Суспільство

  ▪   Єлизавета Гончарова

Красногорівка: випускники під прицілом

Активісти вимагають вивезти випускників Красногорівки на час екзаменів

Але місцеві освітянські чиновники, незважаючи на те, що центральну школу міста нещодавно зруйнували обстріли, навіть не намагаються організувати хоча б якусь допомогу дітям, що переживають подвійний стрес.

Про це в офіційному листі до голови Донецької обласної адміністрації Павла Жебрівського заявив станичний Краматорського ПЛАСТу, голова ГО «Культурно-освітня фундація «Лібері Лібераті» Максим Потапчук. Лист підписали 30 громадських об’єднань Донеччини та Луганщини, десятки журналістів, письменників, громадських діячів.

Активістів обурює невиконання своїх обов’язків начальницею відділу освіти Мар’їнської райдержадміністрації Людмилою Зайцевою, яка, за їх словами, у 2014 році мала куди розвинутіші організаційні здібності, бо була причетна до проведення так званого референдуму. В ситуації форс-мажору керівниця не зробила жодного кроку для допомоги дітям, тоді як, наприклад, в сусідній Авдіївці централізована евакуація дітей відбулася за безпосередньої участі освітян. «Що завадило це зробити Зайцевій, мають розбиратися компетентні органи, бо своїми діями ця чиновниця налаштовує громаду проти українського уряду, на нашу думку, навмисно», — заявляє Потапчук.

Читайте також: Терористи обстріляли житлові квартали Красногорівки - штаб

Для одинадцятикласників зі зруйнованої школи не допомогли навіть винайняти автобус. Батьки вимушені були платити чималі гроші таксистам, аби ті відвезли їхніх дітей до Курахового, де організували складання ЗНО. До того ж, дітей везли дорогою, яку періодично обстрілює снайпер. Як в таких умовах можна якісно скласти екзамен, від якого залежить подальша освіта дитини, незрозуміло. Активісти підкреслюють, що стереотипні думки щодо того, що діти Донбасу вже звикли до війни й тому не вимагають додаткової допомоги, є хибними та шкідливими. Бо чиновники вже звикли так прикривати свою байдужість та саботаж.

Активісти звернулися до експерта-психолога, який надав пояснення щодо впливу недавніх обстрілів на психіку дітей, яким доводиться зараз складати найвідповідальніші в житті екзамени. В ньому, зокрема, йдеться: «В ситуації, у якій опинилися діти Красногорівки, тривожність наклалася на вже сформований за три роки військових дій стресовий стан, який різко загострився через нещодавній обстріл. Діти, бачачи руїни однієї школи, не можуть сприймати як безпечне місце іншу школу, що розташована в якихось сотнях метрів. Є зони мозку, які налаштовані на автоматичну роботу, і в цьому випадку результатом такої роботи стане переживання страху дітьми, відчуття небезпеки — це цілком раціональна реакція організму в умовах, що склалися. Станом на сьогодні діти не можуть адекватно проявити свої знання і скласти необхідні тести. Зараз у дітей унаслідок пережитого погіршується пам’ять, знижується активність процесу обробки інформації, тобто погіршуються когнітивні функції. Для того, щоби школярі змогли взяти участь у іспитах і ЗНО, вони спочатку мусять пройти реабілітаційний період у безпечному, не пов’язаному з військовими діями, місці протягом місяця. В цей час із дітьми мають працювати фахівці, щоб вивести їх зі стану стресу. І ось тоді вони можуть складати іспити».

Читайте також: Красногорівка: Welcome to Eastworld

Звернення до голови держадміністрації громадські активісти надіслали наступного дня після обстрілу. У ньому вимагається вивезти дітей Красногорівки, які повинні здати ЗНО, у безпечні санаторії області, створити умови для повноцінної реабілітації, порушити офіційне клопотання про перенесення для цих випускників дати ЗНО на місяць. Зі свого боку громадськість пропонує надання всебічної волонтерської допомоги. Але відповіді, як і хоча б якихось дій, досі немає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.