає органи дихання, центральну нервову систему та призводить до нагноєння в органах, найчастіше нею хворіють діти до 4 років. Як повідомляє МОЗ, у 2018 році в Україні зареєстрували 75 випадків хвороби, за сім місяців 2019-го захворіло 14 людей. Вакцинація проти гемофільної інфекції також входить у Календар щеплень, її проводять дітям до п’яти років, проте надолужити пропущене за бюджетний кошт можна до повноліття. У медичних закладах є понад 1,3 млн доз вакцини.

 

Щеплення проти сказу не входить у Національний календар, проте антирабічну вакцину Україна також закуповує. Людина може інфікуватися від хворої тварини через укус чи подряпину, в такому разі їй потрібна негайна госпіталізація і шість доз вакцини. Вона ефективна, якщо почати лікування не пізніше 14 дня з моменту контакту з твариною. Профілактичну імунізацію призначають лише тим, чия професія пов’язана з ризиком заразитися сказом: ветеринарам, мисливцям, лісникам, працівникам лабораторій, які працюють із вірусом. В Україні наявні 81 тис. доз антирабічної вакцини.

 

Україна купує за бюджетний кошт вакцини виробництва шести країн: США, Бельгії, Франції, Болгарії, Південної Кореї та Індії. Залучення до закупівель міжнародних організацій у 2015 році допомогло не лише заощадити, а й гарантувати якість цих вакцин: її контролює ВООЗ або Управління продовольства і медикаментів (FDA) США.

Крім того, в Україні власним коштом можна отримати щеплення від хвороб, які не входять у Календар. Наприклад, проти грипу, гепатиту А, вірусу папіломи людини, пневмококу, менінгококу. Вакцини можна купити в аптеках чи приватних лікарнях, проте МОЗ не відповідає за їх наявність. На сайті ВООЗ можна знайти перелік прекваліфікованих вакцин, щоб пересвідчитися в їх безпеці та якості.

 

 

 

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.