Суспільство

  ▪   Станіслав Козлюк

Справа Гужви: Арешт без відповідей

Кінець тижня видався доволі гучним: прокуратура затримала головного редактора онлайн-видання Страна.ua Ігоря Гужву. Медійника підозрюють у вимаганні грошей в одного з політиків

Суть історії, за версією прокуратури, полягає в наступному: ввечері 22 червня Гужву затримали в офісі «Страны». При ньому виявили $10 тис. Ці гроші він нібито отримав від народного депутата  Радикальної партії Дмитра Лінька. Під статтю Кримінального кодексу дані дії могли б і не потрапити, якби не один нюанс: прокуратура стверджує, що Гужва вимагав гроші від депутата і навіть погрожував йому публікацією певного компромату. За збереження таємниці він нібито просив $20 тис. Лінько ж, за офіційною версією, звернувся до правоохоронців, які провели спецоперацію і затримали одіозного головреда і його спільника на гарячому. Після того, як затриманого допитали і провели обшук у його квартирі, йому вручили підозру за ч.3 ст.189 (Вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, або таке, що завдало майнової шкоди у великих розмірах). Весь процес зайняв у прокурорів майже добу. Запобіжний захід же взялися обирати за два дні – 24 червня.

В обід біля Шевченківського районного суду на Дегтярівській, 31 не велелюдно. Перед входом стоїть автобус поліції, поряд із ним походжають чоловіки у червоних беретах. Навпроти будівлі, під деревами, на лавках прилаштувалося кілька журналістів. Поряд, майже на дорозі, стоять штативи з телекамерами. Анонсований на «після 12:00» суд над затриманим затягується. На прохідній суду нудиться поліцейський. Чоловік дивиться поперед себе, проте поява групи журналістів виводить його з трансу. 

«Ви на суд по Гужві? Так його до нас уже доставили. І вже почали… хоча ні, стійте! То по якомусь його спільнику зараз вирішують запобіжний», – оживився охоронець.


Спільник Ігоря Гужви Антон Філіпковський

Варто зауважити, що попри великий шум, піднятий у соціальних мережах після затримання, точного часу старту судового розгляду тривалий час ніхто не знав. Навіть адвокати Гужви, серед  яких екс-міністр юстиції Олена Лукаш, Юрій Іващенко (її колишній заступник) та Андрій Смирнов – обидва раніше захищали Лукаш у справі про розкрадання державного майна на 2,5 млн грн. Тим паче, не анонсували судового розгляду по нібито спільнику одіозного медійника. Приблизно о 13:00 суддя Володимир Бугіль швидким кроком вже прямував до нарадчої.

У судовій залі тим часом телекамери оточили скляний акваріум, в якому сидів Антон Філіпковський. За офіційною версією – помічник Гужви та посередник, за допомогою якого вимагання грошей з нардепа Лінька й відбувалося. 

  • Скажіть, чому ви без адвоката…
  • Ким ви працюєте?
  • Ви знаєте Гужву?
  • Ви вимагали гроші в Лінька?
  • Ви співпрацюєте зі слідством?

Чоловік на більшість питань відповідав коротко: «так» або «ні». Часом взагалі мовчав, відмовляючись від коментарів. Десь під стіною радісна Олена Лукаш роздавала коментарі.

«Ви ж бачите, справа розвалюється. Якщо фактично головному фігуранту вимагають домашній арешт, то у нас можуть бути хороші перспективи», – посміхаючись у камеру мобільного телефона одного з журналістів говорила колишня чиновниця.

Як вдалося з’ясувати, Філіпковський нібито почав співпрацювати зі слідством і начебто уже дає свідчення. Саме із цим пов’язана зміна настроїв прокурорів – замінити запобіжний захід з СІЗО на домашній арешт. Суддя Бугіль, який повернувся приблизно за півгодини, зачитав ухвалу й оголосив: Філіпковський перебуватиме під цілодобовим домашнім арештом за місцем проживання. У Харкові. Прокурор після оголошення ухвали слідчого судді втомлено відмовлялася від коментарів і готувалася до наступного засідання. Їй на допомогу прийшла прес-секретар прокуратури Києва Надія Максименко.

Читайте також: Запит на медіаграмотність. Як українці розрізняють фейки

«Ознайомившись із текстом підозри, а також із частково оприлюдненими доказами кримінального провадження, він (Філіпковський – Ред.) почав працювати із органами досудового розслідування та надавати свідчення. Суд задовольнив клопотання, застосувавши до нього цілодобовий домашній арешт на території міста Харкова. Від адвоката він відмовився і захищав себе сам», –  монотонно говорила речниця прокуратури.


Спільника Ігоря Гужви Антона Філіпковського виводять із зали суду

Між тим, до "акваріума" завели головного фігуранта справи. Гужва зайняв своє місце біля скла, його адвокати вмостилися за стіл навпроти прокурора. Суддя дав старт процесу. На відміну від інших резонансних судових засідань, цього разу минулося без відводів. Єдине, Лукаш попросила Бугіля знайти підставку під мікрофони.

«Ми дуже поважаємо роботу журналістів, але у нас тут дуже багато мікрофонів. А вони настільки потужні, що ми не можемо навіть пошепки спілкуватися із своїм підзахисним. Ви ж розумієте. Я би просила, якщо це можливо, принести якийсь стілець або стіл, щоб їх можна було поставити туди. Дякую», – звернулася до суду Лукаш.

Стіл притягли доволі швидко, технічна затримка зайняла щонайбільше три хвилини. Суддя, здається, її навіть і не помітив. І дав слово прокурору Олені Ковальчук. Від початку вона намагалася долучити до матеріалів подання протоколи негласних слідчих дій. Втім, адвокати Гужви були проти, як вони пояснили, через дії генпрокурора Юрія Луценка. Прес-секретар останнього, як відомо, напередодні виклала у соцмережі частину відеозаписів з цих самих негласних слідчих дій, на яких затриманий говорив із невідомим людьми про «тарифи» для публікації чи зняття матеріалу з сайту. Бугіль, швидко подумавши, таке клопотання відхилив. Прокурор продовжила.

«Негласні слідчі дії (НСД) тривали три місяці. В результаті вдалося встановити, що покази потерпілих і свідків підтверджуються. НСД тривали до моменту затримання Гужви і його спільника (Філіпковського – Ред.) У прокуратури є протоколи аудіо- та відеоконтролю. На записах задокументовані розмови Гужви та Філіпковського щодо вимагання грошей у Лінька та інших осіб. Однак, враховуючи відмову суду у долученні таких доказів, я просто констатую їх наявність. Хочу наголосити – ми зараз в суді не вирішуємо питання щодо винуватості чи не винуватості Гужви. Мова лише про події, які відбулися. Наразі існують ризики переховування підсудного. Він приблизно раз на місяць перетинає державний кордон. Крім того, він фігурує у провадженні щодо ухилення від сплати податків. І є дані, які дозволяють говорити про порушення обов’язків, покладених на Гужву судом. Зокрема, це згадані вище його поїздки за кордон. Досі не знайдені речові докази. Відтак підозрюваний може їх знищити або спотворити. До того ж є ризик впливу на свідків», – час від часу збиваючись і підглядаючи у листок, списаний нерівним почерком, говорила Ковальчук. Загалом вона просила арешту і заставу на суму тисячі мінімальних зарплат – тобто 3,2 млн грн.


Затриманий Ігор Гужва слухає виступ прокурора

Тим часом на територію суду прийшло кілька активістів «С14». Поліція одразу спрямувала до них переговорника – з’ясувати, чи планують вони влаштовувати акції прямої дії на території або в залі суду. Після запевнень у миролюбних намірах поліція трохи заспокоїлась, хлопці зайшли до зали. Просто спостерігати. Разом із ними до приміщення зайшла група невідомих молодиків у піджаках і куртках.

«Слухайте, а що то за люди зараз припхалися?» – здивовано питав журналіст «Страны». Питання лишалося без відповіді.

Адвокати, між тим, долучили до матеріалів справи документи, які характеризують Гужву. Там були довідка про доходи, подяка від колишнього управління міністерства доходів і зборів у м. Києві «За багаторічну сумлінну працю», пам’ятну відзнаку від УПЦ (якого патріархату – не уточнювали) та довідку про народження дитини. Далі вони взялися доводити, що ризики, озвучені прокуратурою, не вартують уваги, а справа загалом сфабрикована. Не забули вони згадати й прорахунки прокуратури. 

«Адвокатів не допускали до підзахисного. Незрозуміло, з яких підстав. До того ж сам потерпілий Лінько в ефірі одного з телеканалів учора заявив на всю країну: він ніколи не зустрічався з паном Гужвою, а той у нього не вимагав грошей. До того ж чи знаєте ви, що санкцію суду на обшук, який проводився в офісі Страны.ua, ніхто не покаже? Знаєте чому? Бо там не правильна адреса!» – емоційно апелювали до Бугіля адвокати.

Як згодом Тижню пояснила Надія Максименко, справді санкцій на обшук було дві.

«Ви ж розумієте - не можна точно знати, куди піде людина, отримавши гроші. Коли правоохоронці побачили, що Гужва рухається в офіс Страны.ua - пішли за ним. І обшук проводили там. А наступного дня його вже легалізували, пояснивши судді, що не могли заздалегідь знати адресу, за якою попрямує підозрюваний», - пояснювала речник прокуратури.

Втім, без сумніву, найбільше запам’ятався виступ екс-міністра Лукаш. Колишній політик активно сипала цитатами, згадуючи Біблію та Орвела. Очікувано, російською.


Захисник Гужви Олена Лукаш під час емоційної промови

«Маленька брехня породжує велику недовіру. Я почну з двох маленьких речей, – почала Лукаш. – Тут ішлося про те, що Гужва може поширити дані слідства і це є ризиком. Так, вчора я поставила в соцмережі дані його обшуку. Але через півтори години після того, як прокурор Луценко оприлюднив дані НСД! Коли ж відбувався обшук в офісі «Страны», я побачила, як рахували ті гроші. Було дві пачки грошей – долари і гривні. І були поняті, які були в хороших стосунках із поліцейськими», – говорила Лукаш.

Особу самого нардепа колишня чиновниця взагалі назвала не вартою уваги.

«Ця особа настільки нецікава, деталі про неї настільки нецікаві, що прокуратура нічого не змогла вигадати. Та й не зможе нічого накреативити. По Гужві у цій справі нічого немає. А основна особа тут – Філіпковський. Це він нібито вимагав гроші, він контактував з Гужвою і Ліньком, він нібито брав і передавав гроші», – доводила Лукаш.

Читайте також: Невіртуальний ефект. Наслідки блокування російських сайтів

Далі слово взяв Гужва.

Чоловік запевнив: справа – чистої води провокація проти нього, яка стартувала на початку 2017-го. Саме тоді він нібито зустрівся із Філіпковським через одного із своїх знайомих. Останній попереджав медійника про нібито загрози для Гужви через критику влади, зокрема й плівки Онищенка. Як переконував Гужва, Філіпковський нібито був пов’язаний зі спецслужбами і обіцяв контролювати справи «Страны». До того ж обіцяв ділитися інформацією.


Суддя Володимир Бугіль слухає виступ Гужви

«Антон не викликав довіри. А в кінці квітня він сказав, що працює на політиків. Зокрема на партію Ляшка, яка нібито хотіла зняти окремі матеріали з нашого сайту за гроші. Я відмовив. Згодом, у травні, Антон звернувся до мене із пропозицією. Йшлося про те, щоб за гроші не писати поганого про партію Ляшка. Це вартувало $100 тис на рік. Я підтримав розмову, аби дізнатися розцінки. Також звучали пропозиції по Ліньку, мовляв, підготувати про нього матеріал, а потім за гроші запропонувати його не публікувати. Я одразу сказав, що це вимагання і відмовився. Було відчуття, що це провокація. Також ішлося про те, що Лінько нібито хоче зняти один з наших матеріалів з сайту. Я відмовив. Згодом Філіповський почав наполягати, аби я поїхав до нардепа. Я відмовився і перестав спілкуватися з Антоном», – тихо, час від часу поглядаючи на своїх адвокатів, говорив Гужва. 

По закінченні суддя пішов до нарадчої. 

«Почекай день-два, заставу внесуть», – пошепки говорила Лукаш до одіозного медійника. 

«Ми просили долучити до матеріалів протоколи НСД. Але суд нам відмовив. Так, вчора опублікували частину відеозаписів, оскільки справа викликала доволі потужний резонанс. І це зробили, аби зняти частину питань. Чи долучали ми ці відеозаписи до подання на запобіжний захід? Треба уточнити, – сказала Максименко, набираючи когось на мобільному. – Ні, не долучали. Прокуратура може і не робити цього, це не є обов’язковим».

Бугіль повернувся за годину. Рішення не стало несподіванкою: суддя вирішив заарештувати Гужву на максимальний строк – два місяці. Однак розмір застави, очікувано, зменшили – до 544 тис грн. Затриманий головред взявся давати коментарі ЗМІ, процес затягнувся. 

«Анатоліч, давай, збирайся. Час іти», – підганяли його поліцейські.

Врешті, одіозного медійника вивели із зали засідань. За ним під дрібний дощ на вулицю вийшли і працівники «Страны».


Поліцейські виводять арештованого Гужву із зали судових засідань

Власне, попри доволі активний темп, суд лишив по собі більше питань, ніж відповідей. Прокуратура так і не спромоглася надати вагомі докази щодо винуватості Гужви. Щоправда на даному етапі вона і не має цього робити. З другого боку, постає питання: для чого публікувалися відео із розмовами головреда «Страны» з нібито посередниками депутата Лінька (або когось іншого). Адже нічого, окрім факту самої розмови, вони не доводять. Вони не підтверджують безпосереднього вимагання чи передачі грошей. У той же час, не викликає особливої довіри і версія Гужви про провокацію правоохоронних органів і підставну особу Філіпковського. Адже у таких випадках «агенти» правоохоронців фігурують у справі як свідки, а деколи – як секретні свідки. І аж ніяк не підозрювані. З цією думкою погоджуються і адвокати, з якими вдалося на цю тему поспілкуватися автору. Якщо ж це була репутаційна справа прокуратури, то наразі найбільше бонусів, здається, від неї отримують журналісти «Страны». Та ж Світлана Крюкова після суду заявила: попереду в неї багато зустрічей, зокрема і з міжнародними організаціями, на яких вона планує говорити про переслідування «неугодних» журналістів та «утиски свободи слова». Прокуратура ж поки відмовчується і не розголошує деталей слідства, якщо не зважати на згадані вище відеозаписи. Загалом лишається чекати хіба що початку судових засідань по суті. І сподіватися, що вони врешті дадуть відповіді на всі питання.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.