Суспільство

  ▪   Анастасія Попова
  ▪   програмна асистентка «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» MA in Social Science (University of Tartu)

Ігрове знайомство з НАТО

Цей матеріал в рамках інфомаційного партнерства відкриває цикл публікацій «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» про НАТО.

 Соціологічні дані свідчать про, хоч і нестабільне, але зростання підтримки вступу до НАТО. У той же час, дослідження Фонду "Демократичні ініціативи" також показують, що лише українців (11%) була обізнані про НАТО та її діяльність в 2018 році.

Слабка поінформованість породжує викривлене уявлення про роботу організації та формує у суспільства упереджені думки щодо такого партнерства.  

 

З метою покращення знань  громадян України про НАТО  благодійний фонд «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» у рамках освітнього проекту випускає настільну гру «НАТО – Україна», за допомогою якої вже цієї осені усі охочі зможуть розібратись у складних процесах діяльності та партнерства НАТО. Це некомерційна ініціатива, яка ставить за мету підвищити обізнаність молоді про діяльність НАТО та потенційну роль Альянсу в Україні.

 

Читайте також: Як бачать НАТО у Східній Європі 

 

У такий незвичний спосіб українська молодь вже зовсім скоро зможе дізнатися більше про структуру та діяльність Альянсу в Україні, а також про позитивні зміни, яких зазнали країни, які пройшли шлях євроатлантичної інтеграції.

У ході гри її учасники зможуть дізнатися про створення НАТО, його місію, засади функціонування і методи врегулювання конфліктів, яким надає перевагу Альянс.

Також проект «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» має на меті проінформувати про цінності та цілі організації, серед яких слід відзначити наступні:

  

  1.  Демократія і безпека

Як і багато сучасних міжнародних організацій, НАТО відстоює демократичні принципи й права та надає членам організації консультативну допомогу в розв'язанні проблем мирним шляхом, аби запобігти конфлікту. Лише у кризовій ситуації НАТО вдається до застосування військової сили для врегулювання конфліктів.

 

2. Колективний захист

 

Важливим компонентом діяльності союзу є колективна активність: НАТО дуже цінує солідарність та згуртованість її членів. Колективний захист діє за правилом: ворог мого друга – мій ворог. Це означає, що у разі нападу на члена альянсу, усі інші країни-представниці мобілізуються для надання допомоги країні-союзниці.

 

3. Трансатлантичний союз

 

НАТО – це можливість об’єднати два континенти для спільної діяльності. У певній мірі НАТО – це платформа для міжнаціонального діалогу між країнами її членами.

 

4. Консенсус

 

Ухвалення рішень в НАТО є консенсуальним. Це означає, що будь-яке рішення ухвалюється НЕ шляхом голосування, а завдяки довготривалим переговорам та пошуку єдиного рішення, яке задовольнить усіх країн-членів союзу.

 

Читайте також: Майкл Стріт: «НАТО шукає можливість покращити взаємодію між силами з різних країн»

 

 Новітня історія

 

 Після холодної війни НАТО було залучене у декількох відомих операцій: у 1990-1991 роках НАТО здійснило дві операції на запит Туреччини, що знаходилась у стані потенційної загрози нападу з боку Іраку. Крім цього, організація надавала медичну та гуманітарну консультацію країнам колишнього Радянського Союзу, здійснювала моніторингові місії у Лівії та брала участь у припиненні війни у Боснії та Герцеговині.

У новому столітті перед НАТО постало багато нових викликів, що розширило сфери залученості. Одним з основних видів діяльності НАТО у 21-му столітті стала боротьба з тероризмом. Після подій 11 вересня 2001 року, Альянс започаткував першу контртерористичну операцію.

Крім цього, Північноатлантичний альянс долучився до врегулювання етнічних конфліктів як у Північній Македонії для надання підтримки та проведення навчання, так і в Іраку.

Також команда НАТО була залучена до багатьох цивільних операцій: патрулювання  на Паралімпійських іграх в Афінах, подолання наслідків природних катаклізмів (ураган Катріна та землетрус в Афганістані). НАТО і надалі продовжує надавати консультативні послуги в Афганістані та допомагає Африканському альянсу.

Після окупації Росією Кримського півострову, НАТО посилило захист своїх повітряних кордонів у країнах Балтії, а також розпочало активно працювати над посиленням кібербезпеки.

Україна бере участь у складі місії НАТО в Афганістані та Косово. Також Україна — єдина країна серед держав-партнерів НАТО, яка брала участь в усіх основних операціях та місіях Альянсу.

Після агресії Росії в Україні, на саміті НАТО у Варшаві у 2016 році Альянс вирішив розмістити чотири багатонаціональних батальйони у балтійських країнах, щоб стримати російську агресію.

 

Читайте також: Адаптація НАТО

 

 Партнерство і членство

Країнами-партнерами НАТО є понад 40 країн, 29 з яких мають офіційне членство. НАТО має досить індивідуальний підхід до партнерства з країнами, проте є перелік основних умов партнерства, які є загальними для всіх.

Форматом кооперації є надання консультативної підтримки:

● допомога у проведенні реформ в оборонних інституціях та їх укріплення;

● участь у різних навчальних програмах та тренінгах;

● країни-партнери також залучені до операцій та місій НАТО;

● дотримання цінностей захисту прав людини, впровадження принципів гендерної рівності, боротьба проти корупції, активізація зусиль щодо контролю або знищення озброєння, боєприпасів та нерозривних боєприпасів;

● заохочення до розробки спільних наукових проєктів та їх просування.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.