Суспільство

  ▪   InformNapalm

Огляд InformNapalm: Російський “Торн” біля Дебальцевого і секретний безпілотник ФСБ у Литві

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти розповіли про сучасний російський комплекс радіорозвідки на Донбасі та дрони на службі в ФСБ.

10 лютого під час здійснення планового спостереження безпілотник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні виявив новітній російський комплекс радіоелектронної боротьби “Торн” на території ОРДО. В оперативному звіті СММ ОБСЄ зазначено: “10 лютого БПЛА СММ малого радіуса дії виявив: 2 БМП-1 (з яких одна стояла у дворі житлового будинку) та 1 комплекс радіорозвідки “ТОРН” на шасі вантажівки (КАМАЗ), який стояв поблизу житлового будинку в Новогригорівці”.

 

Про комплекс “Торн” у відкритих джерелах міститься не так багато інформації. Відомо, що він “призначений для пошуку, експрес-аналізу та реєстрації сигналів у діапазоні 1,5-3000 МГц, а також пеленгування та місцевизначення кутомірним методом їхніх джерел, що знаходяться на віддаленні до 70 км”. Зазначено, що дальність дії в УКХ-діапазоні сягає до 30 км, а у КХ-діапазоні — до 70 км.

 

Російський комплекс РЕБ “Торн”

 

Деякі характеристики комплексу РЕБ “Торн”

 

В цілому, комплекси РЕБ — це дороге і складне обладнання, яке можна легко пошкодити за умови неправильної експлуатації. Так, наприклад, за інформацією з відкритих джерел ціна одного комплексу “Торн” складає близько $770 тис. Крім того в Росії були зафіксовані випадки, коли ці станції горіли. Це вказує на те, що ймовірно російськими комплексами РЕБ в Україні керують саме кадрові військові збройних сил РФ, які пройшли спеціальну підготовку і мають відповідний рівень кваліфікації.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: ціна ракетної гонки і нові обличчя окупації Криму

 

Слід зауважити, що комплекс “Торн” зафіксували у районі Дебальцевого далеко не вперше. Тільки протягом минулого року СММ ОБСЄ кілька разів повідомляла про виявлення комплексу радіорозвідки “Торн” у цьому районі.

 

У базі доказів перебування унікальної російської військової техніки на окупованій території Донбасу, яку зібрали волонтери міжнародної спільноти InformNapalm, також зафіксовані випадки виявлення цього комплексу.

 

Так, вперше спільнота виклала фото російського комплексу РЕБ “Торн” у вересні 2015 року. Тоді він засвітився біля Донецького аеропорту, а також на в’їзді у Донецьк та Дебальцеве.

 

 

 

Російський комплекс РЕБ “Торн” поблизу ДАП у 2015 році

 

 

“Торн” біля стели “Дебальцеве”

 

Вдруге спільнота виявила комплекс РЕБ “Торн” на території третього корпусу Донецького національного технічного університету, де була розташована база окупаційних військ Росії “Спарта”:

 

 

Загалом, протягом війни на Донбасі було виявлено 12 російських новітніх систем РЕБ: “Леєр-3”, “Борисоглібськ-2”, Р-934УМ, “Житель”, “Торн”, “Ртуть-БМ”, “Світ-КУ”, “Рубікон”, “Таран”, “Красуха-2”, “Биліна” та “Репеллент-1”.

 

Слідкувати за появою подібної техніки у зоні проведення Операції об’єднаних сил покликана Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, яка здійснює огляд місцевості, в тому числі за допомогою безпілотників. Тим не менше, інформація про російські системи РЕБ не завжди з’являється у мережі оперативно. З одного боку, СММ ОБСЄ стикається у своїй роботі з об’єктивними складнощами - такими як недопущення спостерігачів на об’єкти, придушення чи навіть знищення БПЛА місії. Втім, з іншого боку, траплялися і дивні речі, більш схожі на приховування фактів російської агресії. Так, наприклад, влітку минулого року СММ ОБСЄ опублікувала унікальні дані щодо виявлення чотирьох новітніх російських систем радіоелектронної боротьби з незрозумілою двотижневою затримкою.

 

Не варто й виключати можливість прямого впливу росіян на представників місії, особливо на тлі шпигунського скандалу, який спалахнув після трансляції репортажу програми «Факт» («Fakt») Асоціації суспільного мовлення Федеративної Республіки Німеччина («ARD») 17 липня 2018 року. За даними німецьких журналістів телеканалу російська розвідка могла отримувати внутрішні дані СММ в Україні від співробітника ОБСЄ.

 

Читайте також: Півострів неволі. Як житиме окупований Крим у 2019 році

 

Росія завжди намагалася посилювати свій вплив на інші держави, але останніми роками кількість тривожних повідомлень про втручання різко збільшилася. Так, днями стало відомо про інцидент з російським розвідувальним безпілотником у Литві, який трапився ще у 2016 році. Про це йдеться у щорічному звіті з оцінкою загроз національній безпеці, який був представлений широкому загалу Департаментом держбезпеки і військовою розвідкою Литви 5 лютого. Директор Другого департаменту оперативних служб при Міноборони Литви полковник Рямігіюс Балтренас повідомив журналістам, що БПЛА прилетів з боку Білорусі, втім у звіті є пряма вказівка на те, що він пов’язаний з Росією.

 

“Знайдений на території Литви пов’язаний з Росією безпілотник літав над Сирією, Лівією та Східною Україною, де проходили бойові дії, які підтримує Росія”, - зазначається у документі. Також повідомляється, що БПЛА зібрано з компонентів, вироблених у кількох країнах, однак на ньому встановлене російське програмне забезпечення.

 

Волонтери InformNapalm вже писали саме про цей тип безпілотника в 2017 році. Тоді спільнота звертала увагу на комплектацію БПЛА, збитого українськими військовими поблизу лінії зіткнення 8 лютого 2017 року. Це високоплан з двигуном внутрішнього згорання, має низьке положення гвинта, прямопотоковий повітрозабирач і оснащений антеною російської супутникової навігації ГЛОНАСС:

 

 

Зазначений безпілотник збивали над територією України з 2014 року щонайменше 6 разів. У 2015 році ВПС Туреччини збили подібний БПЛА біля кордону з Сирією, а у 2017 році таку модель знайшли на кордоні Польщі з Росією.

 

Члени спільноти InformNapalm дійшли попереднього висновку, що найвірогідніше цей невідомий БПЛА належить до лінійки “Птеро”, яка випускається російською компанією “АФМ-Серверс” для потреб Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ. Таким чином, можна припустити, що і фотографування наземних об’єктів за допомогою секретного БПЛА на території Литви у 2016 році було саме спецоперацією ФСБ. Втім, лишається невирішеним питання, яким чином він прилетів з території Білорусі — країни, яка формально є незалежною від Москви і не бере участі у конфліктах спільно з Росією.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.