Суспільство

  ▪   Роман Малко

Погром на "Лісовій": "Ті лохи готові на переговори"

Роман Малко
У Києві триває переділ власності. Черговою жертвою став ринок на станції метро «Лісова»

Головні претенденти на ласий клапоть землі, де стоїть ринок, поки що невідомі, вони завбачливо не світяться. А от виконавці – давні знайомі. Київська прокуратура, управління з благоустрою, міліція і спецпідрозділ «Беркут». Методи виселення також стандартні. Ще треті півні не співали, рано-ранесенько з’являються хлопці з потрібним інструментом і трощать усе, на що натикаються. Потрапить під руку кіоск – добре, людина – ще краще.

Захоплення ринку на Лісовій почалося на світанку. Як стверджують продавці, міліція з’явилася там о 04:45 і відразу оточила цілий район. Підтягнули крани та іншу спецтехніку. Почали перелізати через паркан і дертися на дахи кіосків.

Під прикриттям охоронців правопорядку працівники управління з благоустрою взялися руйнувати будівлі. Підприємці, які були на ринку, вибиралися на дахи, щоб захищати свої кіоски, і тут почалася справжня божевільня.

«Вона лізе по драбині, а її п’ятеро тягнуть за ноги, – розповідає бабуся-продавчиня, вказуючи на заплакану дівчину. Кинули на землю і давай крутити руки. Покажи йому свої руки». Дівчина простягає руки, на них синці та свіжі подряпини. Обличчя брудне від сліз і пилюки. Вона не хоче нічого розповідати, це роблять її колеги.

«Їм по барабану, чи ти жінка, чи мужик. Б’є, заламує руки, кидає на землю. Швидко напустили диму, швидко спустилися з даху, побили тут людей і так само швидко зникли. Здорові мужики били жінок. Я йому кажу, що ж ти робиш, я ж тобі в матері годжуся. А він мені: «Ви бариги, ви тут барижнічаєте», і як вдарить щосили в плече. Ледь не впала. Підскочили дівчата, кричать, що ти коїш, а він: «Щас, як в***у не тріпнешся». Це міліція така, це люди? Яке ти маєш право бити людей?»

Про демонтаж було відомо ще в п’ятницю, але так, на рівні чуток. Претензії київська прокуратура, за словами директора ринку Олега Юзькова, висунула до дев’яти кіосків, що стоять вздовж дороги, мовляв, протизаконно, тому що під ними пролягає газова труба. Втім, вона там уже 30 років і всім було байдуже. Пролягає вона і під заправкою неподалік і це також нікого не турбувало. Але останнім часом, якісь шустрі дяді, вочевидь, зацікавились територією ринку і вирішили, під приводом наведення порядку, хапнути собі місце під будівництво чергового торговельно-розважального центру.

Дивними у цій історії є кілька речей. За твердженням того ж Олега Юзькова, ринок має всі необхідні дозволи, які діють до 2014 року, і тому жодних підстав його розбирати немає. Втім, одного все-таки дозволу підприємці нещодавно отримати не змогли. Стосується він саме тієї злоповісної труби. Газова служба, що видає такі дозволи, завжди чемно підписувала всі папери, а тут відмовила. Незаконно на трубі продавати. Одразу за тією відмовою прокуратура почала вимагати демонтувати дев’ять кіосків. Але київські чиновники, напевно, подумали, що дев’ять ситуації не врятують, не так уже під ними і багато землі, яку можна продати, і вирішили знести весь ринок. Все було добре, якби натомість виділили інший клапоть землі, куди б підприємці могли перенести свій нехитрий бізнес. Але київським чиновникам мозку вистачає виключно на те, щоб вигадати, де б, не напружуючись, заробити чимало грошей, а не на те, як покращити людям життя і вирішити їхні проблеми.

А тому всі події, які розвивалися на ринку і довкола нього, були досить логічними. На думку, звісно, владних рекетирів. Міліція оточила ринок, працівники почали трощити дев’ять «незаконних» кіосків і дахи інших «законних», о були неподалік. Підприємці, які зібралися охороняти свої робочі місця, почали вимагати припинення безчинства, але їх ніхто не слухав. Навпаки, спеціально навчені люди з правоохоронних органів сприйняли заклики до їхньої совісті і людяності як особисту образу і почали витворяти таке, що зазвичай чудять під час затримання терористів-смертників.

Влаштувавши димовими шашками завісу, нападники, мов мавпи, зістрибували з даху на землю, ловили першу-ліпшу жертву, яка траплялась їм на шляху, кидали на землю і починали заламувати руки. Хто чинив опір, діставав сильніше, хто не пручався, мав шанс отримати мінімум «належних» йому синяків. Декого з підприємців, скрутивши в дулю, нападники потягли за собою і позакривали в міліцейських автобусах, декому вдалося втекти. Загалом затримали для початку 12 людей.

Правоохоронці чомусь поводилися вкрай брутально і жорстоко. Чи їм пообіцяли додаткову премію, чи вони й справді так ненавидять всіх живих істот, але, за твердженням очевидців, їхня поведінка, не мала нічого спільного з поведінкою захисників закону. Підприємців крили матом, обзивали баригами, тих, хто намагався чинити опір, били електрошокерами, а один з дрібних міліцейських начальників нібито навіть збивав з даху людей ногою, б’ючи їх по голові.

Безумовно, така поведінка стражів порядку не могла посприяти спокійному вирішенню проблеми, а тому підприємці, зрозумівши, що захисту їм чекати не варто, почали оборонятися самі. Хтось кидав в нападників яйцями, а хтось витяг з кіоску вогнегасник і почав охолоджувати нападників відповідно до протипожежної інструкції.

Підприємці дуже обурені. Кажуть, що доброго від влади ніколи не розраховували отримати, але така її поведінка доводить їх до відчаю. «За що вони нас б’ють, за те, що ми хочемо сім’ю і дітей годувати? Вони сьогодні демонструють, яка це влада. Вони доводять, що він Бандюкович».

«Вони закрили Дарницю, закрили Лівобережну. А хоча б один завод відкрили? Дали хоча б двом тисячам людей роботу, щоб ті могли працювати і заробляти собі на шматок хліба? Тут в основному жінки. Матері, яким треба годувати дітей. Тут на ринках більшість людей з вищою освітою. До кого не підійди – вища освіта. Майже в кожного в трудовій книжці по десять і більше років стажу. Але хто це цінує. Хто?

Коли працювали заводи і фабрики, хіба люди торгували на базарах? Ні, всі ходили на роботу. А тепер нам що робити? В мене дитина і двоє батьків-пенсіонерів, яким треба хоч якось допомагати. Взяти депутата і поставити його тут на ринок, хай за тисячу гривень прогодує свою сім’ю. Хай спробує. Думаєте, зможе? Хочуть закривати, нехай, але дайте нам робочі місця. Буде робота, закривай, ріж, що хочеш роби. А коли нічого взамін, а лише забрати, то як це називається?»

Невідомо, яких обертів набрала би та сутичка, але чи присутність преси, чи приїзд депутатів, чи якась частка здорового глузду в головах керівників рейдеської атаки припинили її. Сторони призупинили бойові дії та оголосили про початок переговорів.

Люди трохи оговтались і взялися впорядковувати потрощені ряди. Хтось заходився вивішувати плакати на дахах кіосків, а хтось пішов давати свідчення депутатам, які прибули підтримати підприємців. Працівники ж із благоустрою, під прикриттям міліції, продовжували трощити ті дев’ять «незаконних» кіосків.

Перехожі, що поспішали на роботу, на хвильку зупинялися, цікавились, що трапилося, і, сплюнувши та заклявши «цих бандюків при владі», йшли по своїх справах.

Поруч у кількох кафе, сховані від основної публіки, відпочивали дві компанії міцних хлопців характерної зовнішності, дуже схожих на тих, які зазвичай беруть участь у рейдерських захопленнях чи проплачених бійках. Хлопці явно нудьгували, нічого не пили, не їли, ліниво розмовляли, чекаючи, коли зможуть розім’яти м’язи. Сонце почало припікати, а наказу «до праці» все не було.

А тим часом, збоку броварського проспекту, за міцними спинами бійців «Беркута» якийсь моторний типок, з айфоном в руці радісно повідомляв комусь, що «ті лохи готові на переговори. Даремно ти так швидко поїхав до офісу. Вони злякалися. Треба брати, поки тепленькі». Потім він коротко описав ситуацію на ринку і довкола, повідомив, скільки є людей, що вони роблять, і нарешті сказав, що коли за якийсь час ні до чого не домовляться, треба буде починати «двіжняк». Пацани скучають.

Хто був цей загадковий тип, не важко здогадатися. Цікаво інше. Чи мають справжню вагу запевнення київської влади і зокрема некоронованого мера Попова, що те, що відбувається довкола ринку на Лісовій, законне? Чи не виконують ці хлопці чиєсь звичайне замовлення? І чи не є такі заяви лише декораціями? Якщо так, то на кого насправді працює київська влада і ким саме?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.