Суспільство

  ▪   Денис Казанський

Ще один «казус Штепи»

Поплічник терористів Сергій Білогородський невдовзі може вийти на волю, і сприяє цьому депутат від президентської партії
Матеріал друкованого видання
№ 46 (522)
від 16 листопада, 2017

Суд над депутатом Донецької міської ради Сергієм Білогородським, якого звинувачують за ч. 3 ст. 258 КК (створення та участь у терористичній організації), триває вже понад рік, але не набув такого розголосу, як інші процеси над поплічниками «ЛНР» і «ДНР». Імовірно, через те, що сам Білогородський за межами Донецька мало кому відомий. Проте цей процес є вкрай важливим. Обвинувачений справді стояв біля джерел «ДНР». Крім того, вже в ході судового процесу в Білогородського з’явилися непрості захисники.

2 листопада на засідання суду в справі Білогородського до Павлограда приїхав народний депутат від БПП Олег Недава, який клопотав про взяття сепаратиста на поруки. Його поява на такому процесі набула неабиякого резонансу в пресі, тож на засідання нардеп більше не їздив. Однак захист наполегливо домагається виходу Білогородського із СІЗО під домашній арешт. Зважаючи на по­яву таких високопоставлених захисників, імовірність того, що обвинуваченого, як і Нелю Штепу, відпустять додому, дуже велика.

Сергій Білогородський ніколи не був у Донецьку самостійною фігурою, хоча й володів чималими активами. Своїм злетом він зобов’язаний одній із найвпливовіших і непублічних осіб Донецька — колишньому нардепові від Партії регіонів й вихідцеві з кримінальних кіл Олександрові Бобкову. Він стояв біля джерел організації «Оплот», яка у 2014 році перетворилася на потужне збройне бандформування. Навесні 2014-го підтримав бойовиків «ДНР» і спробував взяти під контроль антиукраїнське повстання в Донецьку. Олександр Захарченко, який захопив Донецьку міськраду у квітні, діяв за вказівкою Бобкова. Головна вимога, яку Захарченко озвучив журналістам у захопленій міськраді, була адресована парламенту: він зажадав ухвалення закону про місцеві референдуми, автором якого був Олександр Бобков.

Читайте також: Про Каталонію, гібридну війну, путінських ботів і його «корисних ідіотів»

Після цього Бобков не раз приходив до захопленої Донецької ОДА, де відкрито спілкувався з «урядом ДНР». А пізніше, коли Захарченко вже очолив невизнану республіку, приїжджав на так звану інавгурацію. Нещодавно прізвище Бобкова знову стало з’являтися у ЗМІ. Кажуть, що його кандидатуру розглядають як заміну Захарченку на посаді ватажка «ДНР».

Сергій Білогородський був партнером Бобкова й конт­ролював низку активів, які фактично належали їм двом. Серед них Коксохімобладнання в Будьонівському районі Донецька. За інформацією джерел Тижня, після того як місто захопили терористи, вони не «націоналізували» цей завод, на відміну від інших підприємств. Об’єкт так і лишився у власності Бобкова та Білогородського. Ще в жовтні 2014-го він був перереєстрований у «ДНР» і відтоді сплачує податки до бюджету бойовиків. Саме цей факт є однією з причин арешту Білогородського.

Коксохімобладнання входить до складу іншої компанії Сергія Білогородського — ТОВ «Союз заводів важкого машинобудування». До війни цей завод продавав свою продукцію до Росії. Щоб продавати продукцію заводу, який міститься на підконтрольній «ДНР» території, Білогородський зареєстрував у Ростовській області компанію з такою самою назвою — ТОВ «Союз заводов тяжелого машиностроения» (СЗТМ). Дані про неї є у відкритому російському реєстрі. Відповідно до них одним із засновників російського СЗТМ є кіпрський офшор Options Consulting Ltd, який, своєю чергою, заснований іншим офшором Star (East) Investment Limited, уже з Гонконгу.

Той, хто реєстрував цей офшор, мабуть, не знав, що дані про засновників гонконгівських компаній перебувають у відкритому доступі й отримати їх може будь-хто. Тому компанію в Гонконгу зареєстрували безпосередньо на Сергія Білогородського. Тож було неважко довести, що власником російського СЗТМ є саме він. На сайті СЗТМ прямо вказано, що юридична адреса компанії — Ростов-на-Дону. При цьому ресурс усе ще лишається на своєму старому українському домені ru.sztm.dn.ua.

Сергій Білогородський ніколи не був у Донецьку самостійною фігурою, хоча й володів чималими активами. Своїм злетом він зобов’язаний одній із найвпливовіших і непублічних осіб Донецька — колишньому нардепові від Партії регіонів І вихідцеві з кримінальних кіл Олександрові Бобкову

На сайті СЗТМ також зазначено, що це російське ТОВ представляє українське ТОВ «Завод Коксохімобладнання», яке міститься в окупованому Донецьку. Цікаво, що його засновником до 2016 року був помічник Бобкова Роман Абрамовський, який приїжджав на суд до Білогородського разом із Олегом Недавою.

Сайт СЗТМ досі пропонує продукцію донецького заводу. Це підтверджує, що Коксохімобладнання, як і раніше, працює і що його контролює обвинувачений. А отже, підприємство сплачує податки до бюджету «ДНР». Інакше бойовики йому просто не дозволили б працювати.

Народний депутат від БПП Олег Недава прокоментував своє рішення заступитися за Білогородського так: Сергій не підтримував сепаратистів, а потрапив за ґрати через те, що в нього нібито намагається відібрати бізнес його компаньйон — відомий донецький підприємець Владислав Дрегер.

Чиатйте також: Покарати колаборантів

Конфлікт між Дрегером і Білогородським справді є, і триває він уже близько 10 років. При цьому в 2012–2014‑му сам Дрегер перебував у СІЗО й звинувачував Білогородського в тому, що він разом із Бобковим намагається організувати рейдерське захоплення його бізнесу. Однак наявність давнього конфлікту зовсім не скасовує того факту, що Білогородський і Бобков підтримували бойовиків із «Оплота» навесні 2014-го, а нині ведуть бізнес на окупованих територіях і сплачують окупантам податки.

До речі, бізнес-інтереси Білогородського не обмежу­ються лише Донбасом. Як з’ясувалося, російський СЗТМ Білогородського є також засновником фірми «Нива Агро» в окупованому Криму. Її Сергій Білогородський відкрив у 2015 році, вже після захоплення півострова Росією.

Чому ж Олег Недава так завзято взявся захищати Білогородського, який має бізнес у РФ і на окупованих територіях України? Сам депутат стверджує, що в Сергія Білогородського є підприємства в його мажоритарному окрузі в Слов’янську, працівники яких нібито попросили заступитися за донецького бізнесмена. Однак ця інформація явно не відповідає дійсності. Округ № 53, у якому обирався Недава, міститься в Єнакієвому та Вуглегірську. У 2015-му він був окупований бойовиками «ДНР», а Слов’янськ і Миколаївка, які Недава називає «своїм округом», не мають до нього жодного стосунку. До того ж на суд до Білогородського він приїхав у товаристві колишнього засновника Коксохімобладнання Романа Абрамовського. З огляду на те що Абрамовський фактично є компаньйоном Білогородського, можна не сумніватися, що долучив нардепа до справи саме він, а не якісь «люди з округу».

Читайте також: За новим літочисленням. Як за три роки змінилося життя окупованого та звільненого Донбасу

У фракції БПП вчинок депутата поки що не коментують, хоча візит Недави на суд у Павлограді набув неабиякого резонансу в пресі. Втім, це вже не перший скандальний вчинок, який сходить Недаві з рук. Раніше він відкрито виступав на захист одіозного регіонала Юрія Іванющенка. Така позиція явно не відповідала принципам БПП, проте жодних наслідків для нардепа не мала.

Вочевидь, тільки галас навколо справи Білогородського може завадити захисникам обвинуваченого випустити його із СІЗО. Лишається тільки сподіватися, що держава виявить більшу принциповість і твердість, ніж у справах інших розпалювачів війни, які досі гуляють на волі. 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.