Суспільство

  ▪   Андрій Голуб

Поліцейські чини у суді. Розгляд резонансної справи вдруге затягнули

Другий день суду над посадовцями МВС, підозрюваними у низці злочинів часів Майдану, дав тільки часткові відповіді на численні питання щодо цієї справи

Епопея з призначенням запобіжних заходів двом нинішнім високопосадовцям Нацполіції та їхньому колишньому колезі часів міліції, триває вже другий робочий день. Підозрювані Сергій Поготов, Ігор Бабич та Анатолій Серединський не втекли, як багато хто очікував після зриву розгляду справи у п’ятницю, 29 вересня. Кожен із них з’являється в суді у призначений час.

У  п’ятницю все завершилося тим, що суддя Віталій Писанець так і не з’явився до зали, де призначили розгляд запобіжних заходів. Натомість він прислав свого секретаря, яка повідомила про перенесення справи на понеділок. Називали різні причини такого рішення  – від необхідності вивчення Писанцем матеріалів «тяжкої справи», до необхідності розгляду іншої, досі невідомої та закритої справи, яка нібито того ж дня надійшла до суду і також мала статус невідкладної.

Детальніше читайте: Поліцейські чини у суді. Як несподівано затягнули резонансну справу

Понеділок, 2 жовтня, має розпочатися з розгляду запобіжного заходу Ігореві Бабичу. З одного боку зали засідань розмістилася трійка вже знайомих прокурорів – Олександр Ковальчук, Денис Іванов та Олександр Супрун. За столом навпроти, несподівано, тільки одна особа.

Засідання нарешті відкрито. Суд переходить до офіційного встановлення осіб присутніх. Черга підходить до одинака з боку захисту. Виявляється, що це і є Ігор Бабич, підозрюваний у низці злочинів голова Департаменту превентивної діяльності Нацполіції.

«Ви самі себе захищати будете?» - запитує суддя Писанець. У відповідь Бабич каже, що його захисник не зміг з’явитися із поважних причин.

Фото: Стас Козлюк

«29 вересня о 19:30 в кабінеті слідчого Кожедуба мене та мого захисника Овода повідомили, що засідання призначене на 12:00 сьогодні. Мій захисник задіяний також у іншому провадженні, де сьогодні на 10:00 призначено слідчу дію», - каже Бабич, і додає, що його захисник усе ж встиг зареєструвати клопотання про перенесення розгляду справи. Бабич додає, що тільки о 13 годині в неділю йому зателефонувала невідома особа, що представилася працівником Печерського райсуду і попередила, що засідання можуть перенести на 9 ранку, але було вже запізно.

«Інформація про те, що засідання призначене на 9 годину…», - розпочинає свою відповідь Бабичу прокурор Денис Іванов.

«На 9:10», - перериває виступ прокурора суддя Писанець, який розпочав засідання близько 9:30.

«Вибачте, на 9:10…», - далі Іванов зазначає, що Бабич мав безліч можливостей дізнатися час розгляду.

Повірити у слова Бабича дійсно важко. Інформацію, що розгляд справи Бабича призначено на 9 годину, а не на 12:00 опублікували у ЗМІ та в графіку засідань одразу ж 29 вересня близько 19:30. Інша справа -офіційне інформування Бабича з боку суду, і чи були дотримані всі нюанси тут.

Однак прокурори не заперечують проти перенесення справи на пізніший час, оскільки інших варіантів у них і немає: законом передбачено, що розгляд запобіжного заходу у випадку підозри в особливо тяжкому злочині, відбувається тільки у присутності адвоката. Стає відомим важливий нюанс, який цього дня стане визначальним. За словами прокурорів, суд зобов’язаний розглянути питання про запобіжний захід невідкладно, однак не пізніше ніж за 72 години з моменту отримання відповідного клопотання.

Читайте також: Які докази у справі Бабича, Поготова,Серединського має ГПУ

Цей термін збігав о 12:00 понеділка. Після невеликої паузи і роздумів Писанець ухвалює рішення – розгляд справи відбудеться о 17:00. Таким чином термін законного розгляду клопотання вже буде перевищено.

Ігор Бабич. Фото: Стас Козлюк

Фото: Стас Козлюк

У цей момент основні події переносяться на вулицю. Там виникає сутичка між активістами кількох організацій, зокрема «С14», «Національний корпус», «Правий сектор» та «Реванш» з одного боку, та ГО «Майдан», з іншого. Перші обвинувачують других у роботі на замовлення поліції, яка намагається таким чином прикрити своїх посадовців. У п’ятницю, 29 вересня, між активістами також виник конфлікт: тоді ГО «Майдан» володіли чисельною перевагою. Цього разу перевага на боці перших. Як наслідок, побито кількох представників «Майдану». Під час сутички у декого з них також відбирають предмети, зовні схожі на пістолети. Сутичка триває недовго, її припиняють спецпідрозділи поліції, що також присутні на місці.

Фото: Стас Козлюк

«Вони «тітушня», у п’ятницю багато говорили, хамили. Причому ми сьогодні телефонуємо тому, хто найбільше у п’ятницю «виступав», кажемо – приїзди, ми ж чекаємо. Так він спочатку сказав, що у заторі, а потім взагалі телефон відімкнув», - каже один із представників переможців. Особи, яка брала найактивнішу участь у конфлікті двома днями раніше, у понеділок під судом і дійсно не було.

Згодом виявляється, що у кількох машин з маркуванням ГО «Майдан», які припаркували поблизу суду, порізані шини. Коли пристрасті вщухають, по них приїжджає евакуатор.

Фото: Стас Козлюк

Наступна справа стосовно Сергія Поготова починається о 12:45, хоча призначена на 12:00. Цього разу у залі присутні як підозрюваний, так і два його адвокати. Нинішній керівник групи з охоронної діяльності НАК «Нафтогаз» сидить на своєму місці з доволі похмурим обличчям.

Суддя Писанець не поспішає. Монотонно він перевіряє кожну довідку, надану йому для ознайомлення, звіряє з секретарем, чи наявні оригінали та копії. Іноді він спілкується з підозрюваним.

«Довідку про інвалідність після 2015-го року продовжували?»

«Ваша честь, хвороба невиліковна, на жаль, вона тільки прогресує. Там немає чого продовжувати», - відповідає тихим голосом Поготов. Офіційно його звільнили з органів у квітні 2014 року саме у зв’язку з хворобою.

Сергій Поготов. Фото: Стас Козлюк

Після затримки суд нарешті дозволяє прокуратурі перейти до представлення клопотання. Підозра Поготову висунута за сімома статтями Кримінального кодексу, серед яких найсуворіша – 115 – умисне вбивство. Тут Поготову інкримінували одразу три пункти – вбивство двох або більше осіб; вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб; вчинене за попередньою змовою групою осіб. Саме ця стаття передбачає покарання аж до довічного позбавлення волі. Серед іншого – перевищення влади, незаконне перешкоджання масовим акціям.

Зокрема, Поготову інкримінували закупівлю та видачу несертифікованих в Україні спецзасобів для розгону мітингів. В основному це світлошумові та подразнюючі гранати різних типів - «Факел-С», «Заря-2», «Пламя», «Дрофа», «Дрейф-2», РГР, тощо. Все це – засоби російського виробництва. Їх завезли до України цивільним літаком у січні 2014 року та застосували 18 лютого з 11 до 16 години у центрі Києва. За цей час одна людина загинула, 19 отримали тяжкі тілесні ушкодження (люди залишалися без очей, декому відірвало руки), 35 – середні, 84 - легкі. Саме Поготов підписав два рапорти – про придбання засобів для потреб міліції та видачу їх «Беркуту».

Окрім того, Поготова підозрюють в участі в організації так званої антитерористичної операції, що тривала в ніч з 18 на 19 лютого. Він нібито координував та консультував підрозділи. Про це свідчить трафік телефонних розмов самого Поготова, а також тодішнього голови МВС Захарченка, його заступника Ратушняка та командирів конкретних підрозділів.

Читайте також: Надмірна сором'язливість судів

Також, на думку слідства, Поготов може впливати на свідків та своїх колишніх колег, втекти за кордон, оскільки перебуває у дружніх стосунках із Захарченком, а сам є уродженцем російського Таганрога, де має родичів. Саме тому до нього слід застосувати найсуворіший запобіжний захід – тримання під вартою.

На думку адвоката Поготова Олени Малахової, підписання ним рапортів ніяк не доводить зв'язок із її застосуванням проти мітингувальників: «Ми кажемо про те, що він підписав документи про закупівлю і видачу спецзасобів, однак не підписував документів про їх застосування. Я вже три роки працюю у справі (колишнього заступника глави МВС Сергія – Ред.) Лєкаря і там прокуратура подає ті ж факти в іншому світлі».

Поготов з адвокатами. Фото: Стас Козлюк

Прокурор Денис Іванов. Фото Стас Козлюк

Окрім того, за твердженням захисту, Поготов не може впливати на свідків, оскільки в матеріалах, наданих прокуратурою його прізвище згадане тільки один раз в свідченнях лише однієї особи. Втекти за кордон Поготову завадить те, що в нього на утриманні хвора дитина, дружина, яка не працює, та її мати.

Коли здається, що суд піде до нарадчої кімнати для ухвалення рішення, суддя Писанець знову робить сюрприз. Він починає вивчати докази у справі безпосередньо в залі засідань, починаючи з детальної біографії Погодова, його нагород і доган. Розібрати більшість того, що періодично вимовляє Писанець майже неможливо. Іноді чутно лише уривки фраз, які не складаються у щось змістовне.

«Ми казали на нього «Дєд». Така кличка була серед працівників» - виринає з загального бубоніння. «Перекладач не потрібен!», «про надання премій», «оточення Гриняка… надання грошових коштів… видачу грршових коштів Беркуту».

«Більше матеріали в томі першому відсутні», - нарешті завершує Писанець і в залі відчувається полегшення, однак тільки на мить: «Переходимо до тому другого».

Так спливає година. Після цього суддя нарешті йде до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.

Суддя Віталій Писанець. Фото: Стас Козлюк

«Це ще нічого. От якби ви були на справі Щєголєва (екс-керівник СБУ Києва – Ред.), то там суддя п’ять днів з перервами на ніч докази зачитував», - відповідає один із прокурорів на запитання про звичність способу вивчення доказів, обраного Писанцем. Запитання, що так і залишиться без відповіді, чи мав Писанець змогу ознайомитися з доказами за три дні, які минули від п’ятниці, коли до суду надійшли матеріали.

За якийсь час суддя повертається і оголошує рішення: Поготов перебуватиме під домашнім арештом тільки у нічний час доби. У нього вилучать документи для виїзду за кордон. Запобіжний захід діятиме два місяці. Прокурори одразу ж заявляють про те, що подадуть апеляцію.

У цей час до суду вже прибув третій підозрюваний - Анатолій Серединський. Розгляд його справи було заплановано годиною раніше – о 15:00. Разом із ним прибуває і голова патрульної поліції Олександр Фацевич, який ще в п’ятницю пообіцяв у разі потреби взяти на поруки Бабича і Серединського. Свою обіцянку він підтверджує і в понеділок.

Окрім того, Фацевич не готовий навіть відсторонити своїх підлеглих від роботи на час суду.

«Чому я повинен це робити?» - відповідає він запитанням на запитання кореспонденту Тижня.

«Тому що триває суд…»

«А кого я на їхнє місце поставлю? За роки роботи вони проявили себе виключно з позитивного боку, справлялися з усіма обов’язками. Я готовий гарантувати, що вони відвідуватимуть суди. Нехай відбуваються слідчі дії, а вони будуть їх відвідувати і виконувати свої обов'язки", - каже Фацевич.

Згодом у нього відбудеться різка суперечка з активістами «С14», які звинувачують Бабича, що той забороняв приймати на роботу в добровольчі батальйони МВС активістів патріотичних організацій у розпал війни. Фацевич відповідає на це тим, що особисто знає Бабича і Серединського за конкретними і результативними діями у зоні АТО.

 

Хай там як, а послуги Фацевича цього дня підозрюваним не знадобилися. Прокуратура клопоче про відвід судді Писанця від обох справ. На думку прокурорів, клопотання після спливання 72 годин розглядати не можна, оскільки це стане головною зачіпкою захисту під час апеляції. За словами прокурорів, суддя Писанець це знає, але продовжує розгляд і тим самим діє упереджено. Відвід Писанцю повинен розглянути інший суддя, однак на годиннику 17:30 і справу вже не встигають розподілити. Третю серію розгляду цієї справи покажуть вже у вівторок, 3 жовтня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.