Суспільство

  ▪   Ірина Рябоштан

Повернення Донбасу очима українців

Чверть населення вважає, що збройний конфлікт зможе вирішити кандидат, за якого вони проголосують на президентських виборах

Основною проблемою в Україні залишається конфлікт на Донбасі. Таку думку підтримують 58% українців (Центр "Соціальний моніторинг" та Український інститут соціальних досліджень імені О.Яременка). Ба більше, 7% назвали продовження війни головною політичною подією 2018 року ("Демократичні ініціативи"). Зважаючи на відповідні настрої в суспільстві, більшість кандидатів у президенти в своїх програмах говорять про мир, відновлення та повернення окупованих територій. Це також можна пояснити вимогою українців до кандидата – 55,9% респондентів вважають, що основною рисою наступного президента має бути спроможність зупинити війну.

 

Разом з цим, на думку мешканців Донбасу (57%), саме нинішня влада винна в тому, що відбувається. А 25,6% вважають, що збройний конфлікт зможе вирішити кандидат, за якого вони проголосують на президентських виборах. Ще 33% звинувачують в подіях на Сході України режим Януковича, 24,3% – Майдан. У провині Росії переконані 22,5% Донбасу. Натомість 72% респондентів поділяють думку, що нині триває війна України з РФ.

 

За час конфлікту в українців поступово сформувалося особисте бачення щодо шляхів відновлення суверенітету України. Відповідне дослідження було проведено Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова  з 19 по 25 грудня 2018 року.

 

Шляхи встановлення миру

 

Близько 70% громадян України  погоджуються, що заради миру варто йти на компроміси з Росією та самопроголошеними республіками, однак лише 16% опитаних готові до будь-яких поступок. Зокрема, силовий варіант розглядають 17% респондентів по всій Україні, і лише 10% – серед мешканців Донбасу. До "миру за будь-яку ціну" готові 16% респондентів по Україні, натомість серед мешканців Донбасу відповідну рішучість висловили 46%.

 

Водночас слід відзначити, що в питанні компромісів погляди Західної й Центральної України дуже відрізняються від думки Сходу, Півдня та Донбасу. Наприклад, 51,7%, респондентів по всій Україні "внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови" називають неприйнятними, на Донбасі навпаки – 55,5% підтримують відповідну ідею. Така сама ситуація зі "згодою на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією", якщо майже 44% опитаних в Україні виступають проти цього сценарію, то на Сході 62% його вітають.

 

Однак серед компромісів є й такі, що неприйнятні для жителів всіх регіонів України, а саме: проведення виборів на умовах бойовиків, амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ та формування силових органів ОРДіЛО лише із місцевих представників.

 

Читайте також: Донбас і майбутнє. Як українці бачать повернення окупованих територій

 

Разом з цим, українці певні, що найбільш ефективними заходами для досягнення миру є міжнародний тиск на Росію (32%) та відновлення нормального життя на звільнених територіях (30%). Своєю сергою, жителі Донбасу останню думку вважають фактично безальтернативним шляхом встановлення миру, її підтримують 48%.

 

Майбутнє ОРДіЛО

 

Реляції соціологів свідчать про те, що лише чверть мешканці регіону вірить у повернення окупованих територій протягом найближчих п’яти років, ще 25% – у віддаленій перспективі, а 17% взагалі вважають неможливим повернення ОРДіЛО до України.

 

Однак більшість жителів Донбасу (50%) сходяться на думці, що окуповані території повинні повернуться до складу Донецької та Луганської областей на довоєнних умовах, натомість 28% мешканців регіону бачать їх у складі України, але з особливим статусом та більш самостійними від центрального уряду. Приблизно однакова кількість опитаних на Сході думає, що псевдореспубліки мають стати незалежними або ввійти до складу РФ, 1,7% та 1,6 % відповідно.

 

Читайте також: Яким ви бачите Донбас через п’ять років?

 

Водночас громадяни України активно підтримують заходи соціально-гуманітарного характеру. Зокрема, опитані по всій Україні певні, що державі варто спростити доступ до навчання в українських освітніх закладах різного рівня для мешканців непідконтрольних територій (66,6%); посилити контроль за здійсненням виплат внутрішньо переміщеним особам з метою уникнення зловживань (63,9%); надавати підтримку (фінансову та матеріальну) мешканцям непідконтрольних територій, що прагнуть виїхати на території, контрольовані Україною (59,8%); а також – максимально спростити отримання будь-яких адміністративних послуг у прифронтових населених пунктах. Зазначені ідеї є більш популярними серед мешканців Донбасу. Окрім цього, вони виступають за максимальне спрощення перетину лінії розмежування, полегшення режиму отримання перепусток (73,8%); зняття обмеження на соціальні і пенсійні виплати громадянам України, що мешкають на непідконтрольній території (73,5%); дозвіл на торгівлю з непідконтрольними територіями продуктами харчування і товарами першої необхідності (68,3%).

 

Читайте також: Миротворці: чекати, але не надіятися

 

Разом з цим, більшість українців (54,4%) погоджуються на введення миротворчих сил ООН на окуповані території на Сході України. Респонденти також солідарні в питанні розміщення миротворців. 47,6% стверджують, що вони мають розташовуватися на всіх окупованих територіях аж до кордону з Росією, а не лише на лінії зіткнення. На цьому українська сторона наголошує на всіх переговорах, однак Москва блокує відповідну ініціативу. Крім того, трохи більше опитаних (48,5%) виловили підтримку створенню тимчасової міжнародної адміністрації ООН на території так званих "ДНР" і "ЛНР" після введення миротворців.

 

Загалом настрої українського суспільства майже не змінилися з травня 2018 року, жодної динаміки щодо вирішення основних питань теж не спостерігається. Однак, попри певну конфронтацію поглядів жителів Донбасу та інших українських регіонів, одностайною є думка про важливість встановлення миру та повернення окупованих територій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.