Суспільство

  ▪   Андрій Петринський

Від побачення до ув’язнення. Як схопили у Білорусі та засудили у Росії українського політв’язня Павла Гриба

Тиждень.ua зібрав інформацію про те, як Павло Гриб потрапив у пастку ФСБ РФ на території Білорусі, як фабрикували його справу та винесли незаконний вирок у Росії, а також реакції України та Євросоюзу на його засудження.

Поїздка українського студента Павла Гриба на романтичне побачення до дівчини у білоруський Гомель у серпні 2017 року закінчилася його затриманням, перевезенням до Росії та, зрештою, арештом. Так, уранці 22 березня Північнокавказький окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону за звинуваченням у сприянні терористичній діяльності засудив українця до шести років позбавлення волі з відбуванням у колонії загального режиму. Після винесення вироку політв’язень оголосив голодування.

 

 

Тиждень.ua зібрав інформацію про те, як Павло Гриб потрапив у пастку ФСБ РФ на території Білорусі, як фабрикували його справу та винесли незаконний вирок у Росії, а також реакцію України та Євросоюзу на його засудження.

 

Павло зник 24 серпня 2017 року в Гомелі, куди поїхав на зустріч із дівчиною, з якою спілкувався у соціальних мережах. Вона також повинна була приїхати до білоруського міста на побачення з Росії. Згодом дівчина зізналася, що ФСБ використала  її як приманку заради того, щоб заманити українця до іншої країни. У вересні того самого року надійшла інформація, що Гриба утримують у п’ятому слідчому ізоляторі російського міста Краснодар і звинувачують за 205-ю статтею Кримінального кодексу Росії (тероризм). На момент затримання йому було 19 років.

 

Першим про зникнення Павла повідомив його батько – капелан,  колишній офіцер прикордонних військ України Ігор Гриб. Спочатку він намагався самотужки знайти хлопця, але потім звернувся із заявою про зникнення на території Білорусі свого сина до українського посольства у Мінську.

 

28 січня український консул у Мінську Олександр Новосьолов повідомив, що Павла немає серед затриманих або заарештованих в білоруських СІЗО.  З огляду на це посольство підготувала та передало на адресу МЗС Білорусі ноту.

 

У свою чергу, в Держприкордонслужбі підтвердили, що хлопець 24 серпня перетнув українсько-білоруський кордон.

 

Наступного дня у білоруській службі «Єврорадіо» неофіційно повідомили, що українця утримують у  Краснодарі, в місцевому ФСБ. Тоді думку, що Павло може з'явиться в будівлі Управління ФСБ по Краснодарському краю, також висловив російський адвокат Марк Фейгін. Саме у цей день 17-річна росіянка, з якою мав зустрітися українець, зізналася, що запросила його в Білорусь під тиском співробітників Федеральної служби безпеки Російської Федерації.

 

Тільки 31 серпня у Міністерстві  закордонних справ Білорусі у відповідь на звинувачення МЗС України, що Мінськ на словах поводиться як партнер, а насправді діє зовсім по-іншому, повідомили, що правоохоронні органи Білорусі на всій території країни ведуть пошук Гриба, а зібрана інформація узагальнюється і готується для передачі українській стороні. При цьому прес-секретар МЗС Білорусі Дмитро Мирончик грубо заявив, що «люди, на жаль, зникають із різних причин – і з власної волі або глупості, і внаслідок "зловмисних дій третіх сил", а якщо за 19-річною людиною не встежили її батьки і влада власної країни, то це ще не привід "перекладати з хворої голови на здорову».

 

Генеральне консульство України в Ростові-на-Дону отримало повідомлення від управління ФСБ РФ у Краснодарському краї про тримання Павла Гриба в Краснодарі лише 7 вересня. Наступного дня МЗС України висловило рішучий протест російській стороні у зв'язку з безпідставним затриманням 19-річного українця. Проте Росія проігнорувала ноту.

 

Водночас зі слів Ігора Гриба стало відомо, що його син хворий і що утримання хлопця без ліків може призвести до фатальних наслідків.

 

Пізніше адвокат Андрій Сабінін повідомив подробиці затримання українця у Білорусі. Так, увечері 24 серпня після запланованої зустрічі з дівчиною, Павло йшов на автовокзал Гомеля із заздалегідь купленим квитком. На одній з вулиць його затримали люди в цивільному і відвезли в якийсь будинок, де день-два тримали в приміщенні без вікон, а потім перевезли в Краснодар.

 

Уперше Краснодарський суд заарештував Гриба 13 вересня – на два місяці. Після цього рішення у Павла, який страждає на портальну гіпертензію (підвищення тиску у ворітній вені унаслідок утрудненого кровообігу, який супроводжується збільшенням селезінки, варикозним розширенням вен стравоходу й шлунка, асцитом, печінковою недостатністю, і він мусить постійно приймати підтримувальні препарати), погіршилося здоров’я – 15 вересня його доправили з СІЗО до лікарні. У жовтні до незаконно утримуваного українця безуспішно намагалися потрапити українські лікарі.

 

Упродовж подальших місяців інформація про незадовільний стан Павла надходила регулярно, зокрема про те, що йому не надають необхідні лікування та медикаменти. Але попри це суд кілька разів продовжував йому запобіжний захід. Водночас російську владу неодноразово закликали у ЄС та США надати  Грибу необхідну медичну допомогу.

 

Згодом політв’язня перемістили до СІЗО Ростова-на-Дону. 21 січня 2019 року уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що і українця діагностовали низку серйозних захворювань і він потребує термінової медичної допомоги. До того ж, зі слів хлопця, до нього застосовувалося фізичне насильство. Співробітники правоохоронних органів РФ побили його ще під час затримання, вимагали визнання вини. Пізніше батько Ігор Гриб заявив, що Павло майже втратив зір.

 

21 березня у Ростові почалися дебати у справі Гриба. У цей день у коментарі Громадському сам Павло розповів, що почувається кепсько і не отримує медичної допомоги. «З часів минулого засідання, коли я захворів, ніхто нічого не зробив, мене відвозять сюди, кажуть, що я здоровий. Я прошу вас перенести засідання. Я не повинен тут сидіти і страждати з хворобами», — сказав він.

 

Під час слухань російська прокуратура заявила, що хоче ув'язнити Павла, обвинуваченому в схилянні до теракту росіянки Тетяни Єршової (тієї самої, до якої їхав на побачення у Білорусь), на шість років. Своє чергою українець виступив з останнім словом. Він не визнав обвинувачень, бо вони від Федеральної служби безпеки, яка є «бандитами та вбивцями». А також зазначив, що «ніхто не мав підстав гадати», що стороння Білорусь є «насправді небезпечною». Павло побажав усім українським патріотам гідно поводитися під час можливого полону.

 

 

22 березня Північнокавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Гриба до шести років. Після винесення вироку українець оголосив голодування. Водночас його батько повідомив, що адвокати сина оскаржуватимуть судове рішення і звернуться до Європейського суду з прав людини.

 

Перша заступниця голови Верховної Ради України Ірина Геращенко в п’ятницю повідомила, що Україна хотіла обміняти хронічно хворого Павла на хворого росіянина Олексія Седикова, який перебуває в українській в'язниці. Вона зазначила, що Україна стурбована тим, що до Гриба не пустили Червоний Хрест й місію лікарів.

 

   Реакція України

 

Міністерство закордонних справ

 

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв’язку з неправомірним рішенням суду щодо Павла Гриба, яке було винесене сфабрикованими обвинуваченнями у схилянні до терористичних дій. 

 

"Російська сторона грубо порушила норми та принципи міжнародного права - від брутального викрадення 24 серпня 2017 року П.Гриба у м.Гомель (Республіка Білорусь), ненадання тривалий час інформації про місце його перебування, незаконного тримання під вартою у мм.Краснодар та Ростов-на-Дону, обмежень у наданні невідкладної медичної допомоги - і до неправомірного вироку", - йдеться у повідомленні.

 

Крім того, у МЗС наголошують, що свідчення Гриба, надані в ході судового розгляду, щодо сфальсифікованих обвинувачень, погроз, фізичного впливу та психологічного насильства з боку російських силових структур були зухвало відхилені судом.

 

 

"Вважаємо, що цим судовим рішенням російська сторона грубо порушує права людини – зокрема право на справедливий суд та право на життя. Внаслідок набутих важких захворювань та важкого стану П.Гриб може не витримати етапування та перебування в негуманних умовах російської пенітенціарної системи", - зазначили у відомстві.

 

У міністерстві підкреслили, що Павло Гриб потребує постійного висококваліфікованого нагляду лікарів, регулярного проведення комплексного медичного обстеження та перебування в спеціалізованому медичному закладі.

 

Голова МЗС України Павло Клімкін

 

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін закликав міжнародну спільноту тиснути на Російську Федерацію з метою звільнення Гриба.

 

 

 


«Милосердя, людяність, гідність - ці поняття не відомі країні-окупанту, країні-агресору. Російське псевдосудочинство засудило важкохворого Павла Гриба до 6 років колонії. Закликаю цивілізований світ тиснути на РФ для його якнайшвидшого звільнення», - зазначив Клімкін.

 

Омбудсмен Людмила Денісова

 

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова закликала міжнародне співтовариство посилити тиск на державу-агресора Російську Федерацію у зв’язку з порушенням прав Гриба на життя та справедливий суд.

 

«Водночас, за час перебування в Ростовському СІЗО Павло Гриб набув важких захворювань. Йому необхідне кваліфіковане обстеження, постійний нагляд лікарів та власне саме лікування у спеціалізованому медичному закладі», – написала вона у Facebook.

 

 

Омбудсмен наголосила, що процес етапування та подальше ув’язнення несе загрозу життю незаконно засудженого українця.

 

Європейський союз

 

Європейський союз після вироку російського суду щодо Павла Гриба закликав Росію негайно звільнити українського політв’язня і надати йому доступ до спеціального медичного лікування, якого він потребує. Відповідна заява спікера зовнішньополітичної служби ЄС оприлюднена у п’ятницю на офіційному сайті відомства.

 

Про це йдеться у заяві спікера зовнішньополітичної служби ЄС, оприлюдненій у п’ятницю на офіційному сайті відомства.

 

Також у ЄС, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини, наполягли, що доки Гриб залишається в ув'язненні, його мають відвідати українські лікарі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.