Суспільство

  ▪   Станіслав Козлюк

Крисін. Спроба повернення з Торецької колонії

Чому прокуратура намагалася повернути тітушковода Юрія Крисіна з Торецької колонії до Києва, а суд півроку не може почати розглядати його справу

Юрій Крисін. Певно, один з найвідоміших тітушководів. Такої слави він зажив після низки резонансних судів пов’язаних з убивством журналіста видання «Вєсті» В’ячеслава Веремія. Як відомо, від початку мова йшла про умисне вбивство, однак стараннями прокуратури, зокрема прокурора Євгена Красножона, обвинувачення змінили на «хуліганські дії». Впродовж кількох років у Шевченківському райсуді цю справу слухали у закритому режимі. В результаті Крисін отримав покарання – чотири роки позбавлення волі з випробувальним терміном у два роки. Тобто, якщо за цей час засуджений не скоїв би нових злочинів – то в результаті не мав би реального покарання за свої дії. Таке рішення обурило активну громадськість. Почалися масові акції протесту з вимогами призначити тітушці справедливе покарання за скоєний злочин. Прокуратура подала апеляційну скаргу. В результаті Юрій Крисін отримав п’ять років тюрми.

 

 

Тупцювання на місці

Паралельно із цим стартувало нове судове провадження, пов’язане з відомим тітушководом. У Дарницькому райсуді опинилася нове провадження. Там обвинувачення були серйозніші за «хуліганські дії». Мова йшла про застосування невибіркового насильства до мітингувальників, пособництво у викраденні та катуванні людей. Разом із Крисіним у цьому провадженні проходив і його поплічник: Сергій Чемес. Розглядала справу суддя Любов Леонтюк. Саме вона вирішила відправити пана Крисіна у СІЗО, аби забезпечити участь підозрюваного у судових засіданнях і уникнути можливих ризиків, як от спроби вплинути на свідків. Однак згодом захист Крисіна вибив Леонтюк зі справи, Чемес визнав провину й пішов на угоду зі слідством. Судові засідання потрібно було починати з початку. А саме – із зачитування обвинувального акту, в якому перераховуються обставини інкримінованого тітушці злочину.

 

Читайте також: Справа Крисіна: Циркулція за гратами

 

Головуючою у справі, в результаті авторозподілу, стала суддя Ольга Просалова (яка задовольняла відвід своєї попередниці). Судові засідання почали призначати рідше, Крисін почав з’являтися в суді в режимі відеоконференцій. А сам розгляд затягнувся понад на півроку. За цей час у залі судових засідань прокуратура так і не змогла почати читати обвинувальний акт. З різних причин. То Крисін відмовлявся виходити зі своєї камери, аби приймати участь в суді, то він раптово захворів. Врешті, восени його етапували до Торецької колонії на Донбасі. Проте на темп судового розгляду це аж ніяк не вплинуло. Знаходилися інші причини – то до зали суду не з’являлися адвокати підозрюваного, то суд впродовж кількох засідань намагався розглянути відмову Крисіна від одного із адвокатів. Врешті, й самі захисники тітушки почали хворіти. Фактично, станом на середину березня суд опинився в тій же точці, що й рік тому.

 

 

«Впродовж трьох місяців у нас було три неявки захисників. Після того Крисін подав два клопотання до суду: одне про відмову від захисника, яке можна розглянути лише в присутності захисника (мова про адвоката Ігоря Василенка – ред.), друге – про ознайомлення з матеріалами справи. Оскільки він направив ці клопотання письмово, то вимагав, аби їх розглядали в суді лише коли вони фізично надійдуть до канцелярії. Через це ще два засідання не відбулися», – пояснює прокурор у справі Юлія Малашич.

 

 

Дружина В’ячеслава Веремія, Світлана Кирилаш додає – зараз у Крисіна три захисники: Валентин Рибін, Тетяна Гнатюк та Євген Солодко. Останній, за словами Кирилаш, у судові засідання з’являється не часто. Окрім того, дружина убитого журналіста додає: Крисін регулярно скаржиться на поганий відеозв’язок. Він нібито не завжди чує, що говорять учасники судового засідання. Ці ж слова підтверджує і прокурор Малашич.

 

 

«Юрій Крисін також наполягав на тому, що у колонії із Дарницьким судом поганий зв’язок. Хоча під час моїх виступів він, чомусь, все добре чув і це йому не заважало перебивати виступи держобвинувачення й погрожувати прокуратурі», – розповідає Тижню Малашич.

 

 

Врешті, заяву Крисіна про відмову від адвоката Василенка розглянули. У трійці захисників його замінив відомий по низці одіозних судових справ адвокат Валентин Рибін. Він також намагався відвести суддю Просалову. Мотив був начебто простий: за словами Рибіна, свого часу він навчався у школі разом із головуючою. Тричі суд намагався розглянути це клопотання. Врешті, з четвертої спроби Феміда спромоглася вирішити це питання: у відводі відмовили. В залі судових засідань вкотре мали почати зачитувати обвинувальний акт. Проте судовий процес вкотре затягнули в часі.

 

Читайте також: Важливий епізод справ Майдану: тітушки біля главку міліції

 

Ізолятор СБУ та матеріали справи

Оскільки Крисін хотів ознайомитися з матеріалами справи, прокуратура вирішила діяти на упередження. І ще до того, як до суду дійшов лист із цим проханням, представники державного обвинувачення поїхали з копіями томів кримінального провадження до Торецької колонії, аби вручити їх безпосередньо Крисіну. За словами прокуратури, вся процедура передачі документів фіксувалася на відео.

 

 

«Ще до того, як в суді розглянули клопотання Крисіна про ознайомлення з матеріалами, ми поїхали в Торецьк і вручили йому копії всіх документів. Без виключення. Це 13 томів включно з відеозаписами. Це його право. І ми всі матеріали передали під відеозапис. Ніщо йому не заважає навіть у Торецькій колонії все вивчати. Включаючи відео. Як мені відомо, такі технічні можливості там є», – пояснює Малашич.

 

 

Приблизно в цей же час прокуратура подала до суду клопотання, в якому просила повернути Крисіна з Торецької колонії до Києва. Аби забезпечити судовий розгляд в розумні терміни. Тримати тітушку державне обвинувачення пропонувало в ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ) Служби безпеки України (СБУ).

 

 

«У нас не відбулося кілька судових засідань через технічні проблеми. Також Крисін скаржиться на поганий відеозв’язок. До всього, він хотів ознайомитися з матеріалами справи. І заявляв, що просто передачі матеріалів йому не достатньо. В процесі ознайомлення він хоче користуватися послугами своїх адвокатів. За таких умов у розумні строки слухати судову справу неможливо. Тому прошу моє клопотання задовольнити, аби ми просунулися бодай у читанні обвинувального акту», – пояснювала 15 березня Малашич у суді.

 

 

Поки вона говорила, в залі суду працював технічний спеціаліст, який намагався міняти мікрофони, шнури до мікрофонів, аби розібратися із «технічними проблемами». Хоча, цього разу під час засідання Крисін переконував – все прекрасно чує.

 

 

«Ось цей товариш щось зробив із зв’язком, я не почув останні слова захисника (в цей момент спеціаліст міняв черговий мікрофон – ред.). Я хочу заявити відвід прокурору Малашич. Хочу направити письмове клопотання. Ще хочу сказати: зі мною постійно перебуває представник колонії. Він може підтвердити проблеми. Бо зв’язок з усіма іншими (Торецької колонії із судами – ред.) нормальний. Тобто проблема не у нас, проблема в Дарницькому суді. Я готовий слухатися (приймати участь в судовому розгляді – ред.), не зривати засідання. Просто зараз на мене хочуть натягти повідок і як собаку тягати в засідання. Але я не собака! Я хочу лишитися в колонії!» – обурювався Крисін.

 

Проти перевезення Крисіна в ІТТ СБУ Києва виступив і захист Крисіна, який півроку тому просив не переводити свого підзахисного в Торецьк. А згодом намагався повернути його до Лук’янівського СІЗО через іншу справу – про напад на автомобільну заправку, яку розглядає Солом’янський райсуд. Однак цього разу в адвокатів тітушки була інша думка.

 

 

«25 вересня минулого року я зверталася з аналогічним клопотанням, аби Крисіна не етапували до колонії. Я посилалася на ті ж норми, на які зараз посилається прокурор. І нам сказали, що ми маємо подавати таке прохання в апеляційний суд. А держобвинувачення було проти нашого клопотання. І тепер, коли прокуратура не задоволена судовим процесом, вона хоче перевезти Крисіна до ІТТ СБУ, Хоча підстав для такого кроку прокуратура не зазначила. Власне, прокуратура намагається перевести Крисіна туди, де він буде їй цілком підконтрольний», – переконувала суд Гнатюк і зауважувала, що Крисіна треба ознайомлювати з оригіналами матеріалів розслідування лише в присутності адвокатів.

 

Читайте також: Убивство журналіста Веремія. Текст вироку Крисіну розсекретили

 

«Ми зараз налагодили зв’язок, ми бачимо що засідання можливо проводити. Тож навіщо Крисіна кудись етапувати? Це буде порушення його права на захист. Що буде в ІТТ СБУ? Я вам розкажу. Там будуть перевантажені камери, відсутні санітарні умови, буде відбуватися порушення права на працю. До того ж я не певен, що ми зможемо проводити засідання, якщо Крисіна будуть привозити в суд. У нас зараз ситуація, коли є вільні слухачі, але засідання відбувається максимально спокійно. Коли ж Крисін буде в суді, будуть приходити якісь хлопці, треба буде забезпечувати безпеку, залучати правоохоронців для охорони адвокатів, судді», – запевняв присутніх адвокат Рибін.

 

Прокурор заперечувала. За її словами, адвокати не завжди можуть приїхати в суд у Києві, тож виникають сумніви, що вони зможуть їздити до Торецької колонії.

 

«Так, захист Крисіна і справді подавав у вересні минулого року подібне клопотання. Не аналогічне! Але тоді ситуація була інша. Тепер же ми два місяці чекали, доки в суд надійдуть письмові клопотання підозрюваного. Плюс Крисін перебуває на території режимного об’єкту. Якщо його перевести в інший режимний об’єкт – то його права не порушуються. Тепер Крисін хоче відводу прокурора. Тобто нам знову кілька місяців чекати, доки надійдуть документи? Ще у мене питання: захисники Крисіна не завжди можуть приїхати в судове засідання у Києві. Тоді як вони збираються їздити в Торецьк, аби підозрюваний знайомився з матеріалами справи?» – відповідала прокурор.

 

 

Врешті, суддя Просалова вирішила: у клопотанні прокурору відмовити. Лишити Крисіна в Торецькій колонії. Водночас вона нагадала: всі сторони процесу можуть подавати аналогічні клопотання в подальшому, на будь-якій стадії процесу. Наступне ж засідання відбудеться 3 квітня о 15:00. Суд вкотре спробує почати слухати обвинувальний акт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.