Суспільство

  ▪   Геннадій Карпюк

Кіберманеври: Київ прийматиме оборонний Хакатон

Із 23 по 27 липня в Києві (Інноваційний парк Unit City) відбуватиметься перший інноваційний захід «Український оборонний Хакатон», спрямований на покращення взаємодії між силовими структурами в контексті розробки програмних продуктів для вирішення актуальних оборонно-безпекових питань.

Такі самі оборонні хакатони проводять у себе країни — члени НАТО. Представники українського оборонного відомства вже двічі брали участь у цьому заході. Команда Збройних Сил України навіть стала переможцем змагань із програмування TIDE Hackathon 2018 в італійській Генуї.  

 

На таких майданчиках відбувається своєрідний аудит спроможності країни або певного сектору (приміром, армії, цивільної оборони, поліції тощо) швидко й ефективно шукати програмні рішення для конкретних завдань чи ситуацій, а також для системи управління на різних її рівнях. Від спроможності знаходити правильні відповіді критично залежать час і використання певних обсягів ресурсів, вкладених у пошук рішення. Рішення, нехай і ідеальне, вже не потрібне тоді, коли ми не змогли впоратися із завданням чи коли, образно кажучи, ворог уже в наших окопах. Тобто необхідні команди, які буквально прогнозують реальність, можуть її просторово уявляти й будувати моделі взаємодії всіх елементів. Це надзвичайно складно, але можливо. Не випадково серед цілей Стратегічного оборонного бюлетеня України та загального його курсу до імплементації стандартів Альянсу є цілком конкретні позиції, які нам життєво необхідно втілити. Зокрема, і це підтверджує досвід реальних бойових дій, на часі створення єдиної інтегрованої системи управління, зв’язку, розвідки та спостереження.

 

Варто підкреслити, що така система, особливо в умовах операції Об’єднаних сил чи під час інших спільних дій, має допомогти ефективніше виконувати завдання складовими сектору безпеки та оборони України. Зрозуміло, що київський Хакатон-2018 не дасть готових рішень, проте він може стати прологом формування активної спільноти однодумців, здатної до тривалої та масштабної творчості, генерувати реальні зміни. Як заявляють організатори заходу, він є інструментом персонального і професійного розвитку учасників, які звикають мислити категоріями «проблема — спосіб вирішення», а не «запитання — відповідь».

 

Читайте також: Керсті Кальюлайд: «Захід «нормалізував» окупацію частин Грузії, ризикуємо «нормалізувати» конфлікт в Україні. Що будемо готові «нормалізувати» далі?»

 

Тому рішення України проводити в себе Хакатон варто лише вітати й сподіватися на успішний розвиток цієї ініціативи надалі. Адже від якнайшвидшої апробації новинок військового сегмента ІТ-галузі залежать і наша упевнена безпека на довгі роки, і відбиття ворожої агресії та відновлення українського контролю над усіма загарбаними Московією теренами. Ймовірно, у разі вдалого проведення цьогорічного форуму, до якого залучені фахівці Альянсу, повноформатний натовський Хакатон за участю його провідних гравців відбудеться саме в Україні.

 

«Є проект з обміну досвідом і знаннями в межах Трастового фонду НАТО з удосконалення системи командування, управління та зв’язку. Задля активізації заходів цього фонду заплановано провести цьогоріч національне змагання фахівців із програмування Ukrainian Defense Hackathon 2018, — пояснює заступник начальника Генерального штабу ЗСУ генерал-майор Родіон Тимошенко. — Це змагання ІТ-фахівців, які розуміються на проблемних питаннях у сфері оборони. До участі запрошено команди Національної гвардії, ДСНС, Державної служби спецзв’язку та захисту інформації України, ЗСУ, військових закладів вищої освіти тощо. Вважаю, що київський Хакатон покликаний передусім створити умови для ефективної взаємодії талановитої молоді й професійних експертів України та НАТО з метою знаходження інноваційних і технологічних рішень у контексті реалізації концепції мереж для майбутніх військових місій Альянсу.

 

Читайте також: Рікардо Барецкі: «У наступні кілька років ми побачимо в Європі та Україні ще більше атак на підприємства енергетичного сектору, зокрема атомні»

 

Також тут можна напрацювати певні архітектурні рішення та програмне забезпечення для сектору безпеки й оборони України. На сьогодні найнагальніше завдання — створити єдину інтегровану систему управління та розвідки. Такі змагання, добре відомі в Альянсі, також є майданчиком для обміну досвідом і навчання ІТ-фахівців. Суть Хакатону — знайти найкраще рішення за трьома напрямами: моделювання, кодування та комбіновані завдання. Спектр завдань широкий. Зокрема, об’ємний аналіз великих масивів даних, аспекти міжвідомчої взаємодії, комунікації між окремими структурними підрозділами, захищеність такої взаємодії, розгортання об’єднаних мереж для проведення операцій. Ці завдання близькі до практичних викликів, які можуть вирішувати ІТ-фахівці. У процесі підготовки до Українського оборонного Хакатону ми спираємося на позитивний досвід Альянсу, зокрема Трастового фонду НАТО з удосконалення системи командування, управління та зв’язку, і вдячні його керівництву за надання консультативно-дорадчої допомоги та направлення фахівців задля неупередженої оцінки результатів змагань».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.