Суспільство

  ▪   На правах реклами

«З країни в Україну» - фестиваль національної ідентичності

У серпні хвиля культурно-просвітницьких фестивалів прокотилася малими містами Закарпаття, Одещини та Приазов’я. «З країни в Україну» - захід, який сколихнув мешканців 9 міст, сприяючи формуванню нової української ідентичності.

З 2 по 18 серпня сучасну Україну відкривали для себе мешканці і туристи різних міст. Упродовж цього часу фестиваль побував у Тячеві, Берегові, Мукачеві, Бердянську, Мелітополі, Каховці, Чорноморську, Білгород-Дністровському, Ізмаїлі.

 

Ідейник і співзасновник фестивалю, керівник Фундації соціальних інновацій «З країни в Україну» Денис Блощинський розповів про концепцію мандрівного фестивалю: «Ми не просто розважаємо людей, а маємо просвітницьку місію. Фестиваль надає силу-силенну інформації, яка стає частиною тебе. Ти її перепрацьовуєш і вона стає частиною творчості, культурним продуктом. Музиканти, що виступали на сценах «З країни в Україну», далі творять нові пісні, вступають в колаборацію, а локальні команди, які є співорганізаторами фестивалю, далі продовжують розвивати культуру свого міста».

 

Майстер-класи зі створення ляльки-мотанки та бісероплетіння, воскової свічки та писанки, розпис дерев’яних іграшок та пізнання особливостей старосвітської бандури - «Алея майстрів» зібрала довкола себе і дорослих, і дітей.

 

Поряд з традиційними народними виробами функціонував майданчик «Сучасна Україна». Робототехніка, віртуальна реальність, 3D-друк – те, чим може похвалитися сьогодні український виробник, і те, що викликає захоплення у кожного.

 

 

Майданчики інтелектуальних та оригінальних ігор, спортивні змагання, презентації книг у «Відкритій бібліотеці» - це навіть не повний перелік активностей, запропонованих відвідувачам на фестивалі «З країни в Україну».

 

На кожен фестиваль приїздить численна команда з Києва: організатори, координатори майданчиків, майстри, артисти. Всі вони забезпечують основну програму фестивалю. Однак у кожному місці, програму доповнює локальна команда на основі розробленої нею концепції.

 

У Мукачеві однією з додаткових локацій став освітній майданчик. Локальна команда запросила виступити з мотиваційною лекцією уродженку Мукачева, яка стала першою українкою на Евересті – Ірину Галай. У Мелітополі локальна команда залучила до фестивалю представників національних меншин, які мешкають у місті, презентуючи усе культурне різноманіття міста. А в Бердянську зробили акцент на фізичному здоров’ї та любові до української мови.

 

 

У третій вікенд серпня фестиваль «З країни в Україну» відбувся на Одещині. Чорноморськ запропонував змагання з воркауту, плетіння маскувальних сіток для військових і фотозону на майданчику «Імпульс війни», а також «Проекти майбутнього», де збирали ідеї від активістів міста для подальшої спільної реалізації. Керівник команди Чорноморська Петро Канар’ян розказав про підготовку фестивалю у їхньому місті: «Необхідний був творчий і філософський підхід, аби відвідувачі зрозуміли, за що можна і варто любити свою країну. Ми намагалися продумати все до дрібниць, органічно доповнити програму глобальної команди і організувати ті майданчики, які дуже актуальні для нашого міста».

 

Все починається з культури, а культура починається з освіти. «Свідомі дії свідомих людей» - саме під таким гаслом проходять фестивалі «З країни в Україну» цього року. «Важливо говорити не лише про традиції, а й про те, куди ми хочемо рухатися, як ми хочемо змінювати країну, хто є кожен громадянин, ким себе ідентифікує», - розказала програмна директорка Анастасія Вергелес про просвітницьку мету фестивалю.

 

 

Звісно, жоден фестиваль не відбувається без музики. На великій сцені представлені різноманітні напрям української музики. Якщо раніше основним напрямом на фестивалі «З країни в Україну» була рок-музика, то нині на музичній сцені були представлені хіп-хоп, інді, електронна музика, фольк, поп-музика. Гурти Nesprosta, Balaklava Blues, Kira Mazur, Secret Forest, Verba, One Light Insight, TOLOKA, Олена Луценко, ХАС, Роялькіт, Ermakov, Alex Silakov та містичний метал-гурт MOTANKA вражали слухачів своєю музикою та енергетикою на музичній сцені фестивалю.

 

 

Завершальним містом першої фестивальної хвилі мав стати Ізмаїл, але у зв’язку трагедією в Одесі і оголошеним трауром на 18 серпня, фестиваль було відмінено. У цей день командою було вирішено провести радіальний виїзд фестивалю до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей, які тимчасово залишилися без батьків. Гурти Nesprosta, Secret Forest, Alex Silakov i Motanka зіграли коротку акустичну програму для вихованців. Цей камерний захід залишив дітям позитивні емоції у непростих життєвих умовах. Музиканти дарували дітям музику, а діти гостям - свою довіру і радість.

 

 

Перша хвиля фестивалів завершена, команда організаторів повернулася до Києва, щоби почати інтенсивну підготовку до наступних 9 фестивалів, що відбудуться тепер в Донецькій і Луганській області з 27 вересня по 13 жовтня.

 

Цей проект представлений Фундацією соціальних інновацій «З країни в Україну» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.