Суспільство

  ▪   Юрій Лапаєв

Пункт призначення невідомий. Три дні з Начальником Генерального штабу

Якою є мета робочих поїздок Головнокомандувача українського війська

Кореспондент Тижня три доби провів разом з Начальником Генерального штабу ЗСУ Віктором Муженком під час його робочої поїздки в зону проведення АТО. Все відрядження чимось нагадує гру – ніхто з присутніх, крім самого Муженка не знає, де саме має сісти наступного разу гелікоптер, який до цього летів на надмалих висотах, ледь не торкаючись землі.  З одного боку така схильність до сюрпризів це вимоги безпеки, з іншого – певна страховка від «потьомкінських деревень», які можуть заздалегідь влаштувати командири підрозділів. Перельоти тривають майже до ночі, незважаючи на ранню зимову темряву.

Чиатйте також: Муженко перевірив стан управління військовими частинами у зоні АТО

Не перешкоджає роботі і вечірня канонада. За час відрядження вдалося відвідати майже два десятка різних підрозділів в Донецькій та Луганській областях. Протягом всієї поїздки Муженка супроводжував новопризначений керівник АТО – генерал-лейтенант Забродський.

Під час таких поїздок вирішується цілий комплекс питань. Вивчається стан справ  в підрозділах, наявність відповідних проблем і те, яким чином можна на ці проблеми відреагувати. Наразі в АТО триває переформатування деяких органів, відповідно заслуховувалися пропозиції по змінам в організаційно-штатних структурах підрозділів.

Чиатйте також: У Генштабі оцінили можливі втрати ЗСУ у разі силового сценарію на Донбасі

Було заслуховування зауваження командирів щодо розподілу зон відповідальності. Узгоджувався й ротаційний процес, а саме тривалість відряджень та графік змін. Крім того, цього разу більше уваги приділялося органам управління та системам зв’язку. З’ясовувалося, як військовим на місцях вдалося опанувати нову  цифрову техніку. Група відвідала зони відповідальності окремих бригад, які за попередніми даними мали певні проблеми в різних напрямках, щоб безпосередньо на місті це побачити і спробувати оперативно розібратися.

«Важливо мати інформацію з перших вуст, а не через складну ієрархічну систему, яка передбачена в ЗСУ», - так прокоментував свій підхід Муженко. За його словами, пропозиції щодо оптимізації роботи радіостанцій, висловлені одним з офіцерів-зв’язківців, будуть розглянуті на найближчому засіданні відповідних робочих груп. Як зазначає НГШ таке просте неформальне спілкування часто дає набагато більше, адже ніхто не обмежується у висловленні своїх думок або пропозицій. «Стараємося більше працювати в такому форматі, він показав свою ефективність», - додав Муженко.

Читайте також: У Генштабі анонсували збільшення чисельності ЗСУ

Він зауважив, що при переході через рівні системи управління інформація може бути змінена, дехто може бути просто не зацікавлений в донесенні проблемних питань. Тому для офіцерів Генерального штабу це можливість порівнювати ту інформацію, яку вони отримують офіційними каналами, з тою, яку можуть почути від безпосереднього виконавця на передовій. «Буває, що інформація, скажемо так, не зовсім співпадає», - зауважив він. Крім того, він вважає, що під час такого спілкування можна помітити й інші моменти, на кшталт забезпечення формою чи дисципліни в підрозділі.

Після остаточної посадки наприкінці доби – ще довгі години обробки отриманих матеріалів. Рано вранці – знов на борт. За словами Муженка витримувати такий графік йому допомагає відчуття на передовій. «Тут свої, там ворог - все зрозуміло. Бути тут набагато легше, на відміну від кабінетів та відомств в тилу», - зазначає він. Думка ця дуже популярна серед ветеранів та нинішніх бійців АТО.

Читайте інтерв’ю з Віктором Муженком у №47 Тижня

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.