Суспільство

  ▪   Дмитро Путята

Хто воює проти нас. 5-та і 100-та ОМСБр сепаратистів

У цій серії матеріалів буде подано опис основних військових частин ворога, які входять до армійських корпусів на Донбасі, а ті, своєю чергою, до російського Південного військового округу

 

В армійських корпусах на території Донецької та Луганської областей є військові формування, які беруть початок навіть не те щоб із колишніх ветеранів літньої кампанії з однієї бригади, а вже після формування армійського корпусу й низки реформ утворюються як окреме військове з’єднання. В одному з матеріалів раніше згадувалося, як з’явився танковий батальйон «Дизель», що просто поїхав на іншу ділянку фронту й вже там сформувався як окрема бойова одиниця, танки якої раніше входили до складу «Оплоту» (в майбутньому 5-ї ОМСБр). Улітку 2014-го «Оплот» був одним із найбільших батальйонів у лавах бойовиків із десятками танків та іншої бронетехніки.

 

5-та ОМСБр, в/ч 08805

 

Отже, «Оплот» — ветеран бойових дій ще з літа 2014-го. Сформований у Донецьку, брав участь у багатьох зіткненнях з українською армією. Зокрема, це Савур-могила, Степанівка, Маринівка, Кожевня, Дмитрівка, Іловайськ, Донецький аеропорт. За літо Росія передала цьому формуванню приблизно 40 танків, більш як 15 БМП-2 та іншої техніки. Окрім того, у бригаді була батарея САУ 2С1, батарея «Градів» і гаубиць Д-30. У руках російського командування це був бронетанковий кулак, який вони застосовували на багатьох ділянках фронту для стримування українського наступу або здійснення власних атак. Формальним командиром вважався Захарченко, але хто насправді керував таким великим і потужним з’єднанням, досі лишається загадкою. Влітку в цю бригаду постачалися практично всі можливі модифікації танків: від застарілих Т-64А до відносно нових Т-72Б зразка 1989 року.

 

SnsFgWd0HmA.jpg

Символіка бригади влітку 2014-го

 

Під час активних бойових дій навколо Донецького аеропорту танки бригади разом із «Дизелем» вели бойові дії в згаданому районі. Паралельно доукомплектовувалися інші її підрозділи. З формуванням в «Оплоті» ситуація складалася значно краще, ніж в інших бригадах. Ще влітку Росія передала туди кілька ЗРК «Стріла-10», завдяки цьому було доволі просто сформувати підрозділи, які прикривали б частини бригади від ударів із повітря. У бригаді була велика кількість БМП-2.

 

Читайте також:  Хто воює проти нас. Розвідувальні підрозділи сепаратистів

 

Активної участі в боях під час зимової кампанії не брали через те, що обороняли підступи до «столиці республіки» та на південь від Донецька. Бригада змогла виділити лише танковий взвод (три танки) для боїв у районі Вуглегірська та північніше. На кінець січня 5-та ОМСБр була практично повністю укомплектована (у танковому батальйоні чи артилерійських дивізіонах техніки було на 70–75%). 25 січня українські військові здійснили наступальні дії в бік Оленівки, де оборону тримали 5-та ОМСБр та чотири її танки. Система оборони бригади була побудована таким чином, що на кожному опорному пункті перебувало по три-чотири танки, а в деяких місцях, таких як ДАП, чергові танкові взводи. Тактичним знаком слугувала римська цифра V у ромбі.

 

115.jpg

Постачання бронетехніки, БМП-1, до лав 5-ї ОМСБр. Весна 2015-го

 

Осінь 2014-го й зима 2015-го для бригади минули спокійно та з мінімальними втратами, а якщо точніше, практично без них. У бригаді активно ведеться навчання особового складу. Особливо це стосується танкового батальйону, що є візитною карткою цієї мотострілецької бригади. У ньому багато ветеранів 2014 року. Понад те, замість 40 танків за штатом у них є позаштатні машини. ¾ усіх танків — Т-72Б. 5-та ОМСБр — єдина бригада на два армійських корпуси, де кількість БМП-2 перевищує кількість БМП-1. Інженерно-саперна та розвідувальні роти укомплектовані БТР-70 і БТР-80, де перших дещо більше. Проте через контингент, особовий склад репутація в колишнього «Оплоту» далеко не найкраща (був сформований із «російської православної армії», «ополчення Петрівського району Донецька» та самого «Оплоту», де представники РПА практично тим і займалися, що вчиняли протиправні дії проти громадян України). Єдиним великим плюсом бригади є її бронетехніка. Окремо знову ж таки потрібно виділити й танковий батальйон. На високому рівні автомобільна техніка, де є лише відносно свіжі «Урали» та КамАЗи.

 

Читайте також: Хто воює проти нас. 2-га й 4-та ОМСБр сепаратистів

 

У підпорядкуванні бригади стандартна артилерійська група, що складається з трьох дивізіонів 122 мм калібру. Займають позиції в районі Докучаєвська, Оленівки, Сигнального та в районах, що розташовані поруч.

 

 

ofBN1-IAdPs.jpg

АТ 5-ї ОМСБр

 

100-та ОМСБр, в/ч 08826

100-та окрема мотострілецька бригада, вона ж колишня «Республіканська гвардія», є найновішим військовим формуванням в армії противника (як у 1-му, так і в 2-му АК). Але навіть незважаючи на той факт, що бригада не брала участі в літній і зимовій кампаніях, історія в неї цікава та особлива.

 

Після завершення кровопролитних боїв узимку 2015-го, коли противник постав уже з новим «обличчям» у вигляді армійських корпусів і всіма силами намагався бути схожим на регулярно армію, ще мали місце авторитет і вплив окремих одіозних осіб у «республіках». У червні 2015 року Олександр Захарченко для задоволення власних амбіцій та підняття чи утримання рейтингу вирішив здійснити самостійну атаку на позиції 28-ї ОМБр ЗСУ в районі Красногорівки та Мар’їнки без узгодження з військовим керівництвом РФ. Під його керуванням перебувало доволі багато різних формувань, які нагадували радше мотопіхотні роти (у кращому разі) й не входили до складу армійського корпусу (не встигли «домовитися» з ними). Саме такими силами, серед яких і була «Республіканська гвардія», за підтримки артилерійської батареї 5-ї ОМСБр (Захарченко і там мав частковий вплив та зв’язки), розпочали свій наступ. Коли про це дізналися російські офіцери з 1-го АК, було ухвалено негайне рішення припинити наступальні дії неконтрольованими підрозділами та відійти на раніше зайняті рубежі. Тримати під боком більш як 500 бойовиків, які підкоряються виключно Захарченкові, було доволі небезпечно. Росіяни вирішили створити ще одну військову частину, куди вони передали б РГ із її технікою та людьми.

 

Почався довгий процес укомплектування частини людьми та технікою. У першу чергу в бригаді одразу сформували танковий батальйон і протитанкову батарею на МТ-12. Доволі оперативно підтягнулися батарея САУ 2С1 та дві батареї Д-30. Тактичний знак — цифра 100 в колі. Займають позиції на фронті навпроти Красногорівки. У зоні відповідальності бригади активно працюють корпусні снайпери. Активно працюють ДРГ із розвідувальної роти 100-ї ОМСБр. На сьогодні, за моїми даними, бригада включає:

 

DED2Dq6WsAEKx28.jpg

Танки бригади

 

Як видно зі списку, бригада потребує доукомплектування. Російське командування зробило ставку на артилерію й танки (тобто все те, що хоч якось зможе стримати противника до підходу ЗС РФ — ЗСУ). 100-та ОМСБр є радше потужною БТГр, ніж полком чи тим більше бригадою. Як її використовували б у разі теоретичного наступу з їхнього чи нашого боку, як і в разі оборони, сказати важко. Цілком можливо, що танки могли б використовуватися як резерв або були б надані іншим підрозділам. Або додані до ударного бронетанкового кулака.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.