Суспільство

  ▪   Ірина Рябоштан

Україна в міжнародних рейтингах

Як змінилися позиції України в світових рейтингах за останній рік?

Україна протягом 2018 року, згідно з рейтингами міжнародних організацій, покращила свої позиції в сфері економіки, але й досі залишається на периферії в порівнянні із досягненнями інших європейських країн. Загалом за останній рік їй вдалося втримати свої минулорічні позиції, або ж піднятися у деяких рейтингах, однак ці коливання не були значними. 

 

Водночас Україна опустилася в рейтингу міжнародних поставках зброї, який на цьому тижні оприлюднив Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем миру (SIPRI). Рейтинг висвітлює головні тенденції в міжнародних поставках зброї в період між 2014-2018 роками. Так, Україна посіла 12 місце у списку 25 найбільших експортерів зброї у світі, натомість минулого року була 11. Згідно зі звітом, порівняно з 2009-2013 роками Україна зменшила експорт озброєнь на 47%. Імпорт зброї протягом 2014-2018 років, попри воєнний конфлікт, залишався на досить низькому рівні. Попри те, що серед основних клієнтів України у звіті разом із Китаєм і Таїландом вказана Росія, автори дослідження додають, що до 2014 року Росія імпортувала зброю з України і почала імпорт з інших країн, але анексія Криму в 2014 році припинила ці торговельні відносини.

 

 

Читайте також: Від кращих армій світу до корупції. Україна в міжнародних рейтингах

 

Також здав позиції й державний концерн "Укроборонпром", що, за даними DefenseNewes, втратив 10 сходинок у рейтингу світових виробників озброєнь. Українська компанія зайняла 72 місце. А річний дохід Укроборонпрому скоротився до 873,45 млн. дол.

 

 

Читайте також: Ризикована секретність. Що породжує корупцію в ОПК

 

Натомість, Збройні сили України в рейтингу найсильніших армій світу Global Firepower 2019 втримали свої позиції, посівши 29 місце. ЗСУ зараз опинилися між Грецією (28 місце) та Чехією (30 місце). Загалом у рейтингу 136 країн.

 

 

Водночас Інститут економіки і миру (IEP) заявив про погіршення ситуації в Україні. У Глобальному індексі миру за 2018 рік Україна займає 152 позицію зі 163 країн. IEP при складанні рейтингу враховує низку чинників, окрім безпосередньої наявності внутрішніх чи зовнішніх конфліктів, також імпорт і експорт озброєнь, наявність ядерної зброї, кількість убивств, кількість ув'язнених, кількість внутрішньо переміщених осіб, витрати на оборону та інші фактори.

 

 

Так, міжнародна правозахисна організація Freedom House у 2019 році віднесла Україну до категорії "частково вільних" країн, а окупований РФ Крим отримав статус "не вільної" території. Зокрема, в Україні правозахисні групи задокументували понад 50 нападів на активістів протягом перших дев’яти місяців 2018 року. Правозахисники також звернули увагу, що мали місце жорсткі збройні напади на ромську меншину з боку націоналістичних угрупувань. 

 

 

Крім того, Bloomberg's Misery Index відзначив, що Україна опинилася на 7 місці в рейтингу найбільш нещасних країн світу за 2018 рік. Bloomberg's Misery Index розраховується на основі прогнозів щодо інфляції та безробіття для 66 країн. Позитивний момент в тому, що у порівнянні з 2017 роком країна змогла покращити своє місце в цьому рейтингу на 2 позиції

 

 

Також, згідно з даними World Happiness Report за 2018 рік, Україна втратила шість позицій. Україна опинилася на 138 місці в рейтингу щастя. Зокрема, українці незадоволені рівнем соціальної підтримки в країні і рівнем ВВП на душу населення.

 

Натомість світовий рейтинг добробуту (The Legatum Prosperity Index 2018), який складає британський аналітичний центр The Legatum Institute, свідчить, що Україна піднялася на одну позицію і зайняла 111 місце серед 149 країн. Добробут країн оцінюється на основі результатів опитувань громадян за такими категоріями: стан економіки і соціальної сфери, влада, підприємництво, охорона здоров'я і персональна свобода.

 

 

У Доповіді щодо індексу людського розвитку, яку оприлюднила в 2018 році Програма розвитку ООН, Україна посіла 88 позицію серед 189 країн. Індекс людського розвитку (HDI) в Україні визначений на рівні 0,751. Згідно з рейтингом за 2017 рік, Україна займала 84 місце. 

Своєю чергою, результати глобального дослідження "Індекс соціального розвитку", розробленого американською неурядовою організацією Social Progress Imperative за підтримки компанії "Делойт", свідчать, що в 2018 році Україна втримала минулорічні позиції, опинившись на 64 сходинці за рівнем соціального розвитку серед 146 країн світу.

 

 

Так, Україна залишається у групі країн із розвитком вище середнього. Незначне покращення показників України відбулося у категоріях "Основні потреби людини", "Основи благополуччя" та "Можливості". Рівень ВВП України на душу населення підвищився із $7,457 у 2017 році до $7,668 у 2018 році.

 

 

Ба більше, міжнародне рейтингове агентство Moody's у 2018 році підвищило суверенний рейтинг України з Caa2 до Caa1. Згідно із дослідженням, прогноз змінився на "стабільний" з "позитивного". Агентство назвало три фактори, які сприяли підвищенню прогнозів по Україні: досягнення Україною і МВФ угоди про нову програму кредитування Stand-By; позитивні очікування щодо зниження рівня корупції завдяки реформам у країні; посилення протидії України у ході конфлікту з Росією. Однак у агентстві відзначили, що Україна все ще суттєво залежить від фінансування МВФ.

 

Натомість у рейтингу "Індекс економічної свободи (Index of Economic Freedom) 2019 року" Україна піднялася на 147 місце серед 180 країн-учасниць. Результати щорічного дослідження американського The Heritage Foundation свідчать, що Україна збільшила свій показник з 51,9 до 52,3 балів зі 100 можливих. Так, країні перебуває в категорію переважно невільних економік. Водночас Україна займає останнє місце серед 44 країн в регіоні Європи, а її загальний бал нижчий регіональних і світових середніх. Автори рейтингу відзначають, що за рік загальна оцінка України збільшилася на 0,4 пункта, з поліпшенням фінансового добробуту держави, свободи бізнесу та права власності, які випереджають зниження рівня свободи праці та свободи торгівлі.

 

 

Також Україна покращила свої позиції у загальному рейтингу Світового банку Doing Business за 2018 рік, піднявшись з 76 місця на 71. За словами президента Петро Порошенка, на 41 пункт зріс наш показник в номінації "міжнародна торгівля" і на 25 – в частині виконання контрактів. Натомість найбільшого прогресу Україна добилася в категоріях "оподаткування" з плюсом в 110 пунктів, "міжнародна торгівля" – плюс 70 сходинок, а в "захисті інвесторів" додали 56 пунктів. Водночас у легкості "отримання дозволів на будівництво" сьогодні Україна займає 30 місце.

 

 

Читайте також: Рік перших ластівок. Економічні підсумки 2018-го

 

Разом з цим, у 2018 році Україна, за даними Global Innovation Index, вперше обійшла Росію. Так, за рік вона піднялася з 50 на 43 місце в рейтингу інноваційних країн.

 

 

Крім того, у рейтинг The Best of The Global Outsourcing від міжнародної асоціацій IAOP, де зібрані 100 кращих аутсорсингових компаній світу, увійшли 17 компаній з офісами в Україні, що на одну менше, ніж у 2018 році. Так, у рейтинг 2019 року потрапили: EPAM; Ciklum; Luxoft; Intellias; Eleks; N-ix; Sigma Software; SoftServe; Softjourn; Softengi; Svitla; Infopulse; Intetics; Miratech; Program-Ace; TEAM International; AMC Bridge. Журі вибирало тільки компанії, які вже потрапляли в попередні видання. У числі критеріїв відбору: інноваційний підхід до роботи, сертифікати та нагороди за успішне виконання проектів, відгуки клієнтів і професійний ріст працівників. Для участі в рейтингу компанії повинні були відправити відповідну заявку.

 

Водночас у звіті Global Competitiveness Index 2018, випущеним Всесвітнім економічним форумом спільно з Євразійським інститутом конкурентоспроможності та консалтинговою компанією Strategy Partners, йдеться про те, що Україна посіла 83 місце зі 140 в рейтингу глобальної конкурентоспроможності економіки, піднявшись на шість сходинок в порівнянні з 2017 роком. У дослідженні також зазначається, що в України слабо розвинені інститути, вкрай нестійкі фінансова система і макроекономічні показники. Так, згідно з рейтингом, за рівнем державних інститутів Україна знаходиться на 110 місці, за інфраструктурою – на 57 місці, за рівнем адаптації технологій – 77 місце. Окрім цього, макроекономічна стабільність нашої країни на 131 місці, рівень охорони здоров'я – 94 місце, рівень освіти - 46 місце, ринок товарів – 73 місце. Ринок праці України знаходиться на 66 місці, фінансова система – 117 місці, обсяг ринку – 47 місці, динаміка бізнесу – 86 місці, здатність до інновацій – 58 місці.

 

 

У 2018 році Україна покращила свої позиції і за результатами щорічного дослідження World Wide Web Foundation щодо стану розвитку відкритих даних у світі (Open Data Barometer),  зайнявши 17 сходинку.

 

 

Як зазначається, у загальному заліку Україна перебуває на четвертому місці за динамікою поліпшень із моменту створення рейтингу; з 2013 року країна додала 25 балів. Водночас Україна розташована порівняно низько за оцінкою впливу, який відкриті дані мають на життя в країні, – 28 балів зі 100 можливих.

 

 

 

Дещо поліпшила свої позиції Україна й у рейтингу "Індекс сприйняття корупції". Згідно аналізу Transparency International, Україна набрала 32 бали зі 100 можливих і посіла 122 місце за підсумками 2018 року. Рейтинг спирається на опитування експертів та бізнесу, які проводить низка міжнародних організацій. Із пострадянських держав Україну випередили всі країни Балтії, а також Грузія, Вірменія, Молдова і Білорусь. Проте рівень корупції в Україні став меншим, ніж у Казахстані та Киргизстані, а також другий рік поспіль Україна випереджає Росію, яка раніше вважалася за сприйняттям менш корумпованою за Україну.

 

 

Читайте також: Як українці сприймають корупцію

 

У свою чергу, міжнародна неурядова організація World Justice Project повідомила, що Україна посіла 77 місце з 126 країн світу в рейтингу верховенства права 2019 року. Україна зайняла сьоме місце з 13 країн регіону - Східна Європа і Центральна Азія. Порівняно з попередніми оцінками, Україна піднялася на чотири позиції Індекс верховенства права відображає забезпечення законності в країні. Рейтинг складався на основі восьми показників: відкритість держави, правопорядок і безпека, обмеження повноважень інститутів влади, відсутність корупції, захист основних прав, регулятивне правозастосування, кримінальне правосуддя, громадянське правосуддя.

 

 

Окрім цього, Україна зайняла 84 позицію (втративши одну позицію) зі 167 у рейтингу Democracy Index 2018  (Індекс демократії 2018), підготованому The Economist. Так, держава має статус "гібридної демократії". При складанні класифікації враховуються 60 різних показників, згрупованих по 5 категоріях: вибори і плюралізм, громадянські свободи, діяльність уряду, політична ангажованість населення і політична культура.

 

 

Попри це, за результатами щорічного індексу свободи ЗМІ у світі міжнародної правозахисної організації "Репортери без кордонів", у 2018 році Україна посіла 101 місце серед 180 країн. Таким чином, вона піднялася лише на одну позицію в порівняні з 2017 роком, набравши 31,16 зі 100 балів. Показники розраховуються на основі  умов роботи журналістів та самоцензури, правового захисту та інституційної прозорості, різноманітності медіа та їхньої незалежності.

 

 

Крім того, у 2019 році Україна посіла 75 місце зі 153 країн світу в рейтингу The Good Country Index, що оцінює внесок держав у розвиток світу. Найкращий результат Україна має у категорії "Наука і технології" – перше місце, найгірший має у категорії "Планета і клімат" – 133 сходинка. Також у The Good Country Index оцінюють країни за категоріями "Культура", "Міжнародний мир і безпека", "Світовий порядок", "Заможність та рівність" і "Здоров'я та благополуччя".

 

 

Водночас український паспорт посів 25 місце в рейтингу Global Passport Power Rank 2019. Проти 28 місця в 2018 році. Так, він гарантує безвізовий доступ до 90 країн, ще в 42 країні українці можуть отримувати візу по прибутті, а для поїздок до 66 держав мусять оформляти візу завчасно.

 

 

Дослідженні на основі індексу вартості проживання Numbeo оприлюднені британською компанією MoveHub у 2018 році свідчить, що Україна займає третє місце в списку найдешевших країн світу, а серед європейських країн Україна визнана найбільш доступною. Показник враховує майже півсотні факторів. Серед них, зокрема, вартість оренди житла, страв в недорогих ресторанах, абонементи у спортзал, проїзду в міському транспорті і комунальних послуг.

 

 

Натомість в рейтингу найдорожчих Україна займає 113 місце.

 

 

Читайте також: Світ про Україну: війна — не перешкода туризму та значення України в американсько-російських відносинах

 

Разом з цим, за даними GoBankingRates у 2018 році, Україна посідає шосте місце в рейтингу найдешевших для проживання країн світу. Сам рейтинг складається з 50 країн. При його складанні враховувалися країни, де люди найменше витрачають на житло, продукти, товари та різні послуги.

 

Натомість за GoBankingRates у 2019 році повідомляє, що Україна займає 33 місце серед країни кращих для пенсійного життя.

 

 

Фахівці в галузі охорони здоров'я та безпеки International SOS склали рейтинг найбільш безпечних для туристів країн у 2019 році. За даними дослідження, Україна має середній рівень небезпеки, однак окупований РФ Донбас належить до найвищого рівня небезпеки.

 

 

Також середній рівень Україна має і за показниками рівня небезпеки на дорогах, санітарії та медичних послуг.

 

Медицини

 

 

За даними рейтингу Spartacus Gay Travel Index 2019, Україна опинилася на 95 місці в глобальному індексі гей-туризму. Рейтинг складається на основі 14 факторів, серед яких дозвіл або заборона одностатевих шлюбів, наявність антидискримінаційних законів, загальна ситуація із дискримінацією ЛГБТ, наявність кримінального переслідування за гомосексуальність тощо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.